Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Money monster

http://www.imdb.com/title/tt2241351/

 

Ήταν ΟΚ ταινία, περνά ευχάριστα η ώρα μια και είναι και σχετικά μικρή ( 1μιση ώρα )

George Clooney και Julia Roberts για όποιον τους αρέσει.

 

Θα συμφωνήσω με το imdb 6.7/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

American Psycho(2000)

 

Δεν θα μπω σε πολλες λεπτομερεις για την ταινια αυτη,επειδη σκοπευω να αφησω βιντεακι που εξηγει και επαυξανει οσες σκεψεις μου επανω στα νοηματα που εχει.

 

Απο τεχνικο κομματι,η σκηνοθεσια ειναι καταπληκτικη,γρηγορη,ενδιαφερουσα,δεν υπηρξε ουτε ενα δευτερολεπτο βαρεμαρας.Απο ερμηνειες,ικανοποιητικοτατες,αλλα μια ελαμψε πραγματικα και αυτη ηταν του Christian Bale που εδωσε μια οσκαρικη ερμηνεια,η οποια προφανως δεν ληφθηκε υποψιν της Ακαδημιας.(Βεβαια ηταν δυσκολη η χρονια εκεινη.Θα ειχε απεναντι του,Russel Crowe,Javier Bardem,Ed Harris,Tom Hanks)

 

Ενα αξιοπρεπεστατο 8,5/10 απο εμενα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το contracted 0/10  
ήταν τόσο άθλιο που στα καπάκια είδα και το contracted phase II να βεβαιωθώ πως δεν υπάρχει κάτι χειρότερο , τελικά υπάρχει -10/10 
αηδιαστικές αλλα και ανούσιες ταινίες που βαφτίστηκαν horror με μοναδικό λόγο ύπαρξης να βασανίσουν τους θεατές . 

αν θέλετε να εκδικηθείτε κάποιον και σας ρωτήσει τι horror movie να δει προτείνετε του τες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία λεγεται "The last king of Scotland"

Μια από τις καλύτερες ταινίες που εχω δει! Καταπληκτικές ερμηνείες του James McAvoy και του Forest Whitaker ως βάρβαρος δικτάτορας της Ουγκάντα. Καταπληκτικά επίσης τα σκηνικά και η σκηνοθεσία. Την προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

https://m.youtube.com/watch?v=iV_QgKJFZP0

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Tiger: An Old Hunter's Tale

 

MV5BNDI0ZjQwMDMtOTUzMy00YTcwLWEwMWEtN2Qx

 

http://www.imdb.com/title/tt5066556/

 

 

Τρομερό, επικό, ποιητικό, ατμοσφαιρικό και με Anime feeling πινελιές!

 

Το δίνω σπάνια αλλα ναι.... 9/10

 

θα έδινα 10 αλλα έχει κάποια κενά το σενάριο (χάνονται στην όλη ατμόσφαιρα όμως) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sicario

O πόλεμος των ναρκωτικών στα σύνορα ΗΠΑ-Μεξικού μέσα από τα μάτια μίας by the book πράκτορας του FBI, που αποφασίζει να συνεργαστεί με δύο σκληροτράχηλους πράκτορες, για τους οποίους ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Για δεύτερη φορά μετά το Prisoners ο Villeneuve με κολλάει άσχημα στον καναπέ από την αρχή μέχρι το τέλος της ταινίας του. Και εδώ έχουμε την ίδια εφιαλτική, υπόγεια ένταση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Κάθε σκηνή, είτε με δράση είτε χωρίς, μοιάζει με καζάνι έτοιμο να σκάσει. Η σεκάνς της "περιοδείας" στην Juarez και της συνοδείας του κρατουμένου είναι σκηνή ανθολογίας. (Εννοείται πως στην ουσία της είναι απόλυτα χαζή και ανεδαφική, αλλά εδώ δεν εξετάζουμε τον επιχειρησιακό σχεδιασμό, αλλά την σκηνοθεσία...)

Μεγάλες ερμηνείες από Blunt, Del Toro, Brolin, αλλά νομίζω ότι ο Villeneuve κλέβει την παράσταση. Από τους σκηνοθέτες που θα παρακολουθώ πλέον πολύ στενά.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sicario

O πόλεμος των ναρκωτικών στα σύνορα ΗΠΑ-Μεξικού μέσα από τα μάτια μίας by the book πράκτορας του FBI, που αποφασίζει να συνεργαστεί με δύο σκληροτράχηλους πράκτορες, για τους οποίους ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Για δεύτερη φορά μετά το Prisoners ο Villeneuve με κολλάει άσχημα στον καναπέ από την αρχή μέχρι το τέλος της ταινίας του. Και εδώ έχουμε την ίδια εφιαλτική, υπόγεια ένταση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Κάθε σκηνή, είτε με δράση είτε χωρίς, μοιάζει με καζάνι έτοιμο να σκάσει. Η σεκάνς της "περιοδείας" στην Juarez και της συνοδείας του κρατουμένου είναι σκηνή ανθολογίας. (Εννοείται πως στην ουσία της είναι απόλυτα χαζή και ανεδαφική, αλλά εδώ δεν εξετάζουμε τον επιχειρησιακό σχεδιασμό, αλλά την σκηνοθεσία...)

Μεγάλες ερμηνείες από Blunt, Del Toro, Brolin, αλλά νομίζω ότι ο Villeneuve κλέβει την παράσταση. Από τους σκηνοθέτες που θα παρακολουθώ πλέον πολύ στενά.

 

To Prisoners ηταν μια φοβερή ταινία! Αντίθετα το sicario αισθάνθηκα ότι ήταν τέρμα βαρετό, με ασκοπους διαλόγους και γενικά όλη η ταινία πολύ κακό για το τίποτα... Φυσικά θα συμφωνήσω οτι είχε πολύ υψηλό επιπέδο στους ηθοποιούς και την σκηνοθεσία... 5-6/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nightcrawler (2014)

 

Αρκετα ικανοποιητικη ταινια.Η ιστορια και η εξελιξη της πλοκης της δεν με εντυπωσιασαν ιδιαιτερα.Παρολαυτα καθ'ολη την διαρκεια της ταινιας δεν ενιωσα ουτε μια στιγμη οτι βαριεμαι και τα ματια μου δεν εφυγαν ουτε μια φορα απο την οθονη.Πιστευω οτι ο κυριος λογος για αυτο, ηταν η καταπληκτικη ερμηνεια του Jake Gyllenhaal.Κατα τη γνωμη μου κουβαλησε στους ωμους του την ταινια αυτη,και πραγματικα απορω για ποιον λογο δεν ηταν εστω υποψηφιος για οσκαρ.(Αν και ο ανταγωνισμος την χρονια εκεινη ηταν αρκετα δυνατος)

 

Πιστευω οτι την χρονια εκεινη ειχε την καλυτερη ερμηνεια με αμεσως επομενο τον Michael Keaton για το Birdman.

Πολλες αδικιες την χρονια εκεινη...να μην παρει η Rosamund Pike το οσκαρ για το gone girl..πφ αυτο ηταν μια εκπληξη.

 

Τελοσπαντων ενα αξιοπρεπεστατο 7,5/10 για το Nightcrawler.

Πράγματι πολύ ιδιαίτερη ταινία. Εκκεντρική, και αποκαλυπτική όσον αφορά στις υποκριτικές ικανότητες του Jake Gyllenhaal...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Prisoners ηταν μια φοβερή ταινία! Αντίθετα το sicario αισθάνθηκα ότι ήταν τέρμα βαρετό, με ασκοπους διαλόγους και γενικά όλη η ταινία πολύ κακό για το τίποτα... Φυσικά θα συμφωνήσω οτι είχε πολύ υψηλό επιπέδο στους ηθοποιούς και την σκηνοθεσία... 5-6/10

 

Αν χωρίσεις την ταινία στα συστατικά της, θα βρεις πολλές αδυναμίες σε πολλά επίπεδα, πλοκή, διαλόγους, σενάριο κτλ κτλ. Αυτό που μου έμεινε από την ταινία είναι οι συνεχώς ανεβασμένοι παλμοί μου. Ένας από τους τρόπους που ο Villeneuve το πέτυχε αυτό είναι η μουσική και αυτό το "τρυκ" μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει φτηνό, το θέμα είναι όμως ότι σε εμένα έπιασε.

 

 

Ναι αλλά η σκηνή του δείπνου ήταν επική...

 

Κύριος με Κ κεφαλαίο, ψυχούλα και τζέντλεμαν ο Del Toro...

 

Εγώ πάντως (αν υποθέσουμε ότι θα κατάφερνα να έφτανα στον κύριο υπεύθυνο και είχα άνεση χρόνου και κινήσεων) σίγουρα δεν θα αντιδρούσα σαν τον Del Toro, αν είχαν αποκεφαλίσει την γυναίκα μου και είχαν ρίξει την κορούλα μου σε βαρέλι με οξύ.

 

 

 

 

 

Και μια και η κουβέντα το έφερε σε Gyllenhaal και Villeuneve, σήμερα το μενού έχει Enemy. Πόσο χάλια μπορεί να είναι;

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το enemy εχω επομενο στη λιστα. Ειμαι και εγω fan του villeneuve.

Προχτες ειδα το Incendies http://www.imdb.com/title/tt1255953/?ref_=nm_knf_i2, το οποιο αν και εχει αρκετα βαρυ θεμα μου αρεσε παρα πολυ(εφοσον δεν σε ενοχλει να παρακολουθησεις μια ταινια στα γαλλικα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με είχαν ζαλίσει όλοι με το κάλεσμα...μόλις τελείωσε η εκπληκτική αυτή ταινία #not

και επειδη ειμαι μαζοχας ειδα και το 2 στα καπακια..και ηταν πιο αθλιο ακομα...οοοοοκκκκκκ........

μια απ' τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Wailing. Ταινιάρα. Λίγο μακρόσυρτη και δύσπεπτη για θρίλερ αλλά με φοβερή κλιμάκωση και υπόθεση-γρίφο που αφήνει το περιθώριο για πολλαπλές ερμηνείες (αν και μια ειναι η ορθή, σύμφωνα με τον σκηνοθέτη).

 

http://www.imdb.com/title/tt5215952/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...