Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με όλα αυτά που συζητήσατε πας σε 770/780 τίποτα άλλο .. στο 1080p είναι υπέρ-αρκετα τα 2GB αλλά αν θέλεις να τα χώσεις υπάρχει κ με 4GB υπάρχει και με 3GB..

Δες εδω > http://eu.evga.com/products/prodlist.asp?family=GeForce+700+Series+Family

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε η gx2 μου κράτησε 5 χρόνια, τόσο θα ήθελα να μου κρατήσει και η επόμενη. Δε έπαιζα σε full γραφικά, αλλά έπαιζε κανονικά χωρίς anti aliasing, χωρίς πρόβλημα το ίδιο θέλω να μου κάνει και τώρα. παρέδωσε πνεύμα στο crysis 3, δεν το έπαιξε ποτέ ήθελε μεγαλύτερη κάρτα γραφικών.

 

Η 780 ξεφεύγει σε τιμή, ας μείνουμε σε 770, στην σελίδα που έδειξα η gigabyte είναι oc (overclock), υπάρχει διαφορά στις 2 εταιρίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αποκλείεις το ενδεχόμενο να βάλεις AMD, δες προς 7950 μεριά, μιας και παίζεις σε 1920*1200.

 

Προφανώς θα σε βγάλει λιγότερο από την GTX 770, αλλά την πουλάς πιο νωρίς και πας σε άλλη αργότερα. Δηλαδή αντί για μία κάρτα για 5 χρόνια, να πας σε 2 κάρτες.

 

Νομίζω πως από οικονομικής άποψης θα 'σαι περίπου στα ίδια, αν σκεφτείς ότι βρίσκεις 7950 με ~250€.

 

Απλά μια εναλλακτική, με την οποία θα είσαι καλύτερα απ' την άποψη ότι αυτή με την οποία θα αλλάξεις την 7950 σε κανα-δυο χρόνια, θα είναι καλύτερη από την GTX 770 και θα σε βγάλει πιο άνετα για τα επόμενα ~3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι όπως του τα λες τον συμφέρει να πάρει 2x760 SLI ..

Τεσπα στο ζητούμενο .. η χρηματική διαφορά της GByte με την EVGA είναι αντιπροσωπευτική.

Σε όλα είναι καλύτερη η 770 SC ACX με καταπληκτικό after sales servis εκτός από μια παράμετρο αν θελήσεις να οβερκλοκαρεις στο ζενιθ η ψήκτρα της Gbyte υπόσχεται περισσότερα.. το καλύτερο κομμάτι της EVGA είναι ότι αν σου παθει οτιδήποτε κανείς δεν θα σε αμφισβητήσει θα σου στείλουν αλλη κάρτα.. αρκει όπως σε όλα τα πράγματα να μην τελείως εμφανές οτι την έχεις κάψει εσύ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την οβερκλοκάρω δεν παίζει, ότι είναι απο τη μάνα της. Τέσπα, δεν θέλω να σας ταλαιπωρώ, απλώς το ζητούμενο είναι για μένα διάρκεια και όταν παίζω παιχνίδι που παίζω κυρίως τα top (crysis 3....) να μην έχω κανένα θέμα, πίστευα να περάσω σε 4gb έτσι ώστε να έχω διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει μέσα σε αυτά τα 5 περίπου χρόνια.

 

Μπορεί η έλευση των νέων κονσολών να ανεβάσει τον πήχη στον οπτικό τομέα και να δούμε ένα νέο next gen Crysis, όπου εκεί τα 4GB από μόνα τους δε θα λένε και πολλά.

 

Γενικότερα δε μπορείς να βλέπεις τόσο μπροστά σε αυτά τα πράγματα. 5 χρόνια είναι πολύς χρόνος. Εγώ θεωρώ ότι εδώ και αρκετό καιρό η 9800GX2 δε σε κάλυπτε, και έκανες πολλές υποχωρήσεις.

 

Προσωπικά σου είπα τι θα έκανα. Μέσα σε αυτά τα χρόνια θα άλλαζα δύο, μπορεί και τρεις φορές κάρτα γραφικών, προφανώς με αρκετά φθηνότερες ώστε να έχω μικρότερη ζημία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως έκανα πολλές υποχωρήσεις, δεν έπαιζα καθόλου anti aliasing, δηλαδή σκέφτεσαι να πάω σε μια κάρτα <250 ευρώ και σε κανά 2 χρόνια πάλι σε άλλη <250 ευρώ, έτσι ώστε να μπορέσω να παίζω πάντα games σε top επίπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι απλά δεν έβαζες καθόλου ΑΑ, αλλά και ότι σε αρκετά παιχνίδια δεν πήγαινες με την καμία πάνω από Medium settings.

 

Αν το κάνεις όπως λέω εγώ, το σίγουρο είναι ότι θα είσαι για πολύ περισσότερο καιρό με δυνατή κάρτα. Όταν θα ζορίζει το πράγμα θα αλλάζεις. Απλά θα μπαίνεις πιο συχνά στη διαδικασία πώληση/αγορά, και δεν είναι για όλους αυτό.

 

Αν πας σε 770 τώρα, θα είσαι μπόμπα για 2-3 χρόνια φαντάζομαι, αλλά μετά θα ζορίσει το πράγμα, όπως έγινε και με την 9800GX2. Αυτά έχει δείξει η ιστορία τουλάχιστον. Τώρα αν τα επόμενα χρόνια τα πράγματα κυλήσουν διαφορετικά, δε μπορώ να το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά δεν θέλω να με κρατήσει η κάρτα γραφικών τύπου 770 7-8 χρόνια, καταλαβαίνεις τι λέω, ότι για μένα και 5 χρόνια είναι αρκετά, αξίζει να πάω σε αυτήν (770) και να μου κρατήσει 5 χρόνια αλλά να παίζω σε υψηλό επίπεδο, ή να πάω σε μικρότερη (<250) και να παίζω σε χαμηλότερο επίπεδο για τα επόμενα 2 χρόνια. Είναι φυσιολογικό να μην ξέρουμε τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια και ειδικότερα μετά την τετραετία αλλά είναι και λογικό η τεχνολογία να έχει περισσότερες απαιτήσεις. Διαβάζω ότι στα επόμενα χρόνια οι σκηνές θα διαδραματίζονται σαν σε πραγματικό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, δεν πιστεύω ότι με μια 770 θα παίζεις σε υψηλό επίπεδο και τα 5 χρόνια.

 

Από αυτά που έχει δείξει η ιστορία, θεωρώ πως κάπου στα 3 χρόνια θα ζορίσει αρκετά το πράγμα, αν βέβαια θα εξακολουθείς να θες υψηλό επίπεδο.

 

Περίμενε κι άλλες απόψεις όπως είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς κ τίποτα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί την πενταετία είναι απλό το γιατί.Οι παιχνιδαδες και οι εταιρίες δεν ξέρουμε που θα το φτάσουν..  Το σίγουρο είναι ένα ότι η 770 είναι η 3-4 καλύτερη κάρτα που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή.. και την 3ετια την έχεις τσεπάκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και μια λογική αυτό που λεέι ο φίλος, να πάρω μια καλή κάρτα γραφικών και σε 2 χρόνια να την αλλάξω, τι πιστεύεις μπορεί να αντέξει κάποια για 2-2,5 χρόνια σε τιμή 250Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 760/7950 είναι λουκούμι, ειδικά για την ανάλυσή σου. Κι αν κλόκαρες, ειδικά η 7950.

 

Ή η 760 στα ~220€ απευθείας από EVGA, όταν ξαναγίνει διαθέσιμη, καθώς έγινε πανικός.

 

Σε ~2 χρόνια παίρνεις τουλάχιστον 100€ πουλώντας την, βάζεις ακόμα όσα έδωσες για να τις πάρεις και πας σε αντίστοιχή τους, τότε.

 

Είναι κι αυτή μια ιδέα, όχι η μόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...