Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

lol' date=' Coco, wraia ola auta,mazi sou, [b']alla[/b] pistepse mas, EINAI PARA POLLES OI PROVLHMATIKES 79XXX...

 

phgaine sta forums toy guru3d, Oblivion klp, kai tha deis mexri k fwto apo thermikh kamera pou deixnei oti ta 2 tsipakia mnhmhs anevainoun ews k 80kati vathmous!...

 

Και θεωρείς ότι πάραυτα έχει άδικο σε αυτό που σου λέει; Ναι μεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση που παραδέχεται ότι υπάρχει πρόβλημα με υπερχρονισμένα μοντέλα των 7900, αλλά παράγοντες όπως το μέγεθος ενός κουτιού, ο αερισμός αυτού και η ποιότητα ενός τροφοδοτικού μεταξύ άλλων παίζουν και αυτά ρόλο στην συνολική σταθερότητα ενός συστήματος.

 

Λογικό είναι να ακούγονται προβλήματα περισσότερο όταν αυτά εμφανίζονται και ναι συμβαίνει σε πλείστες περιπτώσεις να υπάρξουν προβλήματα. Μου'χουν καεί αρκετές κάρτες γραφικών ανεξαρτήτως κατασκευαστή ή IHV αλλά δεν μου λέει και τίποτα.

 

Τέλος όταν ο φίλος Cocos αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εσένα τότε θα είναι και θεμιτό να τον πείσεις για αυτό που επιμένεις. Ως τότε θα είσαι εσύ και ο άτυχος και εκείνος (ελπίζω) ο τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ail, des ta link pou sou lew k tha syzhthsoume :)

 

Ase ti leei h epishmh anakoinwsh, den exoun mono ta ypexronismena provlhma.

 

Psaksto ligo na deis ti ginetai me tis en logw kartes. Thewrousa oti tha to hkseres esy toulaxiston.

 

O filos Coco kala ekane k eipe k gia to kouti klp, kala ola auta san genikes odhgies, alla edw milame gia provlhma hardware ths kartas k oxi aerismou ^^

 

oriste ena thread akoma, yparxoun dekades ekei mesa.

 

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=183958

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ail, des ta link pou sou lew k tha syzhthsoume :)

 

Εσύ τι λες να μην τα είδα;

 

Ase ti leei h epishmh anakoinwsh, den exoun mono ta ypexronismena provlhma.

 

Μπράβο. Το ωραίο είναι ότι και εδώ και σε όλα τα άλλα links πάντα εμφανίζεται ένας χρήστης που δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα και ας έχει πάρει κάρτα από κατασκευαστή "δεύτερης διαλογής".

 

Psaksto ligo na deis ti ginetai me tis en logw kartes. Thewrousa oti tha to hkseres esy toulaxiston.

 

Ο αριθμός των πραγματικών αιτηθέντων επιστροφών λες να μην φαίνεται εν τω μεταξύ και ειδικά ανά κατασκευαστή;

 

Πόσα link έδωσες 10 σύνολο; ΄Αντε να υπάρχουν στο δίκτυο 100 τέτοια από ~10 περίπου προβλήματα αυτού του είδους.

 

Πριν κάνω λοιπόν την μύγα ελέφαντα θα πρέπει να ξέρω πόσες 7900 και τι τύπου έχουν πουληθεί συνολικά και πόσες έχουν αιτηθεί μέχρι σήμερα για επιστροφή. Επειδή ακριβώς το δεύτερο ποσοστό ως τώρα φαίνεται να είναι μικρό και από συγκεκριμένα παρτίδα είδες την αρχική μου αντίδραση και ναι υπαινίσσεται αρκετά καλή αντίληψη του προβλήματος.

 

O filos Coco kala ekane k eipe k gia to kouti klp, kala ola auta san genikes odhgies, alla edw milame gia provlhma hardware ths kartas k oxi aerismou ^^

 

Oι συγκεκριμένοι κατασκευαστές θα πληρώσουν τις προχειρότητες ακριβά και το ξέρεις. Επειδή φτάνουν στα χέρια μου reference designs είμαι σε θέση να γνωρίζω που και αν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ για παράδειγμα μέχρι σήμερα (χτυπάει ξύλο) δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα με την 256/7800GTX, ενώ ο littlelouiveggos είχε μία (που δεν θυμάμαι και από ποιό κατασκευαστή ήταν) που δούλευε σωστά μόνο όταν γούσταρε. Εδώ γελάγαμε με τον billpeppas γιατί τον κοροιδεύαμε για την "ερμαφρόδιτη" κάρτα του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koitakse, epeidh symfwnoume sta genika, apla egw pisteuw oti einai megalytero to provlhma ap'oti esy.

 

Apo proswpikh ebeiria k apo pragmatikh zwh ( oxi xrhstes se net pou kanoun parapona ) prwth fora eida na pairnoume 3 diaforetika atoma, 3s diaforetikes 7900gt k na vgazoun k oi 3s artifacts...krinontas loipon apo thn episimh paradoxh etairiwn opws h evga - ( k nvidia? ) oti yparxei provlhma sta memory ics, kai koitwnas px tis pics apo thermal camera, merika arthra klp, alla atoma pou lene oti exoun gyrisei 3s kai 4s kartes kai htan pali elattwmatikes , mou fainetai pws einai arketa megalytero to provlhma k isws prwtognwro??

 

- 1s k les gia tis partides, otan leme px 1 elattwmatikh partida, POSO MEGALH BOREI NA EINAI 1 PARTIDA?? dwse mas ena endeiktiko noumero Ail.

 

Yg. Giati an milame px gia 100,000 kartes, e tote einai klapsta xalarabe to thema.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεσμεύομαι να σου δώσω ακριβής λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους, αλλά δεν κρύβομαι και πίσω από το δάχτυλό μου.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει ένας κατασκευαστής και τιμάει φυσικά την εγγύησή του. Το ποσοστό εδώ για τις GTX είναι κάτι παραπάνω από 10% και στις GT κάτι παραπάνω από 3%, εκ των οποίων η πλειοψηφία είναι μοντέλα με μεγαλύτερο από default χρονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ail, telika matheutike oti htan megalh partida me Elattwmatikous Voltage Regulators. Oi dikes sou plhrofories ti lene??

 

Tis opoies omws den apesyre h Nvidia, k auto me ekneurizei perissotero...na ksereis oti exeis elattwmatikes kartes sthn agora k na mh ths aposyreis...(!)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ail' date=' telika matheutike oti htan megalh partida me Elattwmatikous Voltage Regulators. Oi dikes sou plhrofories ti lene??

 

Tis opoies omws den apesyre h Nvidia, k auto me ekneurizei perissotero...na ksereis oti exeis elattwmatikes kartes sthn agora k na mh ths aposyreis...(!)...[/quote']

 

΄Οταν λες "μαθεύτηκε" εννοείς αυτό εδώ;

 

http://www.evga.com/community/messageboard/topic.asp?TOPIC_ID=15800

 

Η απάντηση η επίσημη από την EVGA υπάρχει τέρμα κάτω, σε κάποιον που ισχυρίζεται ότι "γνωρίζει" εκ των έσω "πράγματα και θαύματα".

 

Να αποσύρει τι ακριβώς και γιατί η NVIDIA; Πρώτον είναι ευθύνη των κατασκευαστών να τιμήσουν τις εγγυήσεις τους και όχι της NVIDIA και δεύτερον από όσο γνωρίζω όλοι οι κατασκευαστές καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια να αντικαταστήσουν τις προβληματικές κάρτες το γρηγορότερο δυνατόν.

 

Tα reference design της NVIDIA δεν παρουσιάζουν προβλήματα και το πρόβλημα με σιγουριά δεν είναι στους ρυθμιστές τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi den ennoousa auto. Auto pou akousa egw einai oti h etairia pou anelave na kataskeuasei tis 7900xxx ( h estw part tous ) evale 1 partida rythmistwn tashs pou htan elattwmatikh, me apotelesma na ginontai osa ginontai. Gi auto se rwthsa ti megethos borei na exei 1 partida. Giati ap'oti fainetai prepei na einai polles xiliades kartes...

 

telospantwn, tha deiksei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο αδερφός του κουνιάδου της τρίτης ξαδέρφης της καθαρίστριας που δουλεύει στην ATi HQ στον Καναδά, μου είπε πως στις 9800 έβαλαν BGA μνήμες Β' διαλογής και για αυτό χαλάνε η μία μετά την άλλη τώρα. Και αφού μου το είπαν μέσα από την ATi πρέπει να είναι επίσημο :roll:

 

Αν ο αριθμός των ελαττωματικών κομματιών είναι μέσα στο ποσοστό που δίνουν, είναι αμφίβολο πως υπάρχει πρόβλημα με τις συγκεκριμένες κάρτες. Από τη στιγμή που δουλεύει σωστά το RMA πρέπει να είναι πολύ άτυχος κάποιος για να μείνει πολύ καιρό χωρίς λειτουργική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL Narayan - Douleuei swsta to RMA?? 1111

 

3 k 4 rma pws sou fainontai??

 

edw 1 na kaneis meneis to ligotero 2 vdomades xwris karta.

 

K to rma se peirazei esena, oxi oti exei vlavh eksarxhs 1 karta k thn exoun sthn agora se megales posothtes???

 

Egw perimenw an mathei kapoios na akousw poso megalh borei na einai 1 partida apo elattwmatikes kartes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εμένα ο αδερφός του κουνιάδου της τρίτης ξαδέρφης της καθαρίστριας που δουλεύει στην ATi HQ στον Καναδά, μου είπε πως στις 9800 έβαλαν BGA μνήμες Β' διαλογής και για αυτό χαλάνε η μία μετά την άλλη τώρα. Και αφού μου το είπαν μέσα από την ATi πρέπει[/b'] να είναι επίσημο :roll:

 

 

ahem...syggenhs! ntroph sou pou den ton pisteueis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL Narayan - Douleuei swsta to RMA?? 1111

 

3 k 4 rma pws sou fainontai??

 

edw 1 na kaneis meneis to ligotero 2 vdomades xwris karta.

 

K to rma se peirazei esena' date=' oxi oti exei vlavh eksarxhs 1 karta k thn exoun sthn agora se megales posothtes???

 

Egw perimenw an mathei kapoios na akousw [b']poso megalh borei na einai 1 partida apo elattwmatikes kartes.[/b]

 

 

Που την έκανες την επιστροφή; Από ότι βλέπω οι κατασκευαστές οι ίδιοι παρακαλάνε να γίνει RMA απευθείας στους ίδιους και όχι σε μεταπωλητές.

 

Και ναι οι επιστροφές όπου και να γίνουν θέλουν χρόνο.

 

Επίσης σου ξαναλέω ότι το να σου δώσει κάποιος ακριβή αριθμό αποκλείεται. ΄Εδωσα ένα ποσοστό για τις GTX το οποίο αφορά την εν λόγω παρτίδα και ο ίδιος ο κατασκευαστής σε link που έδωσα παραπάνω δίνει ποσοστά επί του συνόλου πωλήσεων του συγκεκριμένου τύπου κάρτας.

 

Το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο ποσοστιαία στις GTX λόγω του υψηλότερου clock domain των vertex shaders. Default 650MHz, VS= 720MHz. Αν τώρα Χ κατασκευαστής χρονίζει τον πυρήνα στα 680MHz για παράδειγμα, τα VS αυτόματα πάνε στα 750MHz. To ότι ορισμένα chip δεν το αντέχουν αποδείχτηκε περίτρανα για αυτό και όλοι οι κατασκευαστές ψελλίζουν για καλύτερο έλεγχο ποιότητας από τώρα και στο εξής.

 

Από την άλλη η NVIDIA δεν θέλει να τους περιορίσει γιατί κατασκευαστές όπως XFX, EVGA, BFG κλπ. προτιμούνται κυρίως για τους υψηλότερους χρονισμούς τους, ούτε μπορεί να βγει και να πει πως έχουν τα πράγματα ακριβώς γιατί θα κρέμαγε πολύ καλούς συνεργάτες της. Οι εν λόγω κατασκευαστές εγγυώνται ΟΙ ΙΔΙΟΙ για τις εκδόσεις καρτών αυτές και είμαι σίγουρος ότι θα τιμήσουν οποιαδήποτε επιστροφή τους γίνει. Τονίζουν δε ότι προτιμούν να γίνει η επιστροφή απ΄ευθείας σε αυτούς, γιατί προφανώς θέλουν να αποφύγουν τυχών ταρζανιές μεταπωλητών που Κύριος είδε τι κάνουν.

 

 

***edit:

 

Για την ΕVGA επικοινωνείτε με τον κύριο Joe Darwin [email protected] . ΄Οσοι ενδιαφερόμενοι δεν λάβουν απάντηση εντός 48 ωρών από την αποστολή e-mail ας επικοινωνήσουν μαζί μου μέσω PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...