Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικα θεωρω οτι η καλυτερη επιλογη που ειναι συμβατη και με το DX10 ειναι προς το παρον η GeForce 7950GT, αλλα το μονο μειονεκτημα της ειναι η τωρινη τιμη της στα καταστηματα. Πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα πεσει η ατιμη τιμη της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD-ATI will bow to Nvidia :-D Flawless Victory

 

Ailuros KAIROS GIA UT2007 ti les? ;)

 

Δεν την υποτιμώ καθόλου την ΑΤΙ και δεν ΘΕΛΩ και να την υποτιμήσω γιατί τα μονοπώλια δεν είναι προς συμφέρον κανενός.

 

Με την ως τώρα περπατημένη μέθοδο (αν και διαφωνώ κάθετα με αυτήν την πολιτική για στρατηγικούς λόγους) η ΑΤΙ φυσικά και θα προσπαθήσει να ξεπεράσει έστω και κάτα ένα μέτριο ποσοστό την G80. Και αλοίμονό τους αν δεν το καταφέρουν ;)

 

΄Οσων αφορά το UT2007 όπως μου λένε και από την Epic θα κυκλοφορήσει όταν θα είναι έτοιμο :mad: :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την υποτιμώ καθόλου την ΑΤΙ και δεν ΘΕΛΩ και να την υποτιμήσω γιατί τα μονοπώλια δεν είναι προς συμφέρον κανενός.
Και πολύ καλά θα κάνεις :)
Με την ως τώρα περπατημένη μέθοδο (αν και διαφωνώ κάθετα με αυτήν την πολιτική για στρατηγικούς λόγους) η ΑΤΙ φυσικά και θα προσπαθήσει να ξεπεράσει έστω και κάτα ένα μέτριο ποσοστό την G80. Και αλοίμονό τους αν δεν το καταφέρουν ;)
Μπα, δε νομίζω να "προσπαθήσει" :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρκετά υψηλή συχνότητα που τους ταλαιπωρεί εδώ και μήνες είναι προσπάθεια και μάλιστα αγωνιώδης ;)
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο ;)

 

Kαθόλου, μιας και ο υπαινιγμός μου ήταν διπλός. Ανεξαρτήτως προβλημάτων όταν μια λύση χρειάζεται πάνω από 700MHz για να ξεπεράσει μια άλλη στα 575 τότε συνιστά μεγαλύτερη προσπάθεια σε συνδυασμό με την υψηλή πολυπλοκότητα του chip και είναι αρκετές φορές πιο δύσκολο να ελέγξουν την κατανάλωση ενέργειας και την θερμοκρασία του πυρήνα.

 

Στο έχω ξαναπεί ότι διαφωνώ κάθετα με την γενικευμένη στρατηγική της ΑΤΙ των τελευταίων χρόνων όσων αφορά τις πολύ υψηλές ταχύτητες. Κάνει κακό στα yields/margins και κακό στην υγεία στην μεσαία κατηγορία της αγοράς. Σαφώς και δεν θα διασκεδάσω αν δω άλλη μια RV530.

 

Προσωπικά η συγχώνευση με την ΑMD με φοβίζει ένα παραπάνω. Αν δεν αρχίσουν να αποφέρουν μεγαλύτερα κέρδη σύντομα, πολύ φοβάμαι ότι η AMD ίσως να τους τραβήξει τα χαλινάρια και να σου πάλι η μερίδα το λέοντος και το πιθανό μονοπώλιο για το αντίπαλο δέος.

 

Που πήγαν οι εποχές όταν η R300 με μόλις 325ΜΗz έδινε τα πανιά στο χέρι από σχεδόν όλες τις απόψεις σε μια NV30@500MHz; Ποιός ξέχασε το Dustbuster χμ; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθόλου, μιας και ο υπαινιγμός μου ήταν διπλός. Ανεξαρτήτως προβλημάτων όταν μια λύση χρειάζεται πάνω από 700MHz για να ξεπεράσει μια άλλη στα 575 τότε συνιστά μεγαλύτερη προσπάθεια σε συνδυασμό με την υψηλή πολυπλοκότητα του chip και είναι αρκετές φορές πιο δύσκολο να ελέγξουν την κατανάλωση ενέργειας και την θερμοκρασία του πυρήνα.

 

Στο έχω ξαναπεί ότι διαφωνώ κάθετα με την γενικευμένη στρατηγική της ΑΤΙ των τελευταίων χρόνων όσων αφορά τις πολύ υψηλές ταχύτητες. Κάνει κακό στα yields/margins και κακό στην υγεία στην μεσαία κατηγορία της αγοράς. Σαφώς και δεν θα διασκεδάσω αν δω άλλη μια RV530.

 

Προσωπικά η συγχώνευση με την ΑMD με φοβίζει ένα παραπάνω. Αν δεν αρχίσουν να αποφέρουν μεγαλύτερα κέρδη σύντομα, πολύ φοβάμαι ότι η AMD ίσως να τους τραβήξει τα χαλινάρια και να σου πάλι η μερίδα το λέοντος και το πιθανό μονοπώλιο για το αντίπαλο δέος.

 

Που πήγαν οι εποχές όταν η R300 με μόλις 325ΜΗz έδινε τα πανιά στο χέρι από σχεδόν όλες τις απόψεις σε μια NV30@500MHz; Ποιός ξέχασε το Dustbuster χμ; ;)

Εμένα πάλι ο υπαινιγμός μου ήθελε να πει ότι αυτό που σου είπανε δεν έχει και μεγάλη δόση αλήθειας ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kOITAXTE PAIDIA EGO MIA LISI BLEPO MONO. I NVIDIA DIPLASIASE TIN APODOSI DIPLASIAZONTAS TON ARITHMO TON TRANSISTOR. GIAUTO TO LOGO MEIOSE TIN PARAGOGI PIRINON ANA WAFER, AUKSITHIKE I THERMOTITA STA 80 C PARAKALO KAI TO FAN STA 48DB NA THELEIS NA TO @@ ANAPODA. I LISI PROFANOS EINAI IDROPSIKTI KAI EXEI BGEI IDI APO TIN SILEN-X. ALLA EKTOS OLON AUTON GIA MENA MIA EINIA I LISI. TA 65NM. TELOS.

 

I ati gia na ftasei tin nvidia tha prepei na diplasiasei kai auti ta transistor. den iparxei alli lisi. na ti kseperasei de nomizo. pou skata tha ftasoun ta trasistor sta 800 ekatomiria? ELEOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι ο υπαινιγμός μου ήθελε να πει ότι αυτό που σου είπανε δεν έχει και μεγάλη δόση αλήθειας ;)

 

Mακάρι να καταφέρουν να ξεπεράσουν την G80 με μόλις 400MHz, αλλά το θεωρώ από δύσκολο εώς ακατόρθωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kOITAXTE PAIDIA EGO MIA LISI BLEPO MONO. I NVIDIA DIPLASIASE TIN APODOSI DIPLASIAZONTAS TON ARITHMO TON TRANSISTOR. GIAUTO TO LOGO MEIOSE TIN PARAGOGI PIRINON ANA WAFER, AUKSITHIKE I THERMOTITA STA 80 C PARAKALO KAI TO FAN STA 48DB NA THELEIS NA TO @@ ANAPODA. I LISI PROFANOS EINAI IDROPSIKTI KAI EXEI BGEI IDI APO TIN SILEN-X. ALLA EKTOS OLON AUTON GIA MENA MIA EINIA I LISI. TA 65NM. TELOS.

 

Φτάνει τα 80C στο τρισδιάστατο και τέτοιες θερμοκρασίες τις φτάνανε και οι 6600GT@500MHz. Στο δισδιάστατο είναι γύρω στα 58-60 και σε σύγκριση η 7800 ήταν στα 50-52.

 

Δεν συντρέχει λόγος για υγρόψυξη, εκτός αν κάποιος θέλει να υπερχρονίσει μια 8800GTX πάνω από τα 630MHz. Kαι αυτό εις μάτην θα΄ναι όμως μέχρι να βγάλουν οδηγούς που θα υπερχρονίζουν χωριστά τους SP.

 

Στο δισδιάστατο αν και δεν τρέχει με μικρότερη συχνότητα από τα 575, καταναλώνει κάτι παραπάνω από άλλες κάρτες, αλλά ο ανεμιστήρας με το ζόρι ακούγεται. Κοντολογής μιας και το UPS μου μετράει την κατανάλωση ενέργειας έχει σχετικά μικρές διακυμάνσεις μεταξύ 2D & 3D. Στην προηγούμενη 7800 οι διακυμάνσεις αυτές ήταν τεράστιες σε σύγκριση.

 

I ati gia na ftasei tin nvidia tha prepei na diplasiasei kai auti ta transistor. den iparxei alli lisi. na ti kseperasei de nomizo. pou skata tha ftasoun ta trasistor sta 800 ekatomiria? ELEOS

 

1. Η σειρά R5x0 έχει ήδη εδώ και ένα χρόνο γρήγορο dynamic branching και αυξημένη ποιότητα απεικόνισης στο ανισοτροπικό. Αμφότερα τρώνε αρκετούς transistors και είναι μεταξύ των λόγων γιατί η εν λόγω GPU είχαν περίπου 100 εκατομύρια transistors παραπάνω από τις G71. Mε την G80 κάλυψε η NV αυτά τα δύο πεδία.

 

2. Ο αριθμός των transistors σε καμία περίπτωση δεν φανερώνει επιδόσεις ή επάρκεια και αυτό για πολλούς λόγους. Θα ήταν πανεύκολο να δεις μια GPU με μόλις 500M να σφάσει στην κυριολεξία μια άλλη με 900Μ, γιατί στην δεύτερη περίπτωση απλά δημιουργήθηκε μια αρκετά ανεπαρκής αρχιτεκτονική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...