Προς το περιεχόμενο

Ups Σταθεροποιητης τάσης η τίποτα?


alex_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε καλησπέρα , πιστέυω ότι θα πρέπει να κινηθείς ανάλογα με τις ανάγκες σου. Δηλαδή ups στο pc το καταλαβαίνω αλλά θέλεις παροχή ενέργειας και στα υπόλοιπα; Αν ναι , και αντέχεις οικονομικά γιατί ένα τέτοιο ups κοστίζει , προσθέτεις όλη την ισχύ που τραβάνε και αγοράζεις ανάλογα. Για το pc δεν παίρνεις σαν βάση την ονομαστική ισχύ του psu αλλά την ισχύ που καταναλώνει σε λειτουργία και κατά προτίμηση υπό φορτίο ( π.χ. κανένα βαρύ παιχνίδι - θα πρέπει να το μετρήσεις με μετρητή αν θες ακρίβεια ή να ψάξεις σε review για τα parts που έχεις ) . Όπως επίσης για τον ενισχυτή θα δεις το ταμπελάκι του κατασκευαστή στην πίσω πλευρά της συσκευής την ισχύ που καταναλώνει γιατί αυτό που αναφέρεις νομίζω ότι είναι η μουσική ισχύς που δίνει.

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα ups να μου καλύπτει το pc με κάποια άνεση προς τα πάνω και θα έβαζα τα υπόλοιπα πάνω στο ups αλλά σε surge only υποδοχή ( τα ups βγάζουν τέτοιες εξόδους )ή σε ένα ανεξάρτητο πολύπριζο ασφαλείας . Για τον σταθεροποιητή θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητος αν δεν μένεις σε περιοχή που η τάση έχει τόσο μεγάλες διακυμάνσεις από την στιγμή που οι συσκευές που θέλεις να προστατέψεις δεν είναι και τόσο ευαίσθητες. Αλλά όπως είπα και στην αρχή εσύ αποφασίζεις!!!

 

 

Hello, όχι φίλε δεν με ενδιαφέρει η παροχή ενέργειας σε καμία συσκευή. Δεν ενδιαφέρομαι να έχω χρόνο να κάνω shut down αν πέσει το ρευμα. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι οι συσκευές μου να είναι υγιείς και να μην μου μείνουν στο χέρι, μια ασφάλεια οτι δεν θα τρέχω να μπλέκω με rma. Το να βάλω πχ το pc που κοστίζει 1000 ευρώ και να μην βάλω τον projectora που κοστίζει 1700 πάνω σε ups δεν μου φαίνεται σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα αν εχεις τα λεφτα πας σε apc αλλα στην κατηγορια smart.υπαρχει 1000va 1500 va 2200 va.εχουν avr εννοειται για σταθεροποιηση.εννοειται οτι δινουν συνηθως και μια πριζα πανω που ειναι μονο avr οποτε αμα ειναι κατι πολυ βαρυ δεν υπαρχει λογος να το συνδεσεις πανω στην μπαταρια.

αν δεν εχεις θεμε με τα λεφτα δες ποσα watt βγαινει ολο και αν θες να τα βαλεις ολα πανω στο battery και οχι απλα στο surge και παρε

apc smart.οτι καλυτερο σε Ups

πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.664107 2200 va 2000 watt βγαζει περιπου

το 1000 watt που ειναι 1000 watt http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.664110

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δημιουργός του τόπικ αναφέρεται σε προστασία των συστημάτων του από υπερτάσεις και απότομες διακυμάνσεις του ρεύματος. Δεν είναι ο σκοπός του UPS αυτός.

 

Το UPS δεν θα σώσει τα μηχανήματά σου αν πέσει κεραυνός στη κεραία της τηλεόρασης, ο οποίος θα σου κάψει τα πάντα, ούτε θα σε σώσει αν περάσει υπέρταση από τη τηλεφωνική γραμμή, η οποία θα σου κάψει τηλέφωνα, μόντεμ, ρούτερς και αν είσαι τυχερός (όπως στη περίπτωσή μου) και motherboard.

 

Αυτό που θέλει ο δημιουργός του τόπικ είναι το παρακάτω:

 

http://www.amazon.co.uk/Belkin-SurgeMaster-6-Way-Modem-Protection/dp/B000093T88/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1320012688&sr=8-16

 

Μόνο έτσι θα θωρακίσει πραγματικά τα συστήματά του, συμπεριλαμβανομένων κεραίας τηλεόρασης και τηλεφωνικής γραμμής.

 

Από κεί και πέρα, αν θέλει και ένα UPS σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα, αυτό είναι άλλο καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δημιουργός του τόπικ αναφέρεται σε προστασία των συστημάτων του από υπερτάσεις και απότομες διακυμάνσεις του ρεύματος. Δεν είναι ο σκοπός του UPS αυτός.

 

Το UPS δεν θα σώσει τα μηχανήματά σου αν πέσει κεραυνός στη κεραία της τηλεόρασης, ο οποίος θα σου κάψει τα πάντα, ούτε θα σε σώσει αν περάσει υπέρταση από τη τηλεφωνική γραμμή, η οποία θα σου κάψει τηλέφωνα, μόντεμ, ρούτερς και αν είσαι τυχερός (όπως στη περίπτωσή μου) και motherboard.

 

Αυτό που θέλει ο δημιουργός του τόπικ είναι το παρακάτω:

 

http://www.amazon.co...0012688&sr=8-16

 

Μόνο έτσι θα θωρακίσει πραγματικά τα συστήματά του, συμπεριλαμβανομένων κεραίας τηλεόρασης και τηλεφωνικής γραμμής.

 

Από κεί και πέρα, αν θέλει και ένα UPS σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα, αυτό είναι άλλο καπέλο.

 

 

ενα Ups θα παιξει καλυτερα γιατι μπορει να κανει και boost το ρευμα οταν χρειαστει και εχει καλυτερο avr απο ενα σταθεροποιητη.απο εκει και περα δινουν και telephone jack πανω τα apc.αν θελει τωρα να βαλει ενα απλο πολυπριζο των 30 ευρω οκ υπαρχει και της apc to surge arrest Που ειναι σαν το belkin ποου εβαλες απλα ποιοτικα καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα που έδειξα προσφέρει πλήρη προστασία από παροχή ρεύματος, κεραία τηλεόρασης και τηλεφωνική γραμμή, μαζί με εγγύηση αποζημίωσης μέχρι 110,000 ευρώ σε περίπτωση που δεν σε προστατέψει.

 

Άλλο προστασία από διακυμάνσεις ρεύματος, κεραυνούς και υπερτάσεις και άλλο το UPS.

 

Καμία λύση που αναφέρθηκε μέχρι τώρα δεν του προσφέρει όλα τα παραπάνω, συμπεριλαμβανομένης και της εγγύησης αποζημίωσης των συσκευών σε περίπτωση βλάβης, πλήν του πολύμπριζου των 30 ευρώ που έδειξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε φιλε πεστα γιατι οι περισσοτεροι παιρνουν ups χωρις να το χρειαζονται και πληρωνουν ενα σωρο λεφτα τσαμπα.Γιατι λιγοι ειναι αυτοι που θελουν να σωσουν την εργασια τους.Οι περισσοτεροι το παιρνουν εσφαλμενα για προστασια του εξοπλισμου τους ενω μπορουν να κανουν δουλεια με 30 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα που έδειξα προσφέρει πλήρη προστασία από παροχή ρεύματος, κεραία τηλεόρασης και τηλεφωνική γραμμή, μαζί με εγγύηση αποζημίωσης μέχρι 110,000 ευρώ σε περίπτωση που δεν σε προστατέψει.

 

Άλλο προστασία από διακυμάνσεις ρεύματος, κεραυνούς και υπερτάσεις και άλλο το UPS.

 

Καμία λύση που αναφέρθηκε μέχρι τώρα δεν του προσφέρει όλα τα παραπάνω, συμπεριλαμβανομένης και της εγγύησης αποζημίωσης των συσκευών σε περίπτωση βλάβης, πλήν του πολύμπριζου των 30 ευρώ που έδειξα.

 

kai ta surge arrest δινουν εγγυυση εξοπλισμου και γενικα θα προτιμουσα την apc Που βγαζει μονο Ups απο οτι την belkin που μονο ποδηλατο δεν εχει βγαλει.

β.λαθος το Ups προσφερει ολα αυτα που προσφερει το πολυπριζο και αλλα τοσα που δεν γινεται να προσφερει ενα πολυπριζο

Μπραβο ρε φιλε πεστα γιατι οι περισσοτεροι παιρνουν ups χωρις να το χρειαζονται και πληρωνουν ενα σωρο λεφτα τσαμπα.Γιατι λιγοι ειναι αυτοι που θελουν να σωσουν την εργασια τους.Οι περισσοτεροι το παιρνουν εσφαλμενα για προστασια του εξοπλισμου τους ενω μπορουν να κανουν δουλεια με 30 ευρω.

ενα Ups αντιθετα με ενα πολυπριζο δεν ειναι ποτε τζαμπα.αντιθετα το να παρει καποιος Ups και να κοιταξει μονο τα va ειναι λαθος.οποτε ενα ups δεν ειναι ποτε λαθος εστω και αν ο αλλος νομιζει οτι το πηρε χωρις νοημα.

δεν παιρνεις το Ups μονο για το battery Οπως νομιζουν καποιοι.

και για να τα πουμε λιγο πιο αναλυτικα.

ο ιδιος λογος που σε κανει να λες οτι το πολυπριζο ειναι ιδιο με το Ups ειναι ο ιδιος λογος που κανει μερικα ατομα να βλεπουν οτι το apc to smart ειναι λιγα va πχ 1000 και κανει οσο ενα line interactive των 3000ma και περισσοτερο.και σου λενε γιατι να πληρωσω την διαφορα για κατι που ειναι λιγοτερο.

το πολυπριζο δεν μπορει να κανει avr.το πολυ πριζο απλα μετα απο καποιο σημειο θα σου πεταξει ασφαλεια εξω για να μην παει παραπανω ρευμα

κοινως κανει αυτα που γραφει εδω

 

SurgeArrest components such as MOVs and Thermal fuse ensure instantaneous reaction to lightning strikes and wiring faults. If the surge components are damaged due to power spike or over voltage, excess power cannot reach your equipment. Unlike the APC SurgeArrest products, most surge suppressors continue to let power through even after circuits have been damaged, leaving your equipment exposed to other damaging surges.

 

δεν μπορει να κανει τιποτα παραπανω.ενα ups εχει avr που σημαινει οτι οταν αντιγια 220 volt πας 230 εκει το πολυπριζο απλα θα αφησει να περασει γιατι δεν το θεωρει παρα πολυ

το Ups θα το κανει trim στα 220.αν το voltage ειναι πολυ παραπανω πχ ξεπερασει τα 260 270 εκει επειδη δεν μπορει να γινει trim σου δινει απο battery.ειναι κοινως εκει που το surge θα θεωρησει οτι θα γινει βλαβη και θα πεταξει την ασφαλεια εξω.

το ιδιο και στις υπο-τασεις

οταν η δεη θα σου δωσει 200 volt το ups θα στο κανει battery boost και θα σου δωσει 220.το πολυπριζο θα αφισει να περασει 200 volt με οτι κακο μπορει να κανει να δουλευει ενα μηχανημα με λιγοτερα volt.

αυτα επι τροχαδης χωρις παρα πολυ μεγαλη αναλυση.ακομα και απο τα apc line interactive μεχρι τα line interactive σειρα smart υπαρχουν πολλες διαφορες.οποτε οτι πληρωνει κανεις παιρνει.ειναι τοσο χαζη η apc Να δινε full protection με 30 ευρω.αν ηταν ετσι δεν θα εβγαζε 300 μοντελα Ups και με διαφορετικα κοστη.ουτε θα εδινε Online ups που ειναι ακομα καλυτερα απο τα Line interactive.εκτος αν πας να συγκρινεις ενα πολυπριζο με κατι Ups Που ηταν stand by και ειχαν battery backup χωρις avr

η apc συγκεκριμενα δινει 3 πραγματα.το απλο πολυπριζο που απλα κοβει τα spikes μετα δινει σαν πιο καλα voltage regulators που ο φιλος μας μπορει να παρει ενα τετοιο

http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=67

το οποιο κανει ΣΧΕΔΟΝ οτι κανει ενα ups απλα χωρις να μπορει να κανει battery boost επειδη δεν εχει μπαταρια

μετα παμε στα apc σειρα rs κτλ που ειναι απλα line interactive Μετα παμε sta smart και μετα στα online.για οποιοδηποτε αλλη πληροφορια εδω ειμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο φίλος πιό πάνω, η δουλειά του UPS είναι το σώσιμο της δουλειάς σου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

 

Δεν σε προστατεύει από κεραυνό στη κεραία της τηλεόρασης, ούτε από υπέρταση της τηλεφωνικής γραμμής.

 

Τώρα αν η ηλεκτρική σου συσκευή έχει πρόβλημα αν η τάση πάει 240V από 220V ή πέσει στα 200, μάλλον αγόρασες κινέζικο κουβά και όχι μηχάνημα τεχνολογίας.

 

Τέλος, τα surge arrest της APC, πόση αποζημίωση δίνουν? Διότι η Belkin δίνει γραπτή εγγύηση σε κάθε ένα σύστημά της, εγγύηση αναγραφόμενη επάνω στο κουτί, με ποσό ανάλογα με το βαθμό προστασίας που προσφέρει. Ξεκινάνε από 11,000 ευρώ για τα μικρά και πάει 110,000 ευρώ και πάνω, όπως αυτό που ανέφερα.

 

Αυτά για τα περι ποιότητας, ποδηλάτων και λοιπών που αναφέρθηκαν :rolleyes:

 

Βέβαια ο δημιουργός του τόπικ μπορεί να γουστάρει να πετάει τα λεφτά του, οπότε μπορούμε να προτείνουμε καταπληκτικά UPS.

 

Και όταν θα καεί τηλεόραση, blue-ray player, υπολογιστής κλ από το κεραυνό που θα δώσει στη κεραία της τηλεόρασης, μπορεί να καμαρώνει άφοβα το UPS που θα συνεχίσει να δουλεύει χωρίς πρόβλημα :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον poulinos σε αυτά που λέει. Το ups δεν το παίρνεις μόνο για την αυτονομία της μπαταρίας. Ποιός είπε οτι δεν σε προστατευει απο κεραυνό ή απο υπέρταση της τηλεφωνικής γραμμής? Το ups έχει εισόδους για να συνδέσεις την τηλεφωνική σου γραμμή για να είναι προστατευμένη.

Μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν και δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μας έχει προσωπικές προτιμήσεις και εμπειρίες. Απόλυτα κατανοητό και σεβαστό.

 

Αλλά αγαπητοί φίλοι, εγώ βλέπω ότι με 20 ευρώ έχω προστασία από κεραυνό στη κεραία της τηλεόρασης, προστασία από υπέρταση στη γραμμή τηλεφώνου, και προστασία από spikes, κεραυνούς, υπερτάσεις στη γραμμή της ΔΕΗ και επίσης έχω γραπτή εγγύηση αποζημίωσης μέχρι 110,000 ευρώ αν τα πράγματά μου που είναι συνδεδεμένα επάνω του χαλάσουν.

 

Σόρρι, αλλά και τίποτε να μήν έκανε αυτό το πολύμπριζο, εγώ θα έδινα τα 20 ευρώ μόνο και μόνο για την εγγύηση. Και μετά θα έβαζα επάνω του και άλλο πολύμπριζο της APC, και UPS των 2000 ευρώ, και γεννήτρια, και αλεξικέραυνο και ανεμοθώρακα και ότι άλλο θέλετε.

 

Αν μπορείτε να βρείτε καλύτερο deal κύριοι πάω πάσο. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον panther. Και συγνωμη αλλα δεν ειναι μια εταιρια χαζη να δινει εγγυηση τοσο υψηλη και να μην κανει δουλεια. Εγω ειχα παρει πιο παλια ενα πολυμπριζο MGE που εδινε εγγυηση 30000 ευρω σε περιπτωση προβληματος. Θεωρω ΧΑΖΟ να πας και να αγορασεις οτιδηποτε πιο ακριβο απο τα 20-30 ευρω που σου κοστιζουν τα καλα πολυμπριζα ασφαλειας αν καποιος ΔΕΝ ενδιαφερεται για το σωσιμο της δουλειας του, δηλαδη να χρειαζεται την μπαταρια του UPS. Αν ειναι δυνατον να προτεινουν στον δημιουργο του thread συστηματα 500-700 ευρω απο τη στιγμη που ΑΝΕΦΕΡΕ οτι τον ενδιαφερει ΜΟΝΟ η προστασια των συσκευων του και απο υπερτασεις, κεραυνους κτλ. Πανε παρε ενα πολυμπριζο ασφαλειας και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο. Απλα παρε κατα προτιμηση ενα απο αυτα που εχουν ενα λαμπακι και δειχνουν αν η "ασφαλεια" τους δουλευει η οχι. Γιατι αν παρεις ενα πολυμπριζο και σε ενα κεραυνο καει πχ δεν θα το καταλαβεις με ενα απλο ασφαλειας χωρις λαμπακι. Ενω αν εχει λαμπακι, καιγεται η ασφαλεια, εσυ εχεις κανει τη δουλεια σου και προστατευεις τον εξοπλισμο σου και πας και αγοραζεις ενα αλλο. Αν και σε μενα με τοσες διακοπες δεν εχει παθει τιποτα ακομα, αλλα καλυτερα να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. Από όλα αυτά που υπωθηκαν (ευχαριστω για της προτασεις) μου γεννήθηκε η απορια αν τα πολυμπριζα με ασφαλεια είναι τοσο αποτελεσματικα γιατι υπαρχουν στο εμποριο οι σταθεροποιητες τασης;

 

Νομιζω ότι οντως το υπς είναι λιγο υπερβολικο για αυτό που θελω αλλα ένα πολυμπριζο των 20 και ενας σταθεροποίητης με 40 δεν είναι θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως. Παντως πριν παρω το ups που προανεφερα ειχα πολυπριζο ασφαλειας της legrand και σε διακοπη ρευματος -προσοχη διακοπη και οχι κεραυνος κλπ- η 50αρα lg μου αφησε το τροφοδοτικο της παραμασχαλα....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...