Προς το περιεχόμενο

Ups Σταθεροποιητης τάσης η τίποτα?


alex_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις τις ανοχές τάσης του τροφοδοτικού του υπολογιστή σου? Μήπως της καινούργιας τηλεόρασής σου? Ξέρεις τί είναι το παλμοτροφοδοτικό με το οποίο είναι εφοδιασμένα? Ξέρεις τις ανοχές του?

 

Φυσικά και όχι, γι'αυτό και γράφεις αυτά που γράφεις.

 

Και εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από κεραία τηλεόρασης και τηλεφωνικής γραμμής, γι'αυτό και όλα τα καλά πολύμπριζα και UPS έχουν προστασία για αυτά....

 

Η άγνοια είναι κακός σύμβουλος ^_^

 

Και όλα αυτά επειδή σας ξινίζει η αγορά πολύμπριζου των 20 ευρώ, το οποίο προσφέρει εγγύηση 110,000 ευρώ σε ότι είναι συνδεδεμένο επάνω του και προτιμάτε να ξοδέψετε 200-500 ευρώ για UPS τερατάκια, που εννοείται δεν σας παρέχουν τέτοια εγγύηση.....

 

Καλή φάση... Αυτές και αν δεν είναι έξυπνες αγορές :-D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και η ξερολιαση ακομα χειροτερος συμβουλος.

Μπας και νομιζης οτι μονο εσυ τα γνωριζης?

Κανεις μας δεν ειναι μεσα στο μηχανημα να δει πραγματικα τι συμβαινη.

Μηπως αντιλαμβανεσαι πως ακριβως συμπεριφερεται καποια συσκευη επειδη διαβαζεις απ εξω τ αυτοκολητα?

Εχεις καταστρεψει καμμια δεκαρια απ αυτες να διαπιστωσεις τι κολοκυκλωματα διαθετουν παρολες τις υποτιθεμενες προδιαγραφες?

Σου εχουν καταστραφει μεσα σ ενα μηνα φαξ,τηλεοραση, ψυγειο και 2-3 τροφοδοτικα?

Τυχαια νομιζης? Και οχι σε γκαβαδοχωρι αλλα στους αμπελοκηπους.

Εβαλες ποτε καταγραφεα ηλεκτρικου ρευματος σε 24ωρη βαση να γελασεις πικρα?

Σε τριφασικο ρευμα που εχω και χαριν της συζητησης χθες το βραδυ στις 12 που πεφτουν οι καταναλωσεις μετρησα 207, 221 και 198 αντιστοιχα!!!!!

Μετα απ ολα αυτα πιστευεις οτι τυχαια προτεινα και προτεινω σε ολους εδω μεσα UPS?

Καλα! Οταν σου καουνε οι συσκευες πηγαινε στον κουγια να παρης δικαστικα 110,000 ευρω!!!!

Κοντολογις οι ξυπνιοι δινουν 20 ευρω για προστασια και οι μακακες 200!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αποδεικνύεις μόνος σου την έλειψη βασικών γνώσεων με το παραπάνω πόστ σου για πράγματα που άλλοι τα έχουμε σπουδάσει και αποτελούν μέρος της εργασίας μας.

 

Αυτό δεν είναι ξερολίαση, αλλά απλά γνώση ^_^

 

Άρα αγαπητέ, πρίν να προτείνεις ξανά την αγορά UPS, καλό θα ήταν να γνωρίζεις πρώτα αν πραγματικά το χρειάζεσαι ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tigergreg, αν σου εχουν συμβει ολα αυτα τοτε πιθανοτατα να οφειλονται στην κακη κατασταση των ηλεκτρικων εγκαταστασεων στο χωρο σου. Και φυσικα στην περιπτωση σου ενα ups ή ενας σταθεροποιητης τασης σου είναι απαραίτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως. Συμπληρωματικα μονο να σου πω ενα γεγονος στην περιοχη μου και συγκεκριμενα στον σταθμο της ΒΡ διπλα απ το γηπεδο του παναθηναικου που βρισκομουν την ωρα της μεγαλης νεροποντης πριν μερικα χρονια καλοκαιρι αν θυμαμαι καλα.

Στον μικρο υποσταθμο του καταστηματος οι δυο φασεις ειχαν μηδενισει και η τριτη ηταν στα 520 βολτ για 5 ωρες!!!!!

Η κεντρικη μοναδα UPS βαραγε συναγερμο μεχρι που προφτασαμε και κλεισαμε ολες τις συσκευες το γενικο αλλα και το ups.

Παρολα αυτα κομπρεσερ, πινακες μοτερ που δεν ειχαν προστασια καρβουνοποιηθηκαν στα δευτερολεπτα.

Κατοπιν τουτου ισως να θεοποιησα τα UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνείς δεν ειπε οτι τα UPS ειναι αχρηστα. Η περιπτωση που αναφέρεις ειναι αλλο θεμα. Μιλαμε για επιχειρηση με εξειδικευμενες αναγκες και σε ειδικες συνθηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται όμως μόνο σε επιχειρήσεις με ειδικές ανάγκες.

Ένα καλό UPS είναι καλό να υπάρχει, ότι σταθεροποιητές και να έχουν οι συσκευές, σαν το UPS δεν είναι εκ των πραγμάτων. Βάλτε το κόστος και μόνο της μία μονάδας με το τροφοδοτικό οποιαδήποτε συσκευής.

Έχω εξωτερικούς δίσκους 3.5" που δουλεύουν αρκετές ώρες την ημέρα. Πάντα πάνω στο UPS!

 

Κανείς δεν έχασε από UPS, χωρίς πολλοί.

 

και εγω εχω δει να παιζουν απλα εχω πετυχει και ups που σε near sine wave πραγματι σφυριζε .απο την αλλη η ιδια η apc λεει sine wave για active pfc apo την αλλη με εξαιρεση τα smart και τα Online Ολα τα αλλα ειναι near sinewave Οπως και τα smart sc.

δεν θεωρω οτι ειναι μυθος.καποιοι λενε οτι πραγματι τροφοδοτικο εχει χαλασει απλα πιστευω οτι ναι μεν υπαρχει καποιο θεμα αλλα χωρις να δημιουργει καποιο προβλημα η τουλαχιστον σοβαρο προβλημα.

Μπορείς να μου στείλεις το Link από την APC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα πρίν φίλε μου, έχεις ήδη δώσει λεφτά για σταθεροποίηση τάσης στις επώνυμες συσκευές σου,συμπεριλαμβανομένων των PC, τηλεοράσεων LCD κλ κλ, στα οποία η σταθεροποίηση υπάρχει εντός της συσκευής.

 

Τον σταθεροποιητή, UPS κλ, τον τοποθετείς όταν έχεις συχνά καταστάσεις όπου οι συσκευές σου σβήνουν και ανάβουν μόνες τους, κάτι που είμαι σίγουρος δεν σου συνέβηκε ποτέ.

 

Ποιό πολύ να σε απασχολεί η ασφάλεια της κεραίας της τηλεόρασης και της τηλεφωνικής γραμμής σου.

 

δεν έχω κεραία μόνο δορυφορικό πιάτο οπότε αυτό δεν με απασχολεί .

 

βασικά έχω κεραία απλά δεν ειναι συνδεδεμένη πουθενά απλά πεταμένο το καλώδιο στο πάτωμα στο σπίτι που νοικιάζω μηπως πρεπει να κάνω κάτι για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί. Πρέπει να αποφεύγεται το κράτημα του βύσματος όταν έχει καταιγίδες :-D

 

Πέρα από τη πλάκα όμως, αν τα συστήματά σου είναι καινούργια, τότε έχουν τεράστιες ανοχές σε διακυμάνσεις ρεύματος, οπότε ο μόνος κίνδυνός σου είναι οι υπερτάσεις.

 

Οι υπερτάσεις καλύπτονται από τα πολύμπριζα ασφαλείας. Απο κεί και πέρα συνδέεις επάνω του ότι θές, συμπεριλαμβανομένου και του UPS ή του σταθεροποιητή αν είσαι πεπεισμένος ότι έχεις πρόβλημα.

 

Αλλά, αν δεν έχεις παρατηρήσει συσκευή να αναβοσβήνει και λάμπες να τρεμοπαίζουν τότε είσαι ΟΚ.

 

Εγώ όπως σου είπα θα αγόραζα (που έχω αγοράσει ήδη εδώ και 2 χρόνια) το πολύμπριζο που σου έδειξα, χώρια από τη προστασία, καθαρά και μόνο λόγο της εγγύησης που σου δίνει, με κόστος όλο και όλο 20 ευρώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μην τσακώνεστε. Η λύση είναι μία, αυτή (υπάρχει και το eshopcy.com.cy). Απομονώνεις τις συσκευές σου εντελώς από το δίκτυο (διότι παίρνουν συνεχές ρεύμα από τις μπαταρίες του UPS) και ξενοιάζεις από υπέρ/υποτάσεις ρεύματος, κεραυνούς κτλ κτλ. Το θέμα, alex_000, είναι το κόστος. Τα δίνεις ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη πλάκα όμως, αν τα συστήματά σου είναι καινούργια, τότε έχουν τεράστιες ανοχές σε διακυμάνσεις ρεύματος, οπότε ο μόνος κίνδυνός σου είναι οι υπερτάσεις.

Αυτό ισχύει και το έχω δει μάλιστα.

Για παράδειγμα την TV δεν την έχω στο UPS. Έχει τύχει να πέσει τόσο η τάση που σχεδόν να σβήσουν τα φώτα. Η TV ούτε καν τρεμόπαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panther_512: Εφόσον ο topic starter δεν έθεσε περιορισμό κόστους, μπορώ να προτείνω αυτό που νομίζω - και είναι - καλύτερο! smile.gif Αλλά, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα!tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μην τσακώνεστε. Η λύση είναι μία, αυτή (υπάρχει και το eshopcy.com.cy). Απομονώνεις τις συσκευές σου εντελώς από το δίκτυο (διότι παίρνουν συνεχές ρεύμα από τις μπαταρίες του UPS) και ξενοιάζεις από υπέρ/υποτάσεις ρεύματος, κεραυνούς κτλ κτλ. Το θέμα, alex_000, είναι το κόστος. Τα δίνεις ή όχι;

 

Οχι ξεφεύγει πολύ - ευχαριστώ για την πρόταση φυσικά μπορείς να προτείνεις ότι νομίζεις.

 

Πήγα σπίτι πριν λίγο και το ρεύμα ήταν κομμένο!!

 

Πάνω στην συζήτηση μιλάμε... Έχει να κοπεί από τοτε που ανατινάχτηκε το εργοστάσιο. Μια σύνοψη.

 

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=LE1200I + πολύμπριζο ασφαλείας αυτό είναι 1200 watt οπότε σηκώνει σίγουρα pc + projector + οθόνη modem κτλ. Υπάρχει περίπτωση να καεί κάτι με αυτό το setup? Μόνο αυτό με νοιάζει. Φαντάζομαι και το πολύμπριζο να είναι μόνο οτι χρειάζομαι δεν βλέπω τον λόγο να μην παίρνουν σωστή τάση οι συσκευές για 70 ευρώ και ας αντέχουν .. εδώ η ποιότητα του ρεύματος πρέπει να είναι άθλια. Τον projectora θα τον κρατήσω 5-6 χρόνια λογικά ας είναι φροντισμένος.

 

 

πολύμπριζο με ασφάλεια έχω ήδη (αν και να σου πώ Panther αν καει κάτι δεν πιστεύω με τίποτα οτι θα δω μια δραχμή απο την γραπτή εγγύηση - και αυτό που έχω είχε 20κ ευρώ εγγύηση- όλα τα πολύμπριζα ασφαλείας το έχουν λόγω μαρκετινγκ. θα έχει τόσα ψιλά γράμματα και νομικά θέματα που θα πρέπει να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελέφαντας για να πάρεις έστω και την αξία του πολύμπριζου πίσω :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...