Προς το περιεχόμενο

Ups Σταθεροποιητης τάσης η τίποτα?


alex_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον αυτοι που θελουν το πολυπριζο μαλλον το λενε επειδη βλεπουν την εγγυηση.οταν θα σου χαλασει κατι επειδη θα εχεις για καποια seconds Λιγοτερη ταση εσυ πες στην apc οτι σου καηκε και θα παρεις τρελη εγγυηση.panther μπορεις να παρεις ενα πολυπριζο και να το ανοιξεις και να δεις γιατι πληρωνεις 30 ευρω.για μια ασφαλεια που θα στην τιναξει εξω οτι περασει καποια ταση παραπανω.για τιποτε αλλο.αν ηταν ετσι η apc θα πουλουσε μονο πολυπριζα και τα Online ups θα ηταν για τα κοροιδα που θελουν απλα να ξοδεψουν καπου τα λεφτα τους.δεν θα υπηρχαν ουτε avr ουτε κατι αλλο.panther αφου σπιτι σου εχεις ασφαλεια στον πινακα που πεφτει οταν περασει παραπανω ρευμα γιατι θες το πολυπριζο ?anyway δεν ειπαμε στον τοπικ σταρτερ να παρει ups οπως και δηποτε αλλα πρωτα να μαθει τι κανει το καθενα και μετα να αποφασισει οχι να ακουει οτι θα παρει εγγυηηση 100.000 ευρω (το ιδιο κανει και η apc οπως και η belkin) που σε λιγο θα βγαλει και σκουφακι.η λεξη surge protection αν την μεταφρασεις θα καταλαβεις ακριβως τι κανει το πολυπριζο.αν εσυ θες να περιμενεις να φτασει η ταση 240 και 250 volt για να σου πεταξει την ασφαλεια του μηχανηματος και να pushareis το 2000 ευρω μηχανημα να δουλευει με +20 και +30 volt οκ ειναι στην επιλογη του καθενος.η αν θες να εχεις 200 volt αντι για 220 και να παιζει το μηχανημα σου με 200 παλι δικια του επιλογη.πες ολες τις εναλακτικες στον αλλον πεστου ποσο κανει και τι κανει το καθενα και ας διαλεξει αυτος μετα το τι θεωρει σωστο και τι αντεχει η τσεπη του.οχι να βγαζουμε τα Ups αχρηστα και τα πολυπριζα ασφαλειας οτι μαμανε και δερνουν.

εγω με Links και επεξηγηματικα του εξηγησα τι κανει το καθενα.ειναι το ιδιο θεμα που δεν μπορεις να πεισεις καποιον την διαφορα μεταξυ apc rs και apc smart και σου λεει ειναι πιο ακριβο και ειναι διπλη τιμη.γιατι?

για τελευταια φορα

πολυπριζο ασφαλειας.εχει μονο μια ασφαλεια την οποια οταν θα ξεπερασει καποια ταση θα την πεταξει η θα την καψει.κανει ενα ελαχιστο noise filtering.δεν μπορει να κανει boost το ρευμα αμα πχ η ταση παει στα 180 volt>οπως επισης αν το οριο ειναι 250 για να καψει την ασφαλεια μεχρι τα 249 σχεδον θα τα περνεις ατοφια πανω στην συσκευη σου με ελαχιστο filtering.

 

avr που δεν εχουν μπαταρια.μπορει να σου κανει trim το ρευμα αν ξεπερασει λιγο το οριο δηλαδη παει 240 .στο trimarei για να στο κανει να παει 220.αν παει πανω απο το οριο του κατασκευαστη τοτε επισης θα κλεισει την παροχη.στο κατω απο το οριο δυστυχως δεν μπορει να κανει και πολυ δουλεια λογω οτι δεν μπορει να κανει τρελο boost Λογω οτι δεν υπαρχει μπαταρια.

 

μετα παμε στα Ups .κανουν τα παντα.trim στο πανω boost στο κατω.συν πλην κανουν trim sta +40 kai boost sta -40 αλλα στα apc ειναι παραμετροποιησιμο.περα απο αυτα τα ορια το Ups κλεινει το ρευμα και σου δινει απο την παροχη.αν το ρευμα που παει να περασει ειναι παρα πολυ για να μην καει το ups σου πεταει την ασφαλεια εξω ενω συνεχιζει να σου δινει απο την μπαταρια.μιλαμε για Line interactive me avr

μετα υπαρχουν smart line interactive.Μικροτερος χρονος για να παμε στην μπαταρια καλυτερο φιλτραρισμα στο ρευμα και διαφορα τετοια

και last category

apc online τα ποιο ακριβα.δινουν συνεχεια 220 απο την μπαταρια No matter what.

διαλεγει και παιρνει.

 

Καταλαβα. Από όλα αυτά που υπωθηκαν (ευχαριστω για της προτασεις) μου γεννήθηκε η απορια αν τα πολυμπριζα με ασφαλεια είναι τοσο αποτελεσματικα γιατι υπαρχουν στο εμποριο οι σταθεροποιητες τασης;

 

Νομιζω ότι οντως το υπς είναι λιγο υπερβολικο για αυτό που θελω αλλα ένα πολυμπριζο των 20 και ενας σταθεροποίητης με 40 δεν είναι θεμα.

 

εξηγησα γιατι.το τι κανει το ενα απο το αλλο εχει διαφορες.και εκει προκυπτει και η διαφορα στην τιμη

Καλως. Παντως πριν παρω το ups που προανεφερα ειχα πολυπριζο ασφαλειας της legrand και σε διακοπη ρευματος -προσοχη διακοπη και οχι κεραυνος κλπ- η 50αρα lg μου αφησε το τροφοδοτικο της παραμασχαλα....

 

πεστα γιατι θα βγουν οτι ειναι αχρηστα τα Ups.

 

 

σε ολες τις περιπτωσεις ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΓΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟς ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.ΑΚΟΜΑ περισσοτερο για τα πολυπριζα ασφαλειας που χωρις γειωση ειναι αχρηστα τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε.

 

Τα μηχανήματά σου πίστεψέ με είναι πολύ πιό ανθεκτικά στις διακυμάνσεις ρεύματος απ'ότι νομίζεις. Σε ηλεκτρονικό μηχανικό μιλάς. Οτιδήποτε ποιοτικό αγοράσεις στις μέρες μας έχει μεγάλες ανοχές στη ποιότητα του ρεύματος. Για να μήν αναφέρω ότι βλέπεις ολοένα και περισσότερες συσκευές με switching power supplies, τα οποία δουλεύουν με τάση εισόδου από 85V εως 260V. Εκτός και αν αγοράζεις κινέζικα, οπότε να περιμένεις το οτιδήποτε.

 

Ξέρεις τί έγινε Κύπρο τον Ιούλιο. Ξέρεις με τί ποιότητας ρεύμα βγάλαμε Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβιο? Μιλάμε για καταστάσεις όπου οι λάμπες στο σπίτι τρεμόπαιζαν, ή φάσεις όπου λάμπαν παραπάνω. Για να μήν πώ για τις διακοπές ρεύματος ή το ότι στη δουλειά μου λειτουργούσαμε με γεννήτρια επι 3 μήνες χωρίς σταθεροποιητές και το ρεύμα έπαιζε από 375 μέχρι 450 και τα Hz από 47 εως 55.

 

Δεν χάλασε τίποτα. Ούτε inverters καήκαν, ούτε υπολογιστές χαλάσαν, ούτε κλιματιστικά τα φτήσαν, ούτε τίποτα. Φυσικά μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες για το τί καταπόνηση έφαγαν τα τροφοδοτικά των συσκευών, αλλά άκρη δεν θα βγάλουμε, μιάς και ο καθένας θα λέει το μακρύ και το κοντό του, αν και έχω αναφέρει ξανά τη φάση με το εργοστάσιο, το οποίο δούλευε με γεννήτρια επι μήνες το 2008 και ξανά τώρα και δεν έχει χαλάσει τίποτα.

 

Αντίθετα, ένας κεραυνός στη κεραία της τηλεόρασης του big boss ήταν αρκετός να του κάψει τα πάντα τα οποία ήταν συνδεδεμένα στη τηλεόραση, ενώ υπέρταση από τη τηλεφωνική γραμμή μου έκαψε μόντεμ, ρούτερ, motherboard και τηλέφωνο στο σπίτι και το ρούτερ στη δουλειά (την ίδια μέρα, διαφορετικές περιοχές).

 

Το παλικάρι μπορεί άνετα να ξοδέψει τα 20 ευρώ για το πολύμπριζο που αναφέρω, να συνδέσει επάνω τη κεράια της τηλεόρασης, το τηλέφωνο και τις συσκευές του και απο κεί και πέρα αν έχει ανασφάλειες βάζει και ένα σταθεροποιητή έτσι να υπάρχει.

 

Γιατί βλέπεις καθημερινά γίνεται χαμός με συσκευές που τα φτήνουν από τη ποιότητα του ρεύματος. Να φανταστείς από το 90 μέχρι τώρα, με άπειρους υπολογιστές, τηλεοράσεις κλ κλ κλ κλ, σε Ελλάδα και Κύπρο, μου έχουν χαλάσει από διακυμάνσεις ρεύματος 0 ολόκληρες συσκευές.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αν θελει να βαζει μια συσκευη να δουλευει με 270 και 280 volt παω πασο.ας παρει πολυπριζο με 20 ευρω.και αμα χαλασει κατι δεν πειραζει θα ειχε παρει 3 ups με τα ιδια λεφτα.παω πασο εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβαζα σε ένα APC Ups το PC και την οθόνη του.

Τα ηχεία καταρχήν δεν μπαίνουν σε UPS. Εκτός και αν σκοπεύεις να δώσεις πολλά λεφτά.

Οπότε TV, Projector, ήχο, θα τα έβαζα σε ένα καλό πολύπριζο ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PC αγαπητοί φίλοι μου τα οποία έχουν επώνυμα τροφοδοτικά, τα τροφοδοτικά δουλεύουν σε τάσεις από 100V εως 260V συνήθως....

 

Οπότε UPS βάζεις καθαρά και μόνο αν θές να μήν χάσεις τη δουλειά σου.

 

Ορίστε και παράδειγμα το τροφοδοτικό που έχω εγώ:

 

thermaltake toughpower 750W.

 

https://thermaltakeusa.com/Product.aspx?S=1207&ID=1508#Tab1

 

Παίζει με οτιδήποτε τάση εισόδου, από 100 εως 240V και οποιαδήποτε συχνότητα από 47-63Hz.

 

Οπότε για ποιές διακυμάνσεις μιλάμε ρε παιδιά??? Τί να τον κάνεις το σταθεροποιητή??? Εδώ μιλάμε οι λάμπες τρεμόπαιζαν και εγώ έπαιζα κανονικά video games στη 40-άρα Samsung του 2006.

 

Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για το 90% των σύγχρονων επώνυμων καλών τηλεοράσεων και συσκευών....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβαζα σε ένα APC Ups το PC και την οθόνη του.

Τα ηχεία καταρχήν δεν μπαίνουν σε UPS. Εκτός και αν σκοπεύεις να δώσεις πολλά λεφτά.

Οπότε TV, Projector, ήχο, θα τα έβαζα σε ένα καλό πολύπριζο ασφαλείας.

τα ηχεια δεν ειναι 500watt καταλανωση που γραφουν πανω.ειχα πανω σε Ups τα logitech ta 5.1 z5500 που ειναι 505 watt rms.και το Ups ηταν χαλαρο.

 

Τα PC αγαπητοί φίλοι μου τα οποία έχουν επώνυμα τροφοδοτικά, τα τροφοδοτικά δουλεύουν σε τάσεις από 100V εως 260V συνήθως....

 

Οπότε UPS βάζεις καθαρά και μόνο αν θές να μήν χάσεις τη δουλειά σου.

 

Ορίστε και παράδειγμα το τροφοδοτικό που έχω εγώ:

 

thermaltake toughpower 750W.

 

https://thermaltakeu...07&ID=1508#Tab1

 

Παίζει με οτιδήποτε τάση εισόδου, από 100 εως 240V και οποιαδήποτε συχνότητα από 47-63Hz.

 

Οπότε για ποιές διακυμάνσεις μιλάμε ρε παιδιά??? Τί να τον κάνεις το σταθεροποιητή??? Εδώ μιλάμε οι λάμπες τρεμόπαιζαν και εγώ έπαιζα κανονικά video games στη 40-άρα Samsung του 2006.

 

Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για το 90% των σύγχρονων επώνυμων καλών τηλεοράσεων και συσκευών....

 

 

οκ μεχρι 240.το πολυπριζο ασφαλειας δεν θα σε κοψει στα 240.ενταξει εγω προτεινω οι εταιρειες να πουλησουν τα ups να παρουν 10 μπαταριες αμαξιου που ειναι και φτηνες να μπουν πανω και ολα οκ.και η apc να σταματησει να βγαζει smart apc online και τετοια.δηλαδη επειδη εσενα δεν καηκε κατι σημαινει οτι δεν θα καει.και εγω εχω δει απειρα πραγματα να εχουν καει με το που βγηκαν πανω απο Ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που απ'ότι φαίνεται δεν ξέρεις είναι ότι ήδη στις επώνυμες συσκευές πληρώνεις τη σταθεροποίηση της τάσης, ή αν προτιμάς την μεγάλη ανοχή στις διακυμάνσεις ρεύματος. Και στα 260V δεν θα σου καεί τίποτα (εκτός από τα κινέζικα).

 

Τώρα δεν ξέρω τί κόλλημα τρώς με την APC, αλλά ο μόνος πραγματικός κίνδυνος που έχεις στο σπιτι για τις συσκευές σου είναι τα απότομα spikes στο ρεύμα, τις υπερτάσεις στις τηλεφωνικές γραμμές (συνήθως από κεραυνούς) και τους κεραυνούς στη κεραία της τηλεόρασης. Αυτά αντιμετωπίζονται με πολύμπριζο ασφαλείας.

 

Αν τώρα έχεις συσκευές του 80-90 καλά κάνεις και βάζεις σταθεροποιητές. Είναι που είναι παλιές, δεν χρειάζεται να τις ζορίζουμε παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεια δεν ειναι 500watt καταλανωση που γραφουν πανω.ειχα πανω σε Ups τα logitech ta 5.1 z5500 που ειναι 505 watt rms.και το Ups ηταν χαλαρο.

Σαφώς και είναι έτσι.

Δεν γνωρίζω όμως ακριβώς τον λόγω που τα UPS δεν σηκώνουν τέτοιες συσκευές. Δεν είναι καθαρά θέμα Wattage. Κάτι παίζει με το ρεύμα που ζητάνε τα ηχεία.

 

Στο δικό μου όταν τα είχα βάλει έκλεισε αμέσως το UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είναι έτσι.

Δεν γνωρίζω όμως ακριβώς τον λόγω που τα UPS δεν σηκώνουν τέτοιες συσκευές. Δεν είναι καθαρά θέμα Wattage. Κάτι παίζει με το ρεύμα που ζητάνε τα ηχεία.

 

Στο δικό μου όταν τα είχα βάλει έκλεισε αμέσως το UPS.

 

 

σκεφτομαι κατι.τα active pfc κανονικα θελουν sine wave ρευμα.σε near sinewave πολλα τροφοδοτικα σφυριζουν οταν ειναι On battery.Μπορει το ιδιο και με τα ηχεια οταν ειναι σε Ups.τα ειχα σε apc smart που βγαζουν sine wave.ta smart sc βγαζουν near sine wave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. Από όλα αυτά που υπωθηκαν (ευχαριστω για της προτασεις) μου γεννήθηκε η απορια αν τα πολυμπριζα με ασφαλεια είναι τοσο αποτελεσματικα γιατι υπαρχουν στο εμποριο οι σταθεροποιητες τασης;

 

Νομιζω ότι οντως το υπς είναι λιγο υπερβολικο για αυτό που θελω αλλα ένα πολυμπριζο των 20 και ενας σταθεροποίητης με 40 δεν είναι θεμα.

 

 

Οι σταθεροποιητες τασεις αυτο που κανουν στην ουσια ειναι σε περιπτωσεις που ο μεσχηματιστης μιας συσκευης μας ειναι χαμηλης ποιοτητας και δεν μπορει να αντεξει τις διακυμανσεις τασης κραταει σταθερη την ταση στη συσκευη μας. ΚΑΜΙΑ σοβαρη συσκευη δεν μπορει να παθει το οτιδηποτε σε μειωση της τασεις, σε αυξηση της τασεις προστατευεται απο το πολυμπριζο ασφαλειας.

 

 

Καλως. Παντως πριν παρω το ups που προανεφερα ειχα πολυπριζο ασφαλειας της legrand και σε διακοπη ρευματος -προσοχη διακοπη και οχι κεραυνος κλπ- η 50αρα lg μου αφησε το τροφοδοτικο της παραμασχαλα....

 

Υπαρχουν πολλων ειδων πολυμπριζα ασφαλειας, με διαφορετικα features το καθενα, προφανως σημαντικο ειναι πριν επιλεξεις καποιο να εισαι σιγουρος οτι ειναι αξιοπιστο και παρεχει την ασφαλεια για την οποια εσυ το αγορασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως...

 

Πάντως τα τροφοδοτικά των PC δεν έχουν θέμα. Γενικά αυτό είναι ένας μεγάλος μύθος και τρομοκρατία, που απορώ γιατί τον έχουν βγάλει.

 

Μία χαρά παίζουν τα Active PFC τροφοδοτικά σε οποιοδήποτε UPS ή τέλος πάντων σε UPS που δεν βγάζει καθαρό ημίτονο. Δοκιμασμένο με πολλά UPS και πολλά τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως...

 

Πάντως τα τροφοδοτικά των PC δεν έχουν θέμα. Γενικά αυτό είναι ένας μεγάλος μύθος και τρομοκρατία, που απορώ γιατί τον έχουν βγάλει.

 

Μία χαρά παίζουν τα Active PFC τροφοδοτικά σε οποιοδήποτε UPS ή τέλος πάντων σε UPS που δεν βγάζει καθαρό ημίτονο. Δοκιμασμένο με πολλά UPS και πολλά τροφοδοτικά.

 

 

και εγω εχω δει να παιζουν απλα εχω πετυχει και ups που σε near sine wave πραγματι σφυριζε .απο την αλλη η ιδια η apc λεει sine wave για active pfc apo την αλλη με εξαιρεση τα smart και τα Online Ολα τα αλλα ειναι near sinewave Οπως και τα smart sc.

δεν θεωρω οτι ειναι μυθος.καποιοι λενε οτι πραγματι τροφοδοτικο εχει χαλασει απλα πιστευω οτι ναι μεν υπαρχει καποιο θεμα αλλα χωρις να δημιουργει καποιο προβλημα η τουλαχιστον σοβαρο προβλημα.

 

Δεν είναι τα λεφτα μαγκες. Απλα ψαχνοντας στο νετ ειδα να λενε ότι το ups είναι πολλες φορες δεν εχει σταθεροποιτη τασης μεσα. Επισης γενικα δεν με νοιζει αν θα μεινει χρονος για shut down μονο να μην ψοφησει τιποτα. Επισης λογια για να τα χωσω όλα πανω στο ups θα θελω κανα 2κ βατ καθως το τρογοδοτικο του πψ μονο είναι 850. Με το σταθεροποιητη τασης ότι και να παρω κανει η παιζουν και τα βατ εκει;

 

Θενκς

 

 

ξεχασα να πω επισης οτι οτι ειναι 850 το psu σου δεν σημαινει οτι καταναλωνεις 850.επισης τα πολυ χαλια Ups δεν εχουν avr.

στους σταθεροποιητες δεν υπαρχει οριο περα απο το οριο σαν πολυπριζο πχ 3000 watt στο συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ήδη έχω πολύμπριζο ασφαλείας και έχω το pc επάνω αυτό

 

http://www.wave.no/family.html?id=90

 

Από όλα αυτά κατάλαβα ότι λέει να έχω ενα ups αλλά για να σηκώσει όλα τα μηχανήματα που έχω πρέπει να σκάσω 500+ ευρώ. Ενας στεθεροποιητής τάσης δεν ακούγεται ασχημος αλλά μάλλον ψυχολογικό θέμα είναι το θέμα.. Το πολύμπριζο ασφαλείας το έχω πολλά χρόνια .. πάνω απο 6 ακόμα ζει η ασφάλεια :P

 

Πάνως τα σχερόν 20 χρόνια που ασχολούμαι με τα pc μου καηκαν κανα δυο τροφοδοτικά και μερικές φορές πήραν επάνω τους διάφορα αλλα ήταν εποχές που χρησιμοποιούσα νο ναμε πράματα (στα 90ς) δεν ήξερα. Τα 10 χρόνια που έχω το enermax και πρίν το chieftek δεν έγινε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα πρίν φίλε μου, έχεις ήδη δώσει λεφτά για σταθεροποίηση τάσης στις επώνυμες συσκευές σου,συμπεριλαμβανομένων των PC, τηλεοράσεων LCD κλ κλ, στα οποία η σταθεροποίηση υπάρχει εντός της συσκευής.

 

Τον σταθεροποιητή, UPS κλ, τον τοποθετείς όταν έχεις συχνά καταστάσεις όπου οι συσκευές σου σβήνουν και ανάβουν μόνες τους, κάτι που είμαι σίγουρος δεν σου συνέβηκε ποτέ.

 

Ποιό πολύ να σε απασχολεί η ασφάλεια της κεραίας της τηλεόρασης και της τηλεφωνικής γραμμής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα! Γιατι το ρευμα ειναι σταθερο στα 230 και 50ηζ και δεν κανη ποτε διακοπες ουτε σκαμπανεβασματα αλλα κεραυνοι πεφτουν στις κεραιες και στις τηλεφωνικες γραμμες καθε μερα και ωρα.

Ειδικα αν το σπιτι σου ειναι σε κανα υψωμα στο γκαβαδοχωρι και σαν ελληναρας εχεις υωψσει 30 μετρα ιστο της σημαιας μας με 100% ατσαλι.

Και φυσικα η λεξη γειωση δεν υπαρχει καν στο λεξικο μας.

Ημαρτον!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...