Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Έγκριση τιμών για το VDSL


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αυτο σημαινει οτι θα βαλουν νεες καμπινες και καφαο.

ανω γλυφαδα και ελληνικο εχουν γεμισει το τοπο

κυριολεκτικα σε καθε τετραγωνο εχουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ανω γλυφαδα και ελληνικο εχουν γεμισει το τοπο

κυριολεκτικα σε καθε τετραγωνο εχουνε.

 

Πραγματικά. Λες επιτέλους να δούμε αξιοπρεπείς ταχύτητες; Γιατί τώρα Άνω Γλυφάδα που μένω έχω 44db attenuation και κλειδώνω με το ζόρι στα 5mpbs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μετάβαση σε VDSL θα δούμε και μεγάλες αλλαγές στην ταχύτητα των ADSL.

 

Οι παρεμβολές του VDSL σε γειτονικές γραμμές θα ρίχνουν την ποιότητα σύνδεσης της ADSL και πιθανόν να μην συγχρονίζουν οριακές γραμμές. Για να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να εγκατασταθούν mini dslam και στις ADSL και συνεπώς θα βελτιωθεί η ταχύτητα και στις ADSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι upload θα έχει ξέρουμε;

 

Πολύ καλή ερώτηση!

 

Ρίξτε μια ματιά σε ότι αφορά τόσο το θέμα της ταχύτητας όσο και των τιμών. :-)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Very_high_speed_digital_subscriber_line_2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου ειχα διαβάσει παλιότερα οτι οι ταχύτες με το upload θα ειναι 50/5 και 30/2,5.

Σωστός!

 

Από τις αρχές Μαρτίου 2011 είναι σε εμπορική διάθεση τα νέα VDSL 30 & 50 Mbps του OTE στις εξής περιοχές .1η Φάση Δήμος Κομοτηνής, 2η φάση Δήμοι Σερρών , Αλεξανδρούπολης , Ξάνθης και Ζωγράφου.

Οι τιμές που έχει ορίσει ο ΟΤΕ είναι 32,90 και 38,90 ευρώ αντίστοιχα για σύνδεση αορίστου χρόνου με τιμή σύνδεσης 56,80 ευρώ και εξοπλισμού 125 ευρώ.

Οι παραπάνω τιμές διαμορφώνονται ως εξής όταν ο πελάτης δεσμευτεί για 18 μήνες. VDSL 30 & 50 Mbps 29,90 και 32,90 ευρώ αντίστοιχα, ενώ τα τέλη σύνδεσης και εξοπλισμού παρέχονται δωρεάν.

Η σύνδεση των 30 Mbps έχει upload 2,5 Mbps ενώ η μεγάλη σύνδεση των 50 Mbps προσφέρει upload ταχύτητα 5 Mbps.

Αυτό που διαφέρει στην νέα τεχνολογία είναι η οπτική ίνα που πλέον φτάνει μέχρι την outdoor καμπίνα (ΚΑΦΑΟ) , ενώ η υπηρεσία παρέχεται πλέον από την καμπίνα και όχι από το αστικό κέντρο . Έτσι οι ταχύτητες που επιτυγχάνονται είναι πολύ κοντά στις πραγματικές.

http://www.sat.gr/show.cfm?id=432&obcatid=14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιχιχιχ η καινουρια καμπινα στην γειτονια μου ειναι μολις στα 100 μετρα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

υ.γ Δεν με καιεί να αναβαθμίσω αν το κοστος είναι μεγάλο που στην αρχη θα ειναι όπως καθε τι καινουριο που βγαίνει στην Ελληνικη αγορά.

υ.γ2 Οι ISP θα μπορούν να καλήψουν τετοιες ταχυτητες ή θα μας ταραξουν στο trafic shapping με αποτέλεσμα να εχουμ πχ παραγματικη 40 αλλα πουθενα να μην μπορουμε να την εκμεταλευτουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να τις καλύψει αξιοπρεπέστατα, το bandwidth με εξωτερικό των υπολοίπων δεν τις αντέχει μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός θέματος.

Δεν γράφω τίποτα για VDSL. Απλά γκρινιάζω.

Για VDSL, τραβάτε διαβάστε το επόμενο ποστ :P

 

@orck

 

 

το 4 δεν το καταλαβαινω. Απο που απορεει το δικαιωμα του πελατη να φτιαχνει οτι πακετο επιθυμει αυτος;

Εχμ, είτε είσαι πάροχος ή δουλεύεις σε πάροχο :)

Άν υποστηρίζεις ότι ο πελάτης δεν πρέπει έχει απαιτήσεις και να αγοράζει ότι του πασάρουν, λυπάμαι.

Αν υποστηρίζεις ότι είναι τεχνικά ανέφικτο, λυπάμαι πιο πολύ.

Άν υποστηρίζεις ότι είναι οικονομικά ασύμφωρο να δίνεις επιλογές στον πελάτη, απλά θρηνώ.

 

Η άποψή μου είναι ότι το δικαίωμα της επιλογής είναι Ι-Ε-ΡΟ !

Μία από τις επιλογές είναι να μην επίλεξω τον ίδιο πάροχο για τα πάντα. Αν μου αφαιρέσουν αυτή την επιλογή με "κοπαδοποιούν".

 

Εσυ μπορεις να θες τηλεφωνο Cyta και adsl forthnet, εγω μπορει να θελω τηλεφωνια OTE και adsl tellas, οι εταιρίες δεν ειναι υποχρεωμενες να γινουν λαστιχο σε οτιδηποτε σκεφτει ο καθε πελατης.

Δεν χρειάζεται να γίνουν λάστιχο, απλά πρέπει να στείλουν ένα τεχνικό να τερματίσει το καλώδιο που ξεκινάει από το σπίτι μου, ο καθένας στον εξοπλισμό του. Άν δε μπορούν οι ίδιοι, μπορώ και μόνος μου, φτάνει να μου δώσουν πρόσβαση στον εξοπλισμό τους. ;)

 

"Αυτο θα εχει και τεχνικα προβληματα, σκεψου την περιπτωση βλαβης οπου η μια εταιρια ριχνει το φταιξιμο στην αλλη."

Αυτές είναι αστείες δικαιολογίες που δυστυχώς θριαμβεύουν στην Ελληνική πραγματικότητα. Να μην μπορούν να "συνεννοηθούν" μεταξύ τους οι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Εξού και γιατί στο εξωτερικό μας περνάνε για γελοίους.

Αντιγράφω από το "ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΡΕΑ («ο Κώδικας»)" (από το 2007)

"3. Οι πάροχοι που γίνονται αποδέκτες παραπόνων σχετικά με την παροχή της υπηρεσίας ΠΦ αποφεύγουν να επιρρίπτουν αναίτια ευθύνες σε συνεργαζόμενα με αυτούς δίκτυα μέσω των οποίων παρέχεται η υπηρεσία ΠΦ.

4. Οι πάροχοι πρέπει να διαμορφώσουν διαδικασία επίλυσης διαφορών για προβλήματα πελατών σχετικά με την ΠΦ, ώστε στην περίπτωση που εμπλέκεται ο Υπόχρεος Πάροχος ή και άλλος πάροχος να ενημερώνονται άμεσα όλα τα εμπλεκόμενα μέρη, με σκοπό την από κοινού επίλυση του προβλήματος και με στόχο την προστασία του πελάτη-καταναλωτή."

 

Αλλά όλοι οι "πάροχοι" Χεσμ... την έχουν την ΕΕΤΤ, ΧεΣΜ... τους έχουν τέτοιους κώδικες, ΧεσΜ.. μας έχουν και εμάς. (Ουπς παρασύρθηκα συναισθηματικά. Aν ενοχληθεί κανείς με το πολύ ΧεσΜ... πες τε μου να τα βγάλω. Me good. No Me ban plz, ty.)

 

"Δηλαδη εγω θελω ενα αυτοκινητο Mazda με κινητηρα απο Alpha Romeo, δεν μου το δινει κανεις, θα παραπονεθω για κοπαδοποιηση."

Μου αρέσουν αυτά τα υπερβολικά παραδείγματα. Συνηθίζω να γράφω και εγώ τέτοια ... επίτηδες :)

Όμως, δεν είναι καλό το παράδειγμα σου γιατί το Mazda εξαρτάται απο τον κινητήρα Mazda και το αντίστροφο

Η υπηρεσία τηλεφωνίας όμως δεν εξαρτάται από την υπηρεσία adsl, και το αντίστροφο.

 

Συγνώμη αν διαβάζοντας τα παραπάνω στενοχωρώ κάποιους, αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

 

Υ.Γ.

Εχμ, ΔΕΝ δουλεύω για τον/στον ΟΤΕ. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις που εχουμε συνεχως προβληματα με τη ταχυτητα και αποσυνδεσεις με τον ΟΤΕ , θα συνεχισουμε τα ιδια ?

Εγω πιανω 2-4 Mbit με το ζορι, Αθηνα - Νεο Ηρακλειο ... και με vdsl θα συνεχισω τις ιδιες ταχυτητες ?

 

Πανω απο τις ιδιες γραμμες θα περασει κι αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το νεο ΚΑΦΑΟ είναι κοντά στο σπίτι του τότε κατα 99% έχει εξασφαλισμένα τα 50mbit...

Kαι αν οχι....θα παραμεινουμε με τα 4,9 (χαρην ΕΩΣ 24 Μbps στην Καλογρεζα) που εχουμε τωρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...