Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Έγκριση τιμών για το VDSL


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω ότι βιαζεστε λιγάκι. ξεχάσατε ότι ζείτε στην Ελλαδίτσα του προσεχώς 50'. άκου 50μβιτ. εδώ αμάν για τα 8μβιτ λόγο πολλών χρηστών σε μια πικνοκατικοιμενη περιοχή. κάνανε 10 και χρόνια να περάσουν οπτικές και όχι παντού και τώρα αλλα 10 να τα συνδέσουν.

Τι να πεις, άποψη και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλη μου στο νεο βουτζα πανω στο βουνο στο που8ενα επιανε με το ζορι 2mbit..εκανε ο οτε εργασιες και η κοπελα τωρα πιανει καρφι 24!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πήραμε όλο το γερμανικό σκουπιδαριό για VDSL αντί να πάμε σε FTTH απευθείας... και μην ακούσω κανέναν να λέει το γνωστά περί αχαριστίας και @@ριες, να μάθετε στη ζωή σας να μην σας περνάνε για λαλάκες... τα ίδια και τα ίδια επί δεκαετίες σιχάθηκα πια!

 

προτιμώ vdsl2 νωρίτερα που είναι και φτηνότερο και μπορεί να μετατραπεί αργότερα σε ftth, παρά ftth που κοστίζει σημαντικά παραπάνω και θα πάρει και περισσότερα χρόνια να υλοποιηθεί!

 

Στην επαρχία πότε να το δούμε άραγε; Απο 2020 και βλέπουμε αλλά δεν πειράζει, γιατί μέχρι να έρθει οι τιμές του θα έχουν έρθει στα επίπεδα της ADSL biggrini.png

 

Κομοτηνή, Ξάνθη κτλπ δεν θεωρούνται επαρχία? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κρίση και των κορεσμό στις συνδέσεις ίντερνετ αμφιβάλω αν θα έχουμε στην Αθήνα VDSL τα επόμενα δύο χρόνια. Το VDSL είναι κάτι ανάλογο με την τεχνολογία 3G και ISDN. Για το 3G ξοδεύτηκαν δισεκατομμύρια για αδειοδοτήσεις το 1999, 2000. Μέχρι το 2007 με την επανάσταση του iPhone και android κινητών το 3G ήταν ένα μεγάλο φιάσκο για την κινητή τηλεφωνία. Οι ζημιές ανερχόντουσαν σε πολλά δισεκατομμύρια. Το 3G άργησε να εξαπλωθεί γιατί απλά τα κινητά δεν μπορούσαν να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο με τόσο μεγάλη ταχύτητα. Μετά την εδραίωση των smartphones το 3G έχει γίνει δεδομένο πλέον για όλους

 

Αντίστοιχα στην σταθερή τηλεφωνία To ISDN λανσαρίστηκε γύρω στο 1998 σαν η λύση στο ίντερνετ. Αποδεικτικέ αποτυχία, είχε ακριβότερο πάγιο , πολύ μεγαλύτερη συνδρομή στο ίντερνετ, φυσικά χρονοχρέωση για μόλις διπλάσια ταχύτητα. Ο κόσμος δεν το αποδέχτηκε και ο ΟΤΕ είχε μεγάλες ζημιές. Το ίδιο ενδεχομένως να συμβαίνει και με το VDSL. Η τηλεόραση μέσω ίντερνετ λειτουργεί με το ADSL αρκετά ικανοποιητικά. Μετά την εξάπλωση όλων των καναλιών σε High Definition σίγουρα το VDSL θα είναι απαραίτητο. Κάτι τέτοιο θα αργήσει να γίνει, πολύ περισσότερο τώρα με την κρίση.

 

netmod2.jpg

Απλά δεν βλέπω πραγματική ανάγκη για τόσο μεγάλες ταχύτητες. Όσοι έχουν σταματήσει να βλέπουν ελληνική τηλεόραση και κατεβάζουν HD ξένες σειρές , αθλητικούς αγώνες, όπως εγώ θα χαρούν. Αντί για ώρες θα χρειάζονται λίγα λεπτά. Αξίζει όμως μια διπλάσια η τριπλάσια οικονομική επιβάρυνση; Σίγουρα η τεχνολογία προοδεύει. Πριν αρκετά χρόνια είχε λανσαριστεί η δορυφορική κινητή τηλεφωνία Iridium. Ήταν μια αποτυχία γιατί λίγοι το χρειάζονταν άμεσα και ήταν πολύ ακριβό. Από ότι παρατηρώ στο εξωτερικό το VDSL είναι πολύ ακριβότερο από το ADSL. Για όσους έχουν συνδέσεις 24 Mbits/s και πετυχαίνουν με το ζόρι 7 Mbits/s το VDSL θα ικανοποιήσει αρκεί να είναι ελάχιστα ακριβότερο .

 

Αυτό που δεν αναφέρεται συχνά στο VDSL είναι η ταχύτητα upload. Στο ADSL η σχέση download / upload είναι τεράστια. Σε μερικές περιπτώσει 24 προς 1. Λογικό είναι αφού οι περισσότεροι θέλουν περισσότερο να παίρνουν πληροφορίες παρά να δίνουν. Στην περίπτωση του δημοφιλούς file sharing η upload ταχύτητα είναι κρίσιμη. Στο VDSL το upload είναι δύο με πέντε φορές μεγαλύτερο. Μεγάλη ανακούφιση στους λάτρεις των τορεντάδικων.

 

 

 

Από τις αρχικές ταχύτητες ADSL το 2004 στα 245 Kbits/s περάσαμε σε λίγα χρόνια στα 24 Mbits/s χωρίς ιδιαίτερη βελτίωση στην υπάρχουσα καλωδίωση του ΟΤΕ. Αυτός είναι και ο λόγος που καλομάθαμε με δωρεάν αναβαθμίσεις στην ταχύτητα όλα αυτά τα χρόνια. Με το VDSL έχουμε ριζική αλλαγή υποδομών. Οι οπτικές ίνες κοστίζουν. Αμφιβάλω αν θα προσφερθούν δωρεάν αναβαθμίσεις σε VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα δεν πρεπει να σου λενε εως 24 και εως 50 αλλα την χαμηλοτερη ταχυτητα.

 

Εγω εδω στο Περιστερι-Χρυσουπολη πληρωνω αυτο το εως 24 της Forthnet και με το ζορι εχω 4 και κατι.

 

Σκεφτητε σε λιγο να πουλανε αυτοκινητα και να σας λενε ταχυτητα εως 200 χιλιομετρα την ωρα. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αμφιβάλω αν θα προσφερθούν δωρεάν αναβαθμίσεις σε VDSL.[/left]

 

προφανώς και δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο, όποιος το ελπίζει είναι τουλάχιστον αφελής...

 

Αυτό που δεν αναφέρεται συχνά στο VDSL είναι η ταχύτητα upload.

 

όσοι παρακολουθούν τις εξελίξεις γνωρίζουν εδώ και μήνες τα πακέτα (downstream/upstream) και τις τιμές που είχε ανακοινώσει ο ΟΤΕ...

 

Κανονικα δεν πρεπει να σου λενε εως 24 και εως 50 αλλα την χαμηλοτερη ταχυτητα.

 

Εγω εδω στο Περιστερι-Χρυσουπολη πληρωνω αυτο το εως 24 της Forthnet και με το ζορι εχω 4 και κατι.

 

Σκεφτητε σε λιγο να πουλανε αυτοκινητα και να σας λενε ταχυτητα εως 200 χιλιομετρα την ωρα. :mrgreen:

 

δεν μπορούν να σου πουν την χαμηλότερη ταχύτητα γιατί διαφέρει από σπίτι σε σπίτι, με το "έως" καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις...

 

ίδια ταχύτητα μπορεί να πιάσει το αμάξι σε ένα αυτοκινητόδρομο και ίδια σε ένα χωματόδρομο με πέτρες κτλπ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους... θα δουμε πως ειναι να εχεις πραγματικη τχυτητα 24 mbps. Πληρωνουμε για εως 24 για εχουμε 4. Αρα με εως 50 που δινει το vdsl... του φουστη... δεν θα ποιασουμε 24?

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επιτελους... θα δουμε πως ειναι να εχεις πραγματικη τχυτητα 24 mbps. Πληρωνουμε για εως 24 για εχουμε 4. Αρα με εως 50 που δινει το vdsl... του φουστη... δεν θα ποιασουμε 24?

 

android.png

 

καμία σχέση ξαναλέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thresh πιστευεις οτι οσοι εχουν dslam με οπτικες στη γειτονια και εχουν 24αρα στον οτε θα κλειδωνουν κοντα στα 24 πλεον ή θα απαιτειται αναβαθμιση στο vdsl με επιπλεον κοστος?

δηλαδη θα σε κουμπωνουν στο νεο dslam ή θα σε αφηνουν στο παλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλύτεροι του χωριού είναι οι Βούλγαροι που δουλεύουν εδώ και καιρό lan με FTB (fiber to building)!!!!

συγκεκριμένα επειδή η πεθερά μου ζεί εδώ και κάτι χρόνια στην Σόφια, με ξεφτίλα λεφτά έχει το πακέτα των 50mbps - ανεβοκατεβάζει λέμε τρελά Gb!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

thresh πιστευεις οτι οσοι εχουν dslam με οπτικες στη γειτονια και εχουν 24αρα στον οτε θα κλειδωνουν κοντα στα 24 πλεον ή θα απαιτειται αναβαθμιση στο vdsl με επιπλεον κοστος?

δηλαδη θα σε κουμπωνουν στο νεο dslam ή θα σε αφηνουν στο παλιο?

 

έχει ακουστεί πολύ στο adslgr ότι οι χρήστες conn-x που θα πέφτει στα καινούρια ΚΑΦΑΟ θα μεταφέρονται σε αυτά και θα παίζουν στα 23-24mbit με adsl2+ εφόσον δεν θέλουν να πάνε σε πακέτο vdsl2

 

 

οι καλύτεροι του χωριού είναι οι Βούλγαροι που δουλεύουν εδώ και καιρό lan με FTB (fiber to building)!!!!

συγκεκριμένα επειδή η πεθερά μου ζεί εδώ και κάτι χρόνια στην Σόφια, με ξεφτίλα λεφτά έχει το πακέτα των 50mbps - ανεβοκατεβάζει λέμε τρελά Gb!!!

 

δεν είναι τόσο "απλά" στη Βουλγαρία, τα 50mbps που λες είναι για εντός χώρας κίνηση, για κατέβασμα από εξωτερικό δεν είναι τα ίδια, πέφτει κόψιμο..

 

Καιρός ήταν αλλά έχω επιφυλάξεις

 

δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

δεν είναι τόσο "απλά" στη Βουλγαρία, τα 50mbps που λες είναι για εντός χώρας κίνηση, για κατέβασμα από εξωτερικό δεν είναι τα ίδια, πέφτει κόψιμο..

 

 

η χαρα του τορρεντ ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χαρα του τορρεντ ειναι!

Eπειδη τυχαινει να σπουδαζω Βουλγαρια να πω οτι εχω internet στα 30/10 χωρις απωλειες.Κατεβαζω max 3.4ΜΒ/s και ανεβαζω περιπου με 1 MB/s και μαλιστα δεν πεφτει κοψιμο σχετικα με κατεβασμα απο αλλες χωρες..τουλαχιστον οχι με τον παροχο μου.Σχετικα με το vdsl ειναι πραγματικα ευχαριστα νεα και πιστευω οτι σε 5 χρονια(ας ειμαστε λιγο αισιοδοξοι) θα εχουμε τις πρωτες αξιοπρεπεις συνδεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...