Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Έγκριση τιμών για το VDSL


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει καποιος απο κερκυρα, αν εχει περασει ο Οτε οπτικες ινες? Eιχα ρωτησει εναν τεχνικο του Οτε πριν απο καιρο και μου ειχε πει οτι ιδη εχουν περασει, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ηταν αξιοποιστος ο συγκεκριμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Zω Γερμανία και πληρώνω 20Ε τον μηνα για 100mbps και upload 5 mbps, πραγματικες ταχυτητες.

 

 

και εγω στην ελλαδα πληρωνω cyta ...με 19 ευρω το μηνα για ταχυτητα 8down/1upload πραγματικη ταχυτητα ,και ειναι η φθηνοτερη απο ολες τις υπολοιπες τσεκαρισμενο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου αρέσει είναι το ΜΕΧΡΙ 50.

50 ήταν ο ελάχιστος συγχρονισμός στο πιλοτικό του ΟΤΕ και αυτό συνήθως λόγω εσωτερική καλωδίωσης του σπιτιού.

 

αν το νεο ΚΑΦΑΟ είναι κοντά στο σπίτι του τότε κατα 99% έχει εξασφαλισμένα τα 50mbit...

αυτό ακριβώς. Από όσο γνωρίζω το καφάο απέχει λιγότερο από 500 μέτρα από κάθε σπίτι. Για το VDSL2 ξεκινούν οι απώλειες του μετά τα 500 μετρα.

 

thresh πιστευεις οτι οσοι εχουν dslam με οπτικες στη γειτονια και εχουν 24αρα στον οτε θα κλειδωνουν κοντα στα 24 πλεον ή θα απαιτειται αναβαθμιση στο vdsl με επιπλεον κοστος?

δηλαδη θα σε κουμπωνουν στο νεο dslam ή θα σε αφηνουν στο παλιο?

 

έχει ακουστεί πολύ στο adslgr ότι οι χρήστες conn-x που θα πέφτει στα καινούρια ΚΑΦΑΟ θα μεταφέρονται σε αυτά και θα παίζουν στα 23-24mbit με adsl2+ εφόσον δεν θέλουν να πάνε σε πακέτο vdsl2

Γιαυτό το πράγμα έχει πέσει αρκετό "ξύλο" μεταξύ των εμπορικών αντιπροσώπων του ΟΤΕ με τους τεχνικούς. Οι μεν θέλουν να αφήσουν τους ADSL στα παλιά καφάο και να "σέρνονται" έτσι ώστε να μεταβούν ποιο εύκολα στην VDSL, όμως οι τεχνικοί δεν θέλουν καθώς θα έχουν 2 δίκτυα να συντηρούν.

Αυτό που έχει σημασία όμως είναι ότι οι περιοχές με πολύ μεγάλο αριθμό θορύβου, θα πάνε αναγκαστικά σε minidslams για να σταματήσουν τα προβλήματα και οι χαμηλές ταχύτητες πρόσβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο διαστημα έχω δει τρελες εργασιες του ΟΤΕ στους δρομους τοσο στην περιοχή μου (Ανω Γλυφάδα) αλλα και στις γυρω περιοχες.

Οι ταχυτητες που έχουμε ειναι από 6 έως 9 το πολυ 10 MBps καιρου θέλοντος.

Έχω παρατηρηση επίσης οτι σε πολύ κοντινα σημεια (αποστασης 300 - 500 μετρα)έχουν μπει κατι κανουργια κουτιά του ΟΤΕ, πολύ μεγαλύτερα από αυτά που συνηθως ήξερα.

Ας μην γινομαι υπερβολικος για την ταχύτητα και να περιμένω οπτικές ινες μεχρι την εξώπορτα, αλλα θα ήθελα να αναβαθμιστεί η υπαρχουσα υποδομη και να έχουμε τουλάχιστον λιγο πιο εξιοπρεπες ιντερνετ στα σπιτια μας, τοσο από τον ΟΤΕ οσο και από τους άλλους πάροχους.

Ας δουμε μια αρχική βελτιωση και μετα μιλαμε για τα υπόλοιπα!!!

Οι παλιοι μην ξεχνανε απο που ξεκινησαμε!!!

PSTN, ISDN, ADLS 384, ADSL 512, ADSL 1024 και παει έως 24 MBps για να λέμε!!!

 

P.S.

Καντε λιγο υπομονή να πεσουν οι τιμες των σκληρών δίσκων.

Τι να κανεις τοσο ταχυτητα χωρις να έχεις αποθηκευτικά μεσα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

P.S.

Καντε λιγο υπομονή να πεσουν οι τιμες των σκληρών δίσκων.

Τι να κανεις τοσο ταχυτητα χωρις να έχεις αποθηκευτικά μεσα!!!

 

:-D :-D έχεις και ένα δίκιο σε αυτό.

 

εγω πάντως βλέπω να ξεκινάει με μονοπώλειο του οτε με υψηλές τιμές το vdsl. επιπλέον, ας ελπίσουμε η εγκατάσταση του vdsl να μην έχει επιρροή στh ποιοτητα των υπηρεσίων adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαλκός όμως υπάρχει.

 

ps. Το ακριβότερο δεν είναι ούτε ο χαλκός, ούτε οι ίνες. Είναι οι χωματουργικές εργασίες.

γιατι η οπτικη ινα δεν υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι η οπτικη ινα δεν υπαρχει?

 

Αν εξαιρεσεις κεντρικες οδους, στα σοκακια δεν υπαρχει. Συν το σκαψιμο μεχρι την πολυκατοικια, συν ολες τις συνδεσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις χωματουργικές εργασίες που λέτε, θα μπορούσαν να τις περάσουν με πολύ μικρότερο κόστος αλλά και χρόνο μέσω του αποχετευτικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως VDSL modem/routers στην Ελλάδα δεν βλέπω να υπάρχουν ακόμη σε κανένα μαγαζί.

Το μόνο που κατάφερα να βρω στο site της Linksys, είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το modem/router που θα σου δώσει ο πάροχος και με ένα καλώδιο να το συνδέσεις με το WAN port του Linksys, ώστε μετά να το χρησιμοποιήσεις για να "μοιράσεις" την σύνδεση στο χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσεις κεντρικες οδους, στα σοκακια δεν υπαρχει. Συν το σκαψιμο μεχρι την πολυκατοικια, συν ολες τις συνδεσεις κλπ.

ειναι τραγικης ποιοτητας ομως,και η οπτικη ινα εχει πολλα + σε σχεση με το χαλκο(περα απο τη ταχυτητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίαβασα και μια είδηση σχετικά με την συμμετοχή της forthnet στην ECTA (την έχω ανεβάσει εδώ). Τώρα διαβάζω λίγο τι είναι η ECTA και δε ξέρω κατά πόσο οι αποφάσεις και ότι συζητάνε εκεί έχει επιρροή στο τι γίνεται σε κάθε χώρα. Αν έχει πάντως θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως αξιοποίησαν οι υπόλοιποι τις υποδομές VDSL και πως τις ξεκίνησαν στην αγορά. Φαντάζομαι πως δε γίνονται όλα όπως στην Ελλάδα που απλά όποιος έχει λεφτά ξεκινάει και σκάβει χωρίς να δει πως θα διατεθεί μετά η υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως δε γίνονται όλα όπως στην Ελλάδα που απλά όποιος έχει λεφτά ξεκινάει και σκάβει χωρίς να δει πως θα διατεθεί μετά η υπηρεσία.

καλά αυτό είναι μία αλήθεια, από το ένα πρωι στο άλλο ξεκνάνε το vdsl και ελπίζω μέχρι να μπουν όλοι σε vdsl να μην έχουν επιπτώσεις οι συνδρομητές του adsl (παρεμβολές κ.α.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γείτονες παίζουν με οπτικές και εμείς χαιρόμαστε με το VDSL .. να μου πεις από το ολότελα καλή και η παναγιώτενα ...

Και το vdsl οπτικές ίνες έχει αλλα μέχρι το καφαο.και απο εκει μέχρι το σπίτι σου είναι χαλκός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...