Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Έγκριση τιμών για το VDSL


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δίαβασα και μια είδηση σχετικά με την συμμετοχή της forthnet στην ECTA (την έχω ανεβάσει εδώ). Τώρα διαβάζω λίγο τι είναι η ECTA και δε ξέρω κατά πόσο οι αποφάσεις και ότι συζητάνε εκεί έχει επιρροή στο τι γίνεται σε κάθε χώρα. Αν έχει πάντως θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως αξιοποίησαν οι υπόλοιποι τις υποδομές VDSL και πως τις ξεκίνησαν στην αγορά. Φαντάζομαι πως δε γίνονται όλα όπως στην Ελλάδα που απλά όποιος έχει λεφτά ξεκινάει και σκάβει χωρίς να δει πως θα διατεθεί μετά η υπηρεσία.

άντε επιτέλους, ας ξυπνήσουν και λίγο οι εναλλακτικοί διότι ο οτε έχει πάρει πάρει το τιμονι του vdsl μόνος του και δεν ξέρω αν θα έχουμε σύντομα θετικό αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zω Γερμανία και πληρώνω 20Ε τον μηνα για 100mbps και upload 5 mbps, πραγματικες ταχυτητες.

 

Εξαιρετικές ταχύτητες. Τι είδος ρούτερ έχεις; Μέσα από την χάλκινη τηλεφωνική καλωδίωση μπορούν να περάσουν 100 Mbps; Οι Γερμανοί είχαν adsl πολλά χρόνια πριν εμφανιστεί στην Ελλάδα. Βέβαια και ο O.T.E. είναι Deutsche Telekom. Ίσως βοηθήσει σε κάτι αυτό. Έχουν στην Γερμανία περιορισμούς στα torrent sites ή σε ιστοσελίδες όπως το rapidshare; Διαβάζω διάφορα για περιορισμούς στο filesharing σε πολλά ευρωπαϊκά κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πριν μερικούς μήνες που μπήκα σε ένα γερμανικό site παρόχου και κοίταζα τιμές για VDSL δε μου φάνηκαν έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο συμφορουμίτης και μάλιστα ήταν χειρότερα από αυτές που πρότεινε ο ΟΤΕ εδώ. Έβλεπα λάθος, δε ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε επιτέλους, ας ξυπνήσουν και λίγο οι εναλλακτικοί διότι ο οτε έχει πάρει πάρει το τιμονι του vdsl μόνος του και δεν ξέρω αν θα έχουμε σύντομα θετικό αποτέλεσμα

το γεγονός ότι κάποιος από τη φορθνετ μπήκε σε αυτή την επιτροπή ουσιαστικά διασφαλίζει ότι ο ΟΤΕ θα αποδεσμέυσει το vdsl και για τους εναλλακτικούς? για να καταλάβω δηλαδή. μέχρι τώρα δεν το έδινε δηλαδή?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πριν μερικούς μήνες που μπήκα σε ένα γερμανικό site παρόχου και κοίταζα τιμές για VDSL δε μου φάνηκαν έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο συμφορουμίτης και μάλιστα ήταν χειρότερα από αυτές που πρότεινε ο ΟΤΕ εδώ. Έβλεπα λάθος, δε ξέρω...

 

Κι εγω θα ηθελα, ο συμφορουμιτης, να μας ελεγε ποια εταιρια, τι πακετο, και τι ακριβως πληρωνει, ετσι για να το τσεκαρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονός ότι κάποιος από τη φορθνετ μπήκε σε αυτή την επιτροπή ουσιαστικά διασφαλίζει ότι ο ΟΤΕ θα αποδεσμέυσει το vdsl και για τους εναλλακτικούς? για να καταλάβω δηλαδή. μέχρι τώρα δεν το έδινε δηλαδή?

 

Δεν διασφαλίζει τίποτα είναι σίγουρα καλό για τις τηλεπικοινωνίες τις χώρας και φαντάζομαι ότι θα επιρεάσει τον τρόπο που θα το

διαθέσει και τους όρους οι οποίοι φυσικά είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσεις με τον ΟΤΕ φυσικά να υπερασπίζεται τα δικά του

συμφέροντα.

Φθηνότερες τιμές χοντρικής παράδειγμα θα είναι σίγουρα προς όφελος και των καταναλωτών ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους.Αν και δεν πιστεύω οτι θα είναι ακριβώς 50Mbps!

κι ομως

αν κανεις βολτα στην ανω γλυφαδα,η στο ελληνικο θα δεις καφαο κυριολεκτικα σε καθε γωνια πεζοδρομιου. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές ταχύτητες. Τι είδος ρούτερ έχεις; Μέσα από την χάλκινη τηλεφωνική καλωδίωση μπορούν να περάσουν 100 Mbps; Οι Γερμανοί είχαν adsl πολλά χρόνια πριν εμφανιστεί στην Ελλάδα. Βέβαια και ο O.T.E. είναι Deutsche Telekom. Ίσως βοηθήσει σε κάτι αυτό. Έχουν στην Γερμανία περιορισμούς στα torrent sites ή σε ιστοσελίδες όπως το rapidshare; Διαβάζω διάφορα για περιορισμούς στο filesharing σε πολλά ευρωπαϊκά κράτη.

 

Η εταιρία λέγεται kabel deutschlald και το πακετο που χρησιμοποιω έιναι http://www.kabeldeutschland.de/internet-telefon/internet-und-telefon-100.html

Για να μην παρεξηγηθώ, το συμβόλαιο είναι 2 χρόνων όπου τον πρώτο χρόνο πληρώνεις 20Ε και τον 2ο 40Ε εκτός αν θέλεις να κατεβάσεις πακέτο στα 32μπσ με 30Ε τον δεύτερο χρόνο. Περιέχει δωρεάν τηλέφωνα εντός γερμανίας και με 5Ε επιπλέον απεριόριστα για εξωτερικό(απεριόριστα, όχι 1500 λεπτά και τετοιεσ μ@@ιες).

Δεν χρησιμοποιείται τηλεφωνική καλωδίωση, τραβάνε σήμα από την κεραία της τηλεόρασης. Το ρούτερ συγχρονίζεται σταθερά πάνω από 90mbps. Moυ έδωσαν 2 ρουτερ το ένα που το σύνδεσα στην υποδοχή της κεραίας και το άλλο απο αυτά του εμπορίου.

Από την εταιρία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αυτά που έχω διαπιστώσει μετά απο 5 μήνες είναι. Περιορίζει εως ένα βαθμό το downloading sto p2p όχι τόσο συχνά αλλά είναι και πάλι αρκετά ικανοποιητικές (3mb/s). To μόνο πρόβλημα που είχα είναι ότι το δωρεάν ρουτερ που μου προσέφεραν δεν επαρκούσε(wireless) οπότε αναγκάστηκα να πάρω άλλο για να πιάνω τις μέγιστες ταχύτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιορίζει εως ένα βαθμό το downloading sto p2p όχι τόσο συχνά αλλά είναι και πάλι αρκετά ικανοποιητικές (3mb/s).

Όχι ακριβώς «ως ένα βαθμό», για την ακρίβεια του πηδάει τη μάνα, σα 30MBPPS το κάνει (εκτός αν έχεις κάνει λάθος εκτίμηση και πιάνει παραπάνω και δε το ξέρεις). Με 50MBPPS στο δοκιμαστικό του ΟΤΕ πιάνω εως 5,5MB/s. Στα 2,5 χρόνια, ακλόνητα 50/10 έχει το πιλοτικό, ουσιαστικά το λες και flat rate. Όταν το «αμολήσανε» σε περίοδο ελεύθερων δοκιμών είχα δει περίπου 70/25, αν θυμάμαι καλά (θυμάμαι πάντως download >6MB/s και upload >2MB/s).

 

Οι τιμές στη Γερμανία είναι σχεδόν αντίστοιχες αυτών που είχαν ειπωθεί για εδώ, τα πακέτα δίνουν χειρότερες ταχύτητες από αυτές που ειπώθηκαν για εδώ (κυρίως τα συνδυάζουν με τηλεφωνία), συνεπώς ας μη κυοφορούμε μύθους πως αλλού είναι πάμφθηνα και στην Ελλάδα θα μας κοροϊδεύουν (το λέω κυρίως για τους μίζερους του θέματος). Εξάλλου δε ξέρω και το 2007 τί τιμές είχε στη Γερμανία στη 1η εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

repdien για το traffic shaping που λες σε p2p μπορείς να χρησιμοποιήσεις κρυπτογράφηση για να το παρακάμψεις, για τις τιμές του vdsl εδώ στην Ελλάδα πολλοί έλεγαν στο adslgr ότι οι τελικές τιμές θα είναι εκεί γύρω στα 120 το δίμηνο για την 50άρα εξάλλου πόσοι θα έδιναν 100 ευρώ το δίμηνο για 30Mbps αν η 24άρα τους κλείδωνε ψηλά και μια και αναφέρθηκα στον συγχρονισμό ελέγξτε τις adsl σας για gap. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...