Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Έγκριση τιμών για το VDSL


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

repdien για το traffic shaping που λες σε p2p μπορείς να χρησιμοποιήσεις κρυπτογράφηση για να το παρακάμψεις, για τις τιμές του vdsl εδώ στην Ελλάδα πολλοί έλεγαν στο adslgr ότι οι τελικές τιμές θα είναι εκεί γύρω στα 120 το δίμηνο για την 50άρα εξάλλου πόσοι θα έδιναν 100 ευρώ το δίμηνο για 30Mbps αν η 24άρα τους κλείδωνε ψηλά και μια και αναφέρθηκα στον συγχρονισμό ελέγξτε τις adsl σας για gap. :-)

 

Δεν το παρακαμτεις με την κρυπτογράφηση απ'όσο προσπάθησα πάντως δεν το κατάφερα, αλλά στην τελική δεν είναι και αναγκαίο. Το θεωρώ ως ένα σημείο και λογικό..

Τέλοσπάντων δεν είμαι υπέρμαχος καμίας εταιρίας απλά παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία και άποψη. Και συγκριτικά με Ελληνικούς παρόχους που είχα και προσωπική εμπειρία(HOL, WIND, CONX), είμαι πολύ περισσότερο ικανοποιήμένος με αυτή που χρησιμοποιώ τώρα(Kabel) και στις τιμές και στις υπηρεσίες.

 

Όχι ακριβώς «ως ένα βαθμό», για την ακρίβεια του πηδάει τη μάνα, σα 30MBPPS το κάνει (εκτός αν έχεις κάνει λάθος εκτίμηση και πιάνει παραπάνω και δε το ξέρεις). Με 50MBPPS στο δοκιμαστικό του ΟΤΕ πιάνω εως 5,5MB/s. Στα 2,5 χρόνια, ακλόνητα 50/10 έχει το πιλοτικό, ουσιαστικά το λες και flat rate. Όταν το «αμολήσανε» σε περίοδο ελεύθερων δοκιμών είχα δει περίπου 70/25, αν θυμάμαι καλά (θυμάμαι πάντως download >6MB/s και upload >2MB/s).

 

Οι τιμές στη Γερμανία είναι σχεδόν αντίστοιχες αυτών που είχαν ειπωθεί για εδώ, τα πακέτα δίνουν χειρότερες ταχύτητες από αυτές που ειπώθηκαν για εδώ (κυρίως τα συνδυάζουν με τηλεφωνία), συνεπώς ας μη κυοφορούμε μύθους πως αλλού είναι πάμφθηνα και στην Ελλάδα θα μας κοροϊδεύουν (το λέω κυρίως για τους μίζερους του θέματος). Εξάλλου δε ξέρω και το 2007 τί τιμές είχε στη Γερμανία στη 1η εμφάνιση.

 

Προσπαθείς να πείσεις ότι οι Ελληνικοί πάροχοι έιναι αν όχι καλύτεροι τουλάχιστον ισάξιοι με αυτούς του εξωτερικού και δή την συγκεκριμένη που ανέφερα? Έχεις προσωπική εμπειρία επί του θέματος ή μιλάς στα κουτουρού έχοντας ως πηγή διάφορα sites? Πες μου τι τιμή πιστεύεις θα έχει το συγκεκριμένο πακέτο όταν και αν έρθει στην Ελλάδα (100mbps down 6mbps upload και δωρεάν αστική τηλεφωνία)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθείς να πείσεις ότι οι Ελληνικοί πάροχοι έιναι αν όχι καλύτεροι τουλάχιστον ισάξιοι με αυτούς του εξωτερικού και δή την συγκεκριμένη που ανέφερα? Έχεις προσωπική εμπειρία επί του θέματος ή μιλάς στα κουτουρού έχοντας ως πηγή διάφορα sites? Πες μου τι τιμή πιστεύεις θα έχει το συγκεκριμένο πακέτο όταν και αν έρθει στην Ελλάδα (100mbps down 6mbps upload και δωρεάν αστική τηλεφωνία)?

Προσπαθώ να πείσω να μην είμαστε μίζεροι χωρίς λόγο. Δυστυχώς εσύ υποβοηθάς τη μιζέρια στο θέμα, χωρίς πραγματικό λόγο κιόλας. Διότι πληρώνεις 100 κι έχεις 30 (ευτυχώς που το είπες, αλλιώς θα κάναμε φανταστικό υπερδιάλογο), βλέπω μάλιστα και τις άλλες τιμές των παρόχων εκεί και είναι εξαίρεση η περίπτωσή σου στο κόστος/ταχύτητα, λόγω δεσμευτικού πακέτου, άρα όταν βγαίνεις εδώ και λες κοφτά «έχω 100/6 και πληρώνω τόσα» ουσιαστικά γράφεις τη μισή της μισής αλήθειας και η κακομοιριά η δική μας συνεχίζεται χωρίς λόγο.

 

Περί μαντεψιάς τιμών, τα έχουμε ήδη γράψει.

11 Οκτώβριος 2010 (γράφω χαριτολογώντας, καθαρή μαντεψιά με βάση τη δική μου αντίληψη)

http://www.insomnia.gr/topic/380525-δίκτυο-πρόσβασης-οπτικών-ινών-νέας-γενιάς-αναπ/page__view__findpost__p__3613207

10 Νοέμβριος 2010 (ένα μήνα μετά έχω πληροφορίες με τα αυτάκια μου από προτεινόμενες τιμές μέσα από τον ΟΤΕ)

http://www.insomnia.gr/topic/380525-δίκτυο-πρόσβασης-οπτικών-ινών-νέας-γενιάς-αναπ/page__view__findpost__p__3688115

27 Φεβρουάριος 2011 (δες το link στο post του ThReSh με τη σχετική διαρροή του ΟΤΕ και την επιβεβαίωση όσων έγραψα)

http://www.insomnia.gr/topic/380525-δίκτυο-πρόσβασης-οπτικών-ινών-νέας-γενιάς-αναπ/page__view__findpost__p__3886421

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από κάποια χρόνια είχε γίνει μία προσπάθεια (δοκιμή ίσως) από την otenet να περιοριστεί το p2p και παίζοντας κυρίως με την κρυπτογράφηση ξεπερνούσαμε το πρόβλημα του traffic shaping, ίσως βέβαια μετά από τόσα χρόνια να έχουν βρει τρόπο να συσχετίζουν τα πακέτα http://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption αλλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο και πάλι θα υπήρχε σχετική αντίδραση από την πλευρά της p2p κοινότητας (ίσως πχ vpn), πάντως κάτι θα είχε ακουστεί οπότε για ψάξε το λίγο (αν φυσικά σε ενδιαφέρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να πείσω να μην είμαστε μίζεροι χωρίς λόγο. Δυστυχώς εσύ υποβοηθάς τη μιζέρια στο θέμα, χωρίς πραγματικό λόγο κιόλας. Διότι πληρώνεις 100 κι έχεις 30 (ευτυχώς που το είπες, αλλιώς θα κάναμε φανταστικό υπερδιάλογο), βλέπω μάλιστα και τις άλλες τιμές των παρόχων εκεί και είναι εξαίρεση η περίπτωσή σου στο κόστος/ταχύτητα, λόγω δεσμευτικού πακέτου, άρα όταν βγαίνεις εδώ και λες κοφτά «έχω 100/6 και πληρώνω τόσα» ουσιαστικά γράφεις τη μισή της μισής αλήθειας και η κακομοιριά η δική μας συνεχίζεται χωρίς λόγο.

 

Περί μαντεψιάς τιμών, τα έχουμε ήδη γράψει.

11 Οκτώβριος 2010 (γράφω χαριτολογώντας, καθαρή μαντεψιά με βάση τη δική μου αντίληψη)

http://www.insomnia.gr/topic/380525-δίκτυο-πρόσβασης-οπτικών-ινών-νέας-γενιάς-αναπ/page__view__findpost__p__3613207

10 Νοέμβριος 2010 (ένα μήνα μετά έχω πληροφορίες με τα αυτάκια μου από προτεινόμενες τιμές μέσα από τον ΟΤΕ)

http://www.insomnia.gr/topic/380525-δίκτυο-πρόσβασης-οπτικών-ινών-νέας-γενιάς-αναπ/page__view__findpost__p__3688115

27 Φεβρουάριος 2011 (δες το link στο post του ThReSh με τη σχετική διαρροή του ΟΤΕ και την επιβεβαίωση όσων έγραψα)

http://www.insomnia.gr/topic/380525-δίκτυο-πρόσβασης-οπτικών-ινών-νέας-γενιάς-αναπ/page__view__findpost__p__3886421

 

Μην γράφεις ανακρίβειες και παραποιείς τα γραφόμενα μου. Έγραψα'όχι τόσο συχνά', πράγμα που σημαίνει ότι έχω αυτήν την ταχύτητα στην χειρότερη των περιπτώσεων και αυτή σπανια. Πιο απλά δλδ από το 24ωρο πχ τις 18 ώρες έχω 90+ και τις υπόλοιπες γύρω στα 30. Αν ήθελα να τα παρουσιάσω όλα ρόδινα δεν θα το ανέφερα καν. Απλά παραθέτω την άποψη μου και την εμπειρία μου απο τους αντίστοιχους παρόχους. Δεν έχει να κάνει με μιζέρια λοιπόν, απλά αντικειμενικά σε ταχύτητες είμαστε πίσω.

Να αναφέρω ακόμη από την μικρή εμπειρία που έχω πως το φαινόμενο downloading p2p εδώ δεν είναι και τόσο σύνηθες και ότι διώκεται ποινικά σε μεγάλο βαθμό. Και γώ προσωπικά αποφεύγω να κατεβάζω απο public trackers και δίχως κρυπτογράφηση για να έχω τα νώτα μου καλυμμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακρίβεια ήταν αυτό το σκέτο:

Zω Γερμανία και πληρώνω 20Ε τον μηνα για 100mbps και upload 5 mbps, πραγματικες ταχυτητες.

...μέχρι που το εξήγησες κι έδωσες λεπτομέρειες, επειδή σου ζητήθηκε. Τίποτα δε παραποίησα, αναφέρθηκα ακριβώς σε αυτή τη μισή φράση που πέταξες.

 

(Επίσης ανακρίβεια είναι να κάνεις quote ένα post ολόκληρο κι όχι το σημείο διαφωνίας.)

 

Υ.Γ. Τώρα πώς είσαι ικανοποιημένος από τις «υπηρεσίες» όταν πληρώνεις 100 και το 100 είναι 30 στο p2p, αυτό μόνο εσύ το κατάλαβες.

 

 

 

Μέχρι στιγμής, με τις ταχύτητες που βλέπουμε στα πιλοτικά και με τις τιμές που έχουν διαρρεύσει, τα πράγματα μια χαρά φαίνονται πως θα είναι και στην Ελλάδα, αν κυλήσει. Το γιατί δεν έχει κυλήσει ακόμα, αυτό το αναζητήσαμε στο θέμα που είχε ανοίξει με την κόντρα ΕΕΤΤ-ΟΤΕ και πρόκειται για τα γνωστά φρένα ελληνικής κακομοιριάς ©ΤΜpatent pending.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υ.Γ. Τώρα πώς είσαι ικανοποιημένος από τις «υπηρεσίες» όταν πληρώνεις 100 και το 100 είναι 30 στο p2p, αυτό μόνο εσύ το κατάλαβες.

 

 

 

Είμαι ικανοποιημέμος από τις υπηρεσίες τους και την εξυπηρέτηση που είχα. Και αναφέρω: Ηρθαν τεχνικοί για την εγκατάσταση Δωρεάν,Το διάστημα από την αίτηση που έκανα μέχρι να έχω σύνδεση ήταν μία εβδομάδα, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα αποσύνδεσης ποτέ,

Συγκριτικά στην Ελλάδα πλήρωνα: 40Ε για 24/1?? (πραγματικά γύρω στα 10), αποσυνδέσεις πολλές, κακή εξυπηρέτηση. Και σου αναφέρω ξανά για τρίτη φορά, κατεβάζω συνήθως με 10μβ/σ και στην χειρότερη με 3.

Πες μας εσύ που είσαι ικανοποιημένος τι σύνδεση έχεις και πόσα πληρώνεις για να συγκρίνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρία λέγεται kabel deutschlald και το πακετο που χρησιμοποιω έιναι http://www.kabeldeut...elefon-100.html

Για να μην παρεξηγηθώ, το συμβόλαιο είναι 2 χρόνων όπου τον πρώτο χρόνο πληρώνεις 20Ε και τον 2ο 40Ε εκτός αν θέλεις να κατεβάσεις πακέτο στα 32μπσ με 30Ε τον δεύτερο χρόνο. Περιέχει δωρεάν τηλέφωνα εντός γερμανίας και με 5Ε επιπλέον απεριόριστα για εξωτερικό(απεριόριστα, όχι 1500 λεπτά και τετοιεσ μ@@ιες).

Δεν χρησιμοποιείται τηλεφωνική καλωδίωση, τραβάνε σήμα από την κεραία της τηλεόρασης. Το ρούτερ συγχρονίζεται σταθερά πάνω από 90mbps. Moυ έδωσαν 2 ρουτερ το ένα που το σύνδεσα στην υποδοχή της κεραίας και το άλλο απο αυτά του εμπορίου.

Από την εταιρία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αυτά που έχω διαπιστώσει μετά απο 5 μήνες είναι. Περιορίζει εως ένα βαθμό το downloading sto p2p όχι τόσο συχνά αλλά είναι και πάλι αρκετά ικανοποιητικές (3mb/s). To μόνο πρόβλημα που είχα είναι ότι το δωρεάν ρουτερ που μου προσέφεραν δεν επαρκούσε(wireless) οπότε αναγκάστηκα να πάρω άλλο για να πιάνω τις μέγιστες ταχύτητες

Η απάντηση σου είναι πολύ διευκρινιστική, ευχαριστώ πολύ. Η σύνδεση δεν είναι τηλεφωνική οπότε δεν μιλάμε για VDSL. Η τιμή είναι εξαιρετική. Το VSDL της ίδιας εταιρείας έχει 35 ευρώ. Λογική τιμή αλλά όχι κάτι το εντυπωσιακό. Βέβαια ο περιορισμός σε p2p θα αποθαρρύνει πολλούς σίγουρα. Σίγουρα με λίγη προσπάθεια μπορεί να παρακαμφθεί αρκετά ο περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Για καποια θεματα που λες εχεις δικιο αλλα το 4 δεν το καταλαβαινω. Απο που απορεει το δικαιωμα του πελατη να φτιαχνει οτι πακετο επιθυμει αυτος;

Εσυ μπορεις να θες τηλεφωνο Cyta και adsl forthnet, εγω μπορει να θελω τηλεφωνια OTE και adsl tellas, οι εταιριες δεν ειναι υποχρεωμενες να γινουν λαστιχο σε οτιδηποτε σκεφτει ο καθε πελατης.

Αυτο θα εχει και τεχνικα προβληματα, σκεψου την περιπτωση βλαβης οπου η μια εταιρια ριχνει το φταιξιμο στην αλλη.

Δηλαδη εγω θελω ενα αυτοκινητο Mazda με κινητηρα απο Alpha Romeo, δεν μου το δινει κανεις, θα παραπονεθω για κοπαδοποιηση.

 

πελατες σαν εσενα να έχουνε οι εταιρίες. να κανουν πανηγύρια οι τεχνικοί τους. είσαι ο κλασικός ημιμαθής τυπος που θα το παίζεις εξυπνος στους τεχνικους και θα λες τα δικα σου περι κοπαδοποιησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...