Προς το περιεχόμενο

Ο Chrome ξεπερνά για πρώτη φορά τον Firefox σε μερίδιο χρήσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ χρησιμοποιύσα φανατικά opera, αλλά πλέον κάνω λίγο καλύτερα δουλειά και με τον firefox και με τον chrome. Σίγουρα πάντως δεν του αξίζουν τέτοια ποσοστά.

Για mobile συσκευές, κυρίως για android που το είχα περισσότερο χρόνο, δεν έχει αντίπαλο.

 

Ο firefox αυτή τη στιγμή είναι ο κυριότερος browser μου, και χάνει λίγες δεκάδες ms στο άνοιγμα σελίδων σε σχέση με τον chrome, αλλά στο μηχανηματάκι 5ετίας που έχω, 2gb ram, ο firefox τα πάει λίγο καλύτερα, με μέσο όρο 3-5 tabs ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τον χρησιμοποιούσα κι εγώ παλιότερα αλλά τελικά μου φαίνεται άσχημος σαν browser. Πολύ παλαιολιθικός στο design του και όχι τόσο white and open όπως είναι ο chrome. Θα μου πεις βάλε κάνα theme, αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερο να έρχεται κάτι όμορφο εξαρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αν πω την γνωμη μου περα απο τα θεματα ταχυτητας γιατι οτι και να πω παντα θα υπαρχει καποιος που θα μου βγαλει το λαδι, εγω χρησιμοποιω chrome στο notebook για το λογο οτι ειναι μικρη η οθονη και ο chrome εχει τη μεγυστη δυνατη επιφανεια μιας και στο πανω μερος δεν εχει τιποτα παραπανω απο την μπαρα για τη διευθυνση και τα παραθυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σοβαρά προβλήματα των τελ. εκδόσεων του FF,έστειλαν πολύ κόσμο προς τον Chrome.

Όταν θέλω ασφαλές συνδέσεις ακόμα χρησιμοποιώ τον FF,αλλά πλέον μόνο για αυτό...

Το καθημερινό browsing γίνεται με Chrome πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό κι αυτό...ο Opera πιάνει πολύ χώρο στο πάνω μέρος της οθόνης

 

Αυτό που λες πλέον δεν ισχύει. Υπάρχουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις για να κερδίσεις αυτό το χώρο. Και ο opera έχει ένα clean look κ προσωπικά το προτιμώ από τον Chrome.

 

Πλέον όλοι οι browsers είναι πάνω κάτω αρκετά καλοί κ καλύπτουν πλήρως τον απλό χρήστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μπορει το εξυπνο πουλι απο τη μυτη να πιανεται, παντως οι επιλογες ασφαλειας του Chrome φτανουν και περισσευουν...Απο εκει και περα ειναι θεμα του καθε χρηστη που βαζει το...κλικ του! ! !

 

 

 

Ασ' τους ρε μαν, ασ' τους, ''ποναει'' το αποτομο ξυπνημα και δεν παιζει να φτυσουν την ''καραμελα'' τους...

''Αλεπου'' και πρασινα αλογα...Οτι να 'ναι...

 

Εγώ δεν είμαι φαν ούτε του IE ούτε του Mozilla ούτε του Chrome.

Χρησιμοποιώ τον browser που κάθε φορά με βολεύει, είναι ταχύς και ασφαλής μαζί.

 

O chrome είναι 2η ή 3η επιλογή μου στα windows μετά από Opera (και 2η/3η επιλογή μαζί με IE 9) και στο mac 2η επιλογή μετά από safari.

Ο λόγος είναι πώς δεν έχει αρκετές ρυθμίσεις ασφαλείας. Στα Windows μακράν καλύτερη επιλογή θεωρώ ακόμα τον Opera που είναι και γρήγορος και ασφαλής. (π.χ. ο chrome δεν έχει επιλογή να κάνεις block τον referrer). Επίσης ο Chrome έχει τύχει και κάποιες φορές, ιδιαίτερα παλιότερα μου κράσαρε.

 

Αυτά που κάνουν τον chrome πετυχημένο και όντως δημοφιλή και συμπαθητικό (ακόμα και σε μένα) είναι το μινιμαλιστικό λουκ και η ταχύτητά του. Κάτω όμως από αυτά, είναι ένας πολύ ρηχός browser ακόμα και με την google στο τιμόνι πιστεύω δε θα αλλάξει εδώ (βλέποντας από την πολιτική της google στα cookies π.χ.). Ομολογώ όμως πως το chromium project είναι πολύ καλή κίνηση και ο Comodo Dragon που είναι βασισμένος στον chrome είναι πολύ καλύτερος..και αρκετά πιο ασφαλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι. Όλοι καλύπτουν τον απλό χρήστη, εμφανισιακά διαφέρουν αλλά γίνονται ίδιοι με θέματα, και συνήθως ο κόσμος αλλάζει θέμα στον opera και στον ff να γίνει όπως ο chrome, δικαιολογημένα.

Και για τους λίγο απαιτητικούς χρήστες, πάλι δύσκολη επιλογή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πριν 3,5 χρονια πηρα ενα msi wind. αρχικα ειχα Firefox. μετα μου λεει ενας φιλος : βαλε μπρε τον Chrome.. γιατι να χανεις τοσο πολυ απο την οθονη σου.(α.) γιατι να μην εχεις τις περισσοτερο χρησιμοποιουμενες σελιδες εμπρος σου.(β.) γιατι να σερνεται σε καθε app.??(γ.) ε, και ακομα τον δουλευω ασταματητα. ασε το αλλο με τη μπαρα διευθυνσεων. πατας εντερ! και ψαχνει!!

 

πολυ μπροστα ρε ο Chrome!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://social.msdn.microsoft.com/profile/gkanel/ --->ΕΡΓΆΖΟΜΑΙ ΣΕ Microsoft Hellas

 

:X B) ^_^ ^_^

Ποτέ δεν είπα ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αντιθέτως όλα στην υπογραφή μου παραπέμπουν σε αυτό. Και μιας και τέθηκε το θέμα. Δεν νομίζω ότι είναι κακό που σου παραθέτω στοιχεία που γνωρίζω. Μακάρι να ήταν εδώ και άλλοι που εργάζονται σε άλλες εταιρείες έτσι ώστε να μιλάμε ανοιχτά.

 

Εγώ δεν είμαι φαν ούτε του IE ούτε του Mozilla ούτε του Chrome.

Χρησιμοποιώ τον browser που κάθε φορά με βολεύει, είναι ταχύς και ασφαλής μαζί.

 

O chrome είναι 2η ή 3η επιλογή μου στα windows μετά από Opera (και 2η/3η επιλογή μαζί με IE 9) και στο mac 2η επιλογή μετά από safari.

Ο λόγος είναι πώς δεν έχει αρκετές ρυθμίσεις ασφαλείας. Στα Windows μακράν καλύτερη επιλογή θεωρώ ακόμα τον Opera που είναι και γρήγορος και ασφαλής. (π.χ. ο chrome δεν έχει επιλογή να κάνεις block τον referrer). Επίσης ο Chrome έχει τύχει και κάποιες φορές, ιδιαίτερα παλιότερα μου κράσαρε.

 

Αυτά που κάνουν τον chrome πετυχημένο και όντως δημοφιλή και συμπαθητικό (ακόμα και σε μένα) είναι το μινιμαλιστικό λουκ και η ταχύτητά του. Κάτω όμως από αυτά, είναι ένας πολύ ρηχός browser ακόμα και με την google στο τιμόνι πιστεύω δε θα αλλάξει εδώ (βλέποντας από την πολιτική της google στα cookies π.χ.). Ομολογώ όμως πως το chromium project είναι πολύ καλή κίνηση και ο Comodo Dragon που είναι βασισμένος στον chrome είναι πολύ καλύτερος..και αρκετά πιο ασφαλής.

 

Μιας και λες για ασφάλεια δες αυτό Internet Explorer protects best against socially engineered malware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε το αλλο με τη μπαρα διευθυνσεων. πατας εντερ! και ψαχνει!!

 

πολυ μπροστα ρε ο Chrome!

Εντάξει για να λέμε και την αλήθεια και οι άλλοι το κάνουν αυτό και ο Opera νομίζω πρώτος (διορθώστε με δεν γνωρίζω καθώς με αυτόν το έμαθα :-) ). Απλά ήθελε/θέλει να βάλεις και το g μπροστά για Google, e για ebay κτλ.

 

Νομίζω όμως ότι και στον Firefox μπορούσες να κάνεις search με αυτόν τον τρόπο χρόνια τώρα (χωρίς g).

Απλά ο Chrome το χρησιμοποίησε και το πλάσαρε αυτό του το χαρακτηριστικό λίγο περισσότερο, και καλά έκανε βέβαια. Αρκετά βολικό φυσικά!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τοσο καιρο χρησιμοποιουσα τον firefox και μολις τωρα εβαλα τον opera,πιο γρηγορος μου φαινεται πχ οταν παταω να ανοιξει μια καρτελα κατευθειαν με το firefox ηθελε 2-3 sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...