Προς το περιεχόμενο

Ο Chrome ξεπερνά για πρώτη φορά τον Firefox σε μερίδιο χρήσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγω εχω μια απορια,αφου ο ie ειναι αργος και βαρυς γιατι των χρησιμοποιει το μεγαλυτερο ποσοστο?

 

 

by default windows OS browser....

 

 

 

 

[...]

Καλος ο Chrome αλλα ειναι για απλους χρηστες........ [...]

[...]

Καλως ηρθες στο 95% του διαδυκτιου

 

ίδια ιστορία και με το iPhone

 

όση γνωστη/φιλί μου έχουν iPhone (όλη τους όμως, μπορεί τυχαίο) δεν έχουν ιδέα για τις δυνατότητες του κινητού και γενικός τις δυνατότητες που μπορεί να προσφέρει οποιοδήποτε κινητό

 

το έχουν αγοράσει, γιατί το έχουν και άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αυξανονται οι φορητες συσκευες μας τοσο περισσοτερο θα βλεπουμε διευρυνση νεων τασεων στην πλοηγηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκευτειτε αυτη τη σελιδα "http://ie.microsoft.com/testdrive/Default.html" και καντε μονοι σας τα τεστ σας. Θα δειτε οτι ο firefox 8.01 βγαινει ο καλυτερος με δευτερο λιγο πισω τον IE9 και τριτος ο chrome.

 

Ο chrome εκμετελευτηκε τη στασιμοτητα των αντιπαλων (και καλα εκανε) ηταν οντως πρωτος και με διαφορα αλλα τωρα οι αλλοι βελτιωθηκαν και ξεπερασαν τον chrome σε καποια σημεια οπως το GPU ACCELERATION που ειναι το χειροτερο σημειο του.

 

Δεν ξερω για σας αλλα ο IE9 στα Windows 7 64bit Ultimate που εχω ειναι ο πιο γρηγορος απ ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μεταξύ Chrome και Firefox, και εγώ υπερ του Chrome είμαι. Μου εμφανίζει τα λιγότερα προβλήματα και γενικότερα είναι πιο ελαφρύς και πιο εύχρηστος.

Γενικά συμφωνώ πως είναι θετικό που παίρνει προβάδισμα ο Chrome. Αυτό θα τσιγκλίσει την ομαδα/κοινότητα στο Firefox να κάνουν πιο σοβαρή δουλειά (ειδικά στο interface και τη φιλικότητα imho).

 

Κατά τα άλλα (και πρώτα από τα παραπάνω) Opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος για τον οποίο γουστάρω τον Firefox είναι επειδή έχει καλύτερη αίσθηση περί του open source (personas, extensions, δυνατή κοινότητα) και επίσης έχει φάει τα ψωμιά του σε επίπεδο χρηστικότητας και design (Tab Groups, οθόνη εγκατάστασης extensions, εγκατάσταση extension δίχως login σε λογαριασμό). Παρ' όλα αυτά του έριξα κόκκινη κάρτα του Firefox εδώ και 3 μήνες διότι λέμε ότι έτρωγε τρελά crashes, τώρα χρησιμοποιώ Firefox 8 και δεδομένου ότι κυκλοφόρησε το νέο Flash 11 ενδέχεται να πάνε όλα καλά...

Υ.Γ. Για τους web developers ξέρουν ότι το Firebug είναι απαραίτητο εργαλείο (καμία σχέση με αυτό στο Chrome) οπότε είναι μονόδρομος.

 

Τώρα, ο Chrome είναι λίγο μούφα σε θέμα χρηστικότητας (μενού, ρυθμίσεις, design) αλλά σαφώς είναι πολύ πρακτικός, δουλεύει άψογα ως μινιμαλιστικός που είναι. Τα πιο βαρβάτα χαρακτηριστικά του είναι οι διεργασίες (μια διεργασία είναι ένα tab, έτσι εάν σου κρασάρει ένα tab το κλείνεις και συνεχίζεις κανονικά με τα άλλα) και η ταχύτητα, παρατήρησα ότι μπορεί να τραβήξει άνετα με 50 ανοιχτά tabs ενώ ο Firefox ιδρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ο G.Chrome ειναι ΜΑΚΡΑΝ ο καλυτεος, γρηγοροτερος, ελαφροτερος, και βολικοτερος browser...

 

..και δυστυχώς μακράν ο browser με τις λιγότερες επιλογές security..(και φυσικά δεν αναφέρομαι στο incognito mode).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που πολλοί αναφέρονται στο πόσο βαρύς είναι ή τη κολλήματα τρώει ο Chrome, και ξεχνάνε τα αισχρά αδικαιολόγητα memory leaks που ανέκαθεν είχε ο Firefox. Τουλάχιστον στον Chrome όταν σπάνια συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα, μπορείς να σκοτώσεις το άρρωστο tab και να συνεχίσεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και δυστυχώς μακράν ο browser με τις λιγότερες επιλογές security..(και φυσικά δεν αναφέρομαι στο incognito mode).

Οκ, μπορει το εξυπνο πουλι απο τη μυτη να πιανεται, παντως οι επιλογες ασφαλειας του Chrome φτανουν και περισσευουν...Απο εκει και περα ειναι θεμα του καθε χρηστη που βαζει το...κλικ του! ! !

 

Μου κάνει εντύπωση που πολλοί αναφέρονται στο πόσο βαρύς είναι ή τη κολλήματα τρώει ο Chrome, και ξεχνάνε τα αισχρά αδικαιολόγητα memory leaks που ανέκαθεν είχε ο Firefox. Τουλάχιστον στον Chrome όταν σπάνια συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα, μπορείς να σκοτώσεις το άρρωστο tab και να συνεχίσεις τη δουλειά σου.

 

Ασ' τους ρε μαν, ασ' τους, ''ποναει'' το αποτομο ξυπνημα και δεν παιζει να φτυσουν την ''καραμελα'' τους...

''Αλεπου'' και πρασινα αλογα...Οτι να 'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μια απορια,αφου ο ie ειναι αργος και βαρυς γιατι των χρησιμοποιει το μεγαλυτερο ποσοστο?

 

Ποιος ΙΕ είναι πιο αργός και πιο βαρύς?

 

Τον ΙΕ6 μάλλον εννοείς. Αλλα αυτόν θα πρέπει να τον συγκρίνεις με τον ...Netscape αφού ο ΙΕ6 γιόρτασε τα 11α του γεννέθλια

 

το λέω αυτό γιατί ο IE9 είναι πανάλαφρος και μια χαρά γρήγορος και δεν το λέω εγώ, το λέει το Webkit Sunspider Benchmark. Αν δεν το πιστεύεις μπορείς να το τρέξεις και μόνος σου στο SunSpider Benchmark Test

 

Επίσης για ρίξε μια ματιά και στο Acid3 Test

 

Αλλα και στο support του CSS3 στο CSS3 Selectors Test

 

Μπορεί κανείς να με πει προκατελημένο αλλά τα νούμερα των benchmarks που αποδέχονται όλοι (Google, Mozilla, Microsοft κλπ) αποδεικνύουν αυτά που λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gkanel αστους να δικαιολογησουν την επιλογη τους :-D αλλα το να υποβιβαζετε τον ie9 δεν ειναι και οτι καλυτερο. Τρεξτε για παραδειγμα το Seattle Skyline demo στον chrome και θα γελατε με την αποδοση του. Ο chrome εχει καταφερει να εχει ωραιο περυτιλιγμα αλλα το μεσα του ειναι σαπιο. Ειναι βαρυς καθως σου περνει οση μνημη εχεις, και σου παρεχει την λιγοτερη προστασια απο ολους. Το ιδιο και στα κινητα το android. Χρειαζεται 2 πυρηνες και 1gb ram για να πηγαινει ομαλα μονο και μονο για να κινει "κουτακια" οταν τα winmo 7 εχουν live καρτελες με απιστευρη ομαλοτητα με μονοπυρινο και 512 ραμ.

 

Οι συναδελφοι προγραμματιστες ξερουν τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν είσαι προγραμματιστής θα έπρεπε να ξέρεις πως το Android δεν είχε hardware accelaration [gpu accelaration] όπως έχει το iOS , Windows Phone κτλπ κάτι που έγινε στο Android ICS γιαυτό και πλέον μπορείς να δεις το ICS μέχρι και στο G1. Αυτά τα ολίγα συνάδελφε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...