Προς το περιεχόμενο

Ο Chrome ξεπερνά για πρώτη φορά τον Firefox σε μερίδιο χρήσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιος ΙΕ είναι πιο αργός και πιο βαρύς?

 

Τον ΙΕ6 μάλλον εννοείς. Αλλα αυτόν θα πρέπει να τον συγκρίνεις με τον ...Netscape αφού ο ΙΕ6 γιόρτασε τα 11α του γεννέθλια

 

το λέω αυτό γιατί ο IE9 είναι πανάλαφρος και μια χαρά γρήγορος και δεν το λέω εγώ, το λέει το Webkit Sunspider Benchmark. Αν δεν το πιστεύεις μπορείς να το τρέξεις και μόνος σου στο SunSpider Benchmark Test

 

Επίσης για ρίξε μια ματιά και στο Acid3 Test

 

Αλλα και στο support του CSS3 στο CSS3 Selectors Test

 

Μπορεί κανείς να με πει προκατελημένο αλλά τα νούμερα των benchmarks που αποδέχονται όλοι (Google, Mozilla, Microsοft κλπ) αποδεικνύουν αυτά που λέω.

 

 

http://social.msdn.microsoft.com/profile/gkanel/ --->ΕΡΓΆΖΟΜΑΙ ΣΕ Microsoft Hellas

 

:X B) ^_^ ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν είσαι προγραμματιστής θα έπρεπε να ξέρεις πως το Android δεν είχε hardware accelaration [gpu accelaration] όπως έχει το iOS , Windows Phone κτλπ κάτι που έγινε στο Android ICS γιαυτό και πλέον μπορείς να δεις το ICS μέχρι και στο G1. Αυτά τα ολίγα συνάδελφε. :)

 

 

Τοτε και εσυ θα ξερεις να πεις γιατι στα gpu html accelerated demo παει "σφαιρα¨ ε; χαχαχα αστο συναδελφε το καταλαβαμε. Οτι σε κανει ευτηχισμενο μαζι σου εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο είναι να ενεργοποιηθεί το gpu acceleration στον chrome http://mintywhite.com/more/software-more/enable-gpu-acceleration-rendering-google-chrome-quick-tip/ και να γίνουν δοκιμές τόσο στα test της ms http://ie.microsoft.com/testdrive/Views/SiteMap/ όσο και σε αυτά του chromium http://www.chromium.org/developers/demos-gpu-acceleration-and-webgl

 

Ας δώσει λοιπόν όποιος θέλει τόσο το hardware του μηχανήματός του όσο και τα fps που έπιασε σε κάθε test στον κάθε browser, απλό είναι.

 

Προσωπικά χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει ανάπτυξη σε όλους τους browser αλλά ακόμα περισσότερο χαίρομαι που υπάρχουν επιλογές και ο κάθε ένας μας διαλέγει τι καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες του πόσο μάλλον όταν ξέρουμε πως φτάσαμε να έχουμε επιλογές και όχι να έχει μονοπωλιακά κυριαρχήσει ένας μόνο browser με ότι συνέπειες θα μπορούσε να είχε αυτό. :-)

 

Για το ICS είναι ακόμα νωρίς για να βγουν συμπεράσματα και για τους ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ το ότι χρειαζόταν διπύρηνος και 1GB μνήμη σε αυτές τις τιμές είναι πάρα πολύ καλό αφού τώρα οι τιμές των μονοπύρηνων έχουν πέσει δραματικά και το θέμα την απόκρισης και γενικότερα της ταχύτητας της εκάστοτε συσκευής είναι θέμα software με το οποίο ασχολείται η ίδια η κοινότητα οπότε και δεν θα βρεθεί ο κόσμος με κινητά και proprietary λειτουργικό που δεν θα υποστηρίζεται από τις εταιρίες για να πουλήσουν τις νεώτερες συσκευές τους ή που θα υποστηρίζονται αλλά η νέα έκδοση του λειτουργικού θα είναι βαριά για αυτές, οπότε και έμμεσα πλην σαφώς τους "παροτρύνουν" να αγοράσουν νέα συσκευή. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο Google Analytics για τη σελίδα μου για το μήνα Νοέμβριο, ο Firefox είναι πολύ πάνω από τον Chrome.

 

Στα μειονεκτήματα του Chrome βάζω το Updater που εγκαθήσταται αυτόματα και τρέχει στο background, καθώς και την αποστολή δεδομένων στη google σχετικά με τις συνήθειές μας στο internet.

 

προτιμάς updates στο background ή να υπάρχουν ακόμα υπολογιστές με internet explorer 6?

 

και το επιχείρημα "όποιος θέλει updates κάνει μόνος" το θεωρώ άτοπο, μιας και έχει πάει το web 10 χρόνια πίσω αυτή η ιστορία:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμάς updates στο background ή να υπάρχουν ακόμα υπολογιστές με internet explorer 6?

 

και το επιχείρημα "όποιος θέλει updates κάνει μόνος" το θεωρώ άτοπο, μιας και έχει πάει το web 10 χρόνια πίσω αυτή η ιστορία:Ρ

 

 

Με ενοχλεί η εγκατάσταση εφαρμογών που τρέχουν με την εκκίνηση του υπολογιστή (ειδικά, χωρίς να το γνωρίζω). Προσωπικά προτιμάω να κάνω τις αναβαθμήσεις μόνος μου προκειμένου να μην τρέχει αυτή η εφαρμογή μόνιμα (φυσικά, κάποιος μπορεί να προτιμάει το αντίθετο). Οι 2 παραπάνω λόγοι που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ μου ήταν αρκετοί για να επιστρέψω στο Firefox και να απεγκαταστήσω το Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://social.msdn.microsoft.com/profile/gkanel/ --->ΕΡΓΆΖΟΜΑΙ ΣΕ Microsoft Hellas

 

:X B) ^_^ ^_^

 

Και το εξώγαμο του Bill Gates να 'ναι.Είπε κάτι που δεν ισχύει;

προτιμάς updates στο background ή να υπάρχουν ακόμα υπολογιστές με internet explorer 6?

 

και το επιχείρημα "όποιος θέλει updates κάνει μόνος" το θεωρώ άτοπο, μιας και έχει πάει το web 10 χρόνια πίσω αυτή η ιστορία:Ρ

Κάτι το ενδιάμεσο δεν παίζει;

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί είναι τόσο απαραίτητο ένας browser να χει update διεργασία να τρέχει ΣΥΝΕΧΩΣ στο background και να συνδέεται κάθε 10 sec με τη μαμά εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενοχλεί η εγκατάσταση εφαρμογών που τρέχουν με την εκκίνηση του υπολογιστή (ειδικά, χωρίς να το γνωρίζω). Προσωπικά προτιμάω να κάνω τις αναβαθμήσεις μόνος μου προκειμένου να μην τρέχει αυτή η εφαρμογή μόνιμα (φυσικά, κάποιος μπορεί να προτιμάει το αντίθετο). Οι 2 παραπάνω λόγοι που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ μου ήταν αρκετοί για να επιστρέψω στο Firefox και να απεγκαταστήσω το Chrome.

 

Να επιστρέψεις στον Firefox 2 εννοείς; :P

 

Εδώ και πολλές εκδόσεις κάνει και ο Firefox τα updates του αυτόματα - το πότε έφτασα στην 8.0.1 ούτε εγώ το έχω καταλάβει. Ο τελευταίος Firefox που έβαλα... «χειροκίνητα» πρέπει να ήταν ο Firefox 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολλές εκδόσεις κάνει και ο Firefox τα updates του αυτόματα - το πότε έφτασα στην 8.0.1 ούτε εγώ το έχω καταλάβει. Ο τελευταίος Firefox που έβαλα... «χειροκίνητα» πρέπει να ήταν ο Firefox 4.

 

 

Ναι αλλά χωρίς εφαρμογή updater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, να πω και εγω τη γνωμη μου..

Ειμαι χρηστης chrome μετα απο 5 χρονια firefox (φανατικα).. Εκανα την αλλαγη λογω αργου pc και στην αρχη το ειχα σε μεταβατικο σταδιο χρισημοποιουσα και τα 2.. αλλα ο chrome με κρατησε πραγματικα.. για αυτους που δεν ξερουν τα scripts που παιζουν με greasemonkey στον firefox, δε χρειαζονται καποιο addon για να παιξουν στον chrome.. το adblock plus υπαρχει και με τις ιδιες λιστες λογικα κανει την ιδια δουλεια.. δε ξερω αν μιλησαν για κατι εξεζητημενο οσοι μιλησαν για το adblock plus αλλα εμενα μου φενεται το ιδιο.. επι του θεματος.. ο chrome με κρατησε με τη τρομερη ταχυτητα του, ναι μεν τρωει κολληματα, αλλα και ο firefox σιγουρα τρωει κολληματα.. οσο για τη πληθωρα addon του firefox, σιγουρα θα καταλαβεται οτι τελικα δεν ηταν και τοσο χρησιμα οσο νομιζατε οταν ξεκινησετε να κανετε browse με chrome, εις χαριν της ταχυτητας παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opera για κανονική χρηση..

Firefox για ακαταλίλοθ περιοχομένου ιστότοπους!

 

Σωστός! Αν και νομίζω ότι οι ειδήσεις είναι:

 

1. Το μερίδιο αγοράς που κερδίζει ο Chrome το χάνει ο Ιnternet Explorer. (Μου κάνει εντύπωση καθότι ο ΙΕ9 αλλά κυρίως ο ΙΕ10 είναι συμπαθέστατοι)

2. Ο Firefox χάνει, αλλά όχι όσο ο ΙΕ.

3. Το proprietary λογισμικό είναι ο κερδισμένος.

4. Το Opera διατηρεί τα εκπληκτικά ποσοστά του. (Πάμε γερά ρε Operaaa)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Το proprietary λογισμικό είναι ο κερδισμένος.

Η πολύ στενή σχέση του Chrome με το Chromium project νομίζω πως καθιστά άδικο το παραπάνω συμπέρασμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τόσο χαμηλά ο opera? δεν το χρησιμοποιώ καθόλου, αλλά γιατί τόσο κάτω?

πάντως ο opera για mobile συσκευές είναι όλα τα λεφτά ^_^

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο χαμηλα ο opera? δεν το χρισιμοπιω καθολου, αλλα γιατι τοσο κατω?

[...]

Εδώ και 10+ χρόνια νομίζω πως κάπου κει παίζει ο Opera. Οι περισσότεροι που τον δοκιμάζουν τον βρίσκουν συμπαθέστατο αλλά για κάποιον λόγο ελάχιστοι μένουν σ αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...