Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής και μισθοί στις Βρυξέλλες


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειρήνη ημίν ...

 

Όπως πάντα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

 

επειδή αυτό το καιρό καταπιάνομαι μόνος μου τα γαλλικά έχω δοκιμάσει προγράμματα/site τύπου duolingo, LingQ κλπ έχω να πω τα εξής

 

- Τα πάντα μπορούν να βοηθήσουν αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση δε θα φτάσεις σε Β2 μόνο με 1-2 site

 

- Το Duolingo είναι καλό για μια 1η γνωριμία με μια γλώσσα αλλά ως εκεί , μια γνωριμία

 

- Αυτό που λεέι η Garnele περί αυτοπειθαρχίας είναι εξαιρετικά σημαντικό. Είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να μαθεις μια γλώσσα μόνος σου. Είναι ευκολότερο σήμερα από ότι πριν 10-15 χρόνια φυσικά.

 

- Μόνος σου μπορείς να μάθεις να διαβάζεις θεωρώ, εξαιρετικά θα μάθεις να μιλας ή έστω να παράγεις γραπτό. Εγώ ας πούμε έχω προσέξει ότι μπορώ να διαβάσω μικρά και απλά κειμενα γαλλικών ακόμα και αν πολλά τα βγάζω από τα συμφραζόμενα, είναι τρομερά δύσκολο να γράψω ένα κείμενο 250 λέξεων (τόσο είναι νομίζω η απαίτηση της Β2 εξέτασης) απλά γιατί εκεί δε μπορείς να στηριχθείς στα "συμφραζόμενα".

 

- Το "reading comprehension" ή το αντίστοιχο "use of English" που λέγαμε στα Αγγλικά σε επιπεδο Β2 νομίζω μπορεί να το περάσει κάποιος μόνος του με αρκετή δουλειά βέβαια (όχι μόνο σιτε κλπ ... διάβασμα βιλίων γραμαμτικής, εξάσκηση κλπ κλπ) αλλά την έκθεση και πολύ περισσότερο το προφορικό κομμάτι θα έιναι δύσκολο

 

- Φυσικά παίζει ρόλο η δυσκολία της γλώσσας θες να μαθεις ή κατά πόσο "μοιάζει" με κάποια που ήδη ξέρεις

 

 

ΥΓ : Να επαναλλάβω και εδώ την πρότασή μου για δημιουργία ξενόφωνων sub-forum στο Μπλα μπλα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη ημίν ...

 

Όπως πάντα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

 

επειδή αυτό το καιρό καταπιάνομαι μόνος μου τα γαλλικά έχω δοκιμάσει προγράμματα/site τύπου duolingo, LingQ κλπ έχω να πω τα εξής

 

- Τα πάντα μπορούν να βοηθήσουν αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση δε θα φτάσεις σε Β2 μόνο με 1-2 site

 

- Το Duolingo είναι καλό για μια 1η γνωριμία με μια γλώσσα αλλά ως εκεί , μια γνωριμία

 

- Αυτό που λεέι η Garnele περί αυτοπειθαρχίας είναι εξαιρετικά σημαντικό. Είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να μαθεις μια γλώσσα μόνος σου. Είναι ευκολότερο σήμερα από ότι πριν 10-15 χρόνια φυσικά.

 

- Μόνος σου μπορείς να μάθεις να διαβάζεις θεωρώ, εξαιρετικά θα μάθεις να μιλας ή έστω να παράγεις γραπτό. Εγώ ας πούμε έχω προσέξει ότι μπορώ να διαβάσω μικρά και απλά κειμενα γαλλικών ακόμα και αν πολλά τα βγάζω από τα συμφραζόμενα, είναι τρομερά δύσκολο να γράψω ένα κείμενο 250 λέξεων (τόσο είναι νομίζω η απαίτηση της Β2 εξέτασης) απλά γιατί εκεί δε μπορείς να στηριχθείς στα "συμφραζόμενα".

 

- Το "reading comprehension" ή το αντίστοιχο "use of English" που λέγαμε στα Αγγλικά σε επιπεδο Β2 νομίζω μπορεί να το περάσει κάποιος μόνος του με αρκετή δουλειά βέβαια (όχι μόνο σιτε κλπ ... διάβασμα βιλίων γραμαμτικής, εξάσκηση κλπ κλπ) αλλά την έκθεση και πολύ περισσότερο το προφορικό κομμάτι θα έιναι δύσκολο

 

- Φυσικά παίζει ρόλο η δυσκολία της γλώσσας θες να μαθεις ή κατά πόσο "μοιάζει" με κάποια που ήδη ξέρεις

 

 

ΥΓ : Να επαναλλάβω και εδώ την πρότασή μου για δημιουργία ξενόφωνων sub-forum στο Μπλα μπλα ....

 

Επιτέλους, κάποιος που το έχει ψάξει λίγο παραπάνω, και δεν έπεσε θυμα της προπαγάνδας των φροντιστηρίων και των ιδιαιτεράδων (σήμερα μου ειπε μια φίλη ότι κάνει ιδιαίτερο γαλλικών -στα ΒΠ, αλλά και πάλι- για 30 ευρώ την ώρα! Έλεος! και όχι για κανένα Sorbonne, για Α2-Β1...)

 

Εάν δεις το βιντεάκι που παρέθεσα πιο πάνω, το μυστικό είναι στην επιλογή πληθώρας υλικού, από διαφορετικές πηγές. Κανείς δεν μπορεί να φτάσει στο Β2 αποκλειστικά με μία μέθοδο αυτοδιδασκαλίας, για καμία γλώσσα, λέει ο Καθηγητής. Ευτυχώς για εμάς, υπάρχει άπειρο υλικό δωρεάν ή επί πληρωμή, για συγκριτικά λίγα λεφτά (ή στον "θείο", αλλά να μην θεωρηθεί πως επιδοκιμάζουμε την πειρατεία).

 

Κατά τα άλλα, βρίσκω αρκετά σωστή την κρίση σου. Να προσθέσω πως για την πρόκληση που παρουσιάζει το Speaking, τα μαθήματα μέσω italki και όχι μόνο, είναι πολύτιμα. Επίσης,το καλύτερο υλικό αυτοδιδασκαλίας είναι σε βιβλία και cd, κάποια από τα οποία είναι αρκετών δεκαετιών, και όχι σε site. Τα καλύτερα θεωρούνται του Assimil (με μοναδικό μειονέκτημα ότι κάποια είναι μόνο στα γαλλικά, γιατί είναι γαλλικές εκδόσεις) και του Foreign Services Institute, https://fsi-languages.yojik.eu/, αλλά υπάρχουν πάρα πολλά άλλα.

Το Duolingo δεν είναι καμιά σοβαρή μέθοδος, μακριά.

 

ΥΓ. Περισσότερο από ξενόφωνα φόρουμ, ίσως θα είχε νόημα η δημιουργία threads για εκμάθηση συγκεκριμένων γλωσσών ή για αυτοδιδασκαλία. Να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεις το βιντεάκι που παρέθεσα πιο πάνω, το μυστικό είναι στην επιλογή πληθώρας υλικού, από διαφορετικές πηγές. Κανείς δεν μπορεί να φτάσει στο Β2 αποκλειστικά με μία μέθοδο αυτοδιδασκαλίας, για καμία γλώσσα, λέει ο Καθηγητής.

 

Αυτός πληρώνεται για να σου μαθαίνει να αυτομαθαίνεις ή το κάνει επειδή είναι ψυχούλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδιά, επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω: στις Βρυξέλλες με εισόδημα 1100€ βγαίνεις; Με την προϋπόθεση φυσικά ότι νοικιάζεις με συγκατοίκηση που απ' ότι μου είπαν βγαίνει από 400 μέχρι 600€ ανάλογα το σπίτι και την περιοχή. Με τα περίπου 600€ που σου μένουν, περνάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω: στις Βρυξέλλες με εισόδημα 1100€ βγαίνεις; Με την προϋπόθεση φυσικά ότι νοικιάζεις με συγκατοίκηση που απ' ότι μου είπαν βγαίνει από 400 μέχρι 600€ ανάλογα το σπίτι και την περιοχή. Με τα περίπου 600€ που σου μένουν, περνάς;

 

Να μην πεθάνεις από ασιτία εννοείς;  Όχι, δε θα πεθάνεις.

Αλλά μου φαίνεται μικρό το ποσό. Πολύ δύσκολα θα τη βγάζεις και μόνο τα βασικά. 

Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ, είναι πιο ακριβή η ζωή από την Αθήνα.

Μην ξεχνάς να υπολογίζεις και ταξίδια που πιθανόν να κάνεις για Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω: στις Βρυξέλλες με εισόδημα 1100€ βγαίνεις; Με την προϋπόθεση φυσικά ότι νοικιάζεις με συγκατοίκηση που απ' ότι μου είπαν βγαίνει από 400 μέχρι 600€ ανάλογα το σπίτι και την περιοχή. Με τα περίπου 600€ που σου μένουν, περνάς;

 

Έχει πολύ ψηλή φορολογία στις Βρυξέλλες, γύρω στο 55-65%, σκέψου το κι αυτό, εκτός αν το έχεις υπολογίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω: στις Βρυξέλλες με εισόδημα 1100€ βγαίνεις; Με την προϋπόθεση φυσικά ότι νοικιάζεις με συγκατοίκηση που απ' ότι μου είπαν βγαίνει από 400 μέχρι 600€ ανάλογα το σπίτι και την περιοχή. Με τα περίπου 600€ που σου μένουν, περνάς;

Ο κατώτατος είναι 1500€ προ φόρων, οπότε τα 1100€ είναι καθαρά; Γενικά οι Βρυξέλλες έχουν υψηλό κόστος ζωής, θα είσαι ζώρικα! Σκέψου ότι σε οποιαδήποτε άλλη πόλη του Βελγίου θα μπορείς να νοικιάζεις με τα ίδια λεφτά ένα διαμέρισμα μόνος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ ψηλή φορολογία στις Βρυξέλλες, γύρω στο 55-65%, σκέψου το κι αυτό, εκτός αν το έχεις υπολογίσει...

 

 

Η φορολογία αυτή (το 53-55% είναι πιο ρεαλιστικό νούμερο από το 65) δεν ισχύει στον κατώτατο μισθό. Ο κατώτατος μισθός έχει φιξ κρατήσεις 13.07% που σημαίνει ότι κάποιος που δουλεύει πλήρες ωράριο 37.5 ωρών τη βδομάδα θα λάβει περίπου 1300 ευρώ καθαρά τον μήνα για 12 μήνες. Τα επιδόματα διακοπών και χριστουγέννων (13ος και 14ος μισθός) υπόκεινται σε άλλη νομοθεσία και έχουν λίγο διαφορετικές κρατήσεις. Από κει κι έπειτα όλοι οι μισθοί σε όλα τα επαγγέλματα διέπονται  από συλλογικές συμβάσεις εργασίας (CAO) που έχουν στάτους ιερής αγελάδας.

 

Για να πάρει κάποιος 1100 σημαίνει ή ότι δουλεύει part time ή ότι είναι 16 χρονών ή δουλεύει μαύρα ή πληρώνεται με την ώρα και δε συμπληρώνει 37.5  ώρες τη βδομάδα ή ότι είναι κάπου interimaire (σταζιέρ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μιλάω για 1100€ καθαρά. Αν πχ με τα 500€ καλύπτεις τα έξοδα ενοικίου + λογαριασμούς, τα υπόλοιπα 600€ δεν φτάνουν ούτε για τα βασικά;;  Λίγο τραβηγμένο δεν είναι αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλικός μισθός είναι φίλε.

Θα βγάλεις πολύ χρήμα να στέλνεις και πίσω στην Ελλάδα.

Θα έχεις και την αμαξάρα σου.

 

Επαναλαμβάνω, μπορείς να ζήσεις με πολύ ζόρι.

Τί δουλειά είναι αυτή και σου δίνουν τόσα λίγα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τα έξοδα σου, βγαίνεις με 1100 αλλά όχι άνετα δλδ ψώνια και έξοδοι. Έχω ζήσει και 780 στις Βρυξέλλες αλλά ήμουν κυριολεκτικά στο όριο της φτώχειας. Οπότε με επιπλέον 300 απλά δεν τρεμεις από το φόβο μήπως και δεν βγάλεις τον μήνα. Θα ζεις σπαρτιατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω το εξής σκεπτικό. Στην Ελλάδα αν έχεις καλύψει όλα τα έξοδα του σπιτιού, αν έχεις 600€ μετά για σένα ζεις άνετα. Στις προηγούμενες σελίδες γράφετε ότι πχ τα super market στις Βρυξέλλες είναι φθηνότερα από τα ελληνικά, οπότε φαντάστηκα ότι με τα εναπομείναντα εξιακόσια θα βγαίνεις. Οκ μην πέφτετε να με φάτε.  
 

Συν τοις άλλοις μου κάνει εντύπωση πώς τα βγάζουν πέρα οι πολλοί μετανάστες που έρχονται στο Βέλγιο και οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν μιλάνε γρι γαλλικά, ο Ρουμάνος δηλαδή με το καλημέρα σας βγάζει 1500€ ++  καθαρά;;  (μιλάω για το μέσο μετανάστη από ανατολική Ευρώπη, ασιατικές και αφρικανικές χώρες, δεν μιλάω για υψηλόβαθμα στελέχη πολυεθνικών, το λέω για να προλάβω την απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...