Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο review στο gameover.gr τονιζεται σαν μοναδικο μειονεκτημα η Α.Ι δεν ηερω αν λεει κατι αυτο

 

Δεν διαβάζεις καθόλου καλά φίλε μου. Αυτό που έχει πρόβλημα είναι η Α.Ι. των εχθρών προς τους συντρόφους το οποίο δεν έχει κανένα απολύτως αντίκτυπο στο gameplay. Εμένα προσωπικά ήταν κάτι που δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα και δεν παίζει με τίποτα να ρίξω την βαθμολογία του κάτω από 10 για αυτό το λόγο.

 

@p3tran

 

Τα 3/4 του posts σου αφορούν το τεχνικό κομμάτι του τίτλου. Και εδώ κολλάει η παρακάτω ερώτηση:

 

Πράγματικά, το μόνο που κοιτάτε σε ένα παιχνίδι είναι το πως τρέχει, τι textures έχει και πόσα fps βγάζει το fraps? Αυτό δεν είναι gaming παίδες, είναι αρρώστια. Ποτέ δεν πρόκειται να ευχαριστηθήτε έτσι παιχνίδι όπως πρέπει. Και αυτό ισχύει για όλα και όχι για το TLOU. Πραγματικά απογοητεύομαι όταν διαβάζω από εμπειρους gamers σαν εσάς για τέτοια πράγματα. Εδώ εγώ με λίγα χρόνια gaming εμπειρία τα κοιτάω ελάχιστα και για αυτό και στα αγαπημένα μου παιχνίδια δεν είναι μέσα τα πιο όμορφα της γενιάς. Πρέπει να καταλάβεται πως παίζουμε games για τις εμπειρίες τους και όχι για να θαμπωθούμε από τα γραφικά. Αν είναι έτσι ας πάω να δω καμιά ταινία που θα έχει κανονικούς ανρθώπους μέσα και τέρμα εντυπωσιακά εφέ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο που μπορουσε να γινει θα ηταν να βγει στο ps4 μια και καλη,το θεμα ειναι οτι δειχνει πολυ ομορφο σε ενα παλιο συστημα και αυτο μετραει απο αποψης γραφικων.Τοσο περιεργο φενεται που εχει σε αρκετα σημεια frame drops και low textures με αυτο το συστημα τι περιμεναν να δουνε δηλαδη crysis 3 σε gtx titan γραφικα???? :mad: Οντως και εγω θα συμφωνησω με τον naruto οτι σημασια εχει να το ευχαριστηθεις το game ειδικα απο την στιγμη που κοστιζει και ακριβα,και αυτο που το κανει αυτο το παιχνιδι τοσο ξεχωριστο ειναι το συνολικο αποτελεσμα και εμπειρια που προσφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ρε παιδες....ακομα τρωγεστε...ρε συ πετρο....

τεσπα, ο Πετρος ειπε την αποψη και μεσω των τεχνικων θεματων που ανελυσε , εδωσε και αιτιολογηση για το gameplay που δυστυχως επηρεαζεται αμεσα απο τα γραφικα και ποσο ζορι τραβαει το μηχανημα....εγω ειπα μερικες κουβεντες εχθες...τωρα να καθομαστε εδω να κανουμε κοντρες για μλκιες το βρισκω ακρως παιδικο....ολοι λιγο πολυ εχουμε δικιο ρε παιδια...αποδεχτειτε το , ειναι τι θελει καθαρα και προσωπικα ο καθενας.... για μενα το παιχνιδι ας πουμε ασχετα που εχω παραπονα σε καποια πραγματα , περνει 110/10 ...με καλυπτει ολο το συνολο γιατι ειναι απο τα ελαχιστα παιχνιδια που με εκαναν να αραξω καποια στιγμη και να το σκεφτομαι προσπαθωντας να φτιαξω στο μυαλο μου την συνεχεια του, απο κει που το αφησα τελευταια φορα..Ειρηνη ημην...

 

Υ.Γ : οποιος περνει κονσολα και απαιτει παντα τα καλυτερα γραφικα, ακομα και μετα απο 3ετια-5ετια πλεον ειναι ειτε μογγολο,ειτε 10χρονο,ειτε ασχετο.... <--Δεν παει για καποιον συγκεκριμενα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάπου στο 65% του παιχνιδιού αλλα δεν αφήνω γωνία για γωνία. 

Μάλλον λόγω hype είχα πολύ μεγαλύτερες προσδοκίες αλλα still το παιχνίδι απο όπου και να το πιάσεις είναι υπέροχο.

Τα γραφικά όταν μιλάμε για κονσόλα 2006 δε χωράνε ιδιαίτερη κριτική (πέρα απο το οτι αν είχε ελάχιστα χαμηλότερα textures ίσως να μην είχε αυτό το μικρό lag).

 

Στην ατμόσφαιρα δε ξέρω μάλλον περίμενα κάτι περισσότερο residentevilοειδές. Το horror προέρχεται καθαρά απο τον περιορισμένο αριθμό ammo/aid και όχι απο το παιχνίδι καθαυτό. Είναι σε φάση find resources/win game. Εκεί νιώθω οτι έχουν προσπαθήσει να βγάλουν την αίσθηση της απόγνωσης όταν έχεις 4 clickers 1 shiv και 6 bullets. Καταφέρνουν πολύ καλά να πετύχουν την αίσθηση του επιζήσαντα και της αυτοσυντήρησης αλλα ρεαλιστικά δεν υπάρχει horror στοιχείο.Επίσης ο joel είναι ίδιος και απαράλλαχτος ο drake στα 50 του και χάνομαι λίγο στο immersion περιμένωντας action και scenario uncharted. Το γεγονός οτι πρόκειται περισσότερο για interactive movie και όχι για παιχνίδι το κάνει λίγο χειρότερο αυτό.

 

Το stealth του (που είναι και το 90% του fighting μέχρι τώρα) είναι μέτριο. Εκτός του οτι η ellie άπειρες φορές είναι μπροστά τους και "δεν την βλέπουν" μιας και εσύ είσαι κρυμμένος θα το προσπεράσω. Αλλα το grab απο cover που θα έπρεπε να είναι το πλέον polished system είναι σπασμένο as fuck. Περιμένεις, κύριος, το patrol να περάσει απο δίπλα σου. Πατάς Δ μόλις υπάρξει το prompt και 5/10 φορές παίρνεις μπάλες. Επειδή προσπαθώ να κάνω οσο περισσότερο συντήρηση ammo μπορώ και έχω δοκιμάσει τα ΑΠΕΙΡΑ takedowns, 50% των φορών δε λειτουργούν.

 

Το shooting παρόλο που ξεκινάει ΑΣΧΗΜΑ. Και όταν λέω άσχημα εννοώ φαιδρα, με τα pills και το basic upgrade system βελτιώνεται αισθητά μέχρι το σημείο που έχω φτάσει. Τα create μου άρεσαν σαν ιδέα και τα custom πυρομαχικά παρόλο που φαίνεται να παίζουν ρόλο κομπάρσου μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να παίξεις σε havoc/kill ALL the runners mode.

 

Overall μου αρέσει η αίσθηση της "δυσκολίας" και της επιβίωσης και το ευχαριστιέμαι μέχρι τώρα όσο λίγα παιχνίδια. Σπάνια βρίσκεις παιχνίδι που είναι rewarding για το stealth. Συνήθως δίνουν κάποια basics και καταλήγεις να γαζώνεις το σύμπαν. Μόνο το hitman και κάποια mgs το είχαν καταφέρει (για μένα) πριν απο το last of us στο παρελθόν. Το story δεν είχε κάτι εξωφρενικά out of place μέχρι τώρα οπότε περιμένω να δώ που θα καταλήξει. Έχει ωραία ροή την οποία όμως tbh την έχω χάσει ούκ ολίγες φορές μέχρι τώρα. Δεν έχει οτι καλύτερο έχω δει σε immersion αλλα είναι γενικά ΟΚ.

 

Παιχνιδάρα overall, ίσως λίγο πιο hyped απο ότι θα έπρεπε (still θεωρώ τα uncharted τα καλύτερα και πιο κινηματογραφικά της ps3 γενιάς) αλλα αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω. Προτείνεται ανεπιφύλακτα anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Uncharted ήταν περισσότερο interactive movie γιατί στα έδινε όλα στο πιάτο και απλόχερα. Ammo, άπειρη ουσιαστικά υγεία, μηδενικά upgrades. Ήταν όλα πολύ απλοϊκά. Δεν θα χαρακτήριζα το Last of Us interactive movie, γιατί αν δεν ψάξεις τον χώρο γύρω σου για supplies και upgrades, και πάς όλο το παιχνίδι run 'n gun, είσαι απλά χαμένος. Ίσως επειδή το story του είναι τόσο καλογραμμένο για παιχνίδι να δίνει την αίσθηση αυτή, αλλά και πάλ είναι μια δυσθεώρητα ανώτερη εμπειρία απ' το "παιδικό" μπροστά στο TLOU, Uncharted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πλευρά δράσης είναι "βαρύ". Όλα γίνονται σε πολύ αργούς ρυθμούς και γι αυτό το λέω περισσότερο interactive movie. Οι κινήσεις σου στο παιχνίδι είναι πολύύύύύ αργές ενώ στο uncharted έχεις και το περιθώριο να ξεχαστείς λόγω action. Εδώ είναι λίγο, θα πάω με crouch εκεί θα κάνω takeout εκείνον, headshot απέναντι και μετά θα δώ τι γίνεται με το story. Είναι άλλο είδος gameplay τέλος πάντων. Δεν το dissάρω απλά λέω οτι είναι περισσότερο σαν συμπληρωματικό στο story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο The Last of Us interactive movie? Μάλλον φίλε μου παίζουμε διαφορετικό παιχνίδι. Αν βάζεις στην ίδια κατηγορία το The Last of Us και το Uncharted τότε μάλλον δεν ξέρεις να παίζεις "σωστά" το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου λίγο πως να παίξω σωστά το παιχνίδι. Το ακούσαμε και αυτό.

Κανείς δεν τα έβαλε σε μια κατηγορία. Αν τώρα δεν μπορείτε να δείτε οτι το gameplay είναι ρηχότατο και απλά βοηθάει στην εξέλιξη της ιστορίας δεν ξέρω αν έχει πολλά πράγματα να πώ. Basic stealth/shooter είναι. Πιο basic πας pacman. Μηδεν platforming, μηδεν puzzle solving, μηδέν adventure, μηδέν action και γενικά είναι ένα gameplay το οποίο είναι complimentary σε  ΑΠΕΙΡΑ scripted events με μηδενική ελευθερία κινήσεων. Αν αυτό δεν φωνάζει interactive movie δεν ξέρω τι φωνάζει.

 

Πείτε μου σαν τι να το δώ για να ξέρω τι βλέπω λάθος. Είναι μια πολύ όμορφη ιστορία που συνοδεύεται απο ένα πολύ έξυπνο gameplay που σε καθοδηγεί τυφλά εκεί που θέλει και σου δίνει την ψευδαίσθηση του contribution. Είναι απο τα πιο όμορφα αισθητικά παιχνίδια και  απο τις πιο ενδιαφέρουσες gaming εμπειρίες που είχα τελευταία. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορώ να αναγνωρίσω βασικά πράγματα και να περιορίσω κάπως το hype για τους επόμενους. Προσωπικά αν είχα φάει λιγότερο hype θα το ευχαριστιόμουν ΠΟΛΥ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

klainmaingr αν ειναι το the last of us ρηχο σε gameplay,τα uncharted και tomb raider δεν θα επρεπε να κυκλοφορησουν καθολου.Και θυμαμαι οτι σου αρεσαν και τα 2 και τελευταια αποθεωνες το TR...
Προφανως περιμενες ενα παιχνιδι απο αλλον πλανητη(εκτος γης δλδ).Το συγκεκριμενο ειναι απλα ενα απο τα καλυτερα των τελευταιων χρονων σε ολα τα επιπεδα.
 

Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορώ να αναγνωρίσω βασικά πράγματα και να περιορίσω κάπως το hype για τους επόμενους.

 

Προσωπικά αν είχα φάει λιγότερο hype θα το ευχαριστιόμουν ΠΟΛΥ περισσότερο.

Eπομενως το οτι εσυ περιμενες κατι εξωπραγματικο,δεν σημαινει οτι αλλοι περιμεναν κατι εκτος πραγματικοτητας.Οι περισσοτεροι ηταν hyped για παιχνιδι τυπου GOTY ,οχι εξωγηινο.

Γι αυτο και για μενα ειναι καλυτερο τελικα απο αυτο που περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klainmaingr τα reviews σου είναι εξαιρετικά....δεν έχω παίξει το συγκεκριμένο game,αλλά επειδή πιστεύω είσαι πραγματικά αντικειμενικός(και απο τους ελάχιστους που έχουν απομείνει),είμαι σίγουρος ότι ισχύουν τα όσα προανέφερες σε μεγάλο βαθμό,όπως άλλωστε ίσχυαν και όσα ανέφερες στο επίσης φοβερό σου review για το tomb raider!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pds Δε σας το θίγω μια χαρά παιχνίδαρος είναι. Ούτε είπα οτι δεν πάει ΑΝΕΤΑ για goty. Απλά είπα πως βλέπω το παιχνίδι. Δεν είπα πουθενά οτι το να είναι interactive movie είναι ΚΑΚΟ. Θα μπορούσα να μπώ στο Hype train και να λέω αντίστοιχα πωπωπωπω τα καγκέλια και δεν έχω δεί καλύτερο gameplay απο το 1993. Ε δεν το κάνω. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ o τρόπος που έβαλαν ένα basic gameplay και το ευχαριστιέμαι επικά. Αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει να είμαι τυφλός και να το εκθειάζω σε όλους τους τομείς. Είναι άψογο στα πάντα. Ε στο πραγματικό gameplay είναι απλά basic.

 

@empire Να σαι καλά φίλε αλλα 2-3 παράγραφοι με πρώτες εντυπώσεις απέχουν πάρα πολύ απο "review". Είναι το τι μου έβγαλε το παιχνίδι μετά απο 8 ώρες. Σήμερα που είμαι στο 80% με 13 ώρες παιχνιδιού έχω ακόμα περισσότερο την αίσθηση της ταινίας. Οι επιλογές μου στο παιχνίδι είναι μηδενικές. I play along. Γουστάρω το τι συμβαίνει αλλα μη μου λέτε για gameplay όταν δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ελευθερία ΠΟΥΘΕΝΑ στο παιχνίδι. Δεν μπορώ να φανταστώ έναν καλό λόγο για να το ξαναπαίξω αφότου τελειώσει. Ίσως ο μαζοχισμός της survivor δυσκολίας αν και δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το interactive movie που λες δεν μπορω να καταλαβω.

Τον περισσοτερο χρονο τον εχω φαει για να βρω τροπο να ξεφυγω απο ενα σημειο ζωντανος και οταν χανω δημιουργουνται διαφορετικες καταστασεις και επιλεγω διαφορετικους τροπους.Gameplay τακτικης που δημιουργει καταστασεις που δεν μοιαζουν η μια με την αλλη(σε γηινα/σημερινου gaming πλαισια παντα,οχι του 2050).

Νομιζω οτι εκαναν οτι επρεπε σε ενα linear gameplay.Η ελευθερια για να επιλεξεις πως θα παιξεις ειναι μεγαλη και σε περιοριζει η κατασταση καθε φορα(ο αντιπαλος,ο αριθμος αντιπαλων,οι σφαιρες)και οχι το παιχνιδι(τα υποτιθεμενα προβληματα του).

Δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να βαλουν στολη χαμαιλεοντα ,ουτε να προχωρας σε κουτες οπως ο snake.Εχει μια πιο ρεαλιστικη προσεγγιση.Απο αυτην την αποψη το gameplay δεν ειναι απλο,ειναι αυτο που πρεπει να ειναι.

Αν κατι θα ηθελα,αν και ξερω οτι δεν θα ηταν εφικτο,καθως ήδη τερματιζει την κονσολα,θα ηταν ακομα πιο πλουσια ΑΙ.

 

 

 

 

Το προβλημα με τα περισσοτερα games που χαρακτηριζονται GOTY επιπεδου ή τοπ της γενιας ειναι οτι ενω ειναι παιχνιδια του 9-10,ο hyped gamer περιμενει 14-15.

Στην πραγματικοτητα τα καλυτερα/ΟMG/απιστευτα/εξωπραγματικα παιχνιδια της γενιας ειναι μισο με ενα ποντο καλυτερα απο τα απλα καλα/θνητα παιχνιδια.

Τα ιδια βλεπουμε και για ολα τα ΑΑΑ games της γενιας,δεν ειναι μονο το the last of us.

 

Τι ελευθερία δηλαδή είχες στο Uncharted ρε σύ; Πιο παιδικό gameplay δεν υπήρχε εν συγκρίσει με το Last οf Us, και ειδικά το 3.

Και οχι μονο.Το 90%(μπορει να βαζω λιγο) των παιχνιδιων εκει εξω εχει λιγοτερη ελευθερια.

 

ΥΓ.Στο hard παιξτε το ,καποιοι που παιζουν στο survival λενε οτι θα επρεπε να το εχουν απο την αρχη ως επιλογη.Ταιριαζει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...