Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό παιχνίδι θυμίζει πολύ ταινία δράσης καθώς και συναισθηματική.. Τα γραφικά τα σπάνε.. Φανταστείτε τι θα βλέπουμε στα γραφικά όσο εξελίσσεται η Sony με τα Playstation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποτέ δεν θα αγόραζα πάντως τέτοιο παιχνίδι από το PSN, πόσο μάλλον από το PSN του PS3 :P

Λόγω μεγέθους ή λόγω "μεγέθους"; :P

 

 

(Σκέψου και το άλλο, μπορεί να προλάβω να τελειώσω το RDR όσο θα κατεβαίνει. Αλλιώς, δε με βλέπω να το παίζω ούτε φέτος αυτό :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μεγέθους ή λόγω "μεγέθους"; :P

 

 

(Σκέψου και το άλλο, μπορεί να προλάβω να τελειώσω το RDR όσο θα κατεβαίνει. Αλλιώς, δε με βλέπω να το παίζω ούτε φέτος αυτό :P )

 

Ο λόγος είναι το άθλιο PSN που έχει αυτή τη στιγμή το PS3. Από το store που σέρνεται έως τις απελπιστικά χαμηλές ταχύτητες κατεβάσματος. Εγώ θα σου έλεγα άσε το RDR και κοίταξε να παίξεις το The Last of Us αλλά αφού δεν το έχεις αγοράσει ακόμα και έχεις το RDR στην κατοχή σου, πιάσε αυτό μέχρι να πέσει και λίγο η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, μωρέ, ότι το PSN είναι άθλιο, απλώς είπα μήπως το εννοούσες κι αλλιώς, ότι επειδή είναι πολύ καλό παιχνίδι είναι κρίμα να το έχω μόνο σε ψηφιακή μορφή. Επειδή μου έχει περάσει κι αυτό λίγο από το μυαλό, αλλά ε, αν το θέλω τόσο πολύ στο ράφι θα το πάρω ξανά του χρόνου σε κουτί όταν θα είναι πολύ φτηνό.

 

Θέλω να το παίξω μες στον Αύγουστο το LoU, έχω δεν έχω τελειώσει το RDR (σίγουρα δε θα το έχω τελειώσει, τι λέμε τώρα :P) Αν το αφήσω για μετά θα μείνει για του χρόνου το καλοκαίρι και θα έρχομαι μετά με τα φτυάρια στο φόρουμ, δε λέει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, μωρέ, ότι το PSN είναι άθλιο, απλώς είπα μήπως το εννοούσες κι αλλιώς, ότι επειδή είναι πολύ καλό παιχνίδι είναι κρίμα να το έχω μόνο σε ψηφιακή μορφή. Επειδή μου έχει περάσει κι αυτό λίγο από το μυαλό, αλλά ε, αν το θέλω τόσο πολύ στο ράφι θα το πάρω ξανά του χρόνου σε κουτί όταν θα είναι πολύ φτηνό.

 

Θέλω να το παίξω μες στον Αύγουστο το LoU, έχω δεν έχω τελειώσει το RDR (σίγουρα δε θα το έχω τελειώσει, τι λέμε τώρα :P) Αν το αφήσω για μετά θα μείνει για του χρόνου το καλοκαίρι και θα έρχομαι μετά με τα φτυάρια στο φόρουμ, δε λέει :P

 

Μα ακόμα και μεγάλο να είναι το Loading σου λέω είναι μόνο όταν μπαίνεις στο παιχνίδι. Ενώ παίζεις δεν θα συναντήσεις ούτε ένα loading screen. Οπότε πιστεύω πως δεν αξίζει να το πάρεις ψηφιακά για αυτό το λόγο. Ένα loading κάθε φορά που παίζεις. Ξανασκέψου το :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σοβαρά γίνετε συζήτηση για 1 λεπτό?! Το install που θέλει κάνα 15 ok αλλα μια φορα μονο...τώρα ok άμα έχεις πάνω από 20mb γραμμή, πάσο. Παίζω ότι δεν είχα παίξει τόσο καιρό να το ξεχάσω λίγο για δεύτερο playthrough γιατί την πρώτη φορα ζήτημα να έριξα 5 σφαίρες εκτος scripted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το πήρα τελικά σε κουτένια έκδοση, από Ελλάδα μάλιστα. Τώρα που έβαλε πάλι μεταφορικά το Amazon δεν είναι τόσο μονόδρομος αν θες να σου στείλει κάτι Ελλάδα. Να 'ναι καλά το Red Line με τη λογική του τιμή (σχεδόν 5 ευρώ φτηνότερα από Amazon!). 

 

Για το loading δεν μπορώ να εκφέρω σίγουρη εντύπωση, καθώς ήμουν με παρέα όταν το ξεκίνησα και μιλούσαμε ενώ φόρτωνε (παρατηρήθηκε, βέβαια, από ανυποψίαστους ότι φόρτωνε πολλή ώρα).

 

Προς το παρόν το μόνο που έχω να πω είναι πως παίζει να έχει το δυνατότερο opening που έχω συναντήσει σε παιχνίδι. Τρομερή δουλειά στον οπτικό τομέα, το πιο πειστικό σπίτι που έχω δει σε παιχνίδι, λεπτομέρεια στη λεπτομέρεια, animation πολύ καλό (μου άρεσε πολύ πως γύρισα να κοιτάξω στον καθρέφτη και γύρισε μόνο το κεφάλι της η μικρή, όπως και οι κινήσεις της μέσα στο αμάξι. Στα θετικά, επίσης, ότι ο φακός λειτουργεί επιτέλους σωστά, κι όχι όπως στα Uncharted!), το voice acting είναι εξαιρετικό. Γενικά, πολύ καλή πρώτη εντύπωση. Το listen mode το νιώθω λίγο σαν cheat και αμφιταλαντεύομαι για το αν θα το κρατήσω on ή όχι. Τι λέτε εσείς που το έχετε παίξει; Εννοείται πως το ξεκίνησα στο hard, έτσι;

 

 

ΥΓ: Εχει λίγο μια αίσθηση HL² meets Resident Evil η αρχή του πολύ. Μόνο που είναι καλύτερη κι από τα δύο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτό, εγώ λέω για το πώς λειτουργεί όταν γυρνάς την κάμερα να κοιτάξεις γύρω σου. Στα Uncharted ήταν ο φακός στη ζώνη σου και έδειχνε μπροστά ενώ έφεγγε προς τα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το Listen Mode το χρησιμοποιήσα πάρα πολύ στο hard και μου φάνηκε πολύ έξυπνη προσθήκη. Δεν είναι το εξωπραγματικό survival instict που έχει στο Tomb Raider. Απλά εκμεταλλευόμαστε την ακοή του Joel για να δούμε που βρίσκονται οι εχθροί. Επίσης θα παρατηρήσεις αν κάνουν cover οι εχθροί ή κάποιοι clickers κοιμούνται, το listen mode δεν τους πιάνει. Πολύ έξυπνο κατ' εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xm ενδιαφέρον αυτό που λες ότι δεν τους πιάνει. Ισως το παίξω στο Hard πρώτη φορά με αυτό on κι όταν το ξαναπεράσω στο Survival, που θα το ξέρω το παιχνίδι, να το έχω off, θα δούμε. Αν το παιχνίδι είναι δίκαια και σωστά φτιαγμένο θα πρέπει να αρκούν τα ηχεία μου και η ακοή μου για να καταλάβω πού βρίσκονται οι εχθροί.

 

Πόσο καλογραμμένες οι πρώτες σκηνές όμως. Και το exposition μετά την εισαγωγή. Σε 2-3 λεπτά διαλόγου μαθαίνεις τα πάντα για το setting, τη σχέση και τη ζωή τους. Ο Κοζίμα θα είχε τουλάχιστον μισάωρο cut scene, θα έτρωγαν πρωϊνό, θα σκούπιζε το πρόσωπό της η άλλη για κάνα δίλεπτο. Δεν τον φέρνω ως αντιπαράδειγμα επειδή τον μισώ ή τίποτα τέτοιο, απλώς για να έχουμε ένα πλαίσιο όταν μιλάμε για καλογραμμένα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xm ενδιαφέρον αυτό που λες ότι δεν τους πιάνει. Ισως το παίξω στο Hard πρώτη φορά με αυτό on κι όταν το ξαναπεράσω στο Survival, που θα το ξέρω το παιχνίδι, να το έχω off, θα δούμε. Αν το παιχνίδι είναι δίκαια και σωστά φτιαγμένο θα πρέπει να αρκούν τα ηχεία μου και η ακοή μου για να καταλάβω πού βρίσκονται οι εχθροί.

 

Δεν είναι το ίδιο. Δεν είσαι κ μέσα στον χώρο για να μπορέσεις να ακούσεις τους εχθρούς. Για αυτό και υπάρχει και το Listen Mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό υπάρχουν και τα surround ηχοσυστήματα ;)

 

Αν το δικαιολογούσε κάπως εντός του setting, όπως το Deus Ex με τα augs όπου ακούς ή βλέπεις μέσα από τοίχους, δε θα είχα θέμα. Θα έδενε καλά με τον κόσμο. Εδώ φαίνεται πολύ gameism μέσα στο ρεαλισμό του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γι' αυτό υπάρχουν και τα surround ηχοσυστήματα ;)

 

Αν το δικαιολογούσε κάπως εντός του setting, όπως το Deus Ex με τα augs όπου ακούς ή βλέπεις μέσα από τοίχους, δε θα είχα θέμα. Θα έδενε καλά με τον κόσμο. Εδώ φαίνεται πολύ gameism μέσα στο ρεαλισμό του παιχνιδιού.

Ναι ηταν καπως και για μενα αυτο το συστημα.Αλλα πολλες φορες χρειαζεται.

Οσο καλο και να ειναι το ηχοσυστημα δεν μπορει να αποδωσει ακριβως το τι θα ακουγες αν ησουν εκει.

 

Αυτο που μπορεις να κανεις(εκτος απο το να το απενεργοποιησεις) ειναι να το χρησιμοποιεις ελαχιστα(στο χερι σου ειναι),αλλα και να περιορισεις τις αναβαθμισεις σε αυτο αν θεωρεις οτι ειναι υπερβολικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...