Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε από ότι κατάλαβα μπορείς να το μοιραστείς με ακόμα μια ps4 κονσόλα. Μάλιστα.

Σωστά κατάλαβες. Πρακτικά, αυτό σημαίνει day one παιχνίδια στη μισή τιμή αν έχεις άτομο που το εμπιστεύεσαι ώστε να το κάνετε αυτό. (Και να συμπίπτουν και τα γούστα σας, φυσικά.)

 

μπα, δεν λεω για τα καπελα. εγραψα ξεκαθαρα για τι πραγμα λεω: "τα καλυτερα οπλα και abilities ειναι κλειδωμενα πισω απο paywall"

 

οπλα

και

abilities

 

το enforcer που σκοτωνει πιο γρηγορα αλλα και οταν πετυχαινεις τον αλλον, εκεινος τρεμει περισσοτερο με αποτελεσμα να μην μπορει να σημαδεψει πισω,

ή το specter, το μοναδικο οπλο μεγαλων αποστασεων που εχει σιγαστηρα, και αρα δεν αποκαλυπτεις τη θεση σου στους αντιπαλους και εχεις και την ισχυ του δυνατου οπλου.

 

απο abilities, απο απλα πραγματα οπως οτι μαζευεις αυτοματα χωρις να σταματας και να σκυβεις οτι βρισκεις, και οτι βρισκεις απο 50% εως 200% περισσοτερα πραγματα (rookie abilities) μεχρι αλλα πιο game-breaking στα οποια πχ σκας μπομπα μπροστα σου και μπροστα στον αλλον, και εσυ με το αγοραστο ability εισαι immune (ατρωτος) ενω ο αλλος την ακουει και γινεται stunned. και αλλα πραγματα, οπως οτι οποιος σε πετυχει παραμενει ορατος και σημαδεμενος για 10 δευτερολεπτα, και μαλιστα στη διπλασια αποσταση απο οτι κανονικα δειχνει το παιχνιδι, κ.α.

 

η εξτρα μεγαλη κοροϊδια ειναι οτι για να δικαιολογηθει (στα ματια ποιων? των χαζων?) το αδικαιολογητο, εχεις καποια απο αυτα τα abilities σε preset κλασεις (δηλ. που δεν διαλεγεις εσυ τι οπλα/perks θες), και υποψιαζομαι οτι εκει πατανε ολοι οσοι ειναι αρκετα χαζοι για να δικαιολογησουν αυτη την πραγματικα σιχαμενη τακτικη.

το οτι το multiplayer δεν παιζει καλα ή δεν παιζει καθολου, αυτο σε καμια περιπτωση δεν αναιρει το γεγονος οτι η παραπανω τακτικη ειναι ο ορισμος του pay to win, και μαλιστα μεσα σε full retail game.

 

@hollow: δευτερο φαουλ, χτες δεν ηξερες τι εγραφες στο ryse, τωρα μου κανεις τα ασπρα-μαυρα σε καταστασεις που κατα τα αλλα κατακρινεις..

Κάτσε, επειδή μπερδεύτηκα. Το πρόβλημα είναι ότι τα preset classes τα θεωρείς άδικα σε σχέση με τα custom loadouts; Και ποιο είναι το paywall αν τα paid DLC είναι καπέλα και perks; Τα in-game parts που χρειάζονται; Γίνε πιο συγκεκριμένος αν θες. 

 

Επίσης, το ότι δεν παίζει καλά τι σημαίνει; Από τη μέρα που βγήκε δεν είχα ποτέ πρόβλημα να βρω παιχνίδι να παίξω, ούτε και να μείνω μέσα σε παιχνίδι. Είναι κάπως δύσκολο να βρεις παιχνίδι σε Supply Raid, επειδή οι περισσότεροι παίζουν Interrogation, αλλά αυτό δεν είναι "πρόβλημα", είναι απλώς πιο διασκεδαστικό mode. Το μόνο θέμα που ξέρω ότι υπάρχει είναι πως είναι δύσκολο να βρεις παιχνίδι αν είσαι σε party, που και πάλι, δεν ξέρω κατά πόσο έχει να κάνει με το παιχνίδι ή με το ότι οι περισσότεροι αποφεύγουν απλώς τα parties. 

 

Edit: Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος εγώ, για αρχή, επειδή δεν έχεις παίξει καθόλου το multi του και απλώς κάπου διαβάζεις αυτά που λες (κάτι για το οποίο καταδίκαζες στο παρελθόν), το Enforcer δε "σκοτώνει πιο γρήγορα", έχει απλώς ελαφρώς παραπάνω damage και accuracy από το 9mm. Σιγά τα ωά, με άλλα λόγια. Το Spectre δεν είναι το μόνο long range όπλο με σιγαστήρα, παίρνει και το Hunting Rifle, το οποίο μάλιστα μπορείς να έχεις στο αρχικό load out, δε χρειάζεται να μαζέψεις parts να το αγοράσεις στην πορεία του match. Το τόξο, που στο stealth class έχεις από την αρχή, είναι πιο overpowered ίσως, επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να σημαδέψεις. Το smoke bomb σε προκαλώ να δοκιμάσεις να το κάνεις αυτό μες στο παιχνίδι και να έρθεις να μας πεις πόσες φορές λειτούργησε. Επειδή στη θεωρία ωραία είναι η ιδέα, αλλά στην πράξη, επειδή δε μιλάμε για CoD ή οποιοδήποτε twitch shooter, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Επίσης, υπάρχει κι ένα perk που σε κάνει unmarkable και δεν είναι DLC. Τέλος, 200% περισσότερα πράγματα δεν έχω δει να δίνει κανένα perk ώς τώρα, ούτε θυμάμαι να είχα δει στο PS3. Παρεμπιπτόντως, δεν έχει αλλάξει τίποτα σε όλα αυτά από το PS3, τα ίδια είναι όλα και δουλεύουν cross-buy μάλιστα, το γιατί τώρα ξαφνικά έγιναν θέμα αυτά κι όχι τότε, άλλη ιστορία μάλλον. 

 

Οσο για την "έξτρα κοροϊδία", δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Τα perks δεν περιορίζονται στα classes. Αυτό που δίνουν τα classes είναι πως έχουν κάποια perks ξεκλειδωμένα φουλ. Κάτι που αντισταθμίζεται από το γεγονός ότι δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε τα όπλα σου ούτε να βάλεις άλλα perks. Μια η άλλη είναι. 

Επεξ/σία από Vole Maulder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος εγώ, για αρχή, επειδή δεν έχεις παίξει καθόλου το multi του και απλώς κάπου διαβάζεις αυτά που λες (κάτι για το οποίο καταδίκαζες στο παρελθόν), το Enforcer δε "σκοτώνει πιο γρήγορα", έχει απλώς ελαφρώς παραπάνω damage και accuracy από το 9mm. Σιγά τα ωά, με άλλα λόγια. Το Spectre δεν είναι το μόνο long range όπλο με σιγαστήρα, παίρνει και το Hunting Rifle, το οποίο μάλιστα μπορείς να έχεις στο αρχικό load out, δε χρειάζεται να μαζέψεις parts να το αγοράσεις στην πορεία του match. Το τόξο, που στο stealth class έχεις από την αρχή, είναι πιο overpowered ίσως, επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να σημαδέψεις. Το smoke bomb σε προκαλώ να δοκιμάσεις να το κάνεις αυτό μες στο παιχνίδι και να έρθεις να μας πεις πόσες φορές λειτούργησε. Επειδή στη θεωρία ωραία είναι η ιδέα, αλλά στην πράξη, επειδή δε μιλάμε για CoD ή οποιοδήποτε twitch shooter, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Επίσης, υπάρχει κι ένα perk που σε κάνει unmarkable και δεν είναι DLC. Τέλος, 200% περισσότερα πράγματα δεν έχω δει να δίνει κανένα perk ώς τώρα, ούτε θυμάμαι να είχα δει στο PS3. Παρεμπιπτόντως, δεν έχει αλλάξει τίποτα σε όλα αυτά από το PS3, τα ίδια είναι όλα και δουλεύουν cross-buy μάλιστα, το γιατί τώρα ξαφνικά έγιναν θέμα αυτά κι όχι τότε, άλλη ιστορία μάλλον. 

 

Οσο για την "έξτρα κοροϊδία", δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Τα perks δεν περιορίζονται στα classes. Αυτό που δίνουν τα classes είναι πως έχουν κάποια perks ξεκλειδωμένα φουλ. Κάτι που αντισταθμίζεται από το γεγονός ότι δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε τα όπλα σου ούτε να βάλεις άλλα perks. Μια η άλλη είναι. 

 

λοιπον, επειδη εαν δεν κανω λαθος σε εχω friend σε ενα απο τα accounts μου στο playstation, προφανως και θα εχεις δει οτι το last of us το ειχα στο ps4 2 μερες πριν να κυκλοφορησει.

online multiplayer στο ps4, στη δικια μου κονσολα δεν παιζει. για καποιο λογο μου βγαζει ενα ασπρο παραθυρο στην αρχικη οθονη.

με τα πολλα μου ειπαν οτι φταιει ο dlink router μου. ετσι πηγα και αγορασα  αλλον, αλλα ακομα τα ιδια.

εφερα ομως ενα αλλο ps4 εδω και αυτο συνδεεται κανονικα, αρα το δικο μου ps4 (αυτο που βλεπεις καμια φορα online)εχει καποιο περιεργο προβλημα και θα το στειλω για αλλαγη.

 

αυτα για αυτα που λες αν το εχω παιξει ή οχι. για αυτο να μη μιλας με σιγουρια για πραγματα που δεν γνωριζεις.

 

απο εκει και περα, αντι να αναλωσω εγω αλλο χρονο να εξηγησω οτι ο ηλιος βγαινει στην ανατολη και αλλα ευκολα εννοουμενα για οποιον εχει λιγο μυαλο, απλα παραθετω μερικα lnks απο το gaf, το οποιο οπως ολοι ξερετε μονο κατα της sony δεν ειναι..

 

GAF: TLOU: Remastered MP Microtransaction |OT| "We're shitty people"

 

GAF: Naughty Dog absolutely disgusting TLOU:R MP monetization

 

φυσικα δεν ειναι αυτα τα μοναδικα θεματα στο ιντερνετ που ασχολουνται με αυτο το θεμα. ειναι μαλιστα απο τα πιο ..ευγενικα.

 

οπως ειπα, ο καθενας αναλογα με το ποσο μυαλο εχει μπορει και να υπερασπιστει αυτην την τακτικη, η οποια αδιαμφησβητητα δινει υπεροχη σε αυτον που πληρωνει παραπανω, σε competitive multiplayer παιχνιδι ("μα εγω τους κερδιζω χωρις να εχω πληρωσει παραπανω" κλπ)

 

περα απο ολα αυτα τα λογια, η ουσια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια: προκειται για pay to win επιλογες μεσα σε full retail παιχνιδι.

 

θελετε να στρουθοκαμηλιζετε τρεις-τεσσερεις? οκ, δικαιωμα σας.

 

μου εκανε εντυπωση οτι δεν αναφερθηκε, μιας και στη συγκεκριμενη ενοτητα (κονσολες) τους τελευταιους μηνες ειχαμε κανει πολλες κουβεντες για dlc, και αρκετοι απο εσας εισασταν πολυ αρνητικοι σε αλλα games, που ουτε κατα διανοια δεν εφαρμοζουν αυτα που κανει η naughty dog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε εδω σας ανεβασανε την αναλυση και πηγατε ταμειο ξανα.  :-D  Αρμεγουμε το γελάδι μεχρι τελευταίας σταγόνας!

 

Στο pc για παραδειγμα το SKYRIM, GTA 4,..... που εαν του βαλεις ολα τα Mod γινεται 1.000.000 φορες καλυτερο σε γραφικα, σε content και ειναι παιχνιδαρα και δεν πληρωνεις ΦΡΑΓΚΟ! 

 

Επειδη το ειδα το last of us στο Ps4, τα γραφικα ειναι past, past gen. Τα 60 fps το σωνουν καπως απο το παλιο αλλα και η καθαρη εικονα που δινει το 1080p με ΑΑ. Στο ps3 το aliasing εβγαζε το ματι... Μονο πριόνια έβλεπες στην εικονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει "έγκυος" και "ολίγον έγκυος" ...ή υπάρχουν microtransactions σε ένα game ή όχι

 

το Bravely Default επειδή μπορείς να το τελειώσεις και χωρίς να σκάσεις φράγκο, δεν αναιρεί το γεγονός ότι ΕΧΕΙ microtransactions που σε boostάρουν

 

φίλος που ασχολείται με το online του μου είπε ότι όλα τα items είναι διαθέσιμα και σε εκείνους που δεν θα σκάσουν φράγκα, αλλά ουσιαστικά σε αφήνει να κάνεις custom αλλαγές στα setups που υπάρχουν στο game ώστε να επιλέξεις τον συνδυασμό όπλων/abilities που θες

 

το πόσο λίγο ή πολύ gamebreaking είναι αυτό, δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν microtransactions (πράγμα που δεν υπήρχε πχ στο multiplayer του Uncharted)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριτσ που δεν ειχε Microtransactions to UNC.

 

Απο καπελα μεχρι αγορες οπλων για οποioν δε θελει να περιμενει τα level ups.

 

Οτι θελετε λετε μου φενεται.

 

Aυτου του ειδους τα microtansaction ποτε δεν ενοχλησαν την ροη του παιχνιδιου (οποιουδηποτε παιχνιδιου), και υπαρχουν για να δινει ενα ποσοστο ελπιδας στους ασχετους.

 

Και το BF εχει Microtransactions τετοιας μορφης, και το COD. Δεν ειδα καποιον απο τους φωστηρες της MS να λεει κατι. Να χαιρονται ομως ενα Forza με λιγοτερα αμαξια απο NFS για τις δηθεν Laser πιστες και τα απειρα Car DLC, ουτε λογως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει "έγκυος" και "ολίγον έγκυος" ...ή υπάρχουν microtransactions σε ένα game ή όχι

 

 

το ιδιο εγραψα και εγω χθες...συμφωνω μαζι σου

δεν υπαρχουν ημιμετρα ουτε πλευρες στα micro ειναι κατακριτεα απο οπου και να ερχονται "στο single player campaign παντος δεν ειδα ουτε μισο"

(αυτα να τα βλεπουν αλλοι που στη μια εταιρια δεν ενοχλουν και τα υπερασπιζονται με μενος κιολας και στην αλλη ειναι σιχαμενες τακτικες(που ειναι))

απο την αλλη το συγκεκριμενο καν online να μην ειχε...για μενα τα λευτα που του εδωσα

με την εμπειρια που αποκομησα (απο το single player) τα αξιζε με 1000

ηταν απλα συγκλονιστικο απο την αρχη ως (και ειδικα εκει) το τελος

ακομη το επεξεργαζομε το τι σκατα εγινε στο τελος...

εννοειτε πως δε σκαω cent παντος για τετοιες @@ριες και micros...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2 δεν ειχε. Το 3 ειχε, αλλα και παλι δεν ενοχλουσε, αντιθετως οι καλυτεροι παιχτες του παιχνιδιου ποτε δεν εκαναν χρηση αγορων.

 

Δεν εχω δει παντως παιχνιδι του One που να μην εχει microtransactions, δε ξερω τι συζηταμε και γιατι το συζηταμε, θιξαμε τον εγωισμο καποιου ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, επειδη εαν δεν κανω λαθος σε εχω friend σε ενα απο τα accounts μου στο playstation, προφανως και θα εχεις δει οτι το last of us το ειχα στο ps4 2 μερες πριν να κυκλοφορησει.

online multiplayer στο ps4, στη δικια μου κονσολα δεν παιζει. για καποιο λογο μου βγαζει ενα ασπρο παραθυρο στην αρχικη οθονη.

με τα πολλα μου ειπαν οτι φταιει ο dlink router μου. ετσι πηγα και αγορασα  αλλον, αλλα ακομα τα ιδια.

εφερα ομως ενα αλλο ps4 εδω και αυτο συνδεεται κανονικα, αρα το δικο μου ps4 (αυτο που βλεπεις καμια φορα online)εχει καποιο περιεργο προβλημα και θα το στειλω για αλλαγη.

 

αυτα για αυτα που λες αν το εχω παιξει ή οχι. για αυτο να μη μιλας με σιγουρια για πραγματα που δεν γνωριζεις.

 

απο εκει και περα, αντι να αναλωσω εγω αλλο χρονο να εξηγησω οτι ο ηλιος βγαινει στην ανατολη και αλλα ευκολα εννοουμενα για οποιον εχει λιγο μυαλο, απλα παραθετω μερικα lnks απο το gaf, το οποιο οπως ολοι ξερετε μονο κατα της sony δεν ειναι..

 

GAF: TLOU: Remastered MP Microtransaction |OT| "We're shitty people"

 

GAF: Naughty Dog absolutely disgusting TLOU:R MP monetization

 

φυσικα δεν ειναι αυτα τα μοναδικα θεματα στο ιντερνετ που ασχολουνται με αυτο το θεμα. ειναι μαλιστα απο τα πιο ..ευγενικα.

 

οπως ειπα, ο καθενας αναλογα με το ποσο μυαλο εχει μπορει και να υπερασπιστει αυτην την τακτικη, η οποια αδιαμφησβητητα δινει υπεροχη σε αυτον που πληρωνει παραπανω, σε competitive multiplayer παιχνιδι ("μα εγω τους κερδιζω χωρις να εχω πληρωσει παραπανω" κλπ)

 

περα απο ολα αυτα τα λογια, η ουσια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια: προκειται για pay to win επιλογες μεσα σε full retail παιχνιδι.

 

θελετε να στρουθοκαμηλιζετε τρεις-τεσσερεις? οκ, δικαιωμα σας.

 

μου εκανε εντυπωση οτι δεν αναφερθηκε, μιας και στη συγκεκριμενη ενοτητα (κονσολες) τους τελευταιους μηνες ειχαμε κανει πολλες κουβεντες για dlc, και αρκετοι απο εσας εισασταν πολυ αρνητικοι σε αλλα games, που ουτε κατα διανοια δεν εφαρμοζουν αυτα που κανει η naughty dog.

Επειδή είμαστε friends στο PS μιλάω με τόση σιγουριά. Δεν έχεις παίξει online, και το λες και ο ίδιος. Δε μιλάμε για το single player εδώ. Αυτό που συζητάμε αφορά αποκλειστικά το multiplayer. Το οποίο, απ' ό,τι λες τελικά, δεν έχει κάποιο πρόβλημα, η κονσόλα σου κάτι σκάλωμα έχει φάει. 

 

Οσο για τα υπόλοιπα, εγώ σου απαντάω συγκεκριμένα βάσει της εμπειρίας μου με το παιχνίδι από όταν υπήρχε και στο PS3 ακριβώς ίδιο. 

 Να σου θυμίσω τι έλεγες για το Forza; Οτι δεν έχουν σημασία τα microtransactions αν δεν έχεις το skill να οδηγήσεις, ενώ εκεί ήταν πολύ πιο "heavy" η κατάσταση με τις αγορές; Και ότι θα έπρεπε να ακούμε εσένα που παίζεις το παιχνίδι κι όχι το κάθε gaf; Τώρα ξαφνικά έγινε gamebreaking ένα ελαφρώς καλύτερο πιστόλι και 5 perks που δεν ξέρεις καν πώς λειτουργούν στην πράξη επειδή δεν έχεις παίξει ποτέ το παιχνίδι. 

 

Εκτος αν λες ότι ήσουν κι εσύ χαζός που έλεγες ό,τι έλεγες τότε για το Forza, επειδή αυτό βγαίνει από τις αντιφάσεις στην κριτική σου, οπότε πάσο :P

είχα ασχοληθεί με το online του Uncharted 2 και δεν θυμάμαι κάτι...καλά δεν αναιρεί βέβαια αυτό που λέω, ότι ένα game είτε έχει microtransactions είτε όχι

Πάντως, για να μην μπερδευόμαστε, ο skanjos ήταν που ανέκαθεν αφόριζε καθολικά κι αδιάκριτα τα microtransactions και τα DLCs. Εγώ, και πολλοί άλλοι, λέγαμε πως δεν είναι εξ' ορισμού προβληματικά, αλλά πρέπει να εξετάζεται κατά περίπτωση η εφαρμογή τους. Οπότε, ναι, έχει, αλλά πώς τα έχει και πόσο επηρεάζουν; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν επηρρεαζουν την ροη στο online, αν εσυ και η ομαδα σου ειστε καλοι νικατε και ας εχουν οι noobαδες το πλεονεκτημα του custom load out στο Last of u. Καλο θα ηταν βεβαια ολες οι εταιρειες να καθυστερουν τα launches των παιχνιδιων τους, να μας δινουν αυτο που πληρωσαμε, και να αφησουν τα ψευτοdlc. Αδικα ορισμενοι τα βαζετε με την nd που ειναι διαμαντι, και θα επρεπε να ειναι παραδειγμα προς μιμηση για τους τιτλους που βγαζει και τον τροπο που αντιμετωπιζουνε τον κοσμο που αγοραζει τα games τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...