Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψηφιακα δεν αγοραζω, τα βρισκω σε Retail πολυ φθηνοτερο ή ψαχνομαι ebay για digital αγορες (ειναι δυσκολο ομως να βρεις κλειδι, συνηθως δινουν account με προαγορασμενο το παιχνιδι), αλλα και παλι με account παιρνεις πχ το Abe's oddyssee στα 5 ευρω οταν εχει 21 στο Store.

 

Θα πρεπε να ειχαν τουλαχιστον το μισο της τιμης, αφου δε μπαινουν στη μεση ουτε τυπωματα, ουτε διανομες, ουτε καταστηματα κτλ κτλ, ειδικα οταν πχ το πλαισιο το αγοραζει το Last of us retail απο τον εισαγωγεα κατω απο 38 ευρω το κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "το ψηφιακό είναι κοπανιστός αέρας". Δηλαδή, το δισκάκι και η πλαστική θήκη είναι που "αξίζουν" στη retail έκδοση; Μηδενικά κι άσους πληρώνεις και στις δύο περιπτώσεις που μεταφράζονται σε άδεια χρήσης λογισμικού και στις δύο περιπτώσεις και σε τίποτα παραπάνω. Και στην ψηφιακή έκδοση σου πουλάει και το βόλεμα του να μη βγεις από το σπίτι σου (αν το πάρεις από κατάστημα), να μην περιμένεις να σου έρθει, να είναι διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή, να μην κινδυνεύεις να το χάσεις/σπάσεις ή οτιδήποτε.

 

Τέλος πάντων, ο καθένας πληρώνει ό,τι νομίζει ότι αξίζει, απλώς μου φαίνεται περίεργη αυτή η άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μια μυσταγωγία η υποθεση. Το ξεπαρθενιασμα της ζελατινας, η δυνατοτητα να δώσεις την κοπια σου οπου εσυ θέλεις κλπ κλπ.. Δεν ειχα καμία διαθεση αντιπαράθεσης βεβαια. Δεν επικρινω οσους το κανουν. Απλως εγω προτιμω τις ψηφιακές αγορές, μονο οταν εχουν δελεαστική τιμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δε κατηγορησα καποιον που αγοραζει ψηφιακα. Ειναι δικη μου αποψη.

 

Θεωρω οτι οι τιμες που εχουν τωρα τα παιχνιδια στα ψηφιακα καταστηματα, οταν στην μεση δε μπαινουν το packaging 3οι, 4οι κτλ ειναι στο θεο ειδικα αν δεις ποσο τα παιρνουν τα καταστηματα χονδρικη, ασε που πλεον οτι προπαραγγελνεις απο καταστηματα το εχεις την ιδια μερα της κυκλοφοριας στην πορτα σου (στην χειροτερη περιπτωση) και δεν εχεις βγει και απο το σπιτι.

 

Ο αερας κοπανιστος εχει να κανει αρχικα με το γεγονος οτι δεν εχεις κατι στα χερια σου, οτι αν σβησεις ενα παιχνιδι θες αρκετη ωρα για να το ξανακατεβασεις και φυσικα σε συνδυασμο με το κοστος που το αναλυω απο πανω.

 

Αν εβρισκα τα ψηφιακα στο μισο της τιμης προφανως και θα περνα ψηφιακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξέλαβα τα ποστ σας ως κατηγορίες, ούτε κι εγώ κατηγορώ κανέναν. Απλώς μου φαίνεται περίεργο, από τη στιγμή που πλέον στα retail versions δεν υπάρχει ούτε καν booklet μέσα, που νιώθετε ότι υπάρχει τόση διαφορά. 

 

Και ναι, στις ψηφιακές εκδόσεις δεν υπάρχουν κάποια κόστη που υπάρχουν στη συσκευασία και διανομή των retail versions, αλλά, όπως είπα, σου πουλάει και convenience μαζί με την ψηφιακή έκδοση. Και το, θεωρητικά, απεριόριστο bandwidth που θα πρέπει να διαθέτει αν εσύ θες να κατεβάζεις το παιχνίδι κάθε βδομάδα. Συν ότι αν βάλουν χαμηλότερες τιμές στο PS Store χτυπούν εμμέσως τα retails chains, τα οποία ακόμα χρειάζονται. 

 

Τέλος, επιτρέποντας το gamesharing κατά τον τρόπο που το επιτρέπουν, σε αρκετό κόσμο πουλάνε τα παιχνίδια, ουσιαστικά, σε μισή τιμή. Ετσι μπορώ και να μοιράζομαι παιχνίδια με στενούς φίλους ενώ ζούμε όλοι σε διαφορετικές χώρες - πράγμα που με δισκάκια θα ήταν αδύνατο - και μπορώ και να έχω day one παιχνίδια με 30-35 ευρώ. Αυτό το convenience, για εμένα προσωπικά, αξίζει την ίδια τιμή με το retail. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ξεχνατε οτι τα digital δεν εχουν μεταπωλητικη αξια, εκτος κι αν χαρισεις το id σου σε αυτον που θα πουλησεις την κονσολα, πραγμα χλωμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο που λεει ο vole maulder εχει δικιο. Με το game sharing (το εκανα με το κουμπαρακι μου στο last of us) μπορει να σου ερθει πολυ φτηνοτερα.

 

Υ.Γ1 το game sharing ισχυει και στα dlc; αν παρω ψηφιακα ενα παιχνιδι που εχει και μερικα extra (στολες, πιστες κα) θα το παιξει και ο αλλος που του εχω δωσει το δικαιωμα;

 

Υ.Γ2 vole maulder θα σε περιμενω στο destiny. Μην ξενερωνεις με το παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vole Maulder, επειδή βλέπω έχεις ασχοληθεί αρκετά με το game sharing, μπορείς να εξηγήσεις συνοπτικά πως δουλεύει? Γιατί διαβάζω κάτι για primary console και accounts και γενικά τα έχω μπερδέψει. Είναι σαν το steam που δεν μπορείτε να παίζετε ταυτόχρονα? Σε πόσες κονσόλες μπορείς να μοιραστείς τα παιχνίδια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παθει πλακα με το παιχνιδι...απλα απιστευτο (δεν το ειχα παιξει στο ps3)

να και μερικες pic's που "τραβηξα" απο photo mode

 

2yuy4co.jpgkbytud.jpgpsyt5.jpg2gsj2py.jpg2vilfmp.jpg2jcjaio.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα microtransactions τα οποια χαλανε εντελως το multiplayer (αν/οταν παιζει), αφου τα καλυτερα οπλα και abilities ειναι κλειδωμενα πισω απο paywall εχει αναφερει κανεις σας τιποτα?

 

μετα απο τοσες μερες-βδομαδες-μηνες που δαπανησαμε σε αυτο το θεμα (paid dlc και συνεπειες) τους προηγουμενους μηνες, με αλλα games αλλουνου publisher, που μαλιστα εκαναν πολυ λιγοτερο ασκημα πραγματα, μου φαινεται λιγο περιεργο να περασατε αυτο το θεμα στο ντουκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως γιατι στο παιχνιδι αυτο αυτα τα εξτρα δε παιζουν κανενα ρολο στο online Κομματι ?

 

Yπαρχουν υπο μορφη Perks ή καπελων για να βοηθανε τους αμπαλους ή αυτους που νιωθουν οτι δεν μπορουν να αποδωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vole Maulder, επειδή βλέπω έχεις ασχοληθεί αρκετά με το game sharing, μπορείς να εξηγήσεις συνοπτικά πως δουλεύει? Γιατί διαβάζω κάτι για primary console και accounts και γενικά τα έχω μπερδέψει. Είναι σαν το steam που δεν μπορείτε να παίζετε ταυτόχρονα? Σε πόσες κονσόλες μπορείς να μοιραστείς τα παιχνίδια σου?

Στο λογαριασμό σου μπορείς να έχεις activated as primary μία κονσόλα μόνο. Σε αυτή την κονσόλα ό,τι αγοράζεις ψηφιακά είναι διαθέσιμο και στα υπόλοιπα προφίλ της κονσόλας αυτής. Μπορείς να το δεις στο info του παιχνιδιού από το κεντρικό μενού της κονσόλας πατώντας το options, γράφει κάτι στο στιλ "eligible to start: everyone" ή κάπως έτσι. Ταυτόχρονα μπορείς να μπεις από άλλη κονσόλα και να παίξεις τα παιχνίδια σου, αρκεί να είσαι online. Πρακτικά, gamesharing κάνεις ενεργοποιώντας εσύ ως primary στο προφίλ σου την κονσόλα ενός φίλου σου (ώστε αυτός να παίζει ό,τι αγοράζεις) κι αυτό τη δική σου (ώστε να παίζεις ό,τι αγοράζει). Να σημειώσω εδώ πως έτσι, ό,τι έχεις αγοράσει εσύ θα μπορείς να το παίζεις μόνο εσύ στην κονσόλα σου, επειδή δε θα είναι activated as primary στο λογαριασμό σου. 

 

Αντιθέτως με το Steam, μπορείτε να παίξετε ταυτόχρονα ακόμα και το ίδιο παιχνίδι (δοκιμασμένο με μεταξύ μας αγώνα σε Fifa 14 και NFS Rivals και ταυτόχρονο παιχνίδι MGS GZ, για την ιστορία). 

 

για τα microtransactions τα οποια χαλανε εντελως το multiplayer (αν/οταν παιζει), αφου τα καλυτερα οπλα και abilities ειναι κλειδωμενα πισω απο paywall εχει αναφερει κανεις σας τιποτα?

 

μετα απο τοσες μερες-βδομαδες-μηνες που δαπανησαμε σε αυτο το θεμα (paid dlc και συνεπειες) τους προηγουμενους μηνες, με αλλα games αλλουνου publisher, που μαλιστα εκαναν πολυ λιγοτερο ασκημα πραγματα, μου φαινεται λιγο περιεργο να περασατε αυτο το θεμα στο ντουκου...

Τι εννοείς ακριβώς; Τα parts που χρειάζεσαι για να αγοράζεις ammo και όπλα μες στο παιχνίδι; Παίζοντας τα βγάζεις αυτά, δεν είναι paid DLC. Κι όσα perks υπάρχουν ως DLCs δωρεάν τα θυμάμαι. Ασε που κι από αυτά μόνο ένα τη φορά μπορείς να έχεις ενεργό, και πάλι, αν δεν ξέρεις να παίζεις δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Ναι, ΟΚ, έχεις 25% παραπάνω parts σε ένα match. Αμα δε μαζέψεις τίποτα μια τρύπα στο νερό έκανες. Παρόμοια και για το φθηνότερο ammo και για άλλα. 

 

Το έχεις παίξει καθόλου το multi του να δεις πώς είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...