Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, μετά την κουβέντα καταλήγουμε ή όχι πως η σημαντικότερη και "αντικειμενικότερη" διαφορά των δυο συσκευών είναι το μέγεθος της οθόνης; Γιατί όλα τα άλλα, με τον έναν ή άλλο τρόπο, βολεύονται (jb, εφαρμογές κλπ), την οθόνη, όμως, πώς θα τη μεγαλώσεις; Και όχι, όταν συνηθίσεις σε μια απολαυστική 4άρα, δε γυρίζεις πίσω (ομοίως όταν συνηθίσεις ένα απόλυτα smooth λειτουργικό, σε ξενίζει οτιδήποτε λιγότερο).

 

Τέλος, μια μικρή σύγκριση στην εφαρμογή του πασίγνωστου imdb που τυχαία δοκίμαζα χθες. Ενώ στο iOS ο χρήστης χειρίζεται τις φωτογραφίες οποιασδήποτε εφαρμογής με τον ίδιο τρόπο και γενικότερα υπάρχει μια συγκεκριμένη λογική σε όλα, στο android η κάθε εφαρμογή κάνει τα δικά της, άλλοτε σκρολάρουν δεξιά-αριστερά οι φωτογραφίες και άλλοτε όχι (imdb), άλλοτε ζουμάρεις με pinch-to-zoom και άλλοτε δε ζουμάρεις καθόλου. Πολλές μικρές λεπτομέρειες που αθροιστικά κάνουν τη διαφορά.

 

Σε ότι αφορά στο S2, είναι νομίζω η καλύτερη android συσκευή που κυκλοφορεί. Απολαυστική στα πάντα και φυσικά δεν το έχω μετανοιώσει. Θέλει, όμως, δουλίτσα από τον ίδιο το χρήστη για να αποδώσει τα μέγιστα (από τη στιγμή που μπαίνεις στο χορό θα χορέψεις). Κάπου χάνει, κάπου κερδίζει από το iPhone. Έτσι είναι η ζωή. Το αν η επόμενη συσκευή μου θα είναι το iPhone 5 ή το Galaxy s3 (δε βλέπω άλλη εταιρεία να με κερδίζει) θα εξαρτηθεί από πολλά πράγματα, 50/50 τη βλέπω τη δουλειά, αλλά αυτά είναι ευχάριστα "προβλήματα", το δυσάρεστο είναι να μην έχεις λεφτά. Από το S3 περιμένω καλύτερη ποιότητα κατασκευής και design που εδώ απουσιάζει εντελώς, άτολμο σχεδιαστικά και ουδέτερο. Από το iPhone 5 περιμένω τη μεγαλύτερη οθόνη (που θα έρθει λογικά) και κάποια παραπάνω πράγματα από το iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

HTC Rezound? HTC Edge? :P

HTC;;;;;; :confused: Για να μου τη λέει και ο iPhone-άκιας και ο Samsung-άκιας, για τους δικούς του λόγους ο καθένας; Και εγώ τι θα έχω να πω; Για το... Sense και τα +2 GB στο Dropbox; :mrgreen: Όχι φίλε μου! Τς τς τς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HTC;;;;;; :confused: Για να μου τη λέει και ο iPhone-άκιας και ο Samsung-άκιας, για τους δικούς του λόγους ο καθένας; Και εγώ τι θα έχω να πω; Για το... Sense και τα +2 GB στο Dropbox; :mrgreen: Όχι φίλε μου! Τς τς τς!

Και όμως.. Κάποιος που είχε το htc desire hd και πηρε το sgs2, μου εστηλε ένα email ,γράφοντας μου ποσο απογοητευμένος είναι απο το sgs2, ότι το μετανειωσε που το πηρε, και ότι έχει την ιδία ταχύτητα με το (1πυρινο) htc, προφανώς με custom (το hd).

Το sense για πολους είναι ότι και το ui του iphone στο iphone.. Το παίρνουν μονο γι αυτό.

Το γραφω για να δείξω ποσο σχετικά είναι όλα οσα γραφουμε τελικά. Αν και προσωπικά επιμενω σε οσα εχω γραψει.

 

android.png

 

Και μιας και το θεμα μας είναι iphone, και sgs2 οσοι είχατε το iphone και πήγατε σε sgs2 πιθανών σας λείπει το transision efect απο οριζόντια σε κάθετα.

Υπάρχει για το sgs2, για όσους έχουν custom:

http://www.youtube.com/watch?v=SRcj3l_15I0&feature=youtube_gdata_player

 

Gingerbread screen rotation.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν και εγω πριν μερικους μηνες χρηστης HTC Desire. Πηγα και πηρα το 4s (επιδοτηση)... ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ για εμας που εχουμε μαθει σε android.

Ειλικρινα ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ. Καλυτερα να αγοραζα καλαμποκι για να φανε οι κοτες του γειτονα. Ειναι ακριβως αυτα και αλλα τοσα οσα ειπε ο nikoskon στο ποστ του. Κλασικα οι iPhonades θα σου πουν οτι για να κανεις ΜΙΣΑ απο τα πραγματα που θελουμε μπορεις να το κανεις Jail Break (Το 4S δεν εχει ακομα κ δεν ξερουν καν αν θα μπορεσουν να το βγαλουν λογο Α5). Τα αλλα μισα γινονται "λενε" και με τις εφαρμογες που υπαρχουν που πρεπει να κατσεις να ψαξεις και να αφιερωσεις 2-3 ωρες (σαν αρχαριος) για να στειλεις αρχεια απο το PC σου στο iphone, ΕΛΕΟΣ. Να μην πω για την μπαταρια που ΑΝ ποτε ξεχνουσα να το φορτησω το βραδυ εμενα ολη την μερα χωρις κινητο. ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για μενα.

 

Καμερα ΔΕΝ ΕΧΕΙ καλυτερη απο το Galaxy S2 εξακριβωμενα.

Τεραστια βιβλιοθηκη με Apps εχει και το market πλεον εδω και πολυ καιρο.

Το Siri ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ!

Το iCloud ειναι επιεικως ΓΤΠ

Και απο αναπαραγωγη μουσικης δεν εχει και καμια διαφορα απο απλο κινητο.

 

Ειλικρινα για μενα οποιος παιρνει iPhone ή δεν εχει παιξει ποτε του με Android ή ειναι αυτο που λενε "Θελω iPhone ετσι επειδη εχουν ολοι", και πραγματικα πιστευω οτι ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο αυτο.

 

Το iPhone δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ παραπανω απο ενα ΑΠΛΟ Android και κανει ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΛΕΦΤΑ!

Αν ξερεις απο Android αδερφε, μιας που ειχες και desire πηγαινε σε Galaxy S2 και ησυχησε. Εγω σημερα το εδωσα το 4S γιατι ειλικρινα εχθες μου ηρθε να το σκασω στον τοιχο. (Ηθελα να περασω κατι φωτογραφιες απο το pc Μου και μου εσβησε ολες τις προηγουμενες που ειχα περασει) γιατι? γιατι η Γ@μ@τη φιλοσοφια της apple ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμενα που ειχα το πρωι και τα δυο στα χερια μου. Πολυ πιο ωραια κ ζωντανα χρωματα το Galaxy.

Για να συγκρινεις φωτο, πρέπει να τις δεις στο pc. Γιατί αλλιώς παίζει ρολο και η οθόνη. Στην οθόνη του sgs2 είναι ποιο καλα τα χρώματα και επηρεάζει..

Απο ότι διαβάζω το 4s (όχι το 4) έχει λίγο καλητερη κάμερα. Για τους περισσότερούς, δεν είναι σημαντική η διάφορα. Αμα είσαι ψειρας με τις φωτο, οκ.

Edit. Οι απόψεις του eddiex, δείχνουν και τι συμβαίνει όταν συνηθησεις σε android, και πας σε iphone..

Edit2. Το siri (θα επαναπροσδιορίσει την ενοια κινητό τηλέφωνο κατά apple) ,είναι παναχρηστο όχι απλα άχρηστο.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε pc αδερφε ναι. Δεν λεω οτι εχει μαπα καμερα το 4S. Ισα ισα εγω επαθα πλακα ερχομενος απο Desire. Φοβερη καμερα, αλλα οχι καλυτερη για μενα απο το S2. Απο εκει και περα ειναι ακριβως αυτο που ειπες, οταν ερχεσαι απο Android, Symbian, Win Mobile τα Apple ειναι απογοητευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε αυτό θα σταθώ. Από ποιόν είναι "εξακριβωμένο";

 

και τα δυο δεν εχουν καλυτερη καμερα απο το N8

το Iphone4s εχει λιγο καλυτερη καμερα απο το galaxy αλλα δεν μιλαμε για τιποτα τρομερες διαφορες

 

http://arstechnica.com/apple/guides/2011/11/can-the-iphone-4s-replace-a-real-digital-camera-for-many-yes.ars/4

 

Our overall impression from the Samsung was disappointing. Though it has an 8MP sensor and the large screen is nice for framing, its image quality never bested the iPhone 4—and in some cases didn't keep up. Also, the camera software seemed slow even compared to the iPhone 4, much less the iPhone 4S. Sometimes we weren't sure if the shutter had fired or not until moments later when the viewfinder view changed abruptly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικα πραγματα ναι. Για μενα το να μην γινεται η συσκευη usb plug and play σαν δισκος και το να ΜΗΝ μπορεις να περασεις τιποτα μεσα σε αυτο αν δεν εχεις συγκεκριμενα προγραμματα, apps κτλ κτλ ειναι απαισιο. Προς θεου δεν συγκρινω το Android με τα αλλα, αλλα ακομα και σε μικρα πραγματακια θεωρω τα απλα κινητα καλυτερα σε σημεια απο την Apple. Και αυτο σε συσκευες ανω των 600€ θα επρεπε να ειναι απαγορευμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικα πραγματα ναι. Για μενα το να μην γινεται η συσκευη usb plug and play σαν δισκος και το να ΜΗΝ μπορεις να περασεις τιποτα μεσα σε αυτο αν δεν εχεις συγκεκριμενα προγραμματα, apps κτλ κτλ ειναι απαισιο. Προς θεου δεν συγκρινω το Android με τα αλλα, αλλα ακομα και σε μικρα πραγματακια θεωρω τα απλα κινητα καλυτερα σε σημεια απο την Apple. Και αυτο σε συσκευες ανω των 600€ θα επρεπε να ειναι απαγορευμενα!

Το κακό είναι ότι συγκρίνεις το iPhone με τα άλλα δυο, που για μένα δεν αξίζει καν να επιχειρηματολογήσω. Αν φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο ισοπεδωτικών γενικεύσεων γιατί το pc σου δε βλέπει σαν εξωτερικό δίσκο τη μνήμη του iPhone, άρα android>symbian>windows mobile>iOS, τότε να πω και γω ότι οτιδήποτε άλλο μετά το iPhone είναι απογοήτευση από άποψη απόδοσης και σταθερότητας και τέλος... Έχουμε πει τόσα πράγματα και ξαφνικά νιώθω ότι γυρίσαμε στην 1η σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...