Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για εμένα Samsung Galaxy S2!

Αν και έχω iPhone 4 και είμαι και λίγο fanboy της Apple...αρχίζω και κουράζομαι!

Το 4S έχει πολύ λίγες διαφορές σε σχέση με το iPhone 4 και έχει και αρκετά προβλήματα στο λειτουργικό με την iOS 5 να έχει πολλά bugs!

Το Samsung Galaxy S2 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και είναι και πιο φθηνό!

Βέβαια έχει μειονέκτημα στην κατασκευή αφού είναι από πλαστικό ενώ το iPhone από γυαλί...καλύτερη ποιότητα το iPhone αλλά και πιο εύθραυστο!

Εγώ πάντως προτείνω το Samsung Galaxy S2...και τζάμπα εφαρμογές, πιο φθηνό, λιγότερα bugs, μεγαλύτερη ελευθερία!

Σκέφτομαι να δώσω σε λίγο καιρό το iPhone 4 για να πάρω ή το Nexus ή το Galaxy S2!

Αυτό με τη ποιότητα κατασκευής λόγο του γυαλιού, πραγματικά δε μπορεί να το συλλάβει το μυαλουδακι μου!!! :confused:

Για εξηγήστε μου, γιατί θεωρείται το γυαλί πιο ποιοτικό υλικό, από το πλαστικό?Ποια είναι η προσφορά αυτού του υλικού σ'ενα οποιοδήποτε κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς κλεμμενες εφαρμογές γιατι τις βρίσκεις πιο εύκολα, είσαι λάθος! Διαφορετικά, τζάμπα εφαρμογές υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες.

 

B)

 

ΕΕΕΕ.....δεν κάνει τόσο λάθος ο φίλος όσο νομίζεις!Εκτός από τις "σπασμένες" (όχι κλεμμένες!) που όντως τις βρίσκεις πολύ πιο εύκολα και δεν χρειάζεσαι ούτε root ούτε τίποτα το android market έχει αρκετά περισσότερες ΔΩΡΕΑΝ εφαρμογές απ'οτι το apple app store!Μην μου πεις ΠΑΛΙ ότι το βγάζω από το μυαλό μου!Google is your friend!

 

Επίσης αν το ψάξεις θα δεις ότι πολλές εφαρμογές είναι αρκετά πιο φθηνές στο android market σε σχέση!Ακόμα και αυτό είναι γεγονός!Ψάξε και θα βρεις την απάντησή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάποιες εφαρμογές στο android, δεν είναι σωστά φτιαγμένες. Θέλουν κλείσιμό γιατί αλλιώς στο background καταναλώνουν ενεργεια, και ξαφνικά μπορεί να δεις την αυτονομια σου να μειώνεται αρκετά. Δε φταίει το android, αλλα η κατηγορία για την οποία μιλαω δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να κλείσει την εφαρμογή. Θα σου πει, καλο το κινητό αλλα δεν έχει μπαταρια :) Για εμένα αυτό είναι το ν1 που πρέπει να λυσει η google.

Αυτό θα σχολιάσω μόνο γιατί με προβληματίζει και μένα (μαζί με το περίφημο multitasking που και καλά ρίχνει στα αφτιά στο multitasking του iOS που δεν είναι αληθινό multitasking αλλά ένα ακόμα παράδειγμα της πλύσης εγκεφάλου από την κακιά Apple μπλα μπλα μπλα).

 

Είναι υποχρεωμένος ο χρήστης να γνωρίζει και να είναι σε συνεχή επαγρύπνηση για το μπορεί να συμβαίνει στο παρασκήνιο της συσκευής του; Είναι δυνατόν; Ανεξάρτητα αν είμαι ψαγμένος ή πρωτάρης, αυτή τη δουλειά θα κάνω; Ερχόμενος από iOS πραγματικά μένω έκπληκτος ορισμένες φορές από αυτά που βλέπω να τρέχουν από πίσω και συνεχώς είμαι με το άγχος της μπαταρίας αλλά και των πιθανών προγραμμάτων που κλέβουν πόρους συστήματος αδικαιολόγητα, ενώ δε θα έπρεπε γιατί η δεύτερη συσκευή που πήρα έχει 1 GB RAM. Και κάπου εδώ θέλω να μιλήσω για το multitasking...

 

Δε ξέρω, μπορεί να είμαι μαλάκας εγώ και να μην καταλαβαίνω, αλλά καθημερινά βλέπω εφαρμογές που είχα αφήσει για λίγο, να ξεκινούν από την αρχή όταν επανέρχομαι σε αυτές. Μήπως κάνω κάτι λάθος; Μήπως η χρήση android προϋποθέτει κάποια σεμινάρια; Μήπως η συσκευή μου είναι ελαττωματική; Στο iOS ήξερα ότι αυτά που κλείνω μένουν παγωμένα στο παρασκήνιο, εκτός και αν τελειώσει η RAM και αρχίσει να κλείνει τα τελευταία ή όπως εκείνο κρίνει. Τώρα απλά το android να κάνει ό,τι του καπνίσει, ενώ είμαι βέβαιος ότι ποτέ η ελεύθερη RAM δεν πέφτει κάτω από 300 MB. Έχω κάνει αρκετές φορές το ίδιο τεστ σε 3GS και S2, ανοίγω ένα παιχνίδι, βγαίνω στη home screen, ανοίγω διάφορα προγράμματα, περνάει η ώρα, επανέρχομαι στο παιχνίδι από τη λίστα των "ανοιχτών" εφαρμογών. Στο iPhone θα βρω το παιχνίδι εκεί που το άφησα "παγωμένο", στο s2 τις μισές φορές το βλέπω να τρέχει από την αρχή, λογότυπα εταιρείας κλπ, ακόμα και αν εμφανίζεται μέσα στα 6 πρόσφατα (παρατεταμένο κράτημα του home).... Εδώ κάνω μια παύση γιατί μόλις μου έκανε το ίδιο. Ανοίγω angry birds (δεν πιστεύω το angry birds να μην υποστηρίζει multitasking), βγαίνω για λίγο στη home screen, ανοίγω viber, opera, facebook, κάνω και μια κλήση, επιστρέφω στη λίστα προσφάτων, πουθενά το angry birds, λέω "δεν πειράζει, 6 μόνο δείχνει, θα μπω από το εικονίδιο του παιχνιδιού"! Ταρατατούυυυμ!!! RESTART το παιχνίδι, και πήγαινα και καλά! :mad: Τώρα άνοιξα δυο παιχνίδια μαζί, έκανα μια κλήση και βλέπω ότι μου έκλεισε το αλμπουμ, το είχα αφήσει σε μια συγκεκριμένη φωτό (457 MB ελεύθερα παρακαλώ :cry: )

 

Τί κάνει η γυναίκα μου στο 3GS; Απλά γελάει, γιατί εκείνη βγαίνει από το angry birds και όταν ξαναμπεί μετά από λίγο, συνεχίζει από το σημείο που το είχε αφήσει. Οπότε λέω, μήπως είμαι χαζός; Μήπως το angry birds και τόσες άλλες εφαρμογές θέλουν update για να υποστηρίξουν το multitasking; Ή μήπως κάτι τρέχει με το Android; :-(

 

Εμπάση περιπτώσει, δε ξέρω τι κάνω λάθος, δε θέλω να μάθω, θέλω να δουλεύει η συσκευή μου όπως υποτίθεται ότι πρέπει να κάνει... και δεν το κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ αν και δεν το έχω πιάσει ώστε να το επεξεργαστώ πολύ καλά το S2, μόνο με την σκέψη πιο ελαφρύ από το iPhone θα μου φεύγει από τα χέρια χεχε :P

Θα είναι σαν να μην κρατάς τίποτα!...Πάντως για εμένα η Samsung αρχίζει και κερδίζει έδαφος και εκεί θα στραφούν πολλοί και ειδικά λόγο της τιμής!

Αφού έχεις δουλέψει και συγκρίνει και τα δύο κινητά, πιστεύεις πως το S2 έχει καλύτερη οθόνη;

Γιατί εγώ δεν τα έχω συγκρίνει και δεν μπορώ να ξέρω!

 

Εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το SGS2 και ημουν απογοητευμενος στην αλλαγη μου απο iPhone 4 σε iPhone 4S. Το SAMSUNG σου δινει ευκολιες σχεδον για τα παντα που μπορεις να κανεις με ενα κινητο και φυσικα σε συνδιασμο με το Android. Δεν εχω μετανιωσει καθολου....!!!!

 

Αυτό θα σχολιάσω μόνο γιατί με προβληματίζει και μένα (μαζί με το περίφημο multitasking που και καλά ρίχνει στα αφτιά στο multitasking του iOS που δεν είναι αληθινό multitasking αλλά ένα ακόμα παράδειγμα της πλύσης εγκεφάλου από την κακιά Apple μπλα μπλα μπλα).

 

Είναι υποχρεωμένος ο χρήστης να γνωρίζει και να είναι σε συνεχή επαγρύπνηση για το μπορεί να συμβαίνει στο παρασκήνιο της συσκευής του; Είναι δυνατόν; Ανεξάρτητα αν είμαι ψαγμένος ή πρωτάρης, αυτή τη δουλειά θα κάνω; Ερχόμενος από iOS πραγματικά μένω έκπληκτος ορισμένες φορές από αυτά που βλέπω να τρέχουν από πίσω και συνεχώς είμαι με το άγχος της μπαταρίας αλλά και των πιθανών προγραμμάτων που κλέβουν πόρους συστήματος αδικαιολόγητα, ενώ δε θα έπρεπε γιατί η δεύτερη συσκευή που πήρα έχει 1 GB RAM. Και κάπου εδώ θέλω να μιλήσω για το multitasking...

 

Δε ξέρω, μπορεί να είμαι μαλάκας εγώ και να μην καταλαβαίνω, αλλά καθημερινά βλέπω εφαρμογές που είχα αφήσει για λίγο, να ξεκινούν από την αρχή όταν επανέρχομαι σε αυτές. Μήπως κάνω κάτι λάθος; Μήπως η χρήση android προϋποθέτει κάποια σεμινάρια; Μήπως η συσκευή μου είναι ελαττωματική; Στο iOS ήξερα ότι αυτά που κλείνω μένουν παγωμένα στο παρασκήνιο, εκτός και αν τελειώσει η RAM και αρχίσει να κλείνει τα τελευταία ή όπως εκείνο κρίνει. Τώρα απλά το android να κάνει ό,τι του καπνίσει, ενώ είμαι βέβαιος ότι ποτέ η ελεύθερη RAM δεν πέφτει κάτω από 300 MB. Έχω κάνει αρκετές φορές το ίδιο τεστ σε 3GS και S2, ανοίγω ένα παιχνίδι, βγαίνω στη home screen, ανοίγω διάφορα προγράμματα, περνάει η ώρα, επανέρχομαι στο παιχνίδι από τη λίστα των "ανοιχτών" εφαρμογών. Στο iPhone θα βρω το παιχνίδι εκεί που το άφησα "παγωμένο", στο s2 τις μισές φορές το βλέπω να τρέχει από την αρχή, λογότυπα εταιρείας κλπ, ακόμα και αν εμφανίζεται μέσα στα 6 πρόσφατα (παρατεταμένο κράτημα του home).... Εδώ κάνω μια παύση γιατί μόλις μου έκανε το ίδιο. Ανοίγω angry birds (δεν πιστεύω το angry birds να μην υποστηρίζει multitasking), βγαίνω για λίγο στη home screen, ανοίγω viber, opera, facebook, κάνω και μια κλήση, επιστρέφω στη λίστα προσφάτων, πουθενά το angry birds, λέω "δεν πειράζει, 6 μόνο δείχνει, θα μπω από το εικονίδιο του παιχνιδιού"! Ταρατατούυυυμ!!! RESTART το παιχνίδι, και πήγαινα και καλά! :mad: Τώρα άνοιξα δυο παιχνίδια μαζί, έκανα μια κλήση και βλέπω ότι μου έκλεισε το αλμπουμ, το είχα αφήσει σε μια συγκεκριμένη φωτό (457 MB ελεύθερα παρακαλώ :cry: )

 

Τί κάνει η γυναίκα μου στο 3GS; Απλά γελάει, γιατί εκείνη βγαίνει από το angry birds και όταν ξαναμπεί μετά από λίγο, συνεχίζει από το σημείο που το είχε αφήσει. Οπότε λέω, μήπως είμαι χαζός; Μήπως το angry birds και τόσες άλλες εφαρμογές θέλουν update για να υποστηρίξουν το multitasking; Ή μήπως κάτι τρέχει με το Android; :-(

 

Εμπάση περιπτώσει, δε ξέρω τι κάνω λάθος, δε θέλω να μάθω, θέλω να δουλεύει η συσκευή μου όπως υποτίθεται ότι πρέπει να κάνει... και δεν το κάνει!

 

Εγω παντως στο sgs2 αυτο που λες το δοκιμασα με JENGA, FRUIT NINJA, ΤΗΛΕΦΩΝΟ, MHNYMATA και ολες οι εφαρμογες που ειχα αφησει σε PAUSE συνεχιστηκαν ακριβως απο εκεινο το σημειο και οχι απο την αρχη ξανα!!! Αρα μια χαρα παιζει το MULTITASKING τουλαχιστον σε οποια εφαρμογη το υποστηριζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν παίζει μια χαρά. Πριν από λίγο είχα αφήσει 2 παιχνίδι ανοιχτά, fruit ninja και angry birds, λειτουργούσε κανονικά το multitasking. Μετά από 5-6 λεπτά χρήσης (κάποια τηλ, facebook κλπ), το angry birds είχε κλείσει αδικαιολόγητα (ελεύθερη RAM άπειρη!). Δεν καταλαβαίνω με ποιά "λογική" κλείνει τις παγωμένες εφαρμογές ενώ η συσκευή είναι τούμπανο. Αποκλείεται να μην το έχετε συναντήσει, απλά δε θα δώσατε σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν παίζει μια χαρά. Πριν από λίγο είχα αφήσει 2 παιχνίδι ανοιχτά, fruit ninja και angry birds, λειτουργούσε κανονικά το multitasking. Μετά από 5-6 λεπτά χρήσης (κάποια τηλ, facebook κλπ), το angry birds είχε κλείσει αδικαιολόγητα (ελεύθερη RAM άπειρη!). Δεν καταλαβαίνω με ποιά "λογική" κλείνει τις παγωμένες εφαρμογές ενώ η συσκευή είναι τούμπανο. Αποκλείεται να μην το έχετε συναντήσει, απλά δε θα δώσατε σημασία.

Εχω παρατηρήσει και εγώ παρόμοιά θέματα. Μόλις τώρα το τεσταρα με βαριά προγραμματα. Άνοιξα 3 μεγάλα game, nfs, shotogun, pes. Κάποια στιγμή το λειτουργικό έκλεισε την Insomnia εφαρμογή που είναι πολυ μικρή. Στη συνέχεια έκλεισε καποιο απο τα game, ενώ δεν ανοιξα τίποτα αλλο. Ενώ υπήρχε πολυ μνημη ελεύθερη. Δεν ξέρω τι φταει. Παίζει ρολο τι ρυθμίσεις multitasking έχει σεταρει ο προγραμματιστής φαντάζομαι. Ή και το λειτουργικό, πως δουλεύει . Η πολυ ελεύθερια στο android market, που καθένας δεν τηρει πρότυπά.

Απο εμένα, δεν έχεις διαβασει παντως ότι το multitasking του android δουλεύει καλύτερα. Εχω γραψει το αντίθετο 10 φορές. Σε γενικές γραμμές όμως, πρέπει να προσπαθήσεις συνήθως για να δεις τέτοια θέματα. Προσωπικά στο μονο που με απασχολεί το multitasking είναι η κατανάλωσή ενεργείας κάποιων κακων εφαρμογών. Κάποιες είναι ιδιαίτερα δημοφηλης. Ισως και να κλεινει εφαρμογές για να εξεικονομησει μπαταριά, δεν ξέρω. Έχει και το android να λυσει θέματα. Δε διαφωνει νομίζω κανένας σε αυτό.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ γιατί αισθάνομαι ξανά ότι δεν είμαι τρελός. Αυτό που έγραψα το έγραψα γιατί παρατηρώ πολλές φορές ότι υπάρχουν "μεγάλα μυστικά" τα οποία κανείς δε θέλει να τα συζητάει. Μου έχει τύχει να ανακαλύπτω πράγματα τα οποία θεωρώ σημαντικά (λιγότερο ή περισσότερο) και για τα οποία ποτέ κανείς δε μου μίλησε ή δε διάβασα για αυτά. Όπως και να χει, δε θα χαλαστώ για το συγκεκριμένο "πρόβλημα", μου δίνει αρκετά άλλα πράγματα η συσκευή και το λειτουργικό που θα κάνω τα στραβά μάτια, όπως αντίστοιχα κάνω τα στραβά μάτια με τις ελλείψεις του iOS. Απλά τα παραπάνω είναι στα πλαίσια μιας γενικότερης συζήτησης για το πως ακριβώς δουλεύουν τα δυο πιο δημοφιλή λειτουργικά και ίσως, μέσα από αυτή την κουβέντα να καταλάβουμε γιατί ορισμένοι επιλέγουν το ένα ή το άλλο, πέρα από τις εύκολες απαντήσεις του τύπου "έλα μωρέ, πρόβατο είναι και αυτός" ή "δεν έχει λεφτά να αγοράσει iphone γι'αυτό πήρε android". Αυτό το τελευταίο θέλω να κρατήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κανένα μυστικό. Το πρόβλημα σου πιστεύω είναι ότι η Samsung έχει πολύ ψηλά το minimum free ram. Μπορείς να το τσεκάρεις - ρυθμίσεις με κάποιο πρόγραμμα όπως το auto memory management

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να χει, δε θα χαλαστώ για το συγκεκριμένο "πρόβλημα", μου δίνει αρκετά άλλα πράγματα η συσκευή και το λειτουργικό που θα κάνω τα στραβά μάτια, όπως αντίστοιχα κάνω τα στραβά μάτια με τις ελλείψεις του iOS. Απλά τα παραπάνω είναι στα πλαίσια μιας γενικότερης συζήτησης για το πως ακριβώς δουλεύουν τα δυο πιο δημοφιλή λειτουργικά και ίσως, μέσα από αυτή την κουβέντα να καταλάβουμε γιατί ορισμένοι επιλέγουν το ένα ή το άλλο, πέρα από τις εύκολες απαντήσεις του τύπου "έλα μωρέ, πρόβατο είναι και αυτός" ή "δεν έχει λεφτά να αγοράσει iphone γι'αυτό πήρε android". Αυτό το τελευταίο θέλω να κρατήσετε.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφεις παραπάνω. Έτσι ακριβώς είναι. Όταν έχεις γνωρίσει και τις 2 πλατφόρμες σε αυτό καταλήγεις.

Και οι 2 πλατφόρμες (δε λεω λειτουργικα, το android έχει παντα το συν της επιλογής συσκευής ) έχουν θετικά και αρνητικά.

Απόλυτα αρνητικός για το ένα ή το αλλο είναι συνυθως οποίος είχε μονο το ένα, και νομιζει ότι γνωρίζει το αλλο. Καθενός οι ανάγκες είναι διαφορετικές, οπότε καθένας δινει μεγαλύτερη σημασία στο ένα ή στο αλλο. Δεν τίθεται θεμα προβάτου. Παρολο που υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Εχω γνωρίσει άτομό που είχε 2 iphone ,και δεν είχε καν ενεργοποιησει το applestore. Δεν κάνω πλάκα. Τα είχε παρει μονο λόγω μόδας.

Επίσης τεραστιο ρολο παίζει η συνήθεια. Οι χρήστες ios, έχουν συνηθησει το περιβάλλον, έχουν μαθει να χειρίζονται κάποιες εφαρμογές, και έχουν συνηθησει να μη μπορούν να κάνουν κάποια πράγματά ή να τα κάνουν με τον τρόπο που επέλεξε η apple. Το να τα ξεχάσουν όλα αυτά και να πανε σε κάτι που δεν ξερουν δεν είναι παντα ευκολο.

Μπορεί να προτιμας το iphone, και να σε ενοχλούν κάποια πράγματά στο android. Αν χρησιμοποιείς μόνιμα το sgs2, θα συνηθησεις πάλι κάποια πράγματά, και τα αρνητικά του και ίσως αλλάξεις γνώμη.

Η συνήθεια είναι μεγάλη ιστορία.

 

android.png

 

Δεν είναι κανένα μυστικό. Το πρόβλημα σου πιστεύω είναι ότι η Samsung έχει πολύ ψηλά το minimum free ram. Μπορείς να το τσεκάρεις - ρυθμίσεις με κάποιο πρόγραμμα όπως το auto memory management

Ίσως να έχει τους λογους της γι αυτό. Παρατηρω ότι όταν τρέχουν πολλές εφαρμογές, η κατανάλωσή αυξάνεται.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφεις παραπάνω. Έτσι ακριβώς είναι. Όταν έχεις γνωρίσει και τις 2 πλατφόρμες σε αυτό καταλήγεις.

Και οι 2 πλατφόρμες (δε λεω λειτουργικα, το android έχει παντα το συν της επιλογής συσκευής ) έχουν θετικά και αρνητικά.

Απόλυτα αρνητικός για το ένα ή το αλλο είναι συνυθως οποίος είχε μονο το ένα, και νομιζει ότι γνωρίζει το αλλο. Καθενός οι ανάγκες είναι διαφορετικές, οπότε καθένας δινει μεγαλύτερη σημασία στο ένα ή στο αλλο. Δεν τίθεται θεμα προβάτου. Παρολο που υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Εχω γνωρίσει άτομό που είχε 2 iphone ,και δεν είχε καν ενεργοποιησει το applestore. Δεν κάνω πλάκα. Τα είχε παρει μονο λόγω μόδας.

Επίσης τεραστιο ρολο παίζει η συνήθεια. Οι χρήστες ios, έχουν συνηθησει το περιβάλλον, έχουν μαθει να χειρίζονται κάποιες εφαρμογές, και έχουν συνηθησει να μη μπορούν να κάνουν κάποια πράγματά ή να τα κάνουν με τον τρόπο που επέλεξε η apple. Το να τα ξεχάσουν όλα αυτά και να πανε σε κάτι που δεν ξερουν δεν είναι παντα ευκολο.

Μπορεί να προτιμας το iphone, και να σε ενοχλούν κάποια πράγματά στο android. Αν χρησιμοποιείς μόνιμα το sgs2, θα συνηθησεις πάλι κάποια πράγματά, και τα αρνητικά του και ίσως αλλάξεις γνώμη.

Η συνήθεια είναι μεγάλη ιστορία.

 

android.png

 

 

Ίσως να έχει τους λογους της γι αυτό. Παρατηρω ότι όταν τρέχουν πολλές εφαρμογές, η κατανάλωσή αυξάνεται.

 

android.png

 

+ το γεγονός πως έχω αγοράσει άπειρες αξιόλογες εφαρμογές από το app store τόσα χρόνια τώρα που μου είναι δύσκολο να τις αποχωριστώ!

 

cool.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ το γεγονός πως έχω αγοράσει άπειρες αξιόλογες εφαρμογές από το app store τόσα χρόνια τώρα που μου είναι δύσκολο να τις αποχωριστώ!

 

cool.png

Καλα να παθεις για να μην έχεις κανει jb, και να τα έχεις κατεβασει τσάμπα! :) (μεταξύ σοβαρού και αστείου αυτό ..)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κανένα μυστικό. Το πρόβλημα σου πιστεύω είναι ότι η Samsung έχει πολύ ψηλά το minimum free ram. Μπορείς να το τσεκάρεις - ρυθμίσεις με κάποιο πρόγραμμα όπως το auto memory management

Να το κάνω και σε ευχαριστώ, αλλά πόσο ψηλά το έχει το όριο; Στα 450 MB; Καταλαβαίνεις, βεβαίως, ότι ακόμα και αυτή να είναι η αιτία, αποτελεί αυτομάτως αρνητικό στοιχείο αφού ο χρήστης έρχεται αντιμέτωπος με ένα "πρόβλημα" που δεν θα έπρεπε να τον απασχολεί (γιατί να τον ενδιαφέρουν τα MB, τα GHz κλπ; ) για το οποίο, αφού συνειδητοποιήσει την ύπαρξή του, θα πρέπει να ψάχνει στο διαδίκτυο για να βρει τη λύση;

 

 

Έβαλα το auto memory management. Τσέκαρε τιμές και πες μου αν τις βλέπεις ψηλά.

Ελεύθερη RAM: 447 ΜΒ

Foreground: 6 MB

Visible: 8 MB

Secondary Server: 16 MB

Hidden Application: 20 MB

Content Provider: 22 MB

Empty Application: 24 MB

:confused:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...