Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Καλα να παθεις για να μην έχεις κανει jb, και να τα έχεις κατεβασει τσάμπα! :) (μεταξύ σοβαρού και αστείου αυτό ..)

 

android.png

 

Όχι, αυτό που λες με ενοχλεί! Όταν θεωρώ πως μια εφαρμογή μου χρειάζεται, την αγοράζω πάντα και φροντίζω να αφήσω και αξιολόγηση στη συνέχεια. Κάποιος ξόδεψε χρόνο και χρήμα για να τη σχεδιάσει και αν αξίζει τον κόπο θα πρέπει να ανταμοίβεται για αυτό.

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι, αυτό που λες με ενοχλεί! Όταν θεωρώ πως μια εφαρμογή μου χρειάζεται, την αγοράζω πάντα και φροντίζω να αφήσω και αξιολόγηση στη συνέχεια. Κάποιος ξόδεψε χρόνο και χρήμα για να τη σχεδιάσει και αν αξίζει τον κόπο θα πρέπει να ανταμοίβεται για αυτό.

 

cool.png

Και εγώ το ιδιο κάνω για οσες μου χρειάζονται και χρησιμοποιω. Έχεις δίκιο.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί τέτοιος χαλασμός;

 

Κάθισα και διάβασα το thread.. Σας μιλάει άτομο που είχε και συνεχίζει να έχει κινητά-παντόφλες.

 

Έτσι όπως είδα όλα τα posts διαπίστωσα το εξής:

 

Υπάρχουν Apple Lovers και Apple Haters. Από το ίδιο καλούπι φτιαγμένοι. Η αντίθετη πλευρά του ίδιου νομίσματος. Το κακό είναι ότι είστε ίδιοι απλώς σε αντίθετη πλευρά.

 

Παρατηρώ προσωπικές επιθέσεις, ενώ το thread έχει χαρακτήρα συμβουλευτικό.

 

Δύο στρατόπεδα διακρίνω:

 

Αυτό που αγαπάει το iPhone. Γιατί; Όπως γράφτηκε παραπάνω έχει χτυπητά αρνητικά ωστόσο έχει φανατικούς θαυμαστές. Έτσι όπως το βλέπω εγώ είναι όπως οι δεσμοί μας. Π.χ. κάποιος έχει μια κοπέλα με 2-3 αρνητικά που όμως δεν του κάνει κλικ. Χωρίζει και μετά συνάπτει σχέση με κάποια που έχει ΠΟΛΛΑ [περισσότερα] μειονεκτήματα ωστόσο τα πλεονεκτήματα σκεπάζουν τα αρνητικά οπότε χαλαρά λέει ότι είναι ερωτευμένος μαζί της παρά τα όποια υποκειμενικά ή αντικειμενικά μειονεκτήματα.

 

Από την άλλη υπάρχει η άλλη κατηγορία που βλέποντας και ακούγοντας την αγιοποίηση των αρνητικών και την θεοποίηση των θετικών του iPhone λυσσάει κυριολεκτικά και φτάνει σε ακρότητες, χαρακτηρισμούς, επιθέσεις και τελικά βγαίνει ο κακός της υπόθεσης.

 

Πάντως μου φάνηκε άτοπο πoυ ειπώθηκε "σου τελειώσαν οι αερολογίες ένας mod εμφανίστηκε και έσβησε τα post για "trolling"." διότι στη κατηγορία του danos είμαστε, αν ήθελε τα έσβηνε και ο ίδιος.

 

Στην τελική ο danos μου φαίνεται πιο ελαστικός από τον μέσο apple fan[atic]boy όπως τον ορίζετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγράφω για να προσθέσω ότι απο ότι φαίνεται διάβασαν πολοι το παραπάνω threat, και μου έχουν στηλει αρκετά email. Οι απόψεις κυμαίνονται απο το μαυρο στο άσπρο. Που δείχνει ποσο σχετικά είναι τελικά όλα. Καποιοι υπερ ευχαριστημένοι απο το sgs2, και καποιοι εντελώς απογοητευμένοι. Βγάλτε άκρη..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρίξω λάδι στη φωτιά; :P

 

Εχω SGS και θέλω να πάρω άλλο κινητό. Ποιο από τα δύο; Ακούω προτάσεις :P

 

 

 

 

 

 

Αντε μωρέ ας απολαύσουμε όλοι τα κινητά μας και καλές γιορτές να έχουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι περιμενω να παρω ενα νεο κινητο αλλα μου την δεινει που δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα μεταξυ 4s και nexus.

το nexus ειναι καλυτερο απο το s2?

Ζηλεύω την οθόνη του. Αλλα είναι ποιο μεγαλο. Θα παίρνει πρώτο αναβαθμησεις. Προσωπικα το απορρίπτω και μονο που δεν παίρνει sd, αλλα αυτό είναι δικο μου πρόβλημα. Στο sgs2, τα ενσωματομενα 16 giga..., δεν υπάρχουν ηδη. Ας είναι καλα η 32αρα που εχω προσθέσει. Και αν χρειαστεί μπορεί να μπει και 64αρα στο μέλλον, απο ότι ακούγεται. Σαν cpu, μνήμες κλπ πανω κάτω στα ιδία είναι. Σε custom, (έτσι και αλλιώς οι επίσημες δε με ενδιαφέρουν) θα έχουμε ics το αργότερο σε 1 μήνα προβλέπω. Μπορεί και σε 15 μερες. Βασικα ηδη υπάρχει αλλα έχει μερικά θέματα ακόμα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη κουβέντα άνοιξες, οπότε θα πω μερικά βασικά μιας και τα έχω και τα 2 (πριν αρχίσουν τα ξεμαλλιάσματα):

 

- Θέλεις καλή ποιότητα κατασκευής,

βολικό μέγεθος στο χέρι,

τεράστια βιβλιοθήκη με apps,

την καλύτερη ηχητική ποιότητα στην αναπαραγωγή μουσικής,

τις ευκολίες ενός ipod,

την καλύτερη κάμερα σε κινητό τηλέφωνο,

την πιο clear στο μάτι οθόνη,

υπηρεσίες Cloud,

 

κρατάς το 4S.

 

 

- Θέλεις τεράστια οθόνη με super contrast και πραγματικό μαύρο,

λειτουργικό που του αλλάζεις τα φώτα (με ο,τι κόστος συνεπάγεται),

αξιοπρεπή κάμερα,

 

πας στο S2.

 

Με λίγα λόγια, προσωπικά θεωρώ πως το μοναδικό πλεονέκτημα του S2 είναι η οθόνη του αλλά και πάλι μόνο για όσους θεωρούν πως μόνο το ...μέγεθος μετράει. Στο χέρι δεν είναι πολύ βολικό είδικά όταν είσαι στο δρόμο και προσπαθείς να το χειριστείς με το ένα χέρι. Λίγο το μέγεθος, λίγο το μικρό βάρος σε συνδυασμό με το πολύ λεπτό πάχος, δεν θέλει και πολύ να το χάσεις κάπου στο πεζοδρόμιο. Επίσης για να το αξιοποιήσεις πλήρως πρέπει να το πειράξεις και να βάλεις κάποια custom rom γιατί με την stock δεν είναι όλα ρόδινα. Τέλος η συσκευή ζεσταίνεται πολύ και η μπαταρία λειτουργεί περίεργα αναλόγως με το τι εφαρμογές χρησιμοποιείς (flash κλπ).

Για το android γενικώς δεν θα πω πολλά μιας και είναι θέμα προσωπικού γούστου. Κρατάω το συστημα των ειδοποιήσεων στα συν του αλλά όλα τα άλλα μου φάινονται λίγο "φτωχά" στην εμφάνιση (απο το desktop μέχρι και τον σχεδιασμό των περισσότερων εφαρμογών)

 

Στα αρνητικά του 4S βάζω την αστάθεια της μπαταρίας που εμφανίζεται που και που σε τυχαίες χρονικές στιγμές (και ελπίζω να διορθωθεί), το σύστημα των ειδοποιήσεων που αν και δανείστηκε πολλά στοιχεία από το android στην τελευταία έκδοση, δεν κατάφερε ακόμη να γίνει 100% χρηστικό, καθώς και τη χρήση του itunes σε περιβάλλον windows που δεν είναι ο,τι καλύτερο (σε mac όλα λειτουργούν ρολόι).

 

 

Έκανα πολλές προσπάθειες να μείνω στο android και στο S2, αλλά στο τέλος παντα επέστρεφα στο iphone. Φαντάζομαι πως έχει να κάνει κυρίως με την ποιότητα της μουσικής σε συνδυασμό με καλά ακουστικά, τα άπειρα apps που έχω αγοράσει όλα αυτά τα χρόνια και μου λείπουν εκτός iOS και η super camera!

 

cool.png

 

 

 

Το Galaxy Nexus ενώ αύξησε την ανάλυση της οθόνης, έκανε ένα βήμα πίσω γυρίζοντας σε Super Amoled αντί για super Amoled plus (που έχει το S2)

 

Συμφωνω απόλυταμε οσα εγραψε εδω περα ο billdanos !!

 

Δεν έχει ραδιόφωνο,

δεν έχει 3G videoκλήση σε άλλες συσκευές,

δεν υποστηρίζει bluetooth file transfer,

δεν παίρνει extra μνήμη,

δεν αναγνωρίζεται ως εξωτερικός σκληρός από τα pc για drag 'n drop εναπόθεση αρχείων,

δεν υποστηρίζει περιεχόμενο flash,

δεν μπορείς να ελέγχεις πλέον την 3G λειτουργία*(είναι 3G on/3G preffered)

κλπ κλπ...

 

Με jailbreak κάποια από τα όσα μειονεκτήματά του, παρακάμπτονται, όπως φυσικά και η όποια εγγύηση.

Και το 4S έχει σημαντικό πρόβλημα με battery drains, που τουλάχιστον με την 5.0.1 δεν λύθηκε.

 

Δεν τίθεται θέμα Galaxy S II vs iPhone 4s, όπως πριν 1½ χρόνο δεν υπήρχε σύγκριση μεταξύ Galaxy S vs iPhone 4.

H ιστορία με τους Γαλαξίες επαναλαμβάνεται!

 

Galaxy S II και από εμένα,

αλλά θα περίμενα και το Galaxy Nexus να έρθει πριν αγοράσω.

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι.. .

 

-δεν δεχεται παραπανω μνημη τι εννοεις δηλαδη τα 16-32 και 64 GB Που προσφερει(αναλογα με τις αναγκες κ το πορτοφολι του καθενος) σε μνημη θες να μου πεις οτι ειναι λιγα ??

-Βluetooth file tranfer επιτρεπεται "νομιμα" μεσω εφαρμογης του appstore απο iphone-iphone μονο και μεσω jailbreak ξεκλιδωνεις το bluetooth κανονικοτατα.

-Για την χρησιμοποιηση του ως σκληρο δισκο κλπ γενικα λενε οτι δεν ειναι ευχρηστο το itunes oρισμενοι κλπ.. Εγω εχω να πω οτι ειναι θεμα συνηθειας στην αρχη σε ολους φαινεται περιεργο αλλα οταν το συνηθισεις δεν θα εχεις καποιο προβλημα ,μπορεις να κανεις τα παντα. Δεν ξερω πως λειτουργουν τα android αν ειναι πιο ευχρηστη η προσβαση-μεταφορα αρχειων κλπ αλλα στο iphone για pc Με windows ολα μεσω itunes γινονται ..

-Για τα battery drains παντα μετα απο λιγο καιρο επειδη εχει ξαναδημιουργηθει αυτο το προβλημα λυνονται.

-Δεν ειναι ολα τα site με περιεχομενο flash..

 

Καποιος ελεγε επισης δεν θυμαμαι τωρα γιατι ητανε στις πρωτες σελιδες (τωρα εχει 30 +) οτι εχει μικρη οθονη.. Ουτε καν.. δηλαδη παντοφλα θελεται η κινητο ? :P

 

Εγω εχω ενα Iphone 4 το εχω κανει και jailbreak και τα παντα ολα και δεν εχω κανενα παραπονο.. Δεν νομιζω να αλλαξω ποτε την apple . Το μονο αρνητικο που βλεπω στην εταιρια για να πουμε κ την ολη αληθεια ειναι οτι πολλες φορες υπερκοστολογει τα προιοντα της βαση των χαρακτηριστικων που εχουν, Το jailbreak ομως ειναι η λυση.. Επισης ειναι τοσο ωραια που χαλαλι !! :P

 

Φιλικα! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθρός του καλου είναι το καλύτερό. Δεν είπε κανείς ότι το iphone είναι μαπα, ειδικά μετα απο jb. Παρε ένα κινητό τίπου sgs2, συνηθησε το, και ελα να ξανασυζητήσουμε αν είναι άβολο ή αν η οθόνη του iphone θα σου φαίνεται ακόμα μεγαλη, και αν θα επιμένει σε όλα τα παραπάνω.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...