Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα Samsung Galaxy S2!

Αν και έχω iPhone 4 και είμαι και λίγο fanboy της Apple...αρχίζω και κουράζομαι!

Το 4S έχει πολύ λίγες διαφορές σε σχέση με το iPhone 4 και έχει και αρκετά προβλήματα στο λειτουργικό με την iOS 5 να έχει πολλά bugs!

Το Samsung Galaxy S2 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και είναι και πιο φθηνό!

Βέβαια έχει μειονέκτημα στην κατασκευή αφού είναι από πλαστικό ενώ το iPhone από γυαλί...καλύτερη ποιότητα το iPhone αλλά και πιο εύθραυστο!

Εγώ πάντως προτείνω το Samsung Galaxy S2...και τζάμπα εφαρμογές, πιο φθηνό, λιγότερα bugs, μεγαλύτερη ελευθερία!

Σκέφτομαι να δώσω σε λίγο καιρό το iPhone 4 για να πάρω ή το Nexus ή το Galaxy S2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρεις πως δουλεύει αυτό, διαβαζεις κάτι που θεωρείς ακραίο και λανθασμένο ,και σε οδηγεί και εσένα να πάρεις ακραίες απόψεις, που μπορεί να τις ξαναδιαβαζεις μετα, και να μην είσαι και τόσο σίγουρος γι αυτά που εγραψες.. Ολοι χρήστες smartphone είμαστε τελικά..

 

Και ένα ανέκδοτο για να χαλαρώσουμε :

Βρισκει κάποιος ένα μαγικό λιχναρι, το τρίβει και βγαινει ένα τζίνι. Του λέει έχεις μια ευχη να σου πραγματοποιήσω . Λέει αυτος, μονο μια ευχη ε.. χμ... να αναστησεις τη γιαγιά μου που πέθανε περισι.

Α του λέει το τζινι, αυτό είναι πολυ δύσκολο, δεν ανασταινω νεκρούς. Κάτι αλλο; Ε τοτε του λέει , αφού δεν γίνεται αυτό, κανε τουλάχιστον να αποκτήσει flash στο ιντερνέτ το iphone ..

Οπότε του λέει το τζινι: Πως τη λεγανε τη γιαγιά σου ειπαμε?

αχαχα......

 

android.png

Εσύ μπορείς να θες να χαλαρώσουμε, το φαινόμενο, όμως, της επιθετικότητας των χρηστών Android σαν άλλοι απελευθερωτές του τεχνολογικού κόσμου από "την τυραννία του Μήλου" αυξάνεται γεωμετρικά! Θυμίζει το ξέσπασμα χρόνιας καταπίεσης, μόνο που εδώ δεν έχουμε κάποια καταπίεση (το αντίθετο μάλιστα, το iPhone μας έβγαλε από έναν τεχνολογικό βάλτο), η επιλογή συσκευών είναι ελεύθερη και οι περισσότεροι χρήστες αυτού του φόρουμ έχουν πλήρη γνώση των προσφερόμενων προτάσεων σε λειτουργικά και συσκευές. Αγοράσαμε συνειδητά το κινητό μας, θα το κρίνουμε με όποια κριτήρια νομίζουμε και η επόμενη συσκευή μας θα είναι αυτή που εμείς νομίζουμε, όχι εκείνη που μας υπαγορεύουν άλλοι. Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και οι ταμπέλες είναι απαράδεκτες, όσο με αηδιάζει το τουπέ και η επίδειξη νεοπλουτισμού, άλλο τόσο σιχαμένα βρίσκω την ψευτοεπαναστατικότητα και την απρέπεια. Να τελειώνει αυτό το πράγμα, κάτι πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια έχει μειονέκτημα στην κατασκευή αφού είναι από πλαστικό ενώ το iPhone από γυαλί...καλύτερη ποιότητα το iPhone αλλά και πιο εύθραυστο!

 

Που το κάνει και πολύ πιο βαρύ όμως, ε; Όσοι πιάνουν στα χέρια τους το s2 μου το πρώτο πράμα που λένε είναι για το βάρος και μετά για την οθονάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το κάνει και πολύ πιο βαρύ όμως, ε; Όσοι πιάνουν στα χέρια τους το s2 μου το πρώτο πράμα που λένε είναι για το βάρος και μετά για την οθονάρα.

Ναι συμφωνώ αν και δεν το έχω πιάσει ώστε να το επεξεργαστώ πολύ καλά το S2, μόνο με την σκέψη πιο ελαφρύ από το iPhone θα μου φεύγει από τα χέρια χεχε :P

Θα είναι σαν να μην κρατάς τίποτα!...Πάντως για εμένα η Samsung αρχίζει και κερδίζει έδαφος και εκεί θα στραφούν πολλοί και ειδικά λόγο της τιμής!

Αφού έχεις δουλέψει και συγκρίνει και τα δύο κινητά, πιστεύεις πως το S2 έχει καλύτερη οθόνη;

Γιατί εγώ δεν τα έχω συγκρίνει και δεν μπορώ να ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάι φάρ!

Μάλιστα, πρέπει να πάω και εγώ σε κάποιο μαγαζί αυτόν τον καιρό να το δουλέψω αρκετά!

Οπότε τι έμεινε ουσιαστικά στην Apple για να παρουσιάζει ως καλύτερο το iPhone...το Siri;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις δουλέψει και συγκρίνει και τα δύο κινητά, πιστεύεις πως το S2 έχει καλύτερη οθόνη;

 

Ερωτεύτηκα την retina display μόλις είχα πάρει το iphone 4 μου στα χέρια μου (όταν πρωτοβγήκε) αλλά πλέον δεν μπορώ με οθόνη κάτω από 4 - 4.3"... το πρωί στον καφέ μαζί με το gs2 μου ήταν και το iphone 4 του κολλητού μου και δεν μου έκανε καμία μα καμία αίσθηση. Αν ρωτάς εμένα, που δεν δίνω σημασία στα ίδια που δίνει ο billdanos, ναι... είναι καλύτερη aka πιο χορταστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορείς να θες να χαλαρώσουμε, το φαινόμενο, όμως, της επιθετικότητας των χρηστών Android σαν άλλοι απελευθερωτές του τεχνολογικού κόσμου από "την τυραννία του Μήλου" αυξάνεται γεωμετρικά! Θυμίζει το ξέσπασμα χρόνιας καταπίεσης, μόνο που εδώ δεν έχουμε κάποια καταπίεση (το αντίθετο μάλιστα, το iPhone μας έβγαλε από έναν τεχνολογικό βάλτο), η επιλογή συσκευών είναι ελεύθερη και οι περισσότεροι χρήστες αυτού του φόρουμ έχουν πλήρη γνώση των προσφερόμενων προτάσεων σε λειτουργικά και συσκευές. Αγοράσαμε συνειδητά το κινητό μας, θα το κρίνουμε με όποια κριτήρια νομίζουμε και η επόμενη συσκευή μας θα είναι αυτή που εμείς νομίζουμε, όχι εκείνη που μας υπαγορεύουν άλλοι. Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και οι ταμπέλες είναι απαράδεκτες, όσο με αηδιάζει το τουπέ και η επίδειξη νεοπλουτισμού, άλλο τόσο σιχαμένα βρίσκω την ψευτοεπαναστατικότητα και την απρέπεια. Να τελειώνει αυτό το πράγμα, κάτι πρέπει να γίνει.

Δε θα διαφωνισω μαζί σου. Ακόμα και εγώ που πραγματικά πιστεύω ότι το sgs2 είναι μια καλυτερη συσκευη, υπάρχουν άτομα στα οποία προτείνω να πάρουν το iphone, ητε το πιστευετε ητε όχι. Δεν το γραφω ειρωνικά, αλλα το προτείνω κυρίως σε ατομα με ελάχιστες γνώσεις, ή που οι απαιτήσεις τους είναι μέτριες. Και δεν είναι καθόλου μικρή αυτή η κατηγορία. Δε λεω πως οσοι έχουν iphone είναι έτσι. Οι περισσότεροι που ασχολούνται πολυ με τα smartphone ή που οι απαιτήσεις τους δεν καλύπτονται πλεον απο αυτό, φεύγουν προς android.

Αλλα και η παραπάνω κατηγορία που μενει στο iphone, αναμένεται να χτυπηθεί πολυ έντονα απο τα win7 phone, με κύριο οπλο την τιμή, και παρόμοιά απλότητά.

Καλο είναι να μας πουν τη γνώμη τους και άλλοι χρήστες iphone, σαν τον φιλο παραπάνω, γιατί εμείς ότι ειχαμε να πουμε το ειπαμε.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτεύτηκα την retina display μόλις είχα πάρει το iphone 4 μου στα χέρια μου (όταν πρωτοβγήκε) αλλά πλέον δεν μπορώ με οθόνη κάτω από 4 - 4.3"... το πρωί στον καφέ μαζί με το gs2 μου ήταν και το iphone 4 του κολλητού μου και δεν μου έκανε καμία μα καμία αίσθηση. Αν ρωτάς εμένα, που δεν δίνω σημασία στα ίδια που δίνει ο billdanos, ναι... είναι καλύτερη aka πιο χορταστική.

Συμφωνώ, εγώ όμως τώρα θα χρειαστώ πολύ καιρό για να συνηθίσω μία μεγαλύτερη οθόνη και μόλις πιάνω ας πούμε τα Sony Ericsson των φίλων μου που είναι μια σταλιά μου φαίνονται ψεύτικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα ΟΛΟ το θέμα (μου ξέφυγαν τα σβησμένα ποστ) και θυμήθηκα τον πρώτο μου καιρό στο φόρουμ, όταν και άνοιξα θέμα για το ποιο κινητό να αγοράσω.

Τότε μια και διάβαζα το Insomnia πριν γίνω μέλος, είχα πει ότι δεν θέλω χαρακτηρισμούς iphonakides, androidakides, Βροντάκιδες και Φουρτουνάκιδες τέλος πάντων

 

Απορώ για ποιο λόγο πρέπει ΠΑΝΤΑ ένα τέτοιο θέμα να εξελίσσεται σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, σαν να έχουμε κάτι να κερδίσουμε.

Το πράγμα είναι απλό από το πρώτο ποστ.

 

Εχει μία κινητάρα το παλικάρι (δεν είμαι μηλοκόριτσο SGS έχω πριν αρχίσετε και μένα) και θέλει να πάει σε μία άλλη κινητάρα. Γιατί τόση τρέλα;

Για μένα είναι απλό. Οταν λέω κάνω κάτι για αναβάθμιση προφανώς, το κάνω για να πάω σε κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο. ΠΟΛΥ καλύτερο δε το λέω το SGS2 έναντι του 4S

Ας περιμένει να βγει κανένα SGS3 και βλέπει και κάνει με τις επιλογές του. Η λογική αυτό λέει.

 

Είναι σα να έχουμε μία τηλεόραση 40άρα και μόλις βγήκε η ίδια οθόνη σε νέο revision. Πουλάμε αυτή που έχουμε και πάμε στο νέο revision. Λογικό έτσι;

 

Ελεος λοιπόν. Αφήστε τις αντιπαραθέσεις και δώστε μια λογική συμβουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι απλό. Οταν λέω κάνω κάτι για αναβάθμιση προφανώς, το κάνω για να πάω σε κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο. ΠΟΛΥ καλύτερο δε το λέω το SGS2 έναντι του 4S

Ας περιμένει να βγει κανένα SGS3 και βλέπει και κάνει με τις επιλογές του. Η λογική αυτό λέει.

Το διάβασες ολο (χαρά στο κουράγιο σου ) πολυ γρήγορα ,οπότε δεν πρόσεξες ότι ο φίλος πηρε το sgs2 τελικά. Και η δική μου συμβουλή ιδία με τη δική σου ήταν. Το τοπικ ξέφυγε όπως θα κατάλαβες απο την αρχική ερώτηση.

Edit, αμα σου ξέφυγα τα σβησμένα ποστ, έχασες το καλύτερό.. :)

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα το προτείνω κυρίως σε ατομα με ελάχιστες γνώσεις, ή που οι απαιτήσεις τους είναι μέτριες.

Είχα γράψει πολλά αλλά τα έσβησα. Μια ερώτηση, γιατί δεν προτείνεις android;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασες ολο (χαρά στο κουράγιο σου ) πολυ γρήγορα ,οπότε δεν πρόσεξες ότι ο φίλος πηρε το sgs2 τελικά. Και η δική μου συμβουλή ιδία με τη δική σου ήταν. Το τοπικ ξέφυγε όπως θα κατάλαβες απο την αρχική ερώτηση.

 

android.png

:lol: που μου ξέφυγε αυτό; Πρέπει να κόψω τα πέρα δώθε σε κινητή και hardware με κάνουν και πηδάω απαντήσεις μάλλον. :lol: :lol: :lol:

 

Αφού το αγόρασε ας το χαρεί και ας πούμε κανένα ανέκδοτο όπως το προηγούμενο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Εγώ πάντως προτείνω το Samsung Galaxy S2...και τζάμπα εφαρμογές, πιο φθηνό, λιγότερα bugs, μεγαλύτερη ελευθερία!

Σκέφτομαι να δώσω σε λίγο καιρό το iPhone 4 για να πάρω ή το Nexus ή το Galaxy S2!

 

Αν εννοείς κλεμμενες εφαρμογές γιατι τις βρίσκεις πιο εύκολα, είσαι λάθος! Διαφορετικά, τζάμπα εφαρμογές υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γράψει πολλά αλλά τα έσβησα. Μια ερώτηση, γιατί δεν προτείνεις android;

Πολυ απλα, γι αυτή την απλότητά που έχει. Παταει ο αλλος εικονίδιό και τρεχει. Το ιδιο κανει και στα android, αλλα ο εντελώς αρχάριος, μπερδεύεται ακόμα και με τα πολλά μενου, και τις πολλές επιλογές, και τη δυνατότητα να αλλάξει πολλά. Για τον αρχαριο, αυτό στην αρχή είναι πλεονέκτημα.

Επίσης έχει κάποια όμορφα γραφικά, transision εφε κλπ. Που γι αυτή την κατηγορία είναι συν. Εγώ θα βάλω ένα αλλο launcher, και ότι εικονίδια γουστάρω και εφε, καλύτερα απο το iphone ίσως, αλλα αυτό, παροτι δεν θέλει ούτε root, ούτε τίποτα για το target group που συζητάω είναι επιστημονική φαντασία.

Επίσης widget κλπ τον μπερδεύουν γιατί στην αρχή, δεν τα καταλαβαίνει. Όταν κάποιος του εξηγήσει τι κανουν, ξαφνικά φωτίζεται με ένα χαμόγελό μεχρι πανω, αλλα στην αρχή, γι αυτον είναι μειον.

Γι αυτον μπορεί να είναι σημαντικότερο ένα κλάσμα του δευτερόλεπτου καλυτερη απόκριση.

Επίσης, ολες οι εφαρμογές είναι κομενες και ραμμένες. Στο android, θα σου τύχει κάποια που ανοίγει σε μικρότερό παράθυρο ή όχι και τόσο όμορφη. Επίσης έχει ποιο πολλά παιχνίδια και μια καλητερη οργάνωσή πχ στην αναζήτηση μιας εφαρμογής.

Να μη το αναλύσω και ποιο real... Αυτή η κατηγορία ενδιαφέρεται και πολυ μάλιστα (ασχέτως τι λέει ο billdanos παραπάνω) για jb κυρίως για να βαλει την εφαρμογή που ολοι ξέρουμε για να κατεβαζει τσάμπα εφαρμογές. Θα περιμένει οσο χρειαστεί να μπορεί να κανει jb (μπορεί και 6 μήνες ), τόσο καιρο θα αγοραζει εφαρμογές, και μετα θα το κανει jb κάποιος φίλος ή θα πληρώσει γι αυτό. Στη συνέχεια η εγκατάστασή πειρατικών εφαρμογών είναι διαδικασία για καθυστερημενους.. Αντίθετα στο android, ούτε root δε θες για κάτι τέτοιο. Είναι στην κυριολεξία υπόθεσή 2-3 κλικ, αλλα προϋποθέτει registration σε κατάλληλα φόρουμ, κλπ. Οι εφαρμογές τύπου της συγκεκριμένης για το iphone, στο android ,δεν είναι στο ίδιο επιπεδο. Επίσης κάποιες εφαρμογές στο android, δεν είναι σωστά φτιαγμένες. Θέλουν κλείσιμό γιατί αλλιώς στο background καταναλώνουν ενεργεια, και ξαφνικά μπορεί να δεις την αυτονομια σου να μειώνεται αρκετά. Δε φταίει το android, αλλα η κατηγορία για την οποία μιλαω δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να κλείσει την εφαρμογή. Θα σου πει, καλο το κινητό αλλα δεν έχει μπαταρια :) Για εμένα αυτό είναι το ν1 που πρέπει να λυσει η google. Η πολυ ελευθερία ειδικά και μονο στο android market είναι μειον. Επίσης το design, αλλα και η μοδα (ααα iphone ) παίζει το ρολο της ειδικά σε αυτή την κατηγορία.

Ορίστε, με έκανες να γραψω κατεβατά πάλι. Μπορεί να διαφωνεις, αλλα αυτή είναι σημερα η κατηγορία που κανει θραύση το iphone. Δε λεω ότι είναι ολοι σε αυτή την κατηγορία. Ξέρω ότι εσι δεν ανηκεις σε αυτό που περιγραφω. Για τα περισσότερα που γραφω εχω άπειρα προσωπικά παράδειγματα. Ειδικά για το άχρηστο (κατά billdanos ) jb, μου εχουνε πριξει τα @@ στην κυριολεξία γνωστοί και άγνωστοι να τους το κάνω. Σε πολλές περιπτώσεις προσφέροντάς μου λεφτά. (Δεν εχω παρει ποτε, περα απο ένα καφέ ).

Δε φαντάζεσαι ποσο εντονα. Σε βαθμο να το παίζω άσχετος πλεον. Κατα τα υπολοιπα το jb δε χρειάζεται.

Ίσως τελικά οι περισσότεροι να ζητούσαν απ' το τζινι ένα jb... :)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...