Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακά αναλφάβητοι οι μισοί Έλληνες


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1ο)Η δυσλεξεια δεν περιοριζεται σε χαρτι και μολύβι

2ο)Εχω δυσκολεια στην απομνημόνευση γενικότερα και όχι μόνο σε ότι έχει να κάνει με την ορθογραφία!

 

Ομος δόξα τον Θεό εγω δεν θα χλευάσω τον συνανθρωπο μου σε μια απηνχιμένη προσπάθια οποιουδήποτε τομέα και είμαι πολυ χαρούμενος για αυτό!

Δεν μου απαντησες ομως. Πως ακριβως πηρες την γνωματευση? Πηγες σε ειδικο για μαθησιακες δυσκολιες? Τι test εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μου απαντησες ομως. Πως ακριβως πηρες την γνωματευση? Πηγες σε ειδικο για μαθησιακες δυσκολιες? Τι test εκανες?

 

Συγνωμη δεν καταλαβα οτι ΟΝΤΩΣ με ρώταγες, την πρωτη γνωματευση την πειρα λοιπον απο το Δρυμπέτιο Υδρημα Ν.Ερυθρεας, ώταν ακόμα ειχαι εξειδηκευμένους πανω στον τομεα σε ηλικια 10-12 χρονων δεν θημάμε ακρυβος απο εκι και περα και επηδι το πρωαναφερθεν υδρημα σταμάτησε να εξαγη εξετάσεις περι του θέματος κανω επαναληπτικες εξετασεις σε ενα αλλο κεντρο που δεν θυμάμε όνομα κτλπ, αλλα μολις ξυπνιση η μανα μου αυριο ευχαρίστως ρωταω να σου πω, γιατι ρωτας ομως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν κατάλαβες το νόημα του ποστ του Δημήτρη!

 

ναι έχεις δίκιο, έχω προβλήματα κατανόησης, νομίζω το ψευδώνυμό μου το δηλώνει ξεκάθαρα... όπως δεν κατανόησα και το "γράφεται" με "αι" και όχι "ε", αλλά ok είπαμε είναι θέμα σωστών αρχαίων και νέων ελληνικών και εεεε κατανόησης... άμα ξέρεις είναι αλλιώς!

 

και μην αρχίζουμε με το παραμύθι της δυσλεξίας, υπάρχουν και διορθωτές κειμένου για όλους τους browsers, ιδιαίτερα χρήσιμοι και για τους μη-δυσλεξικούς... γράφεις την ανορθόγραφη παπαριά σου και μόλις πατήσεις space, τσουπ πετιέται η κόκκινη υπογράμμιση, δεξί κλικ στη λέξη, επιλέγεις το σωστό και προχωράς... καλά μιλάμε για τετραπλό τόλουπ και βαθμό δυσκολίας 4 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τους τα ρε ανθρωπε γιατι εμενα ωντας δυσλεκτηκος(ανορθωγραφος) θα με φανε!

 

φίλε μου άλλο πράγμα ο δυσλεκτικός και άλλο ο ανορθόγραφος. Δεν είμαι ειδήμονας, αλλά έχω διαβάσει σελίδες ολόκληρες από κάποιον δυσλεκτικό στον κύκλο των γνωστών μου. Στα γραπτά εκείνα δεν τίθεται θέμα απλής ορθογραφίας αλλά συλλαβισμού και γενικότερης δομής των λέξεων. Πραγματικά χρειάζεται αποκωδικοποίηση.

Στα δικά σου γραπτά βλέπω απλή ανορθογραφία. Δε βλέπω να έχεις πρόβλημα με τις ίδιες τις λέξεις και τους φθόγγους αλλά με τους κανόνες της ορθογραφίας. Ότι είσαι δυσλεκτικός είναι δική σου άποψη ή έχεις ψάξει το ζήτημα περαιτέρω; (σοβαρά ρωτάω)

 

έντιτ: καθώς έγραφα απαντήθηκε μια παρόμοια ερώτηση

 

υπάρχουν και διορθωτές κειμένου για όλους τους browsers, ιδιαίτερα χρήσιμοι και για τους μη-δυσλεξικούς...

έλα ντε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου άλλο πράγμα ο δυσλεκτικός και άλλο ο ανορθόγραφος. Δεν είμαι ειδήμονας, αλλά έχω διαβάσει σελίδες ολόκληρες από κάποιον δυσλεκτικό στον κύκλο των γνωστών μου. Στα γραπτά εκείνα δεν τίθεται θέμα απλής ορθογραφίας αλλά συλλαβισμού και γενικότερης δομής των λέξεων. Πραγματικά χρειάζεται αποκωδικοποίηση.

Στα δικά σου γραπτά βλέπω απλή ανορθογραφία. Δε βλέπω να έχεις πρόβλημα με τις ίδιες τις λέξεις και τους φθόγγους αλλά με τους κανόνες της ορθογραφίας. Ότι είσαι δυσλεκτικός είναι δική σου άποψη ή έχεις ψάξει το ζήτημα περεταίρω; (σοβαρά ρωτάω)

Απαντησα απο πανω δες!

 

ναι έχεις δίκιο, έχω προβλήματα κατανόησης, νομίζω το ψευδώνυμό μου το δηλώνει ξεκάθαρα... όπως δεν κατανόησα και το "γράφεται" με "αι" και όχι "ε", αλλά ok είπαμε είναι θέμα σωστών αρχαίων και νέων ελληνικών και εεεε κατανόησης... άμα ξέρεις είναι αλλιώς!

 

και μην αρχίζουμε με το παραμύθι της δυσλεξίας, υπάρχουν και διορθωτές κειμένου για όλους τους browsers, ιδιαίτερα χρήσιμοι και για τους μη-δυσλεξικούς... γράφεις την ανορθόγραφη παπαριά σου και μόλις πατήσεις space, τσουπ πετιέται η κόκκινη υπογράμμιση, δεξί κλικ στη λέξη, επιλέγεις το σωστό και προχωράς... καλά μιλάμε για τετραπλό τόλουπ και βαθμό δυσκολίας 4 :lol:

 

1ο) Δεν υπονοησα κατι τετοιο: έχω προβλήματα κατανόησης, Δεν μηλισα ειρωνηκα αλήθεια...

2ο)Ο Δημήτρης δεν περυφανέφτηκε τπτ απο αυτα για τα οποια μίλησες

3ο) Δεν ειναι παραμυθι

4ο)Δεν εχω βρει για τον opera οχι Ελληνικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δεν καταλαβα οτι ΟΝΤΩΣ με ρώταγες, την πρωτη γνωματευση την πειρα λοιπον απο το Δρυμπέτιο Υδρημα Ν.Ερυθρεας, ώταν ακόμα ειχαι εξειδηκευμένους πανω στον τομεα σε ηλικια 10-12 χρονων δεν θημάμε ακρυβος απο εκι και περα και επηδι το πρωαναφερθεν υδρημα σταμάτησε να εξαγη εξετάσεις περι του θέματος κανω επαναληπτικες εξετασεις σε ενα αλλο κεντρο που δεν θυμάμε όνομα κτλπ, αλλα μολις ξυπνιση η μανα μου αυριο ευχαρίστως ρωταω να σου πω, γιατι ρωτας ομως;;

Επειδη η πληκτρολογηση δεν ειναι καν προβλημα της δυσλεξιας απο οσα ξερω. Δεν εχει σχεση η τεμπελια με την working memory που ειπες οτι εχεις προβλημα.

Και ρωταω επειδη εχω a.d.d. και αυτο βγαζει παρα πολλες μορφες μαθησιακων προβληματων (και ψυχολογικων). Εχω περασει τα test που ισως εκανες και οχι μονο μια φορα.

Και για αυτο που ειπε ο τζιμμις το ειπα και εγω. Νομιζω οτι πολλοι μου εχουν κανει "παρατηρηση" εδω μεσα για την ροη και το νοημα των γραπτων μου εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η πληκτρολογηση δεν ειναι καν προβλημα της δυσλεξιας απο οσα ξερω. Δεν εχει σχεση η τεμπελια με την working memory που ειπες οτι εχεις προβλημα.

Και ρωταω επειδη εχω a.d.d. και αυτο βγαζει παρα πολλες μορφες μαθησιακων προβληματων (και ψυχολογικων). Εχω περασει τα test που ισως εκανες και οχι μονο μια φορα.

Και για αυτο που ειπε ο τζιμμις το ειπα και εγω. Νομιζω οτι πολλοι μου εχουν κανει "παρατηρηση" εδω μεσα για την ροη και το νοημα των γραπτων μου εδω μεσα.

Δεν ξέρω τι ειδους τεστ πέρασες αλλα ξερω υπαρχουν άπειρα είδη δυσλεξειας και δεν περιωρίζοντε μονο στην συνταξη προτάσεων η καν τον γραπτο λόγο, υπαρχει και μαθηματική δυσλεξεια!

 

Και ναι δεν εχω κάτσει να διαβασω ορθογραφια, αλλα οχι επιδι βαριέμαι αλλα γιατι ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως..

 

Παντος το σχολείο και οποιος τροπος μου υποδειξε αυτο ή διαφορει ειδικευμένη ΔΕΝ με βοήθησαν, και ο λογος για τον οποιο να μιν παρατιρίτε πολυ μεγαλο εκφραστικο προβλημα ειναι επιδι, διαβαζω αυτα που γραφω πανω απο 3 φορες! Τα εκφραστηκα λάθη τα αναγνωρίζω και ισως αναγνορίζω και ποιες λεξεις δεν εχω γραψει σωστα αλλα δεν ξερω να της διορθοσω!  Και απο την στιγμη που εγω δεν ξερω να γραφω μια λεξη σε χαρτι πως να την γραψω σε πληκτρολόγιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα κάνουμε ακόμα και σε τεχνολογικά sites συζητήσεις για την χρησιμότητα της τεχνολογίας! Έχουμε ένα θέμα με την καινοτομία τα τελευταία εκατοντάδες χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο) Δεν υπονοησα κατι τετοιο: έχω προβλήματα κατανόησης, Δεν μηλισα ειρωνηκα αλήθεια...

2ο)Ο Δημήτρης δεν περυφανέφτηκε τπτ απο αυτα για τα οποια μίλησες

3ο) Δεν ειναι παραμυθι

4ο)Δεν εχω βρει για τον opera οχι Ελληνικο..

 

το παραμύθι δεν πήγαινε (προφανώς) στη δυσλεξία, αλλά στην ανορθογραφία και τη δικαιολόγησή της... για Opera δες εδώ κι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραμύθι δεν πήγαινε (προφανώς) στη δυσλεξία, αλλά στην ανορθογραφία και τη δικαιολόγησή της... για Opera δες εδώ κι εδώ

 

 

Γουαου, σε ευχαριστώ(αλήθεια), τα ορθογραφικά ΜΟΥ λάθει πάντως τώρα τα ξεφορτωθήκατε! Πάντως ακόμα υποστηρίζω το γεγονός ότι με το να χλευάζεις σε ένα φόρουμ για την ορθογραφία κάποιου ποστ μόνο κακό και φλόγα μπορεί να προκαλέσει!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ειδους τεστ πέρασες αλλα ξερω υπαρχουν άπειρα είδη δυσλεξειας και δεν περιωρίζοντε μονο στην συνταξη προτάσεων η καν τον γραπτο λόγο, υπαρχει και μαθηματική δυσλεξεια!

 

Και ναι δεν εχω κάτσει να διαβασω ορθογραφια, αλλα οχι επιδι βαριέμαι αλλα γιατι ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως..

 

Παντος το σχολείο και οποιος τροπος μου υποδειξε αυτο ή διαφορει ειδικευμένη ΔΕΝ με βοήθησαν, και ο λογος για τον οποιο να μιν παρατιρίτε πολυ μεγαλο εκφραστικο προβλημα ειναι επιδι, διαβαζω αυτα που γραφω πανω απο 3 φορες! Τα εκφραστηκα λάθη τα αναγνωρίζω και ισως αναγνορίζω και ποιες λεξεις δεν εχω γραψει σωστα αλλα δεν ξερω να της διορθοσω!  Και απο την στιγμη που εγω δεν ξερω να γραφω μια λεξη σε χαρτι πως να την γραψω σε πληκτρολόγιο; 

λοιπον επειδη τα χεις μπερδεψει λιγο... δεν υπαρχουν πολλες μορφες δυσλεξιας, αλλα πολλα ειδη μαθησιακων προβληματων.

Και δεν εχει καμια μα καμια σχεση η πληκτρολογηση με την γραφη στο συγκεκριμενο θεμα. θα γινω σκληρος αν πω οτι πιο πολυ για δικαιολογια για τεμπελια μου ακουγεται, παρα για μαθησιακο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουαου, σε ευχαριστώ(αλήθεια), τα ορθογραφικά ΜΟΥ λάθει πάντως τώρα τα ξεφορτωθήκατε! Πάντως ακόμα υποστηρίζω το γεγονός ότι με το να χλευάζεις σε ένα φόρουμ για την ορθογραφία κάποιου ποστ μόνο κακό και φλόγα μπορεί να προκαλέσει!

 

χλευάζω μόνο αυτόν που χλευάζει :mrgreen:

 

ο Toufas τα έχει πει όλα imho... ειδικά το: "δικαιολογία για τεμπελιά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουαου

 

χωρίς πλάκα, αυτή είναι μια πολύ δύσκολη λέξη για να γράψει ένας δυσλεκτικός. Δε γράφω τίποτα άλλο για να μην θεωρηθεί προσβολή και φάω μπαν, και η πιθανότητα να κάνω λάθος είναι έτσι κι αλλιώς μεγάλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδη τα χεις μπερδεψει λιγο... δεν υπαρχουν πολλες μορφες δυσλεξιας, αλλα πολλα ειδη μαθησιακων προβληματων.

Και δεν εχει καμια μα καμια σχεση η πληκτρολογηση με την γραφη στο συγκεκριμενο θεμα. θα γινω σκληρος αν πω οτι πιο πολυ για δικαιολογια για τεμπελια μου ακουγεται, παρα για μαθησιακο προβλημα.

 

Αυτό ήθελα να πω, δεν χρησιμοποίησα την σωστή λέξη!

Ακόμα και δυσλεξία λοιπόν μπορεί να μην έχω όπως τέλος πάντων εσύ την εννοείς κάτι καταραμένο με εμπόδισε να μην την μάθω την γ*μ*μ*ν* όμως την ορθογραφία και το μόνο στο οποίο έμεινα στο proficiency να ήταν η έκθεση

Δεν μπορείς να κρίνεις και μάλιστα να καταλήξεις στα αποτελέσματα από πάνω μέσα από ένα φόρουμ και γενικότερα δεν θα μπορούσες να το κρίνεις γενικότερα από την στιγμή που δεν έχεις εκπαιδευτεί για αυτό!

Αν ήμουν τεμπέλης στο φόρουμ δεν θα εκανα edit τα ποστ μου 3-4 φόρες(για εκφραστικούς σκοπούς)

Αν είμαι τεμπέλης στον τομέα(που δεν ξέρω) ο οποίος θα με βοηθούσε να μάθω ορθογραφία, δεν το ξέρεις και ούτε και εγώ γιατί απλά δεν έχω δοκιμάσει να προσπαθήσω!Και τέλος αν είμαι τεμπέλης γενικότερα το γνωρίζουν κοντινά μου πρόσωπα, απαντάω με αυτόν τον τρόπο όντας όχι προσβεβλημένος αλλά κυρίως ενοχλημένος από τον τρόπο που κρίνετε τα πράγματα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πιος φταιει, παντος οποιος και να ειναι δεν εχει σχεση με το αν οι ανθρωποι εχουν το δικαιομα να κοροιδέυουν καπιο άτομο που εκανε ορθογραφικα λαθοι...

αλλο να διωρθοσεις ευγενικα και να βοηθησεις καπιων αλλο να τον μειωσεις και να τον κανεις να νιωσει ασχημα!

 

βρε συναγωνιστη , μας βγηκε το ματι.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...