Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακά αναλφάβητοι οι μισοί Έλληνες


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι τσακωνεστε και δεν αποδεχεστε το γεγονος οτι ετσι ειναι, μια βολτα να κανεις απο το fb και το βλεπεις, οπου στο fb ειναι το 2/3 οσων χρησιμοποιουν ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να αναλύσουμε τη γραφή σε :

Ελληνιστική Κοινή, Μεσαιώνική κοινή, Νεα Ελληνική, Δημοτική Καθαρεύουσα.κλπ και πόσο Μάλλον το πως γράφεται η καθεμία.

 

Στη προκειμένη περίπτωση το 75% των Ελλήνων θεωρεί αρχαία Ελληνικά αυτά που διδάχτηκε στο σχολείο και πίστεψε κανείς δεν έκανε Αρχαΐζουσα. όπως και να έχει το νοημά μου ελπίζω να το έπιασες γιατί μου δείχνεις παρεξηγημένος από το ύφος σου φίλε Psyx με τάση να "μου τη πεις" ελαφρώς ! ;) No hard feelings , κουβέντα κάνουμε.

 

φυσικά και δε χρειάζεται να αναλύσουμε τη γραφή, αλλά όταν μιλάμε για αρχαία ελληνικά, δεν αναφέρουμε περισπωμένες... το τι θεωρεί το 75% των Ελλήνων, είναι πραγματικά χωρίς σημασία... το θέμα είναι τι κάνουμε για να ενημερώσουμε το ποσοστό αυτό για το τι είναι αρχαία ελληνικά και τι δεν είναι... περί παρεξηγήσεως ούτε λόγος φίλε μου, δεν υπάρχει καν τέτοιο ενδεχόμενο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοίος τίτλος.

 

Μυστήρια συμπεράσματα.

 

Θέλω να μπω και εγώ στο Grammar Nazi group.

 

Πηγαίνετε να δείτε την απάντηση του γιατρού. Τα είπε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εσενα σου πηρε 50 ωρες για να γραψεις το παραπανω κειμενο;

 

Μου πήρε σίγουρα πολύ παραπάνω από ότι θα μου έπαιρνε άμα δεν είχα προσέξει την ορθογραφία...

Και εσύ στις 50 ώρες κόλλησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χειροτερο ειναι οτι για ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλους το faceboook = internet

ααααααα

τραβαω τα μαλλια μου

 

-ιντερνετ εχεις?

-ναι

-facebook?

-οχι

-και τι κανεις στο ιντερνετ

 

οταν ακουω τετοιους διαλογους αναρωτιεμαι "τι ακουν τα αυτια μου και δεν βαζουν οττοασπιδες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς οι Έλληνες είμαστε εκεί οπου μας θέλουν άλλοι να είμαστε. Και φυσικά λόγω έλειψης παιδείας δεν μπορούμε να το συνειδητοποιήσουμε. Είμαστε κυριολεκτικά άξιοι της μοίρας μας γι'αυτό και βιώνουμε ότι βιώνουμε σήμερα. Όχι μόνο στο θέμα του Internet και των νέων τεχνολογιών αλλά παντού. Πολύ χαμηλό το επιπεδο μας δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία, μην ωραιοποιείτε τα πράγματα. Η ανορθογραφία είναι πρόβλημα και δείχνει έλλειψη παιδείας. Και αν μη τι άλλο, εκφράσεις του τύπου "σιγά μην κάτσω να ελέγξω το μήνυμά μου" δείχνουν έλλειψη σεβασμού στον συνομιλητή.

 

Και εγώ δεν τα πάω καλά με την οθρογραφία και όταν κάνω λάθος αισθάνομαι άσχημα για αυτό, δεν κρύβομαι πίσω από δικαιολογίες έλλειψης χρόνου και άλλα χαρούμενα. Για τα greeklish δεν θα σχολιάσω τίποτα, είναι παγκόσμια πρωτοτυπία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Ως προς την ορθογραφία, το βασικό πρόβλημα, για μένα, είναι ότι το εκπαιδευτικό σύστημα είναι ανίκανο να πείσει τους μαθητές οτι το να ξέρεις μαθηματικά, ορθογραφία και ιστορία έχει μια ουσιαστική σημασία. Έτσι, ακούμε όλο και περισσότερο απόψεις του στυλ "γιατί να μάθω να λύνω εξίσωση, θα το χρειαστώ στη δουλειά μου;", "να τα κάνουμε όλα γιώτα, να μην μπλέκουμε", "τι σε πειράζει η ορθογραφία ρε φίλε, δεν καταλαβαίνεις τι λέω;" κτλ. Δεν θα επιχειρηματολογήσω γιατί έχουν σημασία, γιατί είναι εκτός θέματος.

 

Μπορείς να μου απαντήσεις εσύ ή κάποιος άλλος στις ερωτήσεις που έχεις στα εισαγωγικά; (ούτως ή άλλως τα περισσότερα σχόλια είναι εκτός θέματος) Συμφωνώ μαζί σου αλλά τις απαντήσεις τις θεωρώ κάτι σαν αξίωμα και δυσκολεύομαι να τις εξηγήσω σε άλλους.

Πολύ σωστό το ποστ σου γενικά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από εκεί ποθ δεν ήξερε κανένας να γράφει με πληκτρολόγιο, τώρα ξέρουν όλοι τουλάχιστον να γράφουν και με ικανοποιητική ταχύτητα (το μόνο καλό που έχει κάνει το facebook κατά τη γνώμη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από εκεί ποθ δεν ήξερε κανένας να γράφει με πληκτρολόγιο, τώρα ξέρουν όλοι τουλάχιστον να γράφουν και με ικανοποιητική ταχύτητα (το μόνο καλό που έχει κάνει το facebook κατά τη γνώμη μου).

αληθευει! και μεγαλωσε και το ευρος της ηλικιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από εκεί ποθ δεν ήξερε κανένας να γράφει με πληκτρολόγιο, τώρα ξέρουν όλοι τουλάχιστον να γράφουν και με ικανοποιητική ταχύτητα (το μόνο καλό που έχει κάνει το facebook κατά τη γνώμη μου).

greeklish?χαιρω πολυ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως επειδη παλιοτερα εμπαινα και irc, και μιλουσα μονο greeklish, ειχα ξεχασει πως ειναι τα ελληνικα..

 

Εχουν καταστρεψει κοσμο και κοσμο τα ατιμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από εκεί ποθ δεν ήξερε κανένας να γράφει με πληκτρολόγιο, τώρα ξέρουν όλοι τουλάχιστον να γράφουν και με ικανοποιητική ταχύτητα (το μόνο καλό που έχει κάνει το facebook κατά τη γνώμη μου).

Αυτό δεν έγινε χάρη στο facebook. Έγινε χάρη στη γενική ενασχόληση με τον υπολογιστή. Εγώ για παράδειγμα, πληκτρολογώ αρκετά έως πολύ γρήγορα, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το facebook ούτε για ένα δευτερόλεπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...