Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακά αναλφάβητοι οι μισοί Έλληνες


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χωρίς πλάκα, αυτή είναι μια πολύ δύσκολη λέξη για να γράψει ένας δυσλεκτικός. Δε γράφω τίποτα άλλο για να μην θεωρηθεί προσβολή και φάω μπαν, και η πιθανότητα να κάνω λάθος είναι έτσι κι αλλιώς μεγάλη...

 

Να ήξερες πραγματικά πόσες φόρες την επανέλαβα προφορικά γραμμα-γραμμα για να την γράψω όμως :P

Ειναι δύσκολη οχι ακατόρθωτη, πάντως για εμένα είναι πιο εύκολο το να καταφέρω να γράψω γουαου παρά να γράψω

ορθά μια λέξη!

χλευάζω μόνο αυτόν που χλευάζει :mrgreen:

 

ο Toufas τα έχει πει όλα imho... ειδικά το: "δικαιολογία για τεμπελιά"

 

Έχουμε ένα θεματάκι εμείς οι δυο να καταλαβαινόμαστε εε;; xD

Δεν πήγαινε σε εσένα αυτό για το χλευασμό! :P

Δηλαδή βγάλαμε γνωματεύσει για την τεμπελιά εε;

 

Το κεφάλι μου μέσα σκοπό σας είναι να βοηθήσετε ή να δημιουργήσετε υπαρξιακά σε άτομα ΣΑΝ και εμένα που θα διαβάσουν; Με όλα αυτά που λέτε όχι μόνο εμένα δεν βοηθάτε αλλά αν συνεχίσετε να τα λέτε με αυτόν τον τρόπο δεν θα βοηθήσετε και κανέναν άλλον παρά μόνο την αυταρέσκεια σας να αποδειχθείτε οι ίδιοι σωστοί...

Μπορεί να μην το κάνετε με κακές προθέσεις πάντως το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!

 

Και για να κλείσω θα θυμίσω ότι εγώ απλά σχολίασα το γεγονός ότι η πληθώρα ατόμων στα φόρουμ αρέσκεστε να χλευάζει και να ειρωνεύεται κάποιων που γράφει ανορθόγραφα και όχι να τον βοηθήσει, και μάλιστα η έχθρα που εκφράζουν κάποια άτομα γενικότερα απέναντι στους ανορθόγραφους η δυσλεκτικούς χωρίς διαφορά φτάνουν σε σημεία ρατσισμού, και φτάσαμε στο σημείο να αμφισβητείται το αν έχω δυσλεξία(ποιος νοιάζεται;) και το αν είμαι η όχι τεμπέλης(το ίδιο)!

Γιατί; Δεν ξέρω... Ίσως γιατί αν αποδειχθω(<-Δεν ξέρω πως γράφετε και ο έλεγχος του ΟΡΕRA δεν το βρίσκει ΣΥΓΝΏΜΗ) τεμπέλης, όλα για όσα επιχειρηματολόγησα και τα ίδια τα επιχειρήματα αποδεικνύονται λάθος αυτόματα!

Άρα congratulations δίκαιο είχατε τελικά! Δείτε και τι έγραψα στο τέλος της προηγούμενης σελίδας!Καληνύχτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε πιστεύω ότι οποίος δε ξέρει ορθογραφία είναι απαραίτητα δυσλεξικος (εγω μέχρι δυο χρόνια πριν ήμουν σε τραγική κατάσταση αλλα τώρα που γράφω συνέχεια για κάποιους λογους έχω βελτιωθεί αισθητά). Η σωστή ορθογραφία είναι καλη μόνον αισθητικά. Λίγα ορθογραφικά πρακτικά δε δημιουργούν πρόβλημα. Το θέμα δεν είναι να ξέρει ο άλλος ορθογραφία. Το θέμα είναι να μην είναι πρόβατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πιστεύω ότι οποίος δε ξέρει ορθογραφία είναι απαραίτητα δυσλεξικος (εγω μέχρι δυο χρόνια πριν ήμουν σε τραγική κατάσταση αλλα τώρα που γράφω συνέχεια για κάποιους λογους έχω βελτιωθεί αισθητά). Η σωστή ορθογραφία είναι καλη μόνον αισθητικά. Λίγα ορθογραφικά πρακτικά δε δημιουργούν πρόβλημα. Το θέμα δεν είναι να ξέρει ο άλλος ορθογραφία. Το θέμα είναι να μην είναι πρόβατο

 

Όπως το είπες, η διαφορά της φιλοσοφίας από την φιλολογία.&-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους ανθρώπους που είναι δυσλεκτικοί, υπάρχει ορθογραφικός έλεγχος πχ στον firefox που υπογραμμίζει με κόκκινες γραμμές τις λάθος λέξεις και με ένα δεξί κλικ σου προτείνει τη σωστή.

 

Δε σας είναι χρήσιμο αυτό; Δηλαδή αν συνηθίσετε να βλέπετε σωστά γραμμένες λέξεις δε θα σας βοηθήσει έστω λίγο;

 

Δεν ξέρω, ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα καλά του facebook (πέστε να με φάτε) το ότι έστω και με αυτόν τον τρόπο αρκετοί θα ασχοληθούν με το internet και τους Η/Υ. Έστω και αν παίζουν μόνο, κάποια στιγμή θα ψάξουν κάτι στο google, θα δουν ένα link από κάποιο ειδησεογραφικό site και θα αρχίσουν αν το επισκέπτονται και κάπως έτσι θα γίνει η αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου το είδα γραμμένο πσιχτρα και σκέφτηκα ευτυχώς υπάρχει και το άλφα που γράφεται μόνο ως άλφα.

 

 

Μην το λές, υπάρχει και το διπλό "αα". Πχ ακόμη και την γαατα μπορεί να τη γράψει κάποιος λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κάποιος που ανέφερε ότι οι άνω των 45 είναι που ρίχνουν το ποσοστό χρήσης ίντερνετ τόσο χαμηλά είχε δίκιο. Από την άλλη, στην Ολλανδία οι άνθρωποι δεν είναι πιο νέοι, αλλά και οι μεγαλύτεροι είχαν ευκαιρίες και τη νοοτροπία να ασχοληθούν με τους υπολογιστές. Δεν είναι δικαιολογία η ηλικία δηλαδή.

 

2. Το ότι το 50% έχει ίντερνετ στο σπίτι δεν σημαίνει ΕΠΟΥΔΕΝΙ ότι αυτοί δεν είναι ψηφιακά αναλφάβητοι. Κάποιος που στέλνει chain mails που λένε ότι για κάθε μήνυμα η Microsoft δίνει 1 ευρώ ή που ξέρει να μπαίνει μόνο στο facebook ΕΙΝΑΙ ψηφιακά αναλφάβητος. Άρα, το 50% δε νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματική έννοια της έκφρασης.

 

3. Ως προς την ορθογραφία, το βασικό πρόβλημα, για μένα, είναι ότι το εκπαιδευτικό σύστημα είναι ανίκανο να πείσει τους μαθητές οτι το να ξέρεις μαθηματικά, ορθογραφία και ιστορία έχει μια ουσιαστική σημασία. Έτσι, ακούμε όλο και περισσότερο απόψεις του στυλ "γιατί να μάθω να λύνω εξίσωση, θα το χρειαστώ στη δουλειά μου;", "να τα κάνουμε όλα γιώτα, να μην μπλέκουμε", "τι σε πειράζει η ορθογραφία ρε φίλε, δεν καταλαβαίνεις τι λέω;" κτλ. Δεν θα επιχειρηματολογήσω γιατί έχουν σημασία, γιατί είναι εκτός θέματος. Το να υπάρχουν άνθρωποι που δεν μαθαίνουν ορθογραφία και μαθηματικά γιατί είναι τεμπέληδες, χαζοί ή απλά έχουν μια μαθησιακή ιδιαιτερότητα είναι αναπόφευκτο. Το να μην θεωρείται αυτονόητη η προσπάθεια εκμάθησης είναι η ζημιά που έχουμε πάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν είναι δικαιολογία η ηλικία δηλαδή.

 

2. Κάποιος που στέλνει chain mails που λένε ότι για κάθε μήνυμα η Microsoft δίνει 1 ευρώ ... ΕΙΝΑΙ ψηφιακά αναλφάβητος.

 

3. Ως προς την ορθογραφία, το βασικό πρόβλημα, για μένα, είναι ότι το εκπαιδευτικό σύστημα είναι ανίκανο να πείσει τους μαθητές οτι το να ξέρεις μαθηματικά, ορθογραφία και ιστορία έχει μια ουσιαστική σημασία.

 

Το να υπάρχουν άνθρωποι που δεν μαθαίνουν ορθογραφία και μαθηματικά γιατί είναι τεμπέληδες, χαζοί ή απλά έχουν μια μαθησιακή ιδιαιτερότητα είναι αναπόφευκτο. Το να μην θεωρείται αυτονόητη η προσπάθεια εκμάθησης είναι η ζημιά που έχουμε πάθει.

 

Με απλοτητα και σαφηνεια. Ετσι να ξεκολλησει και η κουβεντα απο την λουπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι για online gamers ειναι λιγο σπαστικο να γυρνανε μια ελληνικα μια αγγλικα για πολλους λογους και εκει λες αντε καλα παει και ερχεται. αλλα ρε στο facebook δεν ειναι θεμα η "βαρεμαρα/δυσκολια/αργοπορεια" του να γυρνας το πληκτρολογιο, απλος εχουν δημιουργισει μια "κοινονια" η οποια γραφει μ*****ες γιατι αυτο μετραει στους κυκλους τους. οσο για εμενα ειμαι 18 και προσπαθω να γραφω στα ελληνικα γιατι σε λιγο θα ξεχασω και αυτα που ηξερα με τα greeklish, δεν ειναι κακο να γραφεις οπως γουσταρεις αρκει να μην ξεχασεις το σωστο τροπο πραγμα δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Ως προς την ορθογραφία, το βασικό πρόβλημα, για μένα, είναι ότι το εκπαιδευτικό σύστημα είναι ανίκανο να πείσει τους μαθητές οτι το να ξέρεις μαθηματικά, ορθογραφία και ιστορία έχει μια ουσιαστική σημασία. Έτσι, ακούμε όλο και περισσότερο απόψεις του στυλ "γιατί να μάθω να λύνω εξίσωση, θα το χρειαστώ στη δουλειά μου;", "να τα κάνουμε όλα γιώτα, να μην μπλέκουμε", "τι σε πειράζει η ορθογραφία ρε φίλε, δεν καταλαβαίνεις τι λέω;" κτλ. Δεν θα επιχειρηματολογήσω γιατί έχουν σημασία, γιατί είναι εκτός θέματος. Το να υπάρχουν άνθρωποι που δεν μαθαίνουν ορθογραφία και μαθηματικά γιατί είναι τεμπέληδες, χαζοί ή απλά έχουν μια μαθησιακή ιδιαιτερότητα είναι αναπόφευκτο. Το να μην θεωρείται αυτονόητη η προσπάθεια εκμάθησης είναι η ζημιά που έχουμε πάθει.

 

Καλά τα λες μεγάλε. Το νούμερο ένα πρόβλημα αυτής της χώρας είναι η έλειψη παιδείας γι'αυτό έχουμε έρθει σε αυτή την κατάσταση. Προβάλλεται ασήμαντη η ορθογραφία και η αριθμητική. Το internet και η τεχνολογία χρησιμοποιούνται ανάλογα με τη μόδα. Βρισκόμαστε σε μαύρη τρύπα ως έθνος και οι νέεες γενιές βγαίνουν από τα ίδια ανίκανα σχολεία. Μαζί τα φάγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως φίλε Δημήτρη, εσύ που γνωρίζεις αρχαία, θα έπρεπε να γράφεις ΜΟΝΟΚΕΦΑΛΑΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑΚΑΘΟΛΟΥΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑΤΟΝΟΥΣΉΠΝΕΥΜΑΤΑ ;)

 

πεζά, πολυτονικά, περισπωμένες και λοιπές παπαριές, ΔΕΝ είναι αρχαία ελληνικά...

 

 

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να αναλύσουμε τη γραφή σε :

Ελληνιστική Κοινή, Μεσαιώνική κοινή, Νεα Ελληνική, Δημοτική Καθαρεύουσα.κλπ και πόσο Μάλλον το πως γράφεται η καθεμία.

 

Στη προκειμένη περίπτωση το 75% των Ελλήνων θεωρεί αρχαία Ελληνικά αυτά που διδάχτηκε στο σχολείο και πίστεψε κανείς δεν έκανε Αρχαΐζουσα. όπως και να έχει το νοημά μου ελπίζω να το έπιασες γιατί μου δείχνεις παρεξηγημένος από το ύφος σου φίλε Psyx με τάση να "μου τη πεις" ελαφρώς ! ;) No hard feelings , κουβέντα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...