Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Chrome 87 σημερα, και αφου δεν εχει βγει ακομα αρθρο στο ghacks, ποσταρω απο howtogeek
https://www.howtogeek.com/700872/whats-new-in-chrome-87-available-today/

Αυτο με την καμερα πως δεν το σκεφτηκε/υλοποιησε πρωτος κανενας αλλος chromium based browser απο αυτους που λενε οτι καινοτομουνε καθε 2-3 μηνες?

---edit
Και το αρθρο του ghacks. Btw, η 87 εινια η τελευταια εκδοση για το 2020, μιας και η 88 θα ερθει μεσα Ιανουαριου.
https://www.ghacks.net/2020/11/18/chrome-87-launches-with-tab-search-performance-improvements-and-new-chrome-actions-feature/

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκια, να ρωτήσω κάτι: Υπάρχει κάποιος πιο άμεσος/σύντομος τρόπος, πέρα από την επιλογή μέσα από τα settings τού chrome, προκειμένου να αλλάζω το φάκελο αποθήκευσης για κάποια συγκεκριμένα downloads, χωρίς εξωτερικό πρόγραμμα download manager (τύπου idm, jdownloader κλπ).

Δεν είναι κανένα σπουδαίο πρόβλημα προφανώς, απλώς αναρωτιέμαι αν μπορώ να αποφύγω τη ...βαρεμάρα να ακολουθώ όλα τα βήματα στα settings κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, maarinos είπε

@deesnider

Αν το αρχείο που θέλεις να κατεβάσεις έχει url, πας πάνω στο url δεξί κλικ Save Link As...

Ευχαριστώ, αλλά μάλλον πρέπει να γίνω πιο σαφής: Αυτό που θέλω και δεν ξέρω αν γίνεται, είναι κάποιον τρόπο να αλλάζω τον default φάκελο αποθήκευσης τού chrome, πιο άμεσο και γρήγορο από το να το κάνω μέσα από τα settings, ακριβώς διότι σε αρκετές σελίδες (π.χ. με online video) , δε δίνεται η επιλογή save link as...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google extends Chrome support for Windows 7 until January 15, 2022
https://www.ghacks.net/2020/11/21/google-extends-chrome-support-for-windows-7-until-january-15-2022/

Αν και δεν καιγομαι ιδιαιτερα για τον chrome, αυτα ειναι καλα νεα και για τους υπολοιπους chromium based browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/11/2020 at 17:55, deesnider said:

Ευχαριστώ, αλλά μάλλον πρέπει να γίνω πιο σαφής: Αυτό που θέλω και δεν ξέρω αν γίνεται, είναι κάποιον τρόπο να αλλάζω τον default φάκελο αποθήκευσης τού chrome, πιο άμεσο και γρήγορο από το να το κάνω μέσα από τα settings, ακριβώς διότι σε αρκετές σελίδες (π.χ. με online video) , δε δίνεται η επιλογή save link as...

Δύσκολο. 
Το μόνο κάπως σχετικό που βρήκα είναι αυτό. https://chrome.google.com/webstore/detail/downloads-router/fgkboeogiiklpklnjgdiaghaiehcknjo?hl=en
Δεν είναι αυτό που θες αλλά ίσως κάπου να σε βοηθήσει.

Αν αλλάζεις πολύ συχνά, ίσως θα ήταν προτιμότερο να του πεις να σε ρωτάει κάθε φορά.

Το ιδανικό, φαντάζομαι, θα ήταν να είχες στο δεξί κλικ των folders μια εντολή του τύπου "Make this folder default download chrome folder" αλλά δεν βρήκα κάτι.

Μέσω flags δεν ξέρω αν γίνεται αλλά είμαι σε κινητό και δεν μπορώ να το ψάξω.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το μόνο κάπως σχετικό που βρήκα είναι αυτό. https://chrome.google.com/webstore/detail/downloads-router/fgkboeogiiklpklnjgdiaghaiehcknjo?hl=en

Σ' ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Windows δεν πάρχει δυνατότητα να αλλάζουμε tabs χρησιμοποιώντας το mouse wheel;

Έχω κάνει αυτό enabled, αλλά πάλι δε δουλεύει. 

chrome://flags/#scrollable-tabstrip

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία έχω παρατηρήσει ένα περίεργο θέμα με τον Chrome. Έχω 2 οθόνες dell u2518d και τις 2 με display port. Όταν παίζει video σε ενα tab του Chrome, όσο το video βρίσκεται εντός της οθόνης, το scroll λαγκάρει σαν τρελό. Αυτό συμβαίνει μόνο στην 1 οθόνη, μόνο όσο το video βρίσκεται εντός της οθόνης και μόνο όταν το hardware acceleration είναι ανοιχτό.

Το πρόβλημα εξαφανίζεται αν μεταφέρω το παράθυρο σε άλλη οθόνη ή αν κλείσω το hardware acceleration ή αν αλλάξω browser.

Δοκίμασα ακόμα και να φέρω τράμπα τις οθόνες στις εισόδους της gpu, αλλά και πάλι τα ίδια και μάλιστα στην ίδια οθόνη, άσχετα αν είναι στο πρώτο ή στο δεύτερο display port.

Έχει κανείς άλλος αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ξαφνικά μια μέρα κάτι έγινε και παίζει μερικές φορές κάποια συγκεκριμένα βίντεο στο Youtube (καμιά φορά μπορεί να χρειαστεί ακόμα και τα "τσεκαρισμένα" βίντεο που ξέρω ότι παίζουν, να κάνω reload την σελίδα για να παίξουν. Μερικά άλλα δεν τα παίζει με την καμία.

 

Έχουμε καμιά ιδέα γιατί το κάνει αυτό και πως το διορθώνω; Το ίδιο συμβαίνει και στο Desktop και στο Laptop. Από κινητό νομίζω είναι εντάξει.

Επεξ/σία από Voziniotis-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microsoft Edge δοκίμασα δεν παίζουν ούτε σε αυτόν. Από wifi στο κινητό παίζουν κανονικά.

 

Edit: Είδα τώρα ένα βίντεο δεν το έπαιζε το κινητό. Με data το έπαιξε.

Επεξ/σία από Voziniotis-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...