Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μια βδομαδα λεγαμε οτι ο chrome 102 αφαιρεσε την δυνατοτητα να κανεις disable το side panel. Και μηνυματα που το λεγαμε ειναι ακριβως πριν το δικο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δυστυχώς

Στις 2/6/2022 στις 3:08 ΜΜ, Titos301 είπε

 παιδιά, μπορει να μου εξηγήσει κάποιος για τι στο καλό δεν φεύγει αυτή η βλακεία;;; τι κατάστα είναι αυτή να προστίθενται πράγματα παντελώς άχρηστα και μετά να κάνουμε και 100 ώρες για να βρούμε λύση, αν βρούμε

Επεξ/σία από dandri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2022 στις 9:57 ΜΜ, geioannou είπε

μεσα στις ρυθμίσεις του chrome οπου αποθηκεύονται οι κωδικοί, ενω υπαρχει μεσα στην λιστα και ο λογαριασμος του gmail και το gmail ανοιγει χωρις να το ζηταει, δεν δίνει την δυνατοτητα να δουμε τον κωδικο, ενω σε αλλα accounts δινει κανονικα. ο λογος που θελει ο χρηστης να δει τον κωδικο ειναι επειδη δεν τον θυμαται και επειδη τον ιδιο κωδικο τον εχει και αλλου και για αυτο θέλει να το βρει. Διαφορετικα εαν ηταν μονο για το gmail, θα μπορυσε να κανει αλλαγη η ανακτηση. Γνωρίζει κανεις πως μπορει να ξεπεραστει ;

Φαίνεται ο κωδικος κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητειται extension που να τραβαει screenshot των περιεχομενων της ενεργης καρτελας με keyboard shortcut και να το αποθηκευει αυτοματα, δηλαδη χωρις να υπαρχει user interaction.
Προοριζεται για μια τεραστια συνομιλια στο teams που θα χρειαστουν 50-60 screenshots (και λιγα λεω) για να αποθηκευτει σαν backup. Απορριπτονται απο τωρα τα παρακατω γιατι δοκιμαστηκαν και δεν πιανουν τα keyboard shortcuts που εχουν.

https://chrome.google.com/webstore/detail/screenshot-capture/giabbpobpebjfegnpcclkocepcgockkc
https://chrome.google.com/webstore/detail/lightweight-screenshot/eapeifgbfommamnclhbppicejicnpooc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2022 στις 11:38 ΜΜ, androu είπε

Κλείνοντας τον chrome μου πετάει μήνυμα οτι κάτι κατεβαίνει και αν θέλω να το κλείσω ή οχι. Δεν κατεβαίνει τίποτα εκείνη την στιγμή.

Έκανα επανεγκατάσταση , reset τις ρυθμίσεις του... 

Απενεργοποίησα τα extensions..  συνεχίζει το ίδιο. 

 

το ιδιο μου κανει και μενα μολις παω να κλεισω τον υπολογιστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα μεγαλο μπραβο στους devs του chromium που με την 103 προστατευουν ακομα περισσοτερο το χρηστη απο τις "κακες" επεκτασεις, αποκλειοντας εντελως το κατεβασμα καποιας σαν σκετο αρχειο .crx!
Για οποιον δεν ξερει, η διαδικασια εινια κατεβασμα > ανοιγμα του chrome://extensions (ή της αντιστοιχης σελιδας του chromium based browser, πχ brave://extensions ή edge://extensions) > ενεργοποιηση του developer mode πανω δεξια > drag n drop απο τον file manager μεσα στο παραθυρο του browser > επιβεβαιωση για την εγκατασταση της (> προαιρετικα, απενεργοποιηση του developer mode).
Και ποιο βημα κοψανε οι devs? Το πρωτο φυσικα, που βγαζει και το ακαταλαβιστικο μηνυμα στην εικονα, οποτε ο χρηστης πρεπει να κατεβασει το αρχειο απο αλλο browser ή με καποιο download manager. 

Μπραβο! 400 iq move! Βοδια!

2022-06-24-110810_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νέα εμφάνιση της ιστοσελίδας του Εθνικού Τυπουγραφείου.

http://www.et.gr/

Δεν βλέπω να μπορούμε εμφανίσουμε το όποιο ΦΕΚ στην οθόνη του υπολογιστή μας, ώστε να δούμε τι αφορά. Δηλαδή το preview. Απευθείας κάνει download.

Χρησιμοποιώ Chrome.

Κάποια ιδέα ; 

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο κανιε και σε brave και chromium. Ακομα και στον ff, μονο που εκει εχει την επιλογη να το ανοιξει μετα το κατεβασμα. Καποιο προβλημα της σελιδας θα ειναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το χαλι με τα sponsored posts στο fb εχει φτασει στο απροχωρητο, εχετε καμια λιστα που να τα κοβει? Το ιδιο και για τα χαλια του google και του youtube με το νεο consent και τις γνωστες ηλιθιοτητες (mixes, people also searched for). Το wiki του r/ublockorigin ειχε καποια φιλτρα για αυτα, αλλα πλεον δεν πιανουν μιας και δεν εχουν ανανεωθει.

https://old.reddit.com/r/uBlockOrigin/wiki/solutions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jim_p είπε

Το ιδιο κανιε και σε brave και chromium. Ακομα και στον ff, μονο που εκει εχει την επιλογη να το ανοιξει μετα το κατεβασμα. Καποιο προβλημα της σελιδας θα ειναι.

@jim_pΌταν έθεσα το θέμα στο helpdesk του Εθνικού Τυπογραφειου, μου απάντησαν τα εξής:

«Καλημέρα σας .

Οι παρακάτω ρυθμίσεις είναι σωστές .

https://www.lifewire.com/how-to-enable-disable-chrome-pdf-viewer-4769436

Στον υπολογιστή μου έκανα και την αλλαγή

Nα ανοίγω τα pdf όχι με acrobat αλλά με chrome .

Έτσι μόνο δούλεψε .

O chrome «ακολουθεί» τις ρυθμίσεις των Windows» .

Επεξ/σία από dandri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος να κραταμε συγχρονισμενους chromium browsers?

 

θελω να εχω vivaldi σε windows/macos και chrome σε ios, οποτε ελεγα αν γινεται στα windows/macos να συγχρονιζονται vivaldi <-> chrome και μετα ο chrome να μου περναει bookmarks στο ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Chrome now allows moving Side Panel to left from right
https://techdows.com/2022/07/chrome-side-panel-left-side.html

Για καποιον που ρωτησε αν το πανελ γινεται να παει δεξια. Δεν γινεται ακομα, θα γινεται στην 105.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...