Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρατηρώ τελευταία ότι πατώντας δεξί κλικ σε μια εικόνα δεν εμφανίζεται η επιλογή για αναζήτηση με το google image, παρά μόνο με το google lens.

Μπορούμε να το επαναφέρουμε κάπως? Ήταν πολύ χρήσιμο, απορώ πως το κατάργησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει αυτο το flag αν θες να δοκιμασεις. Σε μενα δεν δουλευει σε οτι και να το θεσω, μαλλον γιατι ειμαι σε chromium 99 dev και ειναι σπασμενο

chrome://flags/#enable-lens-region-search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Σαν αρχική σελίδα στον chrome έχω την google. Πάνω στην δεξιά γωνία βγάζει τις επιλογές gmail - εικόνες - εφαρμογές google - λογαριασμός google.

Εφαρμογές google είναι το σχεδιάκι με τις τελίτσες.... όταν πατήσεις εκεί βγάζει ένα μικρό μενού με εφαρμογές της google και εάν σκρολάρεις προς τα κάτω και άλλες και στο τέλος έχει επιλογή για περισσότερες όπου σου ανοίγει μια ιστοσελίδα. Μια από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά είναι η μετάφραση της google και ήταν πάντα πάνω στο αρχικό μικρό μενού. Από εχθές έχει εξαφανιστεί από εκεί και πρέπει να σκρολάρω προς τα κάτω να πατήσω την επιλογή περισσότερες να μου ανοίξει νέα ιστοσελίδα και να πάω στο τέλος της να την επιλέξω και να ανοίξει νέα σελίδα με αυτή.. Είναι κάπως σπαστικό όταν βιάζομαι να κάνω την μετάφραση να κάνω όλη αυτή την διαδρομή. Πως μπορώ να την κάνω να εμφανίζεται πάλι στο μενού όταν το πατάω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 3:45 ΜΜ, jim_p είπε

Browsers based on Chromium will no longer allow users to delete default search engines from the settings
https://www.ghacks.net/2022/01/15/chromium-based-browsers-delete-default-search-engines/ 

Καλα παμε...

Τελικα αλλαξε γνωμη η google, μιας και την κραξανε ολοι.

Google restores Chrome default Search Engines delete option after users uproar
https://techdows.com/2022/01/google-restores-chrome-default-search-engines-delete-option.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, στο Android ο Chrome γιατί μου εμφανίζει έτσι τους σελιδοδείκτες παλιότερα όπου το άφηνα μετά το κλείσιμο εκεί το έβρισκα. (μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση)? 

IMG_20220125_121115.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιος κόφτης στον Chrome μέχρι κάποια GB μνήμης και μετά καταρρέει; Στο PC και στο λάπτοπ λαμβάνω το ίδιο μήνυμα ''Out of memory'' κι ας έχω (στο PC) ελεύθερα 2GB μνήμης. Λειτουργικό Windows 10 ενημερωμένοι οι browsers και το λειτουργικό.

Spoiler

774610547_(20).png.0a11c15a58c9f9edb0213ada63dc39f4.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω ενεργό σε όλα τα συστήματα και το αφήνω να το διαχειρίζεται το σύστημα (μην αφήσεις τα Windows να πάρουν πρωτοβουλίες, σε καίνε). Ανοίγω να κοιτάξω και είχε δώσει 3GB ενώ έχω 6GB ram. Του έδωσα min 9GB/ max 24GB και στα ίδια σενάρια χρήσης που στο λεπτό έσκαγε error, τώρα έχουν περάσει 20 λεπτά και δεν νοιώθει (άνοιξα και extra tabs) οπότε υποθέτω διορθώθηκε! Το swap (έτσι δεν λέγεται στα Linux, στα Windows page το ξέρω) file παίρνει μνήμη από τον σκληρό δίσκο; Αν ναι, μπορώ να το ρίξω σε κάποιο HDD, εκτός C;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την τελευταία ενημέρωση και στον επιτραπέζιο αλλά και στον φορητό, μου βγάζει ξεθωριασμένα τα χρώματα, και όλο κιτρινίλα, αν ήταν στον έναν υπολογιστή μόνο θα νόμιζα ότι φταίει κάτι στον υπολογιστή, αλλά και στους δύο;

Στον edge δείχνουν όλα τα χρώματα μια χαρά, και από προχθές εκείνον χρησιμοποιώ, αλλά απορώ στο ότι δεν διαμαρτυρήθηκε ακόμα κανείς;

Στο κινητό φαίνονται όλα τα χρώματα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...