Προς το περιεχόμενο

Παραβίαση της προστασίας ασύρματων δικτύων WPS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανως καποιους δεν τους αγγιζει η κριση.οποτε ακομα θεωρουν οσους κλεβουν νετ κλεφτες στην κυριολεξια.μια κουβεντα θα πω.οταν θα πεινασουν και θα αναγκαστουν να το κοψουν, ειδικα οσοι τωρα λενε σε αλλους πως να τα κλειδωνουν,τοτε να τους δω πως θα προσπαθουν κι αυτοι να βρουν καποιο ξεκλειδωτο.αυτα διοτι νομιζουν οτι ολοι ειναι πιτσιρικαδες και το κανουν για χομπυ.συγνωμη για τη σκληρη γλωσσα αλλα ετσι ειναι.η μονη ασφαλεια που προσφερει το κλειδωμα των ρουτερ ειναι στο κερδος των εταιρειων απο τις συνδεσεις.ευχομαι να σπασει επιτελους και αυτο το ερμο το wpa2.καλη χρονια σε ολους και ελπιζω να μπορουν ολοι οσοι θελουν να βρουν νετ με το νεο ετος.

 

Φιλε μου φυσικα και λεγεται κλοπη ...συγνωμη κιολας αλλα δεν υπαρχει κατι ποιο φτηνο απο ιντερνετ ,,,16 ευρω μπορεις να βαλεις wind cyta και αλλες εταιριες ...ειναι κυρολεκτικα τζαμπα. Απο την αλλη δεν μπορει κανεις να δωσει τον κωδικο του σε εναν αγνωστο ...που ξερω εγω οτι μπορει να ειναι ανωμαλος και να βλεπει παιδικη πορνογραφια κτλ και μετα να τρεχω και να μη φτανω .Εχω κανει σελιδα με οδηγιες και την δινω σε ολους τους πελατες που παω μικρα κεφαλαια τουλ 4 συμβολα και συνολικα τουλ 14 χαρακτηρες .Οσο για τα κερδη των εταιριων ...μακαρι να εχουν γιατι εκει δουλευουμε παρα πολλες χιλιαδες ατομα ,ζουν οικογενειες ... και στην τελικη μιλαμε για 15-25 ευρω το μηνα ...και ειναι μικρο το ποσο. Επισης... μας λες χρονια πολλα και η ευχη σου ειναι να βρουν οσοι θελουν ιντερνετ ...σορρυ αλλα πρεπει να μιλησεις με ειδικο πολυ εξαρτημενος εισαι μαλλον . Φιλικα το λεω . Εγω ευχομαι υγεια και παλι υγεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι ομως υπαρχουν ακομα ελαχιστες περιπτωσεις ανθρωπων που δεν μπορουν να βαλουν DSL. Ενας φιλος μενει σε σπιτι που ενω εχει τηλεφωνικη γραμμη για καποιο λογο δεν μπορει να δουλεψει DSL. Του το εχουν εξακριβωσει απο τον OTE και δεν μπορει να γινει κατι. Μου εξηγησε το λογο αλλα δεν θυμαμαι. Ταλαιπωρειται με στικακια wind για ασυρματο internet με το σταγονομετρο.

Καποιος αλλος εχει προβλημα με τα καλωδια στο σπιτι του και δεν εχει καθολου τηλεφωνο. Φυσικα δεν ειναι θεμα ΟΤΕ αλλα ειναι κατι που απαιτει χρονο και χρημα για να φτιαχτει. Δεν ειναι μονο τα 15 ευρω το μηνα λοιπον.

 

Και αυτο που λεει καποιος για το γειτονα παλι ειναι δικοπο μαχαιρι. Καλα αν ειναι γνωστος σου. Αν ομως τα ασυρματα που πιανεις ειναι αγνωστων πως θα τους βρεις? Δεν ειναι παντα ευκολο.

Και εστω οτι τον βρηκες που μενει και πως τον λενε. Πχ μπηκες με το default password στο router και ειδες το DSL username που ετυχε να το χρησιμοποιει ως email και με περισσοτερη τυχη εκανες αναζητηση στο google και βρηκες τα στοιχεια του.

Τολμας να του το πεις? Και αν ειναι τρελος και καλεσει την αστυνομια? Η αμα απλως δεν θελει γιατι φοβαται οτι εισαι παιδεραστης και θα μπλεξει? Το λιγοτερο που θα κανει ειναι να αλλαξει τον κωδικο και να προστατευσει σωστα το δικτυο του. Αν δεν ξερει θα βρει καποιον να του το κανει και τον εχασες για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έστω και έχεις ανοιχτό το internet. Και επίσης ο άλλος δεν κάνει όλα αυτά τα περίεργα που περιγράφετε που είναι παράνομα κτλ.

 

Να σου μαγαρίζει την σύνδεση; Και μετά να πηγαίνει βήμα το δικό σου Pc και να λες μα γιατί τόσα λεφτά δίνω κτλ κτλ.

 

Δεν είναι έτσι. Και στο κάτω κάτω μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς internet. Στο κάτω κάτω υπάρχουν και τα internet cafe όπως και τα open-wifi-spots στις περισσότερες πλατείες δήμων, τα ασύρματα στις καφετέριες κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφησα ανοικτο για 2-3 μερες γιατι μπαινοβγαινανε λαπτοπ στο σπιτι και βαριομουνα να βαζω το pass καθε φορα

και μπαινω στο router μετα και βλεπω (!!!!!) 30 συσκευες συνδεδεμενες επανω απο pc μεχρι κινητα και psp..

 

To κλεινω με pass τραβαω ενα rr και βαζω ssid "oso_klepsate_klepsate)

 

Μετα απο 2 min ακουω μια φωνη απ έξω

 

"ΡΕ @$#$#$ ΣΤΟ 99 ΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΤΟΡΕΝΤ!!!"

 

True story

 

I love greece re!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφησα ανοικτο για 2-3 μερες γιατι μπαινοβγαινανε λαπτοπ στο σπιτι και βαριομουνα να βαζω το pass καθε φορα

και μπαινω στο router μετα και βλεπω (!!!!!) 30 συσκευες συνδεδεμενες επανω απο pc μεχρι κινητα και psp..

 

To κλεινω με pass τραβαω ενα rr και βαζω ssid "oso_klepsate_klepsate)

 

Μετα απο 2 min ακουω μια φωνη απ έξω

 

"ΡΕ @$#$#$ ΣΤΟ 99 ΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΤΟΡΕΝΤ!!!"

 

True story

 

I love greece re!!

I Love Greece!!! :wub:

 

Να κάνω μία ερώτηση?

Πως κάνουμε Install? Μου το εμφανίζει ως ένα απλό συμπιεσμένο αρχείο...τι να κάνω?

Και κάτι άλλο κυκλοφορεί μόνο για Linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφησα ανοικτο για 2-3 μερες γιατι μπαινοβγαινανε λαπτοπ στο σπιτι και βαριομουνα να βαζω το pass καθε φορα

και μπαινω στο router μετα και βλεπω (!!!!!) 30 συσκευες συνδεδεμενες επανω απο pc μεχρι κινητα και psp..

 

To κλεινω με pass τραβαω ενα rr και βαζω ssid "oso_klepsate_klepsate)

 

Μετα απο 2 min ακουω μια φωνη απ έξω

 

"ΡΕ @$#$#$ ΣΤΟ 99 ΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΤΟΡΕΝΤ!!!"

 

True story

 

I love greece re!!

Αυτό δείχνει πολλά όμως...! Λέτε είναι φτηνό εκείνο, φτηνό το άλλο οι 30 συσκευές όμως τι σημαίνουν;;;;; Αμα είχανε όλοι αυτοί ίντερνετ σπίτι γιατί να συνδεθούν σε ένα δημόσιο;

Προφανώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και πιστεύω ότι το να μπαίνεις απο ένα άλλο δίκτυο δεν είναι κλοπή αρχικά γιατί δεν κλέβεις κάτι.

Για να κλέψεις κάτι πρέπει να το στερήσεις τελείως απο τον άλλο χωρίς τη θέλησή του. Απλά το μοιράζεσαι (ούτε καν το δανείζεσαι).

 

Επίσης δεν ισχύει ένα προηγούμενο παράδειγμα που είδα ότι αν δεν έχεις αυτοκίνητο παίρνεις του γείτονα. Είναι σαν συγκρίνεις τη βούρτσα με την που**α.

 

Για έναν καλύτερο κόσμο θα ήταν καλό να δίνεις έστω και λίγο απο το ίντερνετ σου. Εστω και με περιορισμούς.

Για σένα τα 16 ευρώ το μήνα μπορεί να μην είναι τίποτα. Ρωτάς τον άλλο όμως που είναι μήνες άνεργος σε ένα κράτος που πάει απο το κακό στο χειρότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν ισχύει ένα προηγούμενο παράδειγμα που είδα ότι αν δεν έχεις αυτοκίνητο παίρνεις του γείτονα. Είναι σαν συγκρίνεις τη βούρτσα με την που**α.

Επίσης δεν ισχύει το προηγούμενο που είπες όταν προκειμένου να αποκτήσεις πρόσβαση στη τηλεφωνική γραμμή κάποιου παρακάπμπτεις/σπας κάποια προστασία. Διότι σε αυτή τη περίπτωση δεν το επίτρεψε με τη θέλησή του. Άρα το παράδειγμα με το αυτοκίνητο είναι μια χαρά εύστοχο και το quote πάνω μου έχει μπερδέψει τη βούρτσα με την που**α.

 

Αν κάποιος το αφήνει ανοιχτό χύμα επίτηδες όπως ο συμφορουμίτης, με γειά του, με χαρά του, φυσικά και δεν είναι κλοπή ή οτιδήποτε για τους 30 που μπήκαν. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτοκίνητο δεν έχει καμία σχέση. Συγκρίνεις 2 ανόμοια πράγματα. Δε μπορώ να πω ότι είναι σωστό να μπαίνεις σε ένα κλειδωμένο δίκτυο (και ούτε είπα κάτι τέτοιο) αλλά παρόλα αυτά να έχεις υπόψην σου ότι αν το σύστημα ήταν καλύτερο και δικαιο τότε κανείς δε θα χρειαζόταν να "παρανομήσει" και ούτε κλέφτες θα υπήρχαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και πιστεύω ότι το να μπαίνεις απο ένα άλλο δίκτυο δεν είναι κλοπή αρχικά γιατί δεν κλέβεις κάτι.

Για να κλέψεις κάτι πρέπει να το στερήσεις τελείως απο τον άλλο χωρίς τη θέλησή του. Απλά το μοιράζεσαι (ούτε καν το δανείζεσαι).

 

Για σένα τα 16 ευρώ το μήνα μπορεί να μην είναι τίποτα. Ρωτάς τον άλλο όμως που είναι μήνες άνεργος σε ένα κράτος που πάει απο το κακό στο χειρότερο;

 

 

είναι κάτι στο ενδιάμεσο, διότι ναι μεν δεν του το στερείς τελείως αλλά το bandwidth είναι περιορισμένο, αν μου το καβατζώνει ο άλλος δεν θα μου μένει κάτι για να κάνω την δουλειά μου γρήγορα...

 

επιπλέον το να "κλέβεις" από WiFi είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ...

 

ας μου χτυπήσει το κουδούνι κι ας μου ζητήσει να του δώσω το password, αν το έχει τόσο ανάγκη και βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτοκίνητο δεν έχει καμία σχέση. Συγκρίνεις 2 ανόμοια πράγματα.

Πρώτον δε το σύγκρινα εγώ. Δεύτερον το αυτοκίνητο ήταν παράδειγμα, και στο παράδειγμα οι συγκρίσεις ανόμοιων επιτρέπονται. Δε θα καταργήσουμε τα παραδείγματα επειδή δε σ'αρέσει εσένα. Αν δε σε ικανοποιεί ο παραλληλισμός ως άστοχος, αυτό είναι σεβαστό. Αλλά δε χρειάζεται να κολλήσεις εκεί, θα μπορούσε να διατυπωθεί και διαφορετικά, πχ δεν έχεις αυτοκίνητο > βάζεις ένα αντικλείδι στο αυτοκίνητο του γείτονα (ή ανοίγεις απλά τη πόρτα γιατί την άφησε ξεκλείδωτη) > πας κάπου και το επιστρέφεις εκεί που ήταν. Ορίστε, καμία φθορά (συμπληρώνεις και τη βενζίνη που έκαψες άμα λάχει). Τώρα πώς το βλέπεις, ΟΚ; Σ'αρέσει δε σ'αρέσει, το αυτοκίνητο και η τηλεφωνική γραμμή τα έχει πληρώσει ο γείτονας και λογοδοτεί για τη χρήση και τη πιθανή κατάχρησή τους, αν εμπλακουν σε κάποια παράνομη πράξη.

 

Τώρα τί εννοείς με το «σύστημα» δε κατάλαβα. Εκείνο που καταλαβαίνω είναι πως ενεργούμε και κρίνουμε με βάση τα υπαρκτά «συστήματα» κι όχι με αυτά που θα θέλαμε εμείς να υπάρχουν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόποι για να δώσεις WiFi ελεύθερα μεν, αλλά ελεγχόμενα, δηλαδή να μπορείς να μπλοκάρεις την πρόσβαση σε κάποιου είδους sites ή σε κάποια πρωτόκολλα επικοινωνίας, για λόγους ασφαλείας;

 

Αναφέρομαι φυσικά στη περίπτωση που δίνεις όχι από το router σου, αλλά από WiFi κάρτα του PC (οπότε η κίνηση περνάει από εσένα).

 

Για πείτε... (ή ανοίξτε νέο θέμα, νομίζω θα ήταν χρήσιμο)

 

Και θα έχεις συνέχεια ανοικτό ένα pc για αυτή την δουλειά γιατί;;; Αμαρτία!!! :mrgreen:

 

Παλαιότερα σε κάποια αντίστοιχη συζήτηση είχαν αναφερθεί τα dd-wrt και open-wrt τα οποία περνάς σε router που υποστηρίζονται και από εκεί ελέγχεις και ποιος μπαίνει και με τι ταχύτητα τον αφήνεις να κατεβάζει/ανεβάζει και ποια πρωτόκολλα ή site αφήνεις ανοικτά (μέχρι και τις αναζητήσεις ως προς συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά μπορεί να κόβει) ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορείς να βλέπεις ποιες σελίδες βλέπει και αν θέλεις κάτι το ιδιαίτερο μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου με iptables.

 

Και τα δυο που ανάφερα παραπάνω έχουν wiki, ρίξτε τους μια ματιά γιατί πραγματικά αξίζει, όσοι έχουν κάποιο router που δεν υποστηρίζεται αλλά έχουν telnet/ssh πρόσβαση σε αυτό και φυσικά όρεξη να μάθουν πως δουλεύει το δίκτυο γενικότερα, ας ρίξουν μια ματιά σε iptables tutorials ή ας βρουν σχετικά βιβλία. :-)

 

Για το θέμα της πρόσβασης τώρα, είμαι της άποψης ότι πρόσβαση στο δίκτυο θα πρέπει να έχουν όλοι όπως όλοι, πχ δωρεάν η ελάχιστη δυνατή ταχύτητα που μπορεί να δοθεί, αφού το δίκτυο είναι μέσο ενημέρωσης και πληροφόρησης και σε αυτό πρόσβαση θα πρέπει να έχουν όλοι.

 

Από εκεί και πέρα το κακό του Έλληνα είναι ότι είναι παρτάκιας. Κοιτάει τον εαυτό του και την βόλεψή του και αγνοεί επιδεικτικά για το κάθε τι που φαινομενικά δεν τον αγγίζει μέχρι που θα φτάσει το κακό και σε αυτόν και τότε θα φωνάζει και θα οδύρεται ότι οι άλλοι δεν κάνουν απολύτως τίποτα!!!

 

Υπάρχουν ασύρματα μητροπολιτικά δίκτυα και αυτά συνεχίζουν να αναπτύσσονται ψάξτε το λίγο και ας αρχίσουμε έστω και τώρα να συμπεριφερόμαστε ως άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τους γύρω τους αφού σε αυτή την κοινωνία υπάρχουμε και ζούμε και εμείς και εκεί που βρίσκονται οι άλλοι μια μέρα μπορεί να βρεθούμε και εμείς.

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Thomson που αναφέρεται πιο πάνω, που ελέγχεις αν είναι disabled το WPS? Έχω το Thomson 585v7.

Ευχαριστώ!

 

Στον δικό μου (TG782 από Cyta) κάνεις το εξής:

 

1. Enable wireless (αν δεν είναι ήδη)

2. Telnet στον router (π.χ. με το PuTTY) δίνοντας την IP του (η ίδια IP από την οποία μπαίνεις και στο web interface)

3. Login με το ίδιο username/password που οποία μπαίνεις και στο web interface

4. Δίνεις "wireless wps config" και βλέπεις κάτι σαν το εξής:

 

>{cytauser}=>wireless wps config
WPS enabled.
WPS (enabled) configuration for ssid0
state                          = enabled

 

Αυτό σημαίνει ότι έχω ενεργοποιημένο WPS. Βλέπεις το ssid0 και μετά δίνεις "wireless wps config ssid_id=0 state=disabled". Δεν παίρνεις κάποιο output, αλλά τώρα αν δώσεις πάλι "wireless wps config" θα πρέπει να δεις να λέει state = disabled.

 

5. Δίνεις "saveall". Αγνοείς τα διάφορα error που τυχόν εμφανιστούν.

6. Τελείωσες! Το WPS είναι απενεργοποιημένο δια παντός. Δίνεις "exit".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...