Προς το περιεχόμενο

Παραβίαση της προστασίας ασύρματων δικτύων WPS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Και τα Thomson της Forthnet αλλά δεν θυμάμαι αν το έχουν εξ ορισμού ενεργοποιημένο.

 

Στα δυο που εχουν περασει απο τα χερια μου, ηταν απενεργοποιημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σε κάποια Netgear υπάρχει, πχ στο δικό μου DGN3500, αλλά δεν νομίζω ότι το έχουν όλα...checkαρε το site της Netgear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το κατέχω καθόλου το θέμα...εμένα μου είναι ενεργοποιημένο το WPS?...δεν έχω καταλάβει

 

http://imageshack.us/f/825/48580982.jpg/

 

Θα πρέπει να κάνω τικ εκεί στην ασύρματη διαμόρφωση το "Μη αυτόματα" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είναι broadcast το SSID, δεν παίζει ρόλο.

Φιλτράρισμα με mac address είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για πρόσβαση wifi που γνωρίζω.

Δεδομένου ότι κάποιος ξέρει είναι πολύ εύκολο να παραβιάσει και SSID και MAC Filtering και Custom IP's. Απλά "ακούει" για λίγο το δίκτυο και βρίσκει όλες τις πληροφορίες από κάποιον συνδεδεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το κατέχω καθόλου το θέμα...εμένα μου είναι ενεργοποιημένο το WPS?...δεν έχω καταλάβει

 

http://imageshack.us...5/48580982.jpg/

 

Θα πρέπει να κάνω τικ εκεί στην ασύρματη διαμόρφωση το "Μη αυτόματα" ?

 

ναι το μη αυτόματα πρέπει να διαλέξεις σίγουρα. Και κοίτα και τις επιλογές σου στο "Ασύρματη Ασφάλεια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

damastes, μια και το ανάφερες, το mac spoofing μπορεί να περάσει εύκολα το mac filtering αλλά δεν τελειώνει εκεί η ιστορία, αρκετοί έχουν wds για να επεκτείνουν το δίκτυό τους και το σήμα του κάθε client μπορεί να μετρηθεί εκεί οπότε και από την ένταση του σήματος στα διάφορα AP μπορείς να δεις αν βρίσκεται εντός των ορίων που έχεις θέσει, just to be a little bit more paranoid. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κάποια Netgear υπάρχει, πχ στο δικό μου DGN3500, αλλά δεν νομίζω ότι το έχουν όλα...checkαρε το site της Netgear

 

κοιταξα στο browser interface δλδ αυτο που μπαινεις βαζωντας την ip του ρουτερ και δεν βρηκα κατι ...τουλαχιστον με τετοια ονομασια :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...