Προς το περιεχόμενο

Παραβίαση της προστασίας ασύρματων δικτύων WPS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι το μη αυτόματα πρέπει να διαλέξεις σίγουρα. Και κοίτα και τις επιλογές σου στο "Ασύρματη Ασφάλεια"

 

Στην "Λειτουργία ασφάλειας" έχω WPA2-Mixed...έτσι δεν πρέπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. WPA2 κρυπτογράφηση με 16ψήφιο κωδικό τουλάχιστον

2. Disable Broadcast SSID

3. Allow only registered MAC Addresses

4. Περιορισμός των IP στο δίκτυο πχ απο χ.χ.χ.1 μέχρι χ.χ.χ.5 και όλες οι διαθέσιμες κατειλημμένες.

 

Αν καταφέρει και μπει, ε τότε χαλάλι του. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. WPA2 κρυπτογράφηση με 16ψήφιο κωδικό τουλάχιστον

2. Disable Broadcast SSID

3. Allow only registered MAC Addresses

4. Περιορισμός των IP στο δίκτυο πχ απο χ.χ.χ.1 μέχρι χ.χ.χ.5 και όλες οι διαθέσιμες κατειλημμένες.

 

Αν καταφέρει και μπει, ε τότε χαλάλι του. :-D

 

Σα πολύ εύκολα τα παρατάς... :lol: :P

 

Υπάρχει και το snmp που μπορείτε να παρακολουθείτε την κίνηση και όχι μόνο του router και αν δείτε παράξενη κίνηση εφόσον σας επιτρέπει telnet ή ssh πρόσβαση το router σας (πάντα προτιμάμε router που τρέχουν dd-wrt/open-wrt) με tcpdump (ή arp poisoning/mitm) μπορούμε να δούμε που μπαίνει και τι κατεβάζει πέρα του ότι με μία φορητή συσκευή με wifi μπορούμε να βρούμε ποιος είναι και πέρα από την καζούρα που έχει φάει σε όλους τους λογαριασμούς του, του λέμε και από κοντά πόσο μακάκας είναι... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατι? Δεν αποτελει μια παραπανω προστασια?

 

ναι αλλά αντιμετωπίζεται πανεύκολα, όπως και το mac filtering...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αντιμετωπίζεται πανεύκολα, όπως και το mac filtering...

 

 

ασε που με hidden SSID πρεπει να το βαζεις καρφωτα στα κινητα, λαπτοπς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα πολύ εύκολα τα παρατάς... :lol: :P

 

Υπάρχει και το snmp που μπορείτε να παρακολουθείτε την κίνηση και όχι μόνο του router και αν δείτε παράξενη κίνηση εφόσον σας επιτρέπει telnet ή ssh πρόσβαση το router σας (πάντα προτιμάμε router που τρέχουν dd-wrt/open-wrt) με tcpdump (ή arp poisoning/mitm) μπορούμε να δούμε που μπαίνει και τι κατεβάζει πέρα του ότι με μία φορητή συσκευή με wifi μπορούμε να βρούμε ποιος είναι και πέρα από την καζούρα που έχει φάει σε όλους τους λογαριασμούς του, του λέμε και από κοντά πόσο μακάκας είναι... :lol:

 

ναι ομως με καποιο απλο προγραμμα μπορει να αλλαξει και την mac address του για να μην εκτεθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξει την mac address δεν θα μπορεί να συνδεθεί, εσύ όμως θα τον μαγκώσεις όταν θα έχει συνδεθεί με spoofed mac address για να προσπεράσει το mac filtering και αφού βέβαια του έχεις πάρει όλα τα usernames/passwords... :devil:

 

Ξέρω μερικά καλόπαιδα που σκόπιμα αφήνουν ανοικτό και δεύτερο ασύρματο με wep για να παίζουν με τους γείτονες... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά προσπαθώ πολύ ώρα να σπάσω το ασύρματο μου δίκτυο και δεν μπορώ. :S έχω βγάλει το " Disable Router's PIN" και ακόμα δεν μπορώ να το hackάρω.(με linux πάντα)

 

Κολλάει στο [+] Waiting for beacon from [bssid μου].

 

Μάλλον δεν πιάνει. :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά προσπαθώ πολύ ώρα να σπάσω το ασύρματο μου δίκτυο και δεν μπορώ. :S έχω βγάλει το " Disable Router's PIN" και ακόμα δεν μπορώ να το hackάρω.(με linux πάντα)

 

Κολλάει στο [+] Waiting for beacon from [bssid μου].

 

Μάλλον δεν πιάνει. :S

 

Και εγώ το ίδιο δοκιμάζω αλλα είμαι ακριβώς στο ίδιο στάδιο..

Αντε να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...