Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αληθεια το watch dogs θα βγει τελικα το Μαρτη?

επισημα δεν εχουν πει κουβεντα. απο εκει και περα, το δεκεμβριο σε καταλογο του shopto φανηκε με ημ/νια τελος μαρτη, αλλα πιο προσφατα, τωρα τον ιανουαριο σε αντιστοιχη κινηση απο το amazon, η ημ/νια απο εκει ελεγε...30 ιουνιου

ολα ανοιχτα ομως μεχρι να τραγουδησει η χοντρη.

 

----------------------------------------------------------------------------

more bad news incoming...

 

το driveclub, μετα απο την πρωτη καθυστερηση και το χασιμο του launch, ειχε δηλωθει για 22 φεβρουαριου με το λανσαρισμα του ps4 japan. ομως, ειχαμε μερικα ακυρα...

 

πρωτο ακυρο ηταν οταν στα psn+ games για το φεβρουαριο που διερρευσαν την προηγουμενη εβδομαδα, το drive club δεν υπηρχε ..πουθενα.

αμεσως τοτε σκασανε μυτη οι playstation-ευλογητρες, και μας ειπανε οτι ...επειδη η sony αυτο θα το δινει ..μονιμα στο ps4, δεν θα μπει σε λιστα με rotation, αλλα θα ανακοινωθει μονο του..

ολα καλα λοιπον ειπαμε...

 

σημερα ομως, στις πληροφοριες για το game απο japan μερια, ....ξηλωθηκε η παγια ημερομηνια της 22ης φεβρουαριου, και στη θεση της μπηκε ενα "ημερομηνια θα ανακοινωθει"

 

οσοι θελετε να εξασκεισετε τα ιαπωνικα σας, ιδου:

http://remoon.blog15.fc2.com/blog-entry-28957.html

 

 

.....το ειχα πει απο την αρχη, οτι το drive club θα φαει μεγαλη καθυστερηση, ωστε να βελτιωθει οσο μπορει και να περασει και ο καιρος, ωστε να αποφυγει την ..ολοκληρωτικη συντριβη εναντι στο χτηνος που λεγεται forza 5.

και εαν του forza 5 του βαλανε ..80αρια, απο αυτα που ειχα δει το driveclub με τα ιδια κριτηρια δεν θα επιανε ουτε ..40αρια.

 

 

το ρεζουμε?

οσοι το ειχατε υπολογισμενο στανταρακι για το φεβρουαριο το driveclub, μαλλον ωρα να βαζετε διπλα ενα ερωτηματικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα η καθηστεριση ειναι για να το κανουν develop ας ειναι τι να κανουμε...

κατι ολοκληρωτικες συντριβες κτλπ που γραφεις δεν ασχολουμε καν

υποψιν οτι γραφεις στο thread του ps4 οποτε οσο μπορεις ασε τα εριστικα κτλπ γιατι δεν βοηθανε καπου (ισα ισα θα εχουμε απαντησεις απο καποιους αλλους και θα γινει ps4 vs xbox) αν θελεις να γραφεις τετοια πανε γραψτα εκει ;)

(και ναι ξερω οτι εχεις ps4 δεν αλλαζει κατι σε οτι ειπα με το αν εχεις η οχι B) )

κριμα παντος they need to step it up...το περιμενα το drive club αρκετα...oh well ας ελπισουμε οτι ειναι για καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια 2 θα ειναι δωρεαν στο plus?Εννοεις και το Drive club αν καταλαβα καλα?

DriveClub και Outlast. 

 

Το Outlast πάει για Φεβρουάριο, άρα θα το δούμε τέλος Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου λογικά. Το DriveClub, ακόμα κι αν όντως βγαίνει 22/2, δε θα μπορούσε να είναι στο Plus του Φεβρουαρίου, όχι επειδή "είναι στάνταρ, άρα όχι στη λίστα", αλλά επειδή τότε που βγαίνει πάει για το Plus του Μαρτίου. 

 

Ας ελπίσουμε να βγει όντως τότε. Και να μη βγει, για να είμαι ειλικρινής, προτιμώ να το δουλέψουν παραπάνω κι ας το αργήσουν, παρά να πάρουμε κάνα χάλι σαν το BF. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα η καθηστεριση ειναι για να το κανουν develop ας ειναι τι να κανουμε...

κατι ολοκληρωτικες συντριβες κτλπ που γραφεις δεν ασχολουμε καν

υποψιν οτι γραφεις στο thread του ps4 οποτε οσο μπορεις ασε τα εριστικα κτλπ γιατι δεν βοηθανε καπου (ισα ισα θα εχουμε απαντησεις απο καποιους αλλους και θα γινει ps4 vs xbox) αν θελεις να γραφεις τετοια πανε γραψτα εκει ;)

(και ναι ξερω οτι εχεις ps4 δεν αλλαζει κατι σε οτι ειπα με το αν εχεις η οχι B) )

κριμα παντος they need to step it up...το περιμενα το drive club αρκετα...oh well ας ελπισουμε οτι ειναι για καλο

κοιτα, εγω τα λεω παντα οπως ειναι.. και σαν ατομο που γουσταρει ...ραλακια, οπωσδηποτε το drive club το ειχα/εχω στο στοχαστρο μου πολυ περισσοτερο απο ..τους περισσοτερους!!

 

ΟΜΩΣ

οτι ειχαμε δει, ηταν ενα ΠΟΛΥ απλο racing, με υποτυπωδη physics, που ...βογγαγε στα 30fps και ειχε tearing οποτε εδειχνει την οθονη γεματη με τα διακοσμητικα ..κουρκουμπινια που θελουνε να δειχνουνε.

το δε gameplay, εκτος οτι παρα-arcadeιζε, να σου θυμισω οτι υποτιθεται οτι αυτο θα ηταν ο ορισμος του "social racing game", και απο αυτα τα feautures ειχαμε δει ενα ..μηδενικο επισης.

 

δηλαδη, ουτε λιγο ουτε πολυ, το σπουδαιοτερο πραγμα που ειχε το drive club ειναι τα ...δεντρα. ("θυμισου και τη διαφημιση: τα βλεπετε αυτα εκει τα δεντρα? ειναι ΟΛΑ 3d" :D)

 

θες να παμε και παρακατω? το forza δεχτηκε βαρυτατη κριτικη και πηρε και πανω απο 10 μοναδες πιο κατω απο οτι συνηθως, γιατι λεει ειχε ΜΟΝΟ 200 αυτοκινητα.

ξερεις ποσα ητανε να εχει το driveclub? αν δεν ξερεις, μαθε το: μολις 50 το συνολο. και φυσικα δεν αναφερομαι στη τζαμπαντεν εκδοση του ps+, αλλα την φουλ κομπλε.

αυτοκινητα ταυτοχρονα στην οθονη? χωρις να υπαρχει επισημη ανακοινωση, απο τα γνωστα "καναλια" στην αρχη ειχαμε μαθει για ..8, και καπως αργοτερα ειπανε για ..12. το χειροτερο ομως ειναι οτι 12 αυτοκινητα στην οθονη, ειδαμε μονο στα ΠΟΛΥ ελεγχομενα gifάκια που η εταιρεια ανεβαζε στο facebook. και ακομα και τα gifακια ειχανε tearing αν τα προσεξεις...

 

θες να πουμε και οτι απο "open racing game" που το λεγαμε στην αρχη, καταληξαμε στο οτι εχουν 5 περιβαλλοντα με πολυ κλειστες πιστες, που ο γυρος ειναι διαρκειας της ταξης του κατω απο εναμισι λεπτο, αν εισαι και ασχετος οδηγος. τι open road και @@ λοιπον?

και να υπενθυμισω οτι αυτο ξεκινησε να λεγεται οτι θα ειναι η απαντηση στο (καρα-ανοιχτο και με πολυ καλα physics) forza horizon.. αμε, πως? ...εκλασε το horizon και βγηκε ...το driveclub. (για το f5 δεν συζηταμε καν!)

 

κανε εσυ τη σουμα απο αυτα, τα βασικα που αναφερω, και αν νομιζεις οτι εχω αδικο στην κριση μου οτι το τραβηξανε πισω για να μην σφαγιαστει (κανονικα ομως!) και για να μην εξ'αιτιας του υποτιμηθει το ps4 εναντι του xbone απο την πρωτη μερα, ελα να μου το πεις να το συζητησουμε.

εμενα η γνωμη μου, αυτη ειναι, και την εχω διατυπωσει απο πριν να παραλαβω και το playstation, και το xbone και το forza...

 

και οταν στο gaf πριν ΕΞΙ μηνες εγω  και μερικοι αλλοι ρωταγαμε, "ρε παιδια, που ειναι αυτα τα ..features που δεν τα εχει δει κανεις"?

και παλι οι playstation-απολογητρες μας λεγανε "α, δεν την ξερετε αυτη την εταιρια? ΠΑΝΤΑ τελευταια στιγμη, στις τελευταιες 10 μερες παρουσιαζουν ενα ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο game απο αυτο που εδειξαν,μην ανησυχειτε, they always deliver"

και ετσι φτασαμε 2 μηνες πριν το ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ release, ολα τα video που ειχανε δειξει να λενε οτι ειναι ..pre-alpha και στο 30%...

τετοια γελιοτητα, και με καλη πιστη κιολας... αν δεν θυμασαι εσυ, θυμαμαι εγω και πολυ καλα! :D

 

 

περα απο αυτα τα ...δυστυχηματα...

το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που εχει συμβει στην περιπτωση driveclub, ειναι οτι πηρανε εναν designer απο την πρωην bizarre (δηλ. pgr) και τον δευτερο που ειχανε απο πιο παλια, αυτον που εφτιαχνε τα ΤΡΕΗΛΕΡ για το pgr κλπ.

για αυτο και τα τρεηλερ του driveclub ητανε απο την πρωτη στιγμη φανταστικα. οχι ομως in-game.

 

για τον designer, τωρα με τις καθυστερησεις εχω ελπιδες οτι θα μπορεσει να βαλει το χερακι του αν του το επιτρεψουυν, μπας και σωθει και βγει καλο arcade το dc.. πιο πριν ητανε περισσοτερο για το μελλον αυτη η αποκτηση, παρα για το drive club αν αυτο εβγαινε το νοεμβριο ή εστω μεχρι και τωρα....

 

εχω δουλεια τωρα και δεν μπορω να γραψω περισσοτερα, αλλα πιστεψε με, οταν γραφω το τραβηξανε πισω για να σωθουνε, το εννοω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν χρειαζεται τοση αναλυση.:P

Απλα ηταν ανετοιμο και καθυστερησε.

Και οντως ισχυει οτι η evolution ειναι της τελευταιας στιγμης.

Τα τελευταια βιντεακια btw δειχνουν οπως τα αρχικα trailer(αν οχι καλυτερα) και στο τελος θα ειναι ακομα καλυτερο το αποτελεσμα.

Στα γραφικα δεν το φοβαμαι.Στα υπολοιπα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ζητησα αναλυση του drive club εναντι του forza(που δεν μπορεις να κανεις κιολας based στο τι ειδες σε βιντεακια οτι γραφεις και εσυ more or less για το ryse και εμας που το κρινουμε απο βιντεο χωρις να το παιξουμε-and you know you are right- λλα αυτο κανεις και εσυ ακριβως εδω) ουτε και νομιζω να τα βαζει κανεις στο ιδιο επιπεδο

(i ain't τουλαχιστον) ουτε και η ιδια η sony δλδ

εχει σειρα η sony που κοντραροντε με το forza και λεγεται gran turismo οχι drive club

αυτο που σου ζητησα ειναι να σταματισεις να εισαι εριστικος (γιατι εισαι μια με τα comments οτι δεν εχει παιχνιδια μια με τα controller τωρα με το drive club) πετας σφινες αδελφε πως αλλιως να στο πω χωρις να χρειαζεται πες οτι θελεις χωρις τους στομφωδης χαρακτηρισμους που χτυπανε ασχημα στο ματι και αρχιζουν το flame

προσωπικα συμφωνω σε αυτα που γραφεις της περισοτερες φορες more or less

αλλα θα μπορουσες να τα γραφεις ποιο "διπλωματικα" για να αποφευγεται το flame

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα δεν χρειαζεται τοση αναλυση. :P

 

δεν ζητησα αναλυση του drive club εναντι του forza(που δεν μπορεις να κανεις κιολας based στο τι ειδες σε βιντεακια οτι γραφεις και εσυ more or less για το ryse και εμας που το κρινουμε απο βιντεο χωρις να το παιξουμε-and you know you are right- λλα αυτο κανεις και εσυ ακριβως εδω) ουτε και νομιζω να τα βαζει κανεις στο ιδιο επιπεδο

(i ain't τουλαχιστον) ουτε και η ιδια η sony δλδ

εχει σειρα η sony που κοντραροντε με το forza και λεγεται gran turismo οχι drive club

...

προσωπικα συμφωνω σε αυτα που γραφεις της περισοτερες φορες more or less

αλλα θα μπορουσες να τα γραφεις ποιο "διπλωματικα" για να αποφευγεται το flame

λοιπον, η μινι-αναλυση των δεδομενων παντα χρειαζεται, ωστε να ξεχωριζει το flame και το trolling απο μια λογικη σειρα που εξηγει πως ηρθανε τα πραγματα.

δεν flame-αρω, και για να ειμαι και ειλικρινης, θεωρω οτι οι αντιστοιχες κουβεντες στα γραφεια της sony, ητανε πολυ πιο βαριες απο αυτα που εγραψα εγω εδω περα.

δεν ειναι ΕΥΚΟΛΗ αποφαση να αναστελλεις το ενα απο τα τρια βασικα σου launch games, ειδικα οταν αυτο εχει μεινει στο spotlight αναλογικα περισσοτερο χρονο απο τα αλλα δυο... επισης αυτο το ιδιο το ειχανε επιλεξει για να ζμπρωξουνε τις συνδρομες στο plus. ή μηπως οχι??

σκεφτειτε λοιπον τι κουβεντες γινανε πισω απο κλειστες πορτες, και μετα πειτε μου αν τα γραφω ...δραματικα εγω...

 

παμε παρακατω

ναι μεν υπαρχει το gran turismo ως αντιπαλο δεος του forza motorsport, αλλα αυτο μολις βγηκε για ps3(!!), και μιας και οπως θα διαπιστωσατε ακομα κουβαλαει αμαξια και πιστες απο το playstation ...2, οποιος εχει μυαλο το βαζει και σκεφτεται ποσο καιρο θελει η polyphony για να βγαλει κατι αντιστοιχο του forza 5, οπου εκει δεν χρησιμοποιηθηκε τιποτα απο το 360.. ποσο μαλλον απο το original xbox..!

οποτε, αναγκαστικα "ανδρωθηκε" (virtually) το drive club και πηγε να βαλει πιο φαρδια παπουτσια, για να πατησει τις τρυπες του gt.

αλλωστε, δεν ηταν ασχετοι ουτε με τη sony, ουτε με την συγκεκριμενη εταιρια αυτοι που στις αρχες ονοματιζαν για αντιπαλο δεος του dc το forza horizon. και οπως ειπα, περασε και δεν ακουμπησε καν...

 

τωρα, δεν καταλαβαινω και ποιος ειναι ο λογος που με εμποδιζει να κανω μια ποσοτικη αναλυση...

ειπα: 200 cars το forza, 50 το (φουλ) driveclub.

ειτε δεν εχω παιξει το forza, ειτε δεν εχω παιξει το driveclub, για μια ποσοτικη αναφορα/αναλυση, ουδεμια σχεση εχει.

fact: το forza που κατηγορηθηκε οτι εχει πολυ λιγα αμαξια, εχει τουλαχιστον 400% περισσοτερα απο τον αντιπαλο του, το dc.

ετσι ειναι, ειτε εχεις παιξει το demo ειτε οχι. το αυτο και για το αν σπαει η οθονη.. ειτε το παιξω ειτε το δω, το tearing φαινεται και στις δυο περιπτωσεις.. το aliazing επισης.

το αν/ποσο ειναι arcade επισης, χωρια οτι κανει "μπαμ" τι ειναι αν παρακολουθησει κανεις (boing boing - no damage - νηπιακα physics κλπ)

απο μονοι τους μετα το πρωτο demo βγηκαν και ειπανε "arcade to the max".

 

 

συμφωνω οτι θα μπορουσα να τα γραψω αλλιως, αλλα πρωτον ειναι μεγαλη πουστια της sony το ολο θεμα, και αν δεν το ξερατε, η sony ειχε αποφασισει οτι δεν θα ειναι launch game και δεν ελεγε κουβεντα, μεχρι που ψαχνοντας για νεα του παιχνιδιου βρηκαμε οτι καποιοι βασικοι devs ..λειπανε με αδεια, και ετσι καποιος ανοιξε το στομα του, και δυο μερες μετα εβγαλε η sony ανακοινωση την τελευταια στιγμη.. ΠΟΥΣΤΙΑ λοιπον κατ'αρχην, και κατα δευτερον, αν ητανε να γραφω ...διπλωματικα, τοτε ή θα ημουνα στο διπλωματικο σωμα, ή θα εγραφα μονιμως ..ψεμματα.

αυτη ειναι η πραγματικοτητα ρε παιδες. ειτε την βλεπουμε στα ματια και κοζαρουμε, ειτε κανουμε τους χανους και σφυραμε αδιαφορα..

 

και ξαναλεω, προσωπικα το drive club το βρισκω 15Χ πιο ενδιαφερον και απο το killzone, και απο το knack.

ομως την αγιαστουρα την αφηνω για τους παπαδες και τους ..παπαρες :D

Επεξ/σία από p3tran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρασε το θεμα με το driveclub..οταν με το καλο βγει θα το κρινουμε..τωρα οι αναλυσεις ειναι ατοπες γιατι στην τελικη μπορει να βγει και παιχνιδαρα και να εκτεθουν μερικοι..επισης πουστια ειναι σου δινουν καθε μηνα car packs επι πληρωμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρασε το θεμα με το driveclub..οταν με το καλο βγει θα το κρινουμε..τωρα οι αναλυσεις ειναι ατοπες γιατι στην τελικη μπορει να βγει και παιχνιδαρα και να εκτεθουν μερικοι..επισης πουστια ειναι σου δινουν καθε μηνα car packs επι πληρωμη...

 

+

 

Τώρα λένε θα πούνε σύντομα ημ. κυκλοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρασε το θεμα με το driveclub..οταν με το καλο βγει θα το κρινουμε..τωρα οι αναλυσεις ειναι ατοπες γιατι στην τελικη μπορει να βγει και παιχνιδαρα και να εκτεθουν μερικοι..επισης πουστια ειναι σου δινουν καθε μηνα car packs επι πληρωμη...

 

εφ'οσον αντιληφθηκες οτι δεν ειναι flame οπως ειπωθηκε αρχικα, ολα καλα. νομιζω εγραψα αρκετο background που οποιοσδηποτε καταλαβαινει οτι και εχω ασχοληθει και εχω παρακολουθησει.

 

μακαρι το drive club να βγει παιχνιδαρα, ολοι οσοι εχουν/θα παρουν την κονσολα θα βγουνε κερδισμενοι.

ειδικα τυποι σαν κι εμενα που γουσταρουνε ραλακια, πολλαπλασια απο τους υπολοιπους.

και μακαρι να γινει το μαγικο και να βγει και συντομα επισης.

 

ομως, αν ειναι πουστια να σου πουλανε 50 εξτρα αυτοκινητα σε εξομοιωτη, οταν σου εχουν ηδη δωσει 200 με το παιχνιδι,

περιμενω να δω τον χαρακτηρισμο σου για την αντιστοιχη περιπτωση του drive club.. ειτε εχει τα αρχικα 50, ειτε προσθεσουνε μερικα ακομα μεχρι να βγει..

 

εκτος κι αν πουμε οτι το dc δεν θα εχει dlc... το βλεπεις πιθανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κουρασε το θεμα με το driveclub..οταν με το καλο βγει θα το κρινουμε..τωρα οι αναλυσεις ειναι ατοπες γιατι στην τελικη μπορει να βγει και παιχνιδαρα και να εκτεθουν μερικοι..επισης πουστια ειναι σου δινουν καθε μηνα car packs επι πληρωμη...

 

εφ'οσον αντιληφθηκες οτι δεν ειναι flame οπως ειπωθηκε αρχικα, ολα καλα. νομιζω εγραψα αρκετο background που οποιοσδηποτε καταλαβαινει οτι και εχω ασχοληθει και εχω παρακολουθησει.

 

μακαρι το drive club να βγει παιχνιδαρα, ολοι οσοι εχουν/θα παρουν την κονσολα θα βγουνε κερδισμενοι.

ειδικα τυποι σαν κι εμενα που γουσταρουνε ραλακια, πολλαπλασια απο τους υπολοιπους.

και μακαρι να γινει το μαγικο και να βγει και συντομα επισης.

 

ομως, αν ειναι πουστια να σου πουλανε 50 εξτρα αυτοκινητα σε εξομοιωτη, οταν σου εχουν ηδη δωσει 200 με το παιχνιδι,

περιμενω να δω τον χαρακτηρισμο σου για την αντιστοιχη περιπτωση του drive club.. ειτε εχει τα αρχικα 50, ειτε προσθεσουνε μερικα ακομα μεχρι να βγει..

 

εκτος κι αν πουμε οτι το dc δεν θα εχει dlc... το βλεπεις πιθανο?

Το θεωρω πουστια ανεξαρτητου παιχνιδιου και κονσολας..για μενα αυτα τα φαινομενα πρεπει να σταματησουν τωρα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>κοιτα, η πραγματικοτητα ειναι οτι υπαρχει κοσμος που αγοραζει, οποτε το μονο που ειναι 100% σιγουρο, ειναι οτι αποκλειεται να σταματησουν..</p>

Σιγουρα..απλα αυτος ο κοσμος δεν ξεκινησε να ασχολειται με το αντικειμενο απο την εποχη που ασχολουμαστε εσυ και εγω...εμενα πολυ μου κακοφαινεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σηκωνει πολυ κουβεντα.. για μενα δεν υπαρχει απολυτη απαντηση...

και ας το παρουμε απο το ξεκινημα του...

πχ στο oblivion, πληρωσα και για το shivering isles, πληρωσα και για το horse armor.

τα ιδια ειναι αυτα τα dlc? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...