Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πρέπει να είχες και πολλά παιχνίδια στο PS3, ε; :P

Εγώ, με το 250άρι μοντέλο, έχει χρειαστεί πολλές φορές να σβήσω παιχνίδια. Είχε και την ιδιαιτερότητα να χρειάζεται διπλάσιο χώρο για να κάνει την εγκατάσταση το PS3.

You tell me. ;) Έχω καθαρά και μόνο exclusives, τίποτα άλλο. Πάλι καλά που χώρεσαν πάντως, ήθελα να βάζω το δισκάκι και να παίζω αμέσως, οποιαδήποτε στιγμή όσα χρόνια και να περάσουν.

 

25fr2fd.jpg

 

 

Ναί, αυτό με τα digital μεγάλη σαχλαμάρα..

 

Το LOL συγκεκριμένα σπέρνει σε πωλήσεις :P

http://1u88jj3r4db2x4txp44yqfj1.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2014/01/top-10-superdata.jpg?w=558

Ένα απλό δείγμα. Και μην ξεχνάμε πως το Steam δεν αποκαλύπτει νούμερα.

 

The Witcher 3 – Out Of Its 4 Million Sold Copies, 1.3 Million Were From The PC Version

 

2013.. Καλά κρασιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι να αγοράσω την κονσόλα να παίξω κάνα Last of Us, το μόνο που με ξενερώνει κάπως είναι η ποιότητα του χειριστηρίου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You tell me. ;) Έχω καθαρά και μόνο exclusives, τίποτα άλλο. Πάλι καλά που χώρεσαν πάντως, ήθελα να βάζω το δισκάκι και να παίζω αμέσως, οποιαδήποτε στιγμή όσα χρόνια και να περάσουν.

 

25fr2fd.jpg

 

 

Ναί, αυτό με τα digital μεγάλη σαχλαμάρα..

Είχε βγει το Journey σε δισκάκι Oo. Πως μου ξέφυγε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε βγει το Journey σε δισκάκι Oo. Πως μου ξέφυγε αυτό;

Ναί. Αρχικά βγήκε μόνο Ασία και αμερική (το έκανα import απο Κίνα).

Αργότερα ήρθε και Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι να αγοράσω την κονσόλα να παίξω κάνα Last of Us, το μόνο που με ξενερώνει κάπως είναι η ποιότητα του χειριστηρίου..

Μια χαρά είναι το ds4 στο χέρι σου, ειδικά όσοι ιδρώνουν πολύ στα χέρια πλέον δεν υπάρχει θέμα λόγω του υλικού.

 

Στα αναλογικά καποτάκια και λίγο λαδωματάκι στις σκανδάλες, αν δεν τα έχουν φτιάξει ακόμα αυτά στις πιο καινούριες παρτίδες.

Το last of us αξίζει και έχει και εθιστικότατο mp. Αν και θέλω να πω πολλά να πω για αυτό, θα τα πω όταν έχω όρεξη για θάψιμο στο ανάλογο topic.. ή να ανοίξω εγώ ένα και να αφορά μόνο το online κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όποια αδυναμία του χειριστηρίου λύνεται με 2-3 ευρώ καποτάκια, τα οποία έχουν και καλύτερη αίσθηση και θα τα πρότεινα ανεξαρτήτως ποιότητας μοχλών.

 

Οι σκανδάλες που τρίζουν δεν πρέπει να είναι εξίσου συχνό φαινόμενο, πάντως, δεν έχει τύχει ούτε στα δικά μου ούτε σε φίλων, ενώ οι μοχλοί έχουν φθαρεί σε όλα τα χειριστήρια που ήταν μαζί με την κονσόλα day one.

 

To Last of Us τα σπάει σε κάθε επίπεδο. Πέρα από το single player, που είναι αριστούργημα, έχει κι αρκετά εθιστικό και διαφορετικό multiplayer από τα περισσότερα παιχνίδια της αγοράς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα thermal pad, σε ποια επιπλέον chip αναφέρεσαι ? Οι DDR μνήμες νομίζω έχουν pads από τη "μαμά" αλλά σε όλα τα tear-down videos που έχω δει είναι είτε κομμένα λάθος η λείπουν από μερικές μνήμες. Είναι τόσο πολλές αυτές οι περιπτώσεις που αναρωτιέμαι εάν η Sony επίτηδες δεν έχει κόψει τα pads ώστε να μην καλύπτουν ολόκληρη τη μήνη για κάποιο λόγο (ίσως δεν είναι καλό για το μηχάνημα?). Κάποιες με περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα μπορεί να μας διαφωτίσει ?

 

Σε ολα αυτα τα σημεια αν ειναι δυνατον να τοποθετηθουν pads που να καλυπτουν τη συνολικη επιφανεια των chips, αν αυτο ειναι εφικτο.

 

Δεν το έχει κάνει επίτηδες. Υπάρχουν εκεί επικοδομητικά και για τον ίδιο λόγο το προτείνουμε και εμείς.

 

Οι DDR μνήμες δεν κινδυνεύουν τόσο από τη ζέστη. Οκ, το ps4 έχει GDDR5, αλλά είναι μία δοκιμασμένη μνήμη εδώ και πολλά χρόνια.

 

Ας μη γελιόμαστε, το κυριότερο είναι η σωστή απαγωγή της θερμότητας από το ίδιο το SOC και αυτό μπορεί εν μέρει να γίνει με την αλλαγή πάστας πάνω στο SOC. Και επίσης με τον καθαρισμό του μηχανήματος από τη σκόνη και του ανεμιστήρα για τους ίδιους λόγους. Επίσης, η σωστή απαγωγή θερμότητας από τα power phases και regulators είναι πολύ σημαντική.

 

Θαύματα όμως δε μπορούν να γίνουν, αν το design της θερμικής απαγωγής δεν είναι τέλειο ή έχει προβλήματα, στο μέλλον θα αστοχήσουν αρκετές κονσόλες. Αυτό δεν είναι καινούριο, συνέβαινε και επί εποχές ps3 και xbox360 με τα γνωστά "ylod" και "rrod".

 

Ο τελικός χρήστης αυτό που μπορεί να κάνει είναι να κάνει ό,τι περνάει από το δικό του χέρι, ώστε να μη χειροτερέψει το υπάρχον thermal design του προιόντος και τα παραπάνω που ανέφερα είναι προς το σκοπό αυτό.

 

 

Προσωπικά, τίθεμαι εναντίον της αγοράς κονσόλας στο launch period εξαιτίας αντίστοιχων προβλημάτων. Στην τωρινή γενιά είναι λίγο διαφορετικά γιατί σχεδόν όλη η υπολογιστική δύναμη των κονσολών συγκεντρώνεται στο main SOC.

 

Οπότε αν δεν υπάρξει revision στο SOC ή redesign στο σασί, λίγα πράγματα θα αλλάξουν.

 

Πάντως το One χαίρει πολύ καλύτερης απαγωγής θερμότητας εξαιτίας του σχεδιασμού της κονσόλας σε μέγεθος σασί, σε ψύκτρα, σε εξαγωγές αέρα και στο γεγονός πως η κονσόλα δεν είναι σχεδιασμένη να τοποθετείται κάθετα. Τέλος, ο αρχικός της σχεδιασμός ήταν τέτοιος ώστε να μπορεί να δουλεύει ανοικτή επί χρόνια, ακολουθώντας το περίφημο τότε δόγμα της MS "always connected, always on".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε ολα αυτα τα σημεια αν ειναι δυνατον να τοποθετηθουν pads που να καλυπτουν τη συνολικη επιφανεια των chips, αν αυτο ειναι εφικτο.

 

Δεν το έχει κάνει επίτηδες. Υπάρχουν εκεί επικοδομητικά και για τον ίδιο λόγο το προτείνουμε και εμείς.

 

Οι DDR μνήμες δεν κινδυνεύουν τόσο από τη ζέστη. Οκ, το ps4 έχει GDDR5, αλλά είναι μία δοκιμασμένη μνήμη εδώ και πολλά χρόνια.

 

Ας μη γελιόμαστε, το κυριότερο είναι η σωστή απαγωγή της θερμότητας από το ίδιο το SOC και αυτό μπορεί εν μέρει να γίνει με την αλλαγή πάστας πάνω στο SOC. Και επίσης με τον καθαρισμό του μηχανήματος από τη σκόνη και του ανεμιστήρα για τους ίδιους λόγους. Επίσης, η σωστή απαγωγή θερμότητας από τα power phases και regulators είναι πολύ σημαντική.

 

Θαύματα όμως δε μπορούν να γίνουν, αν το design της θερμικής απαγωγής δεν είναι τέλειο ή έχει προβλήματα, στο μέλλον θα αστοχήσουν αρκετές κονσόλες. Αυτό δεν είναι καινούριο, συνέβαινε και επί εποχές ps3 και xbox360 με τα γνωστά "ylod" και "rrod".

 

Ο τελικός χρήστης αυτό που μπορεί να κάνει είναι να κάνει ό,τι περνάει από το δικό του χέρι, ώστε να μη χειροτερέψει το υπάρχον thermal design του προιόντος και τα παραπάνω που ανέφερα είναι προς το σκοπό αυτό.

 

 

Προσωπικά, τίθεμαι εναντίον της αγοράς κονσόλας στο launch period εξαιτίας αντίστοιχων προβλημάτων. Στην τωρινή γενιά είναι λίγο διαφορετικά γιατί σχεδόν όλη η υπολογιστική δύναμη των κονσολών συγκεντρώνεται στο main SOC.

 

Οπότε αν δεν υπάρξει revision στο SOC ή redesign στο σασί, λίγα πράγματα θα αλλάξουν.

 

Πάντως το One χαίρει πολύ καλύτερης απαγωγής θερμότητας εξαιτίας του σχεδιασμού της κονσόλας σε μέγεθος σασί, σε ψύκτρα, σε εξαγωγές αέρα και στο γεγονός πως η κονσόλα δεν είναι σχεδιασμένη να τοποθετείται κάθετα. Τέλος, ο αρχικός της σχεδιασμός ήταν τέτοιος ώστε να μπορεί να δουλεύει ανοικτή επί χρόνια, ακολουθώντας το περίφημο τότε δόγμα της MS "always connected, always on".

 

Εγώ περίμενα ένα χρόνο για να κάνω την αγορά αλλά απ' ότι φαίνεται δεν λύθηκαν τα προβλήματα (CUH-11xxA μοντέλο), ανεβάζει πολύ συχνά στροφές το ανεμηστιράκι. Είμαι σίγουρος ότι το δικό μου έχει πολύ σκόνη μέσα και ότι η πάστα ίσως να μην είναι τοποθετημένη πολύ σωστά αλλά καθώς το μηχάνημα βρίσκεται εντός εγγύησης (για 6 ακόμα μήνες περίπου) δεν μπορώ να αποφασίσω εάν αξίζει το ρίσκο να κάνω τώρα την αλλαγή πάστας/καθαρισμό ή μετά το πέρας της εγγύησης.

 

Επίσης δεν είμαι σίγουρος ποιος είναι ο σωστός τρόπος καθαρισμού. Κάποιοι λένε ότι το καθαρίζουν με ηλεκτρική σκούπα αλλά διάβασα ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει στατικό ηλεκτρισμό με ότι αυτό συνεπάγεται. Ο συμπιεσμένος αέρας από την άλλη σπρώχνει τη σκόνη βαθύτερα στο μηχάνημα (σύμφωνα επίσης με δημοσιεύματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι να αγοράσω την κονσόλα να παίξω κάνα Last of Us, το μόνο που με ξενερώνει κάπως είναι η ποιότητα του χειριστηρίου..

Ειναι πολυ καλος ο dual shock 4 παντως(καμια σχεση με τα χαλια του 3)και επιπλεον στις καινουργιες παρτιδες εχει βελτιωθει και η ποιοτητα του χειριστηριου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο "κακο" με το πακετο του Κωτσοβολου ειναι οτι βγαινουν και για PC τα games,οποτε δε νοειται καποιος να χει gaming PC και να προτιμησει να τα παρει σε κονσολα.

 

απτην αλλη,αν καποιος δεν εχει gaming PC και περιμενει ευκαιρια για να παρει PS4,η παραπανω προσφορα ειναι no-brainer για να λεμε την αληθεια

 

 

You tell me.  ;) Έχω καθαρά και μόνο exclusives, τίποτα άλλο. Πάλι καλά που χώρεσαν πάντως, ήθελα να βάζω το δισκάκι και να παίζω αμέσως, οποιαδήποτε στιγμή όσα χρόνια και να περάσουν.
25fr2fd.jpg
 

 

 

 

μαρεσεις γιατι εισαι συνειδητοποιημενος gamer.πολυ καλη επιλογη παιχνιδιων,αλλα κυριως μπραβο για το γεγονος οτι εστιαζεις στις κονσολες για τα xclusives ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο "κακο" με το πακετο του Κωτσοβολου ειναι οτι βγαινουν και για PC τα games,οποτε δε νοειται καποιος να χει gaming PC και να προτιμησει να τα παρει σε κονσολα.

 

απτην αλλη,αν καποιος δεν εχει gaming PC και περιμενει ευκαιρια για να παρει PS4,η παραπανω προσφορα ειναι no-brainer για να λεμε την αληθεια

 

 

 

 

 

 

μαρεσεις γιατι εισαι συνειδητοποιημενος gamer.πολυ καλη επιλογη παιχνιδιων,αλλα κυριως μπραβο για το γεγονος οτι εστιαζεις στις κονσολες για τα xclusives ;)

Συμφωνώ εν μέρει. Το Arkham Knight δεν παίζεται σε Pc ας πούμε. Είναι άθλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...