Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε διαφωνεί κανένας σε αυτό. Διαφωνούμε όμως στο ότι η νικοτίνη από μόνη της καθιστά το ηλεκτρονικό τσιγάρο εξίσου επικίνδυνο με το συμβατικό και πως οι ατμιστές «παραμένουν καπνιστές».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό ειναι μια γλυκιά αυταπάτη. Αν δεν υπήρχε η ΝΙΚΟΤΙΝΗ δεν θα υπήρχε εθισμός.

Θα το έκοβε ο καθένας μαχαίρι και τα υπολοιπα θα έμεναν έξω από τα πνευμονία μας.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Εε...ναι. Δεν εμφιβάλλει κανείς για αυτό. Αυτό όμως τι σχέση έχει με τα υπόλοιπα;

Η δικιά σου λογική είναι κάτι που είναι 100 φορές κακό για μας είναι το ίδο με κάτι που είναι 1 φορά κακό για μας επειδή

"έλα μωρέ, και τα 2 κακά είναι και εξαρτήσεις".

 

Έχεις ένα περίεργο κόλλημα με την νικοτίνη και εξισώνεις το τσιγάρο με αυτήν για κάποιο λόγο, αδιαφορώντας για τις υπόλοιπες εθιστικές ουσίες που υπάρχουν σε αυτό ή για την ψυχολογική εξάρτηση. Αδιαφορείς επίσης για το αποδεδειγμένο γεγονός ότι με το ηλεκτρονικό μπορείς σταδιακά να μειώσεις την ποσότητα νικοτίνης που παίρνεις και να αγοράζεις υγρά με ολοένα και μικρότερη περιεκτικότητα μέχρι τελικά να απεξαρτηθείς τελείως.
 
Ο καθένας φυσικά είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του και αφού σύμφωνα με σένα ηλεκτρονικό και κανονικό τσιγάρο είναι ακριβώς το ίδιο μιας και περιέχουν νικοτίνη και τα 2, μπορείς να μείνεις στο κανονικό. Απλά καλό θα ήταν να μην αποθαρρύνεις τον υπόλοιπο κόσμο που προσπαθεί να κάνει την μετάβαση, να βελτιώσει την υγεία του και γιατί όχι, να το κόψει και τελείως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ενα δίκιο αλλά στον εθισμο ειναι το πρόβλημα.

 

Η ρουφιανα η νικοτινη σε "τρελενει" κι όχι το βενζόλιο, η πίσσα κ τ'αλλα τα σκατα.

 

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι βασική προϋπόθεση ειναι να πείσει ο καπνιστής τον εαυτό του ότι δεν το χρειάζεται και ύστερα θα βρει άκρη κ τρόπους να το κόψει.

 

Όταν θα πειστεί το μυαλό ότι δεν το θέλει τότε ξεκινά η διαδικασία διακοπής.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξανακυλήσει στο κανονικό τσιγάρο εδώ και μερικούς μήνες.

 

Πείτε κάνα δυνατό σετάκι που να σηκώνει πειράματα και αντοχή στον χρόνο να το ξανακόψω, γιατί η μπαταρία μου δεν κρατάει ούτε μισή ώρα τελευταία φορά που την δοκίμασα.

Να πάρω αυτά που αναφέρονται στο #607 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξανακυλήσει στο κανονικό τσιγάρο εδώ και μερικούς μήνες.

 

Πείτε κάνα δυνατό σετάκι που να σηκώνει πειράματα και αντοχή στον χρόνο να το ξανακόψω, γιατί η μπαταρία μου δεν κρατάει ούτε μισή ώρα τελευταία φορά που την δοκίμασα.

Να πάρω αυτά που αναφέρονται στο #607 ;

 

Φιλε παρε μια vision spinner 1500 η 1300 μαζι με εναν aspire bdc και θα εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να πάρω έναν καλό ατμοποιητή, δεν με πειράζει να πληρώσω κάτι παραπάνω.

Και μπαταρία όσο το δυνατόν πιο δυνατή, με αρκετή αυτονομία. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα το μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να πάρω έναν καλό ατμοποιητή, δεν με πειράζει να πληρώσω κάτι παραπάνω.

Και μπαταρία όσο το δυνατόν πιο δυνατή, με αρκετή αυτονομία. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα το μέγεθος.

 

Aπο μπαταρια αυτη ειναι η πιο δυνατη που σου ειπα αλλιως πας σε mod.

Απο ατμο ο τοπ ειναι φυσικα ο aspire nautilus αλλα ειναι πανακριβος για μενα τουλαχιστον.

 

http://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/bdc-bottom-dual-coil-clearomizers/aspire-bdc-nautilus-by-eigate-detail.html

 

http://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/bdc-bottom-dual-coil-clearomizers/aspire-bdc-vivi-nova-set-by-eigate-detail.html

 

http://www.replacesmoke.com/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/variable-voltage/aspire-cf-vv-battery-1600mah-detail.html

 

Kαι σε mod κατι τετοιο

 

http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/variable-voltage/vamo-v5-apv-variable-volt-watts-stainless-steel-1-detail.html

 

Aν ενδιαφερεσαι και για επισκευασιμο ατμο που να φτιαχνεις μονος σου αντιστασεις παμε αλλου μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Vamo 5. Αν θες να πας στο επόμενο βήμα από τις Vision Spinner, αυτό είναι το λογικό.

Την έχω και δουλεύει πολύ καλά, ενώ η λειτουργία με Variable Wattage/Voltage είναι πολύ χρήσιμη.

Ένα μικρό tip, προτίμησε stainless steel ή chrome, η μαύρη ξεβάφει μετά από λίγο καιρό και δεν φαίνεται ωραία.

Καλύτερη τιμή στο ebay: http://www.ebay.com/itm/Top-Quality-Vamo-V5-Vaporizer-Variable-Voltage-And-Wattage-APV-Genuine-2014-KSD-/261487360590?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3ce1dc7a4e

 

Ο τύπος της γειτονιάς μου μου ζήτησε 65 ευρώ για αυτήν την μπαταρία. Καταλαβαίνω ότι άλλο το να έχεις κατάστημα στην Ελλάδα και άλλο μια αποθήκη και ιντερνετικό μαγαζί, αλλά δυστυχώς μιλάμε για καθαρή κοροιδία. Οι διαφορές είναι απλά τεράστιες.

 

Επίσης, liopyr, ξαναλέω, αν πας σε Ναυτίλο, πάρε BVC Coils, όχι τα παλαιότερου τύπου BDC's, πολλά βγήκαν ελλατωματικά.

3.5-4 ευρώ Ελλάδα, 1.7-1.8 Online. Καλύτερη λύση μια μαζική παραγγελία καμιά 15αριά μαζί να σου βγάλουν μήνες.

 

Απλά να ξέρεις ότι ξεφεύγουμε λίγο στο μέγεθος πλέον, αν δεν νιώθεις άνετα να κουβαλάς ολόκληρο μεταλλικό ρόπαλο στην καφετέρια, πάρε και μια Spinner να 'χεις για έξω από το σπίτι, έτσι κι΄ αλλιώς μια 2η μπαταρία είναι απαραίτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το λινκ ειναι από αμερική, οτι γλυτώσω θα μου το φανε τα μεταφορικά. :P

BVC για ναυτίλο δεν βλέπω σε κάνα ελληνικό μαγαζί. Παίζει να μην έχουν;

 

Το μέγεθος δεν με νοιάζει, το να μην το χρησιμοποιώ έξω καλό θα μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το λινκ ειναι από αμερική, οτι γλυτώσω θα μου το φανε τα μεταφορικά. :P

BVC για ναυτίλο δεν βλέπω σε κάνα ελληνικό μαγαζί. Παίζει να μην έχουν;

 

Το μέγεθος δεν με νοιάζει, το να μην το χρησιμοποιώ έξω καλό θα μου κάνει.

 

37 Ευρώ βγαίνει μαζί με τα μεταφορικά, πάλι είναι σημαντική διαφορά. Με λίγο ψάξιμο μπορεί να βρεις

ακόμα καλύτερη τιμή.

 

BVC coils υπάρχουν σε ελληνικά μαγαζιά, τουλάχιστον τα 3 της γειτονιάς μου όλα έχουν, εμένα με ρωτήσανε από μόνοι τους πριν καν τους πω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Vamo 5. Αν θες να πας στο επόμενο βήμα από τις Vision Spinner, αυτό είναι το λογικό.

Την έχω και δουλεύει πολύ καλά, ενώ η λειτουργία με Variable Wattage/Voltage είναι πολύ χρήσιμη.

Ένα μικρό tip, προτίμησε stainless steel ή chrome, η μαύρη ξεβάφει μετά από λίγο καιρό και δεν φαίνεται ωραία.

Καλύτερη τιμή στο ebay: http://www.ebay.com/itm/Top-Quality-Vamo-V5-Vaporizer-Variable-Voltage-And-Wattage-APV-Genuine-2014-KSD-/261487360590?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3ce1dc7a4e

 

Ο τύπος της γειτονιάς μου μου ζήτησε 65 ευρώ για αυτήν την μπαταρία. Καταλαβαίνω ότι άλλο το να έχεις κατάστημα στην Ελλάδα και άλλο μια αποθήκη και ιντερνετικό μαγαζί, αλλά δυστυχώς μιλάμε για καθαρή κοροιδία. Οι διαφορές είναι απλά τεράστιες.

 

Επίσης, liopyr, ξαναλέω, αν πας σε Ναυτίλο, πάρε BVC Coils, όχι τα παλαιότερου τύπου BDC's, πολλά βγήκαν ελλατωματικά.

3.5-4 ευρώ Ελλάδα, 1.7-1.8 Online. Καλύτερη λύση μια μαζική παραγγελία καμιά 15αριά μαζί να σου βγάλουν μήνες.

 

Απλά να ξέρεις ότι ξεφεύγουμε λίγο στο μέγεθος πλέον, αν δεν νιώθεις άνετα να κουβαλάς ολόκληρο μεταλλικό ρόπαλο στην καφετέρια, πάρε και μια Spinner να 'χεις για έξω από το σπίτι, έτσι κι΄ αλλιώς μια 2η μπαταρία είναι απαραίτητη.

Να πουλάς 65€ κάτι που έχει στο ebay 40€ δεν το θεωρώ κοροϊδία προσωπικά, νορμάλ μου φαίνεται. Σόρυ για την παρέμβαση :-)  

 

edit: 47€ βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λινκ ήταν ενδεικτικό. Ορίστε, άλλος πωλητής, 23 ευρώ με ΔΩΡΕΑΝ μεταφορικά.

 

http://www.ebay.com/itm/New-KSD-Vamo-V5-Variable-Voltage-And-Wattage-APV-2014-Chip-OLED-Update-/181523601601?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item2a43a658c1

 

Αν κάποιος το ψάξει περισσότερο ή έχει διάθεση και υπομονή να περιμένει και να χτυπήσει σε πλειστηριασμό, παίζει να βρει ακόμα καλύτερη τιμή.

 

http://www.ebay.com/itm/NEW-Aspire-Nautilus-Nautilus-Mini-BVC-Bottom-Vertical-Replacement-Coils-5-Pack-/321557979674?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ade59621a

 

5 coils με 7.5 ευρώ ενώ τα ίδια εδώ κοστίζουν 17.5 στην καλύτερη.

 

Ξαναλέω, αν κάποιος θεωρεί τις διαφορές στις τιμές μικρές ή το οικονομικό του είναι αδιάφορο ή απλά δεν έχει διάθεση να περιμένει 2 βδομάδες και τα θέλει εδώ και τώρα, μακάρι να πάει στο ελληνικό μαγαζί της γειτονιάς και να στηρίξει και το κατάστημα.

 

Εγώ προτιμώ να περιμένω 2 βδομάδες και να γλυτώσω αυτά τα λεφτά.

Όταν παραγγέλνω για τον εαυτό μου, κάνω πρώτα τρελή έρευνα αγοράς. Παραγγέλνω μαζικά coils για ακόμα καλύτερη τιμή και ΑΝ έχει μεταφορικά του ζητάω να τα στείλει μαζικά ώστε να μην πληρώσω χ3 π.χ. τα λεφτά. Εννοείται ότι δέχονται. Με μαζική παραγγελία δεν κοστίζει ούτε 1.5 ευρώ το coil ενώ μου κρατάνε για μήνες. Θεωρώ κοροιδία να σκάω 3.5 και 4 ευρώ κάθε λίγες μέρες κάτω από το σπίτι μου επειδή είναι πιο εύκολο και καλά. Πηγαίντε ρωτήστε στο μαγαζί της γειτονιάς πόσο πάει ο Ναυτίλος. Κανά 35-40άρι θα ακούσετε. Ε, δεν το δίνω προσωπικά, μιλάμε για διπλάσια τιμή. Θα κάνω υπομονή, θα το ψάξω και θα μου 'ρθει σε 2 βδομάδες.

 

Δεν έχω κανά κέρδος να πείσω κανέναν να αγοράζει από το ίντερνετ, κέρδος έχω να παίρνει από το μαγαζί της γειτονιάς για να μην κλείσει και δεν έχω από που να παίρνω τα υγρά μου. Όποιος θέλει ακούει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το λινκ ειναι από αμερική, οτι γλυτώσω θα μου το φανε τα μεταφορικά. :P

BVC για ναυτίλο δεν βλέπω σε κάνα ελληνικό μαγαζί. Παίζει να μην έχουν;

 

Το μέγεθος δεν με νοιάζει, το να μην το χρησιμοποιώ έξω καλό θα μου κάνει.

 

Εδω υπαρχουν bvc για τον ναυτιλο τον mini οποτε ισως χρειαστει να παρεις μικροτερο ατμο που θα παιρνει πιο λιγα ml υγρο αλλα θα ειναι και πιο μαζεμενος επισης.

http://www.vaporsolutions.gr/clearomizers/602-coils-mini-nautilus-bvc-.html

 

 

Για οποιον θελει επισκευασιμο και μηχανικο http://www.insomnia.gr/classifieds/various/variousvarious/344770-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-mod-%CE%BDemesis-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF-kayfun-lite-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...