Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα την εντύπωση ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο για να κόψει κάποιος εντελώς το κάπνισμα. Κάτι σαν "θεραπεία" ας πούμε που τελειώνει. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω ότι το χρησιμοποιείτε για χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα την εντύπωση ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο για να κόψει κάποιος εντελώς το κάπνισμα. Κάτι σαν "θεραπεία" ας πούμε που τελειώνει. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω ότι το χρησιμοποιείτε για χρόνια!

 

Λειτουργεί και ως ενδιάμεσο στάδιο, εξαρτάται από το στόχο που θέτει ο καθένας, από το πόσο τον ευχαριστεί το κάπνισμα - ασχέτως τού ότι αναμφιβόλως κάνει ζημιά - και από το πόσο εύκολα μπορεί να επιβληθεί στην εξάρτηση από τη νικοτίνη.

 

Προσωπικά, ξεκίνησα το ηλεκτρονικό, αναζητώντας μια λύση που θα μού προσέφερε την απόλαυση τού τσιγάρου (τον καφέ ή το ποτό μου, χωρίς τσιγάρο δεν τα φανταζόμουν καν...), βλάπτοντάς με σημαντικά λιγότερο. Μέχρι στιγμής, από τα αποτελέσματα που βλέπω, μάλλον είχε επιτυχία η προσπάθεια: Δεν έχω κανένα από τα άμεσα αρνητικά αποτελέσματα που είχα όσο κάπνιζα, ενώ παράλληλα κάνω και το κέφι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία χρόνια, ε; Εσύ έχεις «παλιώσει» πλέον! Πάντως, όλο το θέμα για 'μένα ήταν ότι με κάλυψε από την πρώτη επαφή, κάνοντάς με να αδιαφορώ παντελώς για το τσιγάρο (όταν παρέλαβα το αρχικό σετάκι, είχα ήδη αγοράσει τα τσιγάρα τής ημέρας, τα οποία τα άφησα επίτηδες μπροστά μου στο γραφείο, για να δω αν θα «σπάσω» και θα ανάψω, αλλά ήταν σα να μην υπήρχαν...)

 

Σε σταθερή βάση ατμίζω καπνικά υγρά - σκέτα συμπυκνωμένα αρωματάκια που βάζω σε βάση vg, στην οποία κατέληξα για δύο λόγους: βγάζει περισσότερο «ντουμάνι» που το κάνω κέφι και δε μου «ξύνει» το λαιμό όπως η pg - μια και τη θέλω ακόμα τη γεύση τού τσιγάρου. Ίσως με τον καιρό να πειραματιστώ και με άλλες γεύσεις. Τους τελευταίους έξι μήνες πάντως, την έχω καταβρεί με μια γεύση που λέγεται burley (ονομασία μιας ποικιλίας καπνού, αρκετά neat, σχεδόν «ξερή» καπνίλα, χωρίς ιδιαίτερο άρωμα) και έχω εναλλακτικά άλλη μία με ...περίεργο όνομα (perque...κάτι!), επίσης καπνική, αλλά λίγο πιο «γλυκιά», για όταν θέλω ν' αλλάξω λίγο.

 

Μια χαρά τα πάω γενικώς μέχρι τώρα και δε βλέπω το λόγο να πάψει αυτό!

 

Η σκετη VG λογω του οτι ειναι πιο παχυρευστη, εμενα μου βγαζει λιγο φλεμα, οποτε εκει στο 60 PG 40 VG ή 50-50 ειναι οτι καλυτερο. Οπως και σε ολα βεβαια, ειναι καθαρα υποκειμενικο.

 

Είχα την εντύπωση ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο για να κόψει κάποιος εντελώς το κάπνισμα. Κάτι σαν "θεραπεία" ας πούμε που τελειώνει. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω ότι το χρησιμοποιείτε για χρόνια!

 

Το μηχανημα αυτο, δεν ειναι παρα ενας ατμοποιητης. Το τι χρηση θα του γινει εξαρταται απο το ατομο που θα το χρησιμοποιησει :)

Εγω ας πουμε δε θα ηθελα να κοψω το τσιγαρο, μου αρεσε πολυ, μου αρεσει η κινηση, το ντουμανι που βγαζει, λογω υγειας το αντικαθιστω με κατι αλλο πιο υγιεινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο για να κόψει κάποιος εντελώς το κάπνισμα. Κάτι σαν "θεραπεία" ας πούμε που τελειώνει. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω ότι το χρησιμοποιείτε για χρόνια!

Ε είχες λάθος εντύπωση. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι μια εναλλακτική μέθοδος καπνίσματος, και όχι μέθοδος διακοπής καπνίσματος. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο σου επιτρέπει να συνεχίζεις να παίρνεις νικοτίνη χωρίς να είσαι αναγκασμένος να παίρνεις μαζί πίσσα και 200+ ακόμα βλαβερές ουσίες που έχει το κανονικό τσιγάρο. Επίσης δεν αλλάζεις συνήθειες, συνεχίζεις να έχεις την αίσθηση του κανονικού τσιγάρου(το βάζεις στο στόμα και ρουφάς, σε χτυπάει στο λαιμό, βγάζει ντουμάνι κτλ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα  μπορει να μου πει καποιος τι μαρκα ηλεκτρονικο να αγορασω?Εχω μεχρι 70-80 ευρα

 

Φίλε, εγώ καταρχάς θα σου πρότεινα να αγοράσεις μέσω Ebay και όχι από Ελληνικό κατάστημα της γειτονιάς σου. Από εκεί μπορείς να πας να δοκιμάσεις κανά υγρό και να πάρεις. Με 80 ευρώ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα εξαιρετικό σετάκι, όχι απλά για αρχάριο, αλλά για να το έχεις μια ζωή. Με 80 ευρώ στο μαγαζί της γειτονιάς θα πάρεις κάτι απλά "καλό". Οι τιμές είναι 2-2.5 φορές πάνω από αυτές που βρίσκεις online.

 

Στο ζουμί: Αν θες κάτι καλό, θα πάρεις το Aspire Nautilus Mini για ατμοποιητή και μια αξιοπρεπέστατη μπαταρία είναι η Vision Spinner II η οποία είναι 1600mAh. Αυτά τα 2, που ξαναλέω δεν είναι καν τίποτα της πλάκας απλά για να δοκιμάσεις ένας νέος χρήστης αλλά τοπ εξαρτήματα από τοπ εταιρίες του χώρου, θα σου βγουν περίπου 45 ευρώ online και 90 από Ελληνικό κατάστημα.

 

Κάτι σημαντικό: Αν αποφασίσεις να αγοράσεις online, βεβαιώσου ότι αυτά που αγοράζεις είναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ. Γίνεται της τρελής με κινέζικες απομιμήσεις που δεν διστάζουν να κλέψουν αυθεντικές photos, ονόματα κτλ. Θέλει λίγο εμπειρία για να δεις αν είναι αυθεντικό αυτό που αγοράζεις ή όχι καθώς με το μάτι δεν φαίνεται εύκολα. Το πιο σημαντικό clue είναι η τιμή. Αν δεις κάτι που κανονικά κάνει 20-25 ευρώ ξαφνικά ο άλλος να το δίνει 4 ευρώ, την ψυλλιάζεσαι την δουλειά. Επίσης, όλα τα αυθεντικά προιόντα έχουν scratch code στο πίσω μέρος της συσκευασίας που μπορείς να τον βάλεις στο επίσημο site του προιόντος και να δεις αν αυτό που αγόρασες είναι αυθεντικό ή όχι.

 

Τελευταίο tip: Μείνε μακρυά από τις προσφορές των καταστημάτων των "19.95" ευρώ. Είναι σκουπίδια που απλά θα σε αποθαρρύνουν από το χόμπι αυτό. Όταν με τα 20 παίρνεις σκουπίδια και με 45 ευρώ παίρνεις κορυφαία εξαρτήματα, για μένα είναι μονόδρομος η επιλογή. Επίσης, δοκίμασε υγρά. Τρομερά σημαντικό. Αν δεν βρεις υγρό που να σ'αρέσει, δεν πρόκειται ποτέ να το γυρίσεις, θα αντέξεις 2-3 μέρες. Δοκίμασε υγρά, ξεκίνησε με κάποιο καπνικό οπωσδήποτε και όχι μήλα και αχλάδια και κάνε υπομονή μερικές μέρες. Πραγματικά αξίζει.

Μιας και πήρα φόρα, να σου δείξω και σε φώτο αυτό που σου προτείνω:
 
 
Η συγκεκριμένη μπαταρία βγαίνει και σε καμιά 10-12 χρώματα, οπότε επιλέγεις αυτό που σου αρέσει.
Αν τελικάς πας στον Ναυτίλο, κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι τα ανταλλακτικά του, τα λεγόμενα
"coils". Για τους νέους χρήστες που δεν γνωρίζουν, στο ηλεκτρονικό τσιγάρο υπάρχει ένα μικρό ανταλλακτικό
που αναλόγως την χρήση, κάθε λίγες μέρες (συνήθως 10-12 μέρες με μέτρια χρήση, πολύ χονδρικά) πρέπει να το αλλάζεις. Αυτό κοστίζει 3.5-4 ευρώ στα Ελληνικά καταστήματα, ενώ online το βρίσκεις με 1.7-2 ευρώ το κομμάτι.
 
 
Αυτά βγαίνουν σε 2 εκδόσεις για το Ναυτίλο.
Να πάρεις BVC coils και όχι BDC που είναι η παλιότερη τεχνολογία. Ξανά, προσοχή να είναι αυθεντικά!
 
Αν δεν σ' αρέσει εμφανισιακά ο συγκεκριμένος ατμοποιητής ή η μπαταρία ή θέλεις με την μία να πας σε ακόμα καλύτερα εξαρτήματα και να δώσεις πάνω από 50 ευρώ (που δεν αξίζει για κάποιον που μόλις ξεκινάει κατά την γνώμη μου), εδώ είμαστε για να προτείνουμε. Το σημαντικό είναι να μην πέσεις στην παγίδα και την ευκολία του 20ρικου από το μαγαζί της γειτονιάς, θα δεις ότι αυτά που σου δίνουν κοστίζουν 4-5 ευρώ online και απλά θα σε απογοητεύσουν. Το μαγαζί της γειτονιάς είναι για να δοκιμάζουμε υγρά εκτός φυσικά και αν το οικονομικό δεν αποτελεί κανένα θέμα, αλλιώς και τα ελληνικά μαγαζιά είναι πλήρως εξοπλισμένα και αν διαθέτεις χρήματα έχουν τα πάντα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνοντας μια έρευνα στο skroutz

βρήκα αυτά:

Vision Spinner 2 μπαταρία VV 1600mah

Mini Nautilus Aspire Kit

 

συνολικά 45,00 €

 

με μια έρευνα στο ebay και ψάχνοντας για σχετικά αξιόπιστους προμηθευτές,

βρήκα αυτά:

 
συνολικά 46,37 €
 
παίζουν καλύτερες τιμές στο ebay?
κάποιος αξιόπιστος προμηθευτής να προτιμήσουμε?
ή η εγχώρια αγορά έχει γίνει τόσο ανταγωνιστική?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45-46 ευρώ είναι πολύ καλές τιμές για αυτά τα 2.

 

Ο Καναδός πωλητής που έβαλες έχει στάνταρ αυθεντικά προιόντα, διευκρινίζει ότι υπάρχει το scratch code

επαλήθευσης γνησιότητας.

 

Αν του Έλληνα επίσης είναι αυθεντικά, τότε προτίμησε τον! (αν και έχει 3-6 ευρώ μεταφορικά απ' ό,τι είδα, αναλόγως του που μένεις).

 

Να ξέρεις επίσης ότι ακόμη και μαγαζιά της γειτονιάς πουλάνε κλώνους (μη αυθεντικά προιόντα), πολλές φορές χωρίς καν να το συνηδειτοποιούν.

 

Δες εδώ ένα άλμπουμ με έναν αυθεντικό μίνι Ναυτίλο και έναν φτηνό κλώνο.

 

http://imgur.com/a/TCrMY

 

Οι διαφορές στο μάτι, ακόμα και στην συσκευασία είναι ανεπαίσθητες. Θέλει προσοχή. Το μόνο που μπορούμε να εμπιστευτούμε είναι ο επίσημος κωδικός επιβεβαίωσης που υπάρχει στην συσκευασία, γι' αυτό πάντα στέλνουμε email στον πωλητή και τον ρωτάμε.

Ευτυχώς, σου λένε την αλήθεια για το αν είναι αυθεντικά ή κλώνοι, δεν ρισκάρουν να σου πουλήσουν κλώνο και να στον πασάρουν ως αυθεντικό γιατί μετά μπορείς να τους κράξεις και να μειώσεις την αξιοπιστία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου φίλε καπνιστή το εξής:

 

Το τσιγάρο κάνει κακό.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν ξέρεις που κάνει κακό γιατί ακόμα δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες όπως του καπνού.

 

Αλλά ο καπνιστής σκέφτεται ως εξής:

καπνίζουν 4 εκατομμύρια στην Ελλάδα πχ. Κάποιοι αναγκαστικά θα την βγάλουν καθαρή. Ούτε καρκίνο θα πάθουν ούτε καρδιά. Γιατί να μην είμαι εγώ αυτός;;; Από την άλλη εγώ αθλούμαι κι ολας και δε καπνίζω όπως οι άλλοι 1-2 πακέτα τη μέρα. Μόνο αν βγω βράδυ καπνίζω περισσότερο. Επομένως έχω περισσότερες πιθανότητες να μη πάθω τίποτα κακό. Ωραία άρα καλά είμαι. Δε χάθηκε ο κόσμος για 4-8 τσιγάρα τη μέρα. Υπάρχουν κ μελέτες που λένε ότι μέχρι 5 τσιγάρα τη μέρα κάνουν και καλό στον οργανισμό, βοηθάνε και στη συγκέντρωση του μυαλού και μείωση του άγχους.

 

ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΤΣΙ Ή ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ.

 

Ας απαντήσουμε στην ερώτηση, τι ειναι αυτό που κάνει το τσιγάρο εθιστικό;

Ειναι η ΝΙΚΟΤΙΝΗ αδερφέ!!!

 

Αν θες να μάθεις περισσότερα για τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ ψάξε στο Google. Εγώ σου λέω λοιπόν ότι από τη στιγμή που τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ θα την παίρνεις και από το ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αποτοξινωθεις και δεν πρόκειται να κόψεις ποτέ το κάπνισμα ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Ίσως να το κόψεις προσωρινά για λίγους μήνες ίσως και για 1 χρόνο. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι όσο συνηθίζετε να βάζετε τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ στον οργανισμό σας, ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε, εγώ καταρχάς θα σου πρότεινα να αγοράσεις μέσω Ebay και όχι από Ελληνικό κατάστημα της γειτονιάς σου. Από εκεί μπορείς να πας να δοκιμάσεις κανά υγρό και να πάρεις. Με 80 ευρώ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα εξαιρετικό σετάκι, όχι απλά για αρχάριο, αλλά για να το έχεις μια ζωή. Με 80 ευρώ στο μαγαζί της γειτονιάς θα πάρεις κάτι απλά "καλό". Οι τιμές είναι 2-2.5 φορές πάνω από αυτές που βρίσκεις online.

 

Στο ζουμί: Αν θες κάτι καλό, θα πάρεις το Aspire Nautilus Mini για ατμοποιητή και μια αξιοπρεπέστατη μπαταρία είναι η Vision Spinner II η οποία είναι 1600mAh. Αυτά τα 2, που ξαναλέω δεν είναι καν τίποτα της πλάκας απλά για να δοκιμάσεις ένας νέος χρήστης αλλά τοπ εξαρτήματα από τοπ εταιρίες του χώρου, θα σου βγουν περίπου 45 ευρώ online και 90 από Ελληνικό κατάστημα.

 

Κάτι σημαντικό: Αν αποφασίσεις να αγοράσεις online, βεβαιώσου ότι αυτά που αγοράζεις είναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ. Γίνεται της τρελής με κινέζικες απομιμήσεις που δεν διστάζουν να κλέψουν αυθεντικές photos, ονόματα κτλ. Θέλει λίγο εμπειρία για να δεις αν είναι αυθεντικό αυτό που αγοράζεις ή όχι καθώς με το μάτι δεν φαίνεται εύκολα. Το πιο σημαντικό clue είναι η τιμή. Αν δεις κάτι που κανονικά κάνει 20-25 ευρώ ξαφνικά ο άλλος να το δίνει 4 ευρώ, την ψυλλιάζεσαι την δουλειά. Επίσης, όλα τα αυθεντικά προιόντα έχουν scratch code στο πίσω μέρος της συσκευασίας που μπορείς να τον βάλεις στο επίσημο site του προιόντος και να δεις αν αυτό που αγόρασες είναι αυθεντικό ή όχι.

 

Τελευταίο tip: Μείνε μακρυά από τις προσφορές των καταστημάτων των "19.95" ευρώ. Είναι σκουπίδια που απλά θα σε αποθαρρύνουν από το χόμπι αυτό. Όταν με τα 20 παίρνεις σκουπίδια και με 45 ευρώ παίρνεις κορυφαία εξαρτήματα, για μένα είναι μονόδρομος η επιλογή. Επίσης, δοκίμασε υγρά. Τρομερά σημαντικό. Αν δεν βρεις υγρό που να σ'αρέσει, δεν πρόκειται ποτέ να το γυρίσεις, θα αντέξεις 2-3 μέρες. Δοκίμασε υγρά, ξεκίνησε με κάποιο καπνικό οπωσδήποτε και όχι μήλα και αχλάδια και κάνε υπομονή μερικές μέρες. Πραγματικά αξίζει.

Μιας και πήρα φόρα, να σου δείξω και σε φώτο αυτό που σου προτείνω:
 
 
Η συγκεκριμένη μπαταρία βγαίνει και σε καμιά 10-12 χρώματα, οπότε επιλέγεις αυτό που σου αρέσει.
Αν τελικάς πας στον Ναυτίλο, κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι τα ανταλλακτικά του, τα λεγόμενα
"coils". Για τους νέους χρήστες που δεν γνωρίζουν, στο ηλεκτρονικό τσιγάρο υπάρχει ένα μικρό ανταλλακτικό
που αναλόγως την χρήση, κάθε λίγες μέρες (συνήθως 10-12 μέρες με μέτρια χρήση, πολύ χονδρικά) πρέπει να το αλλάζεις. Αυτό κοστίζει 3.5-4 ευρώ στα Ελληνικά καταστήματα, ενώ online το βρίσκεις με 1.7-2 ευρώ το κομμάτι.
 
 
Αυτά βγαίνουν σε 2 εκδόσεις για το Ναυτίλο.
Να πάρεις BVC coils και όχι BDC που είναι η παλιότερη τεχνολογία. Ξανά, προσοχή να είναι αυθεντικά!
 
Αν δεν σ' αρέσει εμφανισιακά ο συγκεκριμένος ατμοποιητής ή η μπαταρία ή θέλεις με την μία να πας σε ακόμα καλύτερα εξαρτήματα και να δώσεις πάνω από 50 ευρώ (που δεν αξίζει για κάποιον που μόλις ξεκινάει κατά την γνώμη μου), εδώ είμαστε για να προτείνουμε. Το σημαντικό είναι να μην πέσεις στην παγίδα και την ευκολία του 20ρικου από το μαγαζί της γειτονιάς, θα δεις ότι αυτά που σου δίνουν κοστίζουν 4-5 ευρώ online και απλά θα σε απογοητεύσουν. Το μαγαζί της γειτονιάς είναι για να δοκιμάζουμε υγρά εκτός φυσικά και αν το οικονομικό δεν αποτελεί κανένα θέμα, αλλιώς και τα ελληνικά μαγαζιά είναι πλήρως εξοπλισμένα και αν διαθέτεις χρήματα έχουν τα πάντα.

 

  Φιλε σε ευχαριστω πολυ για το αναλυτικο ποστ σου.Λεω να ακολουθησω τις προτασεις σου.Το παλικαρι απο κατο που τα βρικε αυτα απο σκρουτζ 45ευρο ειναι αυθεντικα?Και αν ναι αν παραγγειλω αυτα το μονο που μενει να παρω ειναι το υγρο ετσι?Σορρυ ειμαι ασχετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα φλεματα 1 μηνα τωρα με 9 μηνες χρησης.

Ατμιζω σε επισκευασιμο kayfun με οργανικο βαμβακι το ιδιο υγρο 50-50.

Λετε να πρεπει να βαλω φυτιλι ξανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας απαντήσουμε στην ερώτηση, τι ειναι αυτό που κάνει το τσιγάρο εθιστικό;

Ειναι η ΝΙΚΟΤΙΝΗ αδερφέ!!!

 

Αν θες να μάθεις περισσότερα για τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ ψάξε στο Google. Εγώ σου λέω λοιπόν ότι από τη στιγμή που τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ θα την παίρνεις και από το ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αποτοξινωθεις και δεν πρόκειται να κόψεις ποτέ το κάπνισμα ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Ίσως να το κόψεις προσωρινά για λίγους μήνες ίσως και για 1 χρόνο. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι όσο συνηθίζετε να βάζετε τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ στον οργανισμό σας, ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Είσαι εντελώς λάθος στα bold, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Η νικοτίνη συγκριτικά δεν είναι τόσο «επικίνδυνη», όχι τουλάχιστον όσο οι υπόλοιπες ουσίες του καπνού. Ναι, είναι έμμεσα επικίνδυνη γιατί είναι υπεύθυνη για τον εθισμό, όμως ο ατμιστής εισπνέει ελάχιστη ποσότητα σε σχέση με αυτή ενός κανονικού τσιγάρου. Υπάρχουν διάφορες περιεκτικότητες νικοτίνης στα υγρά του ηλεκτρονικού και οι περισσότεροι ατμιστές τη μειώνουν σιγά σιγά μέχρι να φτάσουν στη μηδενική. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φιλε σε ευχαριστω πολυ για το αναλυτικο ποστ σου.Λεω να ακολουθησω τις προτασεις σου.Το παλικαρι απο κατο που τα βρικε αυτα απο σκρουτζ 45ευρο ειναι αυθεντικα?Και αν ναι αν παραγγειλω αυτα το μονο που μενει να παρω ειναι το υγρο ετσι?Σορρυ ειμαι ασχετος

 

ΥΠΟΘΕΤΩ πως ναι, είναι αυθεντικά, αλλιώς μιλάμε για μεγάλο κλέψιμο. Στείλ' του ένα email να επιβεβαιωθείς για καλό και για κακό.

Μετά θες μόνο υγρό και φυσικά θες και έναν φορτιστή για την μπαταρία που κάνει κανά 2 ευρώ.

 

http://i.imgur.com/ZtXK44w.jpg

 

 

Παιδιά εγώ στο efumo βρήκα αυτο

Ηλεκτρονικο τσιγαρο Ego 1100mah με 13€

Το δοκίμασα και είναι μια χαρά. Άντε καλά ατμισματα !!!

 

Αυτές ακριβώς είναι οι προσφορές από τις οποίες πρέπει να μένουμε μακρυά. Για να καταλάβεις, ο ατμοποιητής που περιέχεται στην συσκευασία κοστίζει 1 ευρώ online ενώ η μπαταρία θα σου βγάζει έναν καφέ, κανά 2ωρο ατμίσματος δηλαδή και μετά θα θέλει φόρτιση. Ακόμα και με 4-5 ευρώ παίρνεις έναν αξιοπρεπή ατμοποιητή, π.χ. 

 

http://www.ebay.com/itm/Kanger-Mini-Protank-3-Dual-Coil-Tank-ProTank-III-Kangertech-/181529638231?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item2a44027557

 

Δες και αυτό: http://www.ebay.com/itm/Pack-of-10-CE4-Clearomizer-For-Vaporizer-Pen-Filter-Atomizer-/171371171706?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27e6848f7a

 

10 (!!!) ατμοποιητές σαν αυτό της προσφοράς που συνολικά κοστίζουν 6.5 ευρώ,μιλάμε για ούτε καν 1 ευρώ ο ένας. Είναι κρίμα.

Σκεψου φίλε καπνιστή το εξής:

 

Το τσιγάρο κάνει κακό.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν ξέρεις που κάνει κακό γιατί ακόμα δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες όπως του καπνού.

 

Αλλά ο καπνιστής σκέφτεται ως εξής:

καπνίζουν 4 εκατομμύρια στην Ελλάδα πχ. Κάποιοι αναγκαστικά θα την βγάλουν καθαρή. Ούτε καρκίνο θα πάθουν ούτε καρδιά. Γιατί να μην είμαι εγώ αυτός;;; Από την άλλη εγώ αθλούμαι κι ολας και δε καπνίζω όπως οι άλλοι 1-2 πακέτα τη μέρα. Μόνο αν βγω βράδυ καπνίζω περισσότερο. Επομένως έχω περισσότερες πιθανότητες να μη πάθω τίποτα κακό. Ωραία άρα καλά είμαι. Δε χάθηκε ο κόσμος για 4-8 τσιγάρα τη μέρα. Υπάρχουν κ μελέτες που λένε ότι μέχρι 5 τσιγάρα τη μέρα κάνουν και καλό στον οργανισμό, βοηθάνε και στη συγκέντρωση του μυαλού και μείωση του άγχους.

 

ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΤΣΙ Ή ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ.

 

Ας απαντήσουμε στην ερώτηση, τι ειναι αυτό που κάνει το τσιγάρο εθιστικό;

Ειναι η ΝΙΚΟΤΙΝΗ αδερφέ!!!

 

Αν θες να μάθεις περισσότερα για τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ ψάξε στο Google. Εγώ σου λέω λοιπόν ότι από τη στιγμή που τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ θα την παίρνεις και από το ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αποτοξινωθεις και δεν πρόκειται να κόψεις ποτέ το κάπνισμα ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Ίσως να το κόψεις προσωρινά για λίγους μήνες ίσως και για 1 χρόνο. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι όσο συνηθίζετε να βάζετε τη ΝΙΚΟΤΙΝΗ στον οργανισμό σας, ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Είσαι εντελώς λάθος δυστυχώς και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που είσαι τόσο εχθρικός.
Το τσιγάρο περιέχει χιλιάδες ουσίες από τις οποίες οι περισσότερες είναι βλαβερές.
Η νικοτίνη, όπως αναφέρθηκε, είναι αυτή η οποία δημιουργεί τον εθισμό.
 
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο, για μένα λάθος όρος εξ' αρχής καθώς δεν μιλάμε καν για κάπνισμα
αλλά για κάτι εντελώς διαφορετικό,περιέχει 3 ουσίες:
Προπυλενογλυκόλη (PG), φυτική γλυκερίνη (VG) και νικοτίνη ΑΝ θες.
Υπάρχουν και υγρά που δεν περιέχουν καν νικοτίνη.
Η προπυλενογλυκόλη και η φυτική γλυκερίνη ευθύνονται για την παραγωγή ατμού και για το "χτύπημα"
στον λαιμό που σου δίνει την αίσθηση τσιγάρου. Και οι 2 ουσίες ΔΕΝ είναι τοξικές για τον ανθρώπινο οργανισμό
και περιέχονται σε πολλά φαγητά/ποτά που καταναλώνουμε καθημερινά.
 
Στο θέμα υγείας απλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ατμίσματος και καπνίσματος. Φυσικά πιο υγειινό απ' όλα είναι το καθαρό αεράκι του βουνού, αλλά μεταξύ των 2 απλά δεν υπάρχει σύγκριση, μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Ο καπνιστής όταν προσπαθεί να αποτοξινωθεί όπως λες, δεν του λείπει μόνο η νικοτίνη. Του λείπει η συνήθεια να κρατάει κάτι στο χέρι, η συνήθεια του να φυσάει καπνό και να συνδυάζει με κάτι τον καφέ ή το ποτό του. Σ' αυτό βοηθάει το ηλ. τσιγάρο και για αυτό κάνει τρομερά εύκολη την απεξάρτηση. Ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί εύκολα να συνηθίσει στις νέες ποσότητες νικοτίνης, για αυτό και σχεδόν όλοι οι ατμιστές ξεκινάνε με μια μεγάλη περιεκτικότητα νικοτίνης, π.χ. 18-24 mg/ml και σιγά σιγά την ρίχνουν. Το να κόψεις το τσιγάρο και μέσα σε 1-2 μήνες να κάνεις π.χ. 6-8 mg/ml νικοτίνη ενώ δεν σου λείπει δευτερόλεπτο το τσιγάρο και δεν έχεις συμπτώματα στέρησης, είναι τεράστια υπόθεση. 
 
Δεν αντικαθιστάς μια τρομερά επικίνδυνη συνήθεια με μια άλλη, ούτε παραμένεις καπνιστής όπως λες. Ξαναλέω,κακώς χρησιμοποιείται ο όρος "τσιγάρο" για το άτμισμα, μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό. Υπάρχουν και πολλοί που δεν χρησιμοποιούν καν νικοτίνη στα υγρά τους πλέον και απλά απολαμβάνουν ένα χόμπι, δοκιμάζοντας γεύσεις και υγρά. Δεν θα πρέπει να μειώνουμε τα τεράστια οφέλη της αλλαγής από το κάπνισμα στο άτμισμα, το τσιγάρο δεν είναι μόνο η νικοτίνη που περιέχει, είναι οι χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες του που φυσικά με το άτμισμα αποφεύγεις. Αν κάποιος χρησιμοποιεί καιρό ηλ. τσιγάρο και μια μέρα πάει να ανάψει ένα κανονικό, θα του φανεί αηδία, όπως σε έναν μη καπνιστή. Το να λέμε ότι ο ατμιστής με τον καπνιστή είναι το ίδιο πράγμα δεν είναι δίκαιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ειναι μια γλυκιά αυταπάτη. Αν δεν υπήρχε η ΝΙΚΟΤΙΝΗ δεν θα υπήρχε εθισμός.

Θα το έκοβε ο καθένας μαχαίρι και τα υπολοιπα θα έμεναν έξω από τα πνευμονία μας.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...