Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kaklikos

Μήπως κάπου μπερδεύομαι άμα δώσει καμένο μετα η γεύση δεν ξαναφτιάχνει αφήνει μια επίγευση καμένου μόνιμα τουλάχιστον έτσι θυμάμαι

 

Ναι οτι δεν ξαναφτιαχνει δεν ξαναφτιαχνει. Σε περιπτωση που οντως αρπαξει. Αλλα για να λεει το παιδι οτι δεν εχει γευση καμενου μαλλον δεν θα αρπαξε. Αλλα τι μπορει να συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει και γεύση καμμένου.Τώρα το πρόσεξα.Επίσης μου το χε δώσει η κοπέλα στο περίπτερο και ανοιγμένο το κουτί,δηλαδή χωρίς ζελατίνα.Τώρα θα πάω σε λίγο να τους πω να με την αποδειξη να το επιστρέψω και να μου δώσουν τα λεφτά μου πίσω.Αν αρνηθούν ,τι να τους πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mr_ChEeTaH

επίσης μου το χε δώσει η κοπέλα στο περίπτερο και ανοιγμένο το κουτί,δηλαδή χωρίς ζελατίνα

 

Εδώ φίλε μου τα λες όλα ούττε καν ξέρεις πόσοι το έχουν ατμισει πάντως πάρε και μια καινούργια κεφαλή ,μπας και αλλά δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και γεύση καμμένου.Τώρα το πρόσεξα.Επίσης μου το χε δώσει η κοπέλα στο περίπτερο και ανοιγμένο το κουτί,δηλαδή χωρίς ζελατίνα.Τώρα θα πάω σε λίγο να τους πω να με την αποδειξη να το επιστρέψω και να μου δώσουν τα λεφτά μου πίσω.Αν αρνηθούν ,τι να τους πω?

 

Σε τι τιμη το αγορασες; Ειναι περιπτερο με τσιγαρα κτλ; η περιπτερο με ειδη ατμιστου καθαρα; Κοιτα μην αγχονεσαι. Ζητα να αλλαξεις την αντισταση που εχει μεσα εφοσον σου φερνει γευση μυρωδια καμμενου και ισως στρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.

Επανερχομαι σημερα με πολλες καινουριες αποριες μιας και παρελαβα τον ατμοποιητη (toptank mini) και τα καινουρια υγρα.

Εχουμε και λεμε λοιπον,εβαλα τον ατμ toptank mini πανω στο μοντακι μου (vaporesso attitude mod) με την 2η αντισταση που μου εδινε δλδ την SSOCC 0.5Ω.

 

1)την εβαλα στην αρχικη λειτουργια με watt και οχι με θερμοκρασιες κλπ, μολις ανοιξα το μοντακι ρυθμισα στα 25w (η αντισταση πανω γραφει απο 15-30w) και μου την αναγνωριζε για αρχη σαν 1.33Ω, επαιξα λιγο με τα watt να δω τι γινετε και βλεπω πως ωρα με την ωρα μου την διαβαζει ολο και σε διαφορετικη "συχνοτητα", ποτε το δειχνει 1.33Ω, ποτε 0.60Ω, ποτε 0.75Ω...ειναι λογικο αυτο?

παρατηρησα πως οταν ξεκινησε στα 1.33 ειχε ωραια τζουρα και μεγαλη παραγωγη ατμου, αυτη την στιγμη ειναι στο 1.02Ω και δεν ξερω ισως ειναι στο μυαλο μου αλλα ειναι καπως διαφορετικη η τζουρα λιγοτερος καπνος  δεν μπορω να το εξηγησω και τελεια.επισης ακομα δεν εχω δει τα ντουμανια που λενε ολοι με για τους πνευμονικους...μεχρι στιγμης μπορω να πω πως βγαζει λιγοτερα και απο τον gs air-ms...πιστευω πως σιγουρα κατι δεν κανω ή δεν εχω κανει σωστα.

2)παρατηρησα οτι το μοντακι με τον συγκεκριμενο ατμ αν το αφησω ξερω γω καποια λεπτα χωρις να ατμοισω ενω εχε σβησει η οθονιτσα παω κανονικα να ατμοισω και δεν τραβαει κοιταζω και μου λεει να φορτωσω τις ρυθμισεις ή να κανω καινουριες...τι θελω να πω?αυτο μου το εμφανιζε παντα και μονο οταν αφαιρουσα τον ατμοποιητη και τον ξανασυνδεα...δλδ εβγαζα ατμ για να γεμισω υγρο κατυθυαν το μοντακι εβλεπε οτι δεν υπαρχει ατμ πανω και πηγαινε στα 5w, μολις εβαζα τον ατμ πανω μου ελεγε πατα το - για να φορτωσεις τις ρυθμισεις σου ή πατα το + για νεες ρυθμισεις, παταγα το - φορτωνε τις ρυθμισεις και μετα δεν ξανα χρειαζοταν...τωρα με τον νεο ατμ οποτε του ερθει ενω παω να κανω τζουρα μου πεταει αυτη την ενδειξη.

3)Επισης μετα τις πρωτες τζουρες δλδ μετα απο 5 λεπτα χρησεως ο ατμοποιητης δεν θα πω εκαιγε αλλα σιγουρα ηταν αρκετα ζεστος για ωρα.ειναι φυσιολογικο?

Αυτα για τον toptank, αν θυμηθω και κατι αλλο θα ξανα επανελθω.

 

Παμε τωρα στο gs air-ms που απο χθες ενα εχω θεματακι (νομιζω με την αντισταση).

Πιστευω πως συνιθισα και εμαθα να ατμοιζω με τον συγκεκριμενο μιας και εχει αρκετες μερες να μου ερθει αυτη η γευση καμμενου στο στομα, ειμαι και στην 9η μερα με την 1.5Ω αντισταση (επιτευγμα για μενα μιας και οι 2 προηγουμενες ιδιων Ω με ειχαν παει max 3-4 μερες και τις εκαιγα.

Παρατηρησα οτι μου βγαζει πολυ ευκολα υγρο κατω απο το πιπακι ενω μεχρι προχθες εβγαζε αλλα μετα απο καποια ωρας χρησης, τωρα απο τις πρωτες 4-5 τζουρες ξεκιναει και βγαζει υγρο, επισης παρατηρησα οτι βγαζει μια πολυ μικρη ποσοτητα υγρου πανω στο μοντακι, δλδ εκει ακριβως που βιδωνει ο ατμ...για ποιον λογο γινετε αυτο?μηπως ειναι στα τελειωματα της η αντισταση και ξεκιναει και φτυνει υγρα....παρολαυτα μια χαρα ηχο βγαζει η αντισταση...αυτα τα πραφ πραφ ή αλλιως σκασιματα που κανει εξαρχης τα κανει ακομα.

 

Και αλλη μια τελευταια ερωτηση...οταν θελουμε να δοκιμασουμε αλλο υγρο φανταζομαι πρεπει να πλυνουμε τον ατμ...πλενουμε και την αντισταση ή οχι?3 φορες που τον εχω πλυνει την αντισταση καλου κακου εγω την εφησα και δεν την επλυνα.

 

Οσων αφορα τα υγρα δοκιμασα τα:

Gins Addiction απο την Halcyon Haze...χαλια μαυρα για τα δικα μου γουστα..σιγουρα παει χαμενα...αφηνε ενα δυνατο αρωμα μεντας αν καταλαβα καλα στον λαιμο σαν να τον ξερενε...εμεν δεν μου αρεσε αλλα σε καποιους που του αρεσουν γευσεις σαν μεντα κλπ σιγουρα θα του αρεσει πιστευω.

Sweet Prudence απο την Halcyon Haze...λιγο καλυτερα τα πραγματα εδω περα, δεν αφηνει τοσο βαρια γευση οσο το προηγουμενο αλλα και αυτο δεν θα πω οτι οποτε το ατμοιζω με ευχαριστει και ιδιαιτερα...τωρα θα δειξει.

 

Συγνωμη για το κατεβατο αλλα οι αποριες μου με τον νεο ατμ ειναι πολλες. :eek:

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα ωμ της αντίστασης που παίζουνε δεν είναι καθόλου φυσιολογικό και υποδηλώνει πρόβλημα.

Δες αν έχει βιδωθεί σωστά η αντίσταση μέσα στον ατμοποιητή, αν όλα είναι εντάξει με τον ατμοποιητή, τότε έχει πρόβλημα ο πόλος 510 στο μοντάκι σου και δεν κάνει καλή επαφή με τον ατμοποιητή, αυτός είναι και ο λόγος που συνέχεια σου ζητάει να κάνεις νέες ρυθμίσεις και μια τον αναγνωρίζει, μια όχι. Μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα και να βρεις τι φταίει, μην χρησιμοποιείς τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, είναι επικίνδυνο να διαβάζει μια 0.5 ωμ αντίσταση μια 0.6, μια 1.5, μια 0.75 και να βαράει ό,τι να 'ναι βατς.

 

Την ανταλλακτική αντίσταση δεν την πλένουμε ποτέ, αν βραχεί με νερό το βαμβάκι, τέλος. Ακόμα και τον ατμοποιητή ψιλουπερβολή το βρίσκω κάθε φορά που αλλάζεις υγρό, τώρα αν κάνεις επί μέρες 1 υγρό και μετά το αλλάζεις σε ένα άλλο πάλι για μέρες, οκ, αλλά αν αλλάζεις 5 υγρά την μέρα, υπερβολή. Μπορεί να πάρεις 3-4 τζούρε με το παλιό υγρό που θα 'χει μείνει στο βαμβάκι, μετά θα στρώσει από μόνο του, βέβαια γούστα είναι αυτά, αν εσύ δεν βαριέσαι να πλένεις συνέχεια και να περιμένεις να στεγνώσει, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό πρεπει να μου διαβάζει την συγκεκριμένη αντίσταση πάνω κατω για να ξέρω ότι είναι εντάξει;

Τωρα εχει κάποια ώρα παιζει στα 0.60κατι θα δω τι θα γίνει και αν είναι θα περάσω από το μαγαζί για να ρωτήσω το παλικάρι.

Όσων αφορά τον gs air-ms που έγραψα παραπάνω ότι μου φτύνει λίγο υγρό εχεις καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον φίλο Batoor δηλαδη υπάρχει πρόβλημα αντε να στην διαβάσει +-0,1 το πολύ μετα υπάρχει θέμα .

 

Τον ατμοποιητή εκτός από το πρώτο μπανάκι τον ξαναπλένω μόνο όταν βάλω κάποια πολύ έντονη γευσή που δεν φεύγει με τίποτα (μοχίτο) τώρα την κεφαλλή όταν ημουν μόνο με εργοστασιακό άμα δεν μου έβγαζε καμένο αλλά ψιλομπούκωνε η γευση του έκανα ένα μπανάκι με καυτο νερό μέχρι να βγεί καθαρό μπόλικο υγρο στο βαμβακι και μου έβγαζε μερικές μέρες ακόμα (την διαδικασία την έχω ξαναγράψει)

 

Αν σκεφτείς τις θερμοκρασίες που ανπτύσονται εκεί μέσα είναι λογικότατο ο ατμοποιητής να ζεστένεται μην σου πω και να ζηματάει μερικές φορες (αναλόγως την χρήση)

 

 

για τον gs κοίταξε τα λαστιχάκια κάτω από την αντίσταση για το υγρό στο μοντάκι αν και νομίζω είναι η 'ωρα της να πάει στο παλιάμπελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

+- 1;;;ούτε τον gs δεν μου διαβάζει με τόσο μικρή διαφορά τον...με αντίσταση 1.5 στον gs παίζει από 1.51-1.55...βασικά αυτό που πρόσεξα είναι ότι μόλις την έβαλα πάνω ξεκίνησε με 1.51 και σιγά σιγά μέρα με την μέρα μέχρι και σημερα (10η μέρα) εχει φτάσει στο 1.55.

Όταν λες είναι β ώρα της να πάει στο παλιάμπελο εννοείς είναι η ώρα της για αλλαγή;

 

Χθες το βράδυ έβγαλα τον toptank λόγο των διακιμανσεων στην αντίσταση σημερα τον ξανά έβαλα...μόλις τον έβαλα την 0.5 την διάβασε 1.30κατι αν θυμάμαι καλα (σίγουρα πάντως ήταν στο 1+ ) κατευθείαν έσβησα το μοντακι και μόλις το ξανά άνοιξα την διάβασε στο 0.62 και εχει μείνει εκεί τωρα...σημερα θα περάσω από το μαγαζί μιας και χρειάζομαι υγρά και θα ρωτήσω και το παλικάρι εκεί να μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα το μοντακι μου, (eleaf aster) μουλαρωσε αγρια και ημουν ετοιμος να το σουταρω...

αρχισα λοιπον να προσπαθω διαφορες εκδοχες μηπως και δουλεψει.

 

Αλλαζα μπαταρια, τιποτα, δεν αναβε κανενα φωτακι ουτε για δειγμα!

Παταγα το fire εναλλαξ το + - παλι τιποτα!

 

Πριν το σουταρω, δοκιμαζω να βαλω την μπαταρια ξανα, αλλα με αναποδα τους πολους.

Ετσι για πλακα.... ε ναι λοιπον το μοντακι δουλεψε.... 

τωρα τι σοι κολλημα εφαγε και ξεσκαλωσε ετσι εγω δεν καταλαβα,

αλλα το εγραψα μηπως και τυχει σε καποιον αλλον να το εχει υποψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

+- 1;;;ούτε τον gs δεν μου διαβάζει με τόσο μικρή διαφορά τον...με αντίσταση 1.5 στον gs παίζει από 1.51-1.55...βασικά αυτό που πρόσεξα είναι ότι μόλις την έβαλα πάνω ξεκίνησε με 1.51 και σιγά σιγά μέρα με την μέρα μέχρι και σημερα (10η μέρα) εχει φτάσει στο 1.55.

Όταν λες είναι β ώρα της να πάει στο παλιάμπελο εννοείς είναι η ώρα της για αλλαγή;

 

Χθες το βράδυ έβγαλα τον toptank λόγο των διακιμανσεων στην αντίσταση σημερα τον ξανά έβαλα...μόλις τον έβαλα την 0.5 την διάβασε 1.30κατι αν θυμάμαι καλα (σίγουρα πάντως ήταν στο 1+ ) κατευθείαν έσβησα το μοντακι και μόλις το ξανά άνοιξα την διάβασε στο 0.62 και εχει μείνει εκεί τωρα...σημερα θα περάσω από το μαγαζί μιας και χρειάζομαι υγρά και θα ρωτήσω και το παλικάρι εκεί να μου πει.

 

Άλλο 1, άλλο 0.1, άλλο 0.01. Αν την 1.5 την διαβάζει 1.51 η διαφορά είναι 0.01 που σημαίνει την διαβάζει τέλεια. Ακόμα και το 0.1 παίζει να είναι υπερβολικό, αν π.χ. μια αντίσταση έχει θεωρητική τιμή 0.2 ωμ και την διαβάζει 0.3, είναι θέμα, την διαβάζει κατά 50% παραπάνω από όσο είναι. Το 2ο δεκαδικό ψηφίο με λίγα λόγια, δεν μας αγχώνει, αν την 1.5 την διαβάζει 1.55, προφανώς την διαβάζει σωστά, αν την διαβάζει 1.2, είναι θέμα. Εσένα, όπως είπα και πριν, θα έπρεπε να σε ανησυχεί το γεγονός ότι την διαβάζει σε άλλη τιμή κάθε φορά και μάλιστα με τεράστια διαφορά, αυτό σημαίνει 100% πως δεν υπάρχει σωστή επαφή μεταξύ του πόλου του μοντ και του ατμοποιητή. Αν μιλούσαμε για επισκευάσιμη αντίσταση, σημαίνει πως δεν έχει στηθεί σωστά, κάποια βίδα δεν είναι καλά βιδωμένη, ίσως ακουμπάει στα τοιχώματα, κτλ. Για εργοστασιακή και υποθέτοντας ότι έχει βιδωθεί σωστά και όχι στραβά, μάλλον θέμα πόλου είναι, έχει πιεστεί πολύ προς τα κάτω και δεν κάνει καλή επαφή, ποιος ξέρει; Την 0.5 που την διαβάζει 1.3 π.χ. που λες, είναι τεράστιο θέμα, πρέπει να δεις γιατί γίνεται αυτό.

σημερα το μοντακι μου, (eleaf aster) μουλαρωσε αγρια και ημουν ετοιμος να το σουταρω...

αρχισα λοιπον να προσπαθω διαφορες εκδοχες μηπως και δουλεψει.

 

Αλλαζα μπαταρια, τιποτα, δεν αναβε κανενα φωτακι ουτε για δειγμα!

Παταγα το fire εναλλαξ το + - παλι τιποτα!

 

Πριν το σουταρω, δοκιμαζω να βαλω την μπαταρια ξανα, αλλα με αναποδα τους πολους.

Ετσι για πλακα.... ε ναι λοιπον το μοντακι δουλεψε.... 

τωρα τι σοι κολλημα εφαγε και ξεσκαλωσε ετσι εγω δεν καταλαβα,

αλλα το εγραψα μηπως και τυχει σε καποιον αλλον να το εχει υποψη του.

 

Το να έβαζες αρχικά την μπαταρία λάθος δεν παίζει; Την έβαζες κάπως και δεν δούλευε καθόλου, την έβαλες ανάποδα από πριν και δούλεψε κανονικά το μοντάκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το να έβαζες αρχικά την μπαταρία λάθος δεν παίζει; Την έβαζες κάπως και δεν δούλευε καθόλου, την έβαλες ανάποδα από πριν και δούλεψε κανονικά το μοντάκι. 

 

 

ποτε δεν την εχω βαλει λαθος, ειναι θεμα συνηθειας.

 

Αρχικα ειπα οτι ειναι αδεια η μπαταρια, εβαλα αλλη αλλα τιποτα.

Μετα μετρησα την μπαταρια εφτανε 4,1V.

Και πριν το σουταρω εγινε η απελπιδα προσπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στο θεμα μου μιας και επισκεφτηκα το καταταστημα οπου παιρνω τα υγρα και απο εκει αγορασα και το μοντακι.του εδιξα τον toptank και του ειπα για ποιον λογο παιζει η συχνοτητα της αντιστασης...μου ειπε οτι ο ατμ ειναι μια χαρα αλλα προφανως μπορει να μην κανει καλη επαφη...των ρωτησα αν υπαρχει προβλημα μηπως παθει κατι το μοντακι και μου λεει δεν υπαρχει κανενα προβλημα μην αγχωνεσαι...με λιγα λογια μπορω να την χρησιμοποιω αποτι μου ειπε.

Εσεις στην θεση μου θα συνεχιζατε να το χρησιμοποιειτε κανονικα χωρις φοβο ή οχι?

Πλεον αποτι εχω παρατηρησει η μεγαλη διαφορα της συχνοτητας υπαρχει μονο οταν κουμπονω τον ατμ πανω  στο μοντακι,εκεινη την στιγμη αν σβησω το μοντακι και το ξανα αναψω την δειχνει στα 0.62-0.63 και δεν πηγαινει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοντάκι το έχεις πολύ καιρο γιατι το ότι σου λένε .... ότι θέλουν  είναι  το μόνο σίγουρο ,αυτό στο κάνει και με άλλον ατμοποιητή όπως τα λεεί ο Batoor άλλο 0,1 σε 1,5 ωμ και άλλο 1 ωμ σε 0,5 .

Και εμένα το πίκο μου έδειχνε μερικές φορές την 0,5 0,6 αλλά σπάνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...