Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

150 w μου φαινονται υπερβολικα οπως και το μεγεθος, εδω για το istick 50w και το σκεφτομαι οτι ειναι too much.. μια ερωτηση.. εσεις που καπνιζετε subohm, πως νιωθετε τον καπνο? ειναι πιο καυτος πχ? η τι διαφορα εχει τελοσπαντον οσο πευτουν τα ομ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η θερμοκρασία του ατμού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, μόνο ένας εκ των οποίων είναι η ισχύς (τα ωμ δεν έχουν σχέση με την ισχύ στα σύγχρονα mods). Ροή αέρα, όγκος αντίστασης, ιδιότητες φυτιλιού και κατασκευή ατμοποιητή παίζουν μεγάλο ρόλο στην θερμοκρασία ατμού. Παράδειγμα, ατμίζω στα 40W με Lemo Drop και πολύ αέρα και ο ατμός είναι κρύος, πολύ πιο κρύος απ' ότι σε ένα Ναυτίλο Mini στα 10W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαμηλή αντίσταση είναι απόρροια του στησίματος που χρησιμοποιείται για να έχουμε περισσότερη παραγωγή ατμού, όχι προυπόθεσή του. Για να ατμοποιήσουμε μεγάλο όγκο υγρού χρειαζόμαστε μεγάλη επιφάνεια. Για να έχουμε μεγάλη επιφάνεια χρεαζόμαστε χοντρά σύρματα. Τα χοντρά σύρματά αφήνουν πιο εύκολα το ρεύμα να περνάει και εμφανίζουν μικρότερη αντίσταση. Και στο τέλος έχουμε μια υπό-ωμ αντίσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ένα μήνα σχεδόν που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχω istick 20w με τον ατμοποιητη του istick mini gs16s. Μια χαρά μου είναι προς το παρόν, ούτε ένα τσιγάρο δεν έχω κάνει, καλυπτομαι απόλυτα. Κάθε πότε όμως αλλάζω την αντίσταση; Μου είπαν για καμμενο κλπ, αλλά κοντά μήνας τώρα, δεν τραβάω καμμενο. Να την αλλάξω όπως και να χει; Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι όταν τραβάω τζουρα δεν κάνει αυτό το τσικ τσικ ήχο που έκανε στην αρχή η αντίσταση.

 

Επίσης, πρέπει να καθαρίζουμε τον ατμοποιητη και αν ναι πως; 2 γεύσεις έχω που κάνω συνέχεια, Virginia και βανίλια από liqua και τις αλλάζω ίσως και μέσα στη μέρα χωρίς να κάνω κάτι στον ατμοποιητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ένα μήνα σχεδόν που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχω istick 20w με τον ατμοποιητη του istick mini gs16s. Μια χαρά μου είναι προς το παρόν, ούτε ένα τσιγάρο δεν έχω κάνει, καλυπτομαι απόλυτα. Κάθε πότε όμως αλλάζω την αντίσταση; Μου είπαν για καμμενο κλπ, αλλά κοντά μήνας τώρα, δεν τραβάω καμμενο. Να την αλλάξω όπως και να χει; Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι όταν τραβάω τζουρα δεν κάνει αυτό το τσικ τσικ ήχο που έκανε στην αρχή η αντίσταση.

 

Επίσης, πρέπει να καθαρίζουμε τον ατμοποιητη και αν ναι πως; 2 γεύσεις έχω που κάνω συνέχεια, Virginia και βανίλια από liqua και τις αλλάζω ίσως και μέσα στη μέρα χωρίς να κάνω κάτι στον ατμοποιητη.

 

Αναλόγως την χρήση αλλάζεις την αντίσταση. Αν κάνεις 1 ml την μέρα, μπορεί όντως να σου πάει πάρα πολύ καιρό.

Μήνας πάντως πολύ μου φαίνεται, με μέτρια χρήση 2-3 βδομάδες το πολύ κρατάνε συνήθως αυτά.

 

Δεν χρειάζεται να τα παίξει εντελώς το ανταλλακτικό, αν δεις ότι πλέον δεν βγάζει αρκετό ατμό ή δεν σου δίνει καθόλου την γεύση που σου έδινε αρχικά, άλλαξε την. Αλλά και πάλι, είπαμε, υποκειμενικό εντελώς, αν είσαι πολύ light χρήστης λογικό να σου έχει πάει τόσο πολύ.

 

Καθάρισμα δεν χρειάζεται γενικώς, αν σου την δώσει που και που καθάρισε το, αλλά γενικά δεν το θεωρώ απαραίτητο κάθε φορά που αλλάζεις ή συμπληρώνεις υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 30 ευρώ starter kit σίγουρα θα ξαναγυρίσεις στο τσιγάρο.

Το ηλεκτρονικό πλέον έχει "γενιές", όπως και στα κινητά και καθημερινά βγαίνουν νέες, βελτιωμένες συσκευές.

Με 30 ευρώ από ελληνικό κατάστημα θα πάρεις τεχνολογία 4 ετών πριν, όταν κάτι που βγήκε 2-3 μήνες πριν ήδη θεωρείται

παρωχημένο. Τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

 

Για μένα το minimum starter kit για κάποιον που σκέφτεται να κάνει την αλλαγή είναι Istick 20 + Mini Nautilus.

 

Κάτι ατμοποιητές των 5 και 6 ευρώ τους θεωρώ σκουπίδια. Αν βρεις κανάν γνωστό και σου δώσει να δοκιμάσεις για να πάρεις μια πρώτη γεύση, καλώς, αλλά θεωρώ ότι απλά θα απογοητευτεί κάποιος αν πάει να δώσει λεφτά για να το αγοράσει. Κάποιοι που ξεκινήσαν 2 και 3 χρόνια πριν, ναι, θα περνούσαν και από αυτό το στάδιο αναγκαστικά, αλλά πλέον δεν υπάρχει λόγος.

 

Οι διαφορές είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ στην εμπειρία ανάμεσα σε κάτι που κοστίζει 30 ευρώ και σε κάτι που κοστίζει 120, μιλάμε για άλλα πράγματα εντελώς. Το ένα είναι απόλαυση και το άλλο είναι "άντε να κρατάω αυτό το ματσούκι στο χέρι μπας και ξεχάσω το τσιγάρο για λίγο".

 

Αν έχετε πάρει σοβαρά την απόφαση, δώστε 30 ευρώ παραπάνω και ξεφύγετε από την πλαστικίλα και τις μπαταρίες της πλάκας.

Ουσιαστικά γλυτώνετε λεφτά έτσι, δεν χάνετε.

 

Αν δε, υπάρχει μια σχετική οικονομική άνεση, Istick 30 + Kanger Subtank Mini για πραγματική απόλαυση.

Τα τσιγάρα ενός μήνα είναι, αξίζει πραγματικά να κάνετε την αλλαγή.

Τι γνώμη έχεις για αυτόν τον συνδυασμό σε σχέση με αυτό που προτείνεις

https://www.ukecigstore.com/kanger-kbox-subtank-kit.html

Η τιμή του νομίζω είναι καλή και δεν θέλω να περιμένω παραγγελίες απο Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχεις για αυτόν τον συνδυασμό σε σχέση με αυτό που προτείνεις

https://www.ukecigstore.com/kanger-kbox-subtank-kit.html

Η τιμή του νομίζω είναι καλή και δεν θέλω να περιμένω παραγγελίες απο Κίνα

 

Το Subtank, ειδικά η μίνι εκδοχή, αποτελεί ό,τι καλύτερο αυτήν την στιγμή για κάποιον που ξεκινάει.

Με το μοντάκι έχω θέμα. Καταρχάς δεν έχει οθόνη και έχει στάνταρ προεπιλογές για watt (8, 13, 20, 25, 30, 35, 40).

Δεν μπορείς να ατμίζεις ενώ το φορτίζεις, ενώ θα χρειαστεί να αγοράσεις μπαταρία+φορτιστή καθώς δεν έχει ούτε usb pass.

 

Όλα αυτά για 76 ευρώ+μεταφορικά. Πολύ κακή επιλογή. Χίλιες φορές να πάρεις το Subtank Mini από Ελλάδα και ένα Istick 30άρι πάλι από Ελλάδα, λιγότερα λεφτά θα σου βγει και είναι καλύτερος συνδυασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες παίζω με τον gs air στον βάμο, και μπορώ να πω πως γαμεί.

Καμία σχέση με το φιάσκο του ναυτίλου.

ειναι οντως χαλια γιατι σκεφτομαι να τον αγορασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οντως χαλια γιατι σκεφτομαι να τον αγορασω..

 

Μια χαρά είναι, τούμπανο ατμοποιητής.

Ή δώσε 10-12 ευρώ παραπάνω και χτύπα τον Subtank Mini που τα σπάει

και έρχεται με 1002 καλούδια στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...