Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επιτέλους παρέλαβα το πακέτο από το fasttech..

 

ώρα για υγρά..

 

για προτείνετε καμιά ποιοτική και vfm μάρκα υγρών

 

μου χουν πει για halo και el toro αλλά βλέπω δεν είναι και ότι φθηνότερο

 

παίζει τίποτα εξίσου καλό και φθηνό?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτέλους παρέλαβα το πακέτο από το fasttech..

 

ώρα για υγρά..

 

για προτείνετε καμιά ποιοτική και vfm μάρκα υγρών

 

μου χουν πει για halo και el toro αλλά βλέπω δεν είναι και ότι φθηνότερο

 

παίζει τίποτα εξίσου καλό και φθηνό?? 

 

Δεν έχω δοκιμάσει πολλά υγρά, αλλά θα σου προτείνω αν υπάρχει η δυνατότητα, να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις, γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά γευστικά γούστα. 

Προσωπικά μου άρεσαν τα Nobacco ( 4.5 eu /10ml ) Απο αυτή τη εταιρία δοκίμασα και μου άρεσαν απο την σειρά Mystique τα tobacco echo και golden margy το οποιο έχε υπόψη σου ότι γλυκίζει και σου μένει μια αίσθηση απο μέλι. 

Επίσης απο την εταιρια Queen ( 5 eu/ 10ml , 8 eu/20ml ) δοκίμασα ένα που μου άρεσε και θα δοκιμάσω και άλλες γεύσεις απο τα καπνικά της, γιατί έχει και πολύ καλή παραγωγή ατμού.

 

Τώρα κάνω το soho της Flavourart ( 6 eu/ 10 ml. Εγώ το βρήκα σε μαγαζί της γειτονιάς στα 5 eu ) το οποίο μου βρωμάει όπως και στους γύρω μου, αν και υπάρχουν ατμιστές που το βρίσκουν υπέροχο, γι αυτό και λέω ότι πρέπει να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις. Επίσης πολύ καλή παραγωγή ατμού η flavourart, αν και αυτό έχει σχέση με το εκάστοτε ατμοποιητή και μπαταρία. Εγώ έχω έναν Aspire BDV Ce5-S.

 

Επειδή και εγώ είμαι καινούργια στο άθλημα, θα έχει ενδιαφέρον να δοθούν προτάσεις σε υγρά κι από πιο έμπειρους χρήστες του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, δεν ρωτάω από άποψη γεύσης αλλά από θέμα ποιότητας.

 

ποιες είναι οι ποιοτικότερες μάρκες υγρών αναπλήρωσης ώστε να κοιτάξω να βρω μια γεύση που να μ'αρέσει από αυτές τις μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, δεν ρωτάω από άποψη γεύσης αλλά από θέμα ποιότητας.

 

ποιες είναι οι ποιοτικότερες μάρκες υγρών αναπλήρωσης ώστε να κοιτάξω να βρω μια γεύση που να μ'αρέσει από αυτές τις μάρκες.

 

Δεν θα αναφερόμουν στις συγκεκριμένες μάρκες αν δεν τις θεωρούσα ποιοτικές, απλά με την ευκαιρία έγραψα και την αποψη μου για τα υγρά που δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά, δεν ρωτάω από άποψη γεύσης αλλά από θέμα ποιότητας.

 

ποιες είναι οι ποιοτικότερες μάρκες υγρών αναπλήρωσης ώστε να κοιτάξω να βρω μια γεύση που να μ'αρέσει από αυτές τις μάρκες.

 

Τώρα από ποιότητα τρέχα γύρευε...  Υποτίθεται οι γνωστές και δημοφιλείς μάρκες είναι καλύτερες από κάτι άγνωστες κινεζιές, από κει και πέρα το χάος.  Κάποιες εταιρίες έχουν δημοσιεύσει χημικές αναλύσεις για τη μη ύπαρξη κάποιων επιβλαβών ουσιών, αλλά στην ουσία μόλις έχει γίνει η αρχή για την έρευνα της ασφάλειας των υγρών άτμισης.

 

Εγώ ατμίζω τώρα 2 χρόνια και τα υγρά στα οποία έχω καταλήξει είναι τα Halo, τα El Greco και το EcoPure Rich της Intellicig.  Αυτό το τελευταίο υποτίθεται ότι είναι καθαρή VG χωρίς προσθήκη ούτε καν αρώματος, η γεύση του είναι κάπως σαν μαλλί της γριάς, πολύ απαλή.  Καπνικά κάνω μόνο της Halo, τίποτα άλλο που δοκίμασα δε μου άρεσε, αλλά κυρίως ατμίζω φρουτένιες γεύσεις πλέον. 

Επειδή κάνω πολύ χαμηλή νικοτίνη (0.3) και τα αρώματα των υγρών μου φαίνονται πολύ έντονα (από τότε που σταμάτησα το τσιγάρο και αυξήθηκε η όσφρηση και η γεύση μου), όλα μου τα υγρά τα αραιώνω μισό-μισό με σκέτη μηδενική βάση και έτσι έρχονται πολύ πιο φτηνά. 

Η μέντα ενισχύει πολύ το χτύπημα και έτσι έχω πάντα μία την οποία προσθέτω σε διάφορα υγρά μου (η Crystal της El Greco είναι turbo). 

Τώρα τελευταία πήρα κι ένα After 8 (γεύση Red Ice) που μου άρεσε, μάλλον θα δοκιμάσω κι άλλα από την ίδια εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία πήρα κι ένα After 8 (γεύση Red Ice) που μου άρεσε, μάλλον θα δοκιμάσω κι άλλα από την ίδια εταιρία.

after8 , πηρα προσφατα μυλοπιτα , smok και cake.

η μυλοπιτα και το smok απλα τελεια , το cake δεν με τρελανε.

 

το red ice τι γευση εχει??καλο??

 

επισης απο ατμος lab, εκανα αρκετα αν οχι ολα..

strawberry , apanchi , nocciola , green apple ειναι η κορυφη για μενα.

αποφευγω μεχρι και την οπτικη επαφη με honey moon , vanilia , fotia.

γενικα τα υπολοιπα αρωματα ειναι ικανοποιητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

after8 , πηρα προσφατα μυλοπιτα , smok και cake.

η μυλοπιτα και το smok απλα τελεια , το cake δεν με τρελανε.

 

το red ice τι γευση εχει??καλο??

 

επισης απο ατμος lab, εκανα αρκετα αν οχι ολα..

strawberry , apanchi , nocciola , green apple ειναι η κορυφη για μενα.

αποφευγω μεχρι και την οπτικη επαφη με honey moon , vanilia , fotia.

γενικα τα υπολοιπα αρωματα ειναι ικανοποιητικα.

 

 

Τα after8 στην Θεσσαλονίκη που τα βρίσκεις;; Σε 4-5 μαγαζιά που ψωνίζω δεν τα είδα. 

 

edit Μολις το googlαρισα και βρήκα κοντά μου. 

 

Το smoke εχει κάποια γλύκα ή είναι ξηρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

after8 , πηρα προσφατα μυλοπιτα , smok και cake.

η μυλοπιτα και το smok απλα τελεια , το cake δεν με τρελανε.

 

το red ice τι γευση εχει??καλο??

 

επισης απο ατμος lab, εκανα αρκετα αν οχι ολα..

strawberry , apanchi , nocciola , green apple ειναι η κορυφη για μενα.

αποφευγω μεχρι και την οπτικη επαφη με honey moon , vanilia , fotia.

γενικα τα υπολοιπα αρωματα ειναι ικανοποιητικα.

 

Το Red Ice είναι κάπως σαν τσιχλόφουσκα, εμένα μου άρεσε, θα το ξαναπάρω.

Από Atmos Lab έχω πάρει μερικά αρώματα.  2-3 καπνικά δε μ'αρέσανε καθόλου.  Φράουλα έτσι κι έτσι (η καλύτερη φράουλα που έχω βρει είναι το Strawberry Queen της El Greco).  Βανίλια και μαύρη βανίλια μπλιαξ - έχω πάρει βανίλιες και από Ovale, Flavourart, Liqua, και 2-3 ακόμα και όλες έχουν γεύση φυτίνης, I give up, δεν ξαναγοράζω βανίλια!  Είχα καλύτερα αποτελέσματα διαλύοντας βανιλλίνη (αυτή τη σκόνη που βάζουμε στα κέικ) σε βάση, η γεύση ήταν ικανοποιητική αλλά μου φάνηκε ότι μου μπούκωνε τις αντιστάσεις.  Επίσης όσες σοκολάτες έχω δοκιμάσει είναι απαράδεκτες εκτός από το Belgian Cocoa της Halo που είναι φανταστικό (μπουκώνει αντιστάσεις σαν τρελό όμως). 

Αυτό που βολεύτηκα από Atmos είναι το ούζο!  Ρίχνω και λίγη μέντα μέσα για να κάνει κάπως σαν οινόπνευμα και είναι τέλειο!  Μιας και δε μπορώ να πιω αλκοόλ λόγω προβλήματος υγείας, είναι καλό υποκατάστατο. 

Τα πράσινα μήλα 2-3 που έχω δοκιμάσει είναι καλά, αλλά έχω βάλει στα αγαπημένα μου το Red Apple της El Greco και το Midnight Apple της Halo (που είναι καπνικό μαζί με μήλο). 

Το Melon της El Greco μπήκε επίσης πρόσφατα στα σταθερά μου. 

Οι γεύσεις γλυκών με έχουν απογοητεύσει αλλά θα δώσω μια ευκαιρία στη μηλόπιτα της After 8 που λες ότι είναι τόσο καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω ιδιοκατασκευές με Atmos Labs αρώματα. Cinnamon Cookies πάρα πολύ καλό, μείξη Tropicana 3% με Pineapple 2% πάρα πολύ καλοκαιρινή και τώρα ατμίζω μια "εξεζητημένη" μείξη Nocciola 2.5% Vanilla 2% και Mandarine 1.5%. Δοκίμασα και το Figue (σύκο) και το πήρα να το φτιάξω. Όλα σε βάσεις Atmos Glycerine. Γενικά της Atmos τα φρούτα είναι καλά πλην ενός δύο, αρκετά γλυκά είναι πολύ καλά με μερικά χρήσιμα ώς αρώματα ανάμειξης και από καπνικά υπάρχουν 6-7 καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω ιδιοκατασκευές με Atmos Labs αρώματα. Cinnamon Cookies πάρα πολύ καλό, μείξη Tropicana 3% με Pineapple 2% πάρα πολύ καλοκαιρινή και τώρα ατμίζω μια "εξεζητημένη" μείξη Nocciola 2.5% Vanilla 2% και Mandarine 1.5%. Δοκίμασα και το Figue (σύκο) και το πήρα να το φτιάξω. Όλα σε βάσεις Atmos Glycerine. Γενικά της Atmos τα φρούτα είναι καλά πλην ενός δύο, αρκετά γλυκά είναι πολύ καλά με μερικά χρήσιμα ώς αρώματα ανάμειξης και από καπνικά υπάρχουν 6-7 καλά.

 

Μήπως εχεις δοκιμάσει το Tiramisu να μου πεις αν αξίζει; Θυμίζει δηλαδή όντως Tiramisu ή είναι απάτη;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εμενα δε μου παει να ψωνισω απο ελλαδα ετοιμα υγρα. ειναι πανακριβα!! πιο ακριβα κ απο τσιγαρο βγαινει αν βαλεις και το χαρτγουερ..

 

εγω ειτε παιρνω χανγκσεν και τα αραιωνω με αυτοσχεδια βγ/πγ ειτε παιρνω αρωματα και τα προσθετω σε καποια βαση.. ειδα οτι μαλον για αρωματα προτεινετε της ατμος?

 

τα αρωματα νομπακο δε μ αρεσαν καθολου παντως (φραουλα κ κερασι εχω παρει)

 

επισης αν ξερει καποιος να προτεινει καποιο σιτε (ακομα κ κινεζικο) για να αγορασω καμια δεκαρια διαφορετικα αρωματα σε καλη τιμη κ ποιοτητα να πειραματιστω? οχι αμερικανικο κατα προτιμιση


επισης για οσους εχουν αμφιβολιες για τα κινεζικα υγρα και οτι ειναι (περισσοτερο) καρκινογονα.... τα εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια!! αν ο κινεζος εργοστασιαρχης παρηγαγε υγρο που ηταν πραγματι βλαβερο και τον πιαναν, πιθανοτατα θα εκτελειτο..... αυτο κ μονο ειναι καλος λογος για να προτιμαω κινεζικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα και για το cinnamon cookies ηθελα να πω πιο πανω και το ξεχασα.

 

πολυ πολυ καλη γευση , αλλα ρε συ μου θαμπονει το τζαμακι.

δηλαδη σαν να αφηνει κοματακια πολυ μικρα..

αντισταση στον aerotank ακομα δεν μου στουμπωσε..οποτε δεν ξερω..

απλα οπτικα λιγο με χαλαει το μπανιστηρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εμενα δε μου παει να ψωνισω απο ελλαδα ετοιμα υγρα. ειναι πανακριβα!! πιο ακριβα κ απο τσιγαρο βγαινει αν βαλεις και το χαρτγουερ..

 

εγω ειτε παιρνω χανγκσεν και τα αραιωνω με αυτοσχεδια βγ/πγ ειτε παιρνω αρωματα και τα προσθετω σε καποια βαση.. ειδα οτι μαλον για αρωματα προτεινετε της ατμος?

 

τα αρωματα νομπακο δε μ αρεσαν καθολου παντως (φραουλα κ κερασι εχω παρει)

 

επισης αν ξερει καποιος να προτεινει καποιο σιτε (ακομα κ κινεζικο) για να αγορασω καμια δεκαρια διαφορετικα αρωματα σε καλη τιμη κ ποιοτητα να πειραματιστω? οχι αμερικανικο κατα προτιμιση

επισης για οσους εχουν αμφιβολιες για τα κινεζικα υγρα και οτι ειναι (περισσοτερο) καρκινογονα.... τα εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια!! αν ο κινεζος εργοστασιαρχης παρηγαγε υγρο που ηταν πραγματι βλαβερο και τον πιαναν, πιθανοτατα θα εκτελειτο..... αυτο κ μονο ειναι καλος λογος για να προτιμαω κινεζικα!!!

 

Προσωπικά έχω αγοράσει περίπου 250€ hardware σε 4 μήνες (αύριο κλείνω τον τέταρτο μήνα ατμίσματος) και με αρκετή κατανάλωση υγρών είμαι πολύ κάτω απ' ότι θα ήμουν με ~4.5€ τη μέρα που χάλαγα σε ενάμιση πακέτο Καρέλια. Δεν θα αγόραζα υγρά αγνώστου προελεύσεως και ούτε εσένα σε συμβουλεύω να το κάνεις. Μου ακούγεται περίεργο να πλήσιάζεις το κόστος του κανονικού τσιγάρου με το Η.Τ.

 

 

 

Μήπως εχεις δοκιμάσει το Tiramisu να μου πεις αν αξίζει; Θυμίζει δηλαδή όντως Tiramisu ή είναι απάτη;

 

 

 

Στον CE5 του δοκιμαστηρίου δεν το κατάλαβα (αλλά απ την άλλη δεν κατάλαβα ιδιέταιρα και το κανελλομπισκότο και βγήκε καταπληκτικό στου επισκευάσιμους που στήνω με βαμβάκι) αλλά σκέφτομαι μια μέρα να το δοκιμάσω σε καθαρό dripper.

 

αα και για το cinnamon cookies ηθελα να πω πιο πανω και το ξεχασα.

 

πολυ πολυ καλη γευση , αλλα ρε συ μου θαμπονει το τζαμακι.

δηλαδη σαν να αφηνει κοματακια πολυ μικρα..

αντισταση στον aerotank ακομα δεν μου στουμπωσε..οποτε δεν ξερω..

απλα οπτικα λιγο με χαλαει το μπανιστηρι

 

O Aerotank γυάλινος δεν είναι; Δεν θα έπρεπε να είχες θέμα αν και πάλι, το κανελλομπισκότο δεν έχει αλκοόλες σαν άρωμα (δεν ξέρω σαν έτοιμο υγρό). Πληροφορίες για το άρωμα εδώ http://atmoslab.com/en/product/cinnamon-cookies-flavour

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...