Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως γιατι το ιντερνετ ειναι ανωνυμο και μπορει ο καθενας να δηλωνει ο,τι θελει;

 

Ολοι ξερουμε οτι συζηταμε με καποιον που...δε γνωριζουμε ποιος και "τι" ειναι, αλλα ολα εχουν ενα οριο.

 

Το να του λενε γιατροι (οχι ενας, πλυθηντικος) οτι ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ κι αυτος (κι οποισδηποτε στη θεση του) να ψαχνει γνωμες στο ιντερνετ, ναι εμενα δε μου φαινεται σωστο.

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑΝ, ΑΠΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΕ ΜΕΝΑ (ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΥΕΛΟΠΑΘΕΙΑ) ΚΑΙ ΦΟΒΟΤΑΝ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να έκθεσω την δική μου εμπειρία.

Λόγω καθιστικής ζωής, αυξημένου σωματικού βάρους,καταπόνησης μέσης από χρήση μοτοσυκλέτας κλπ κλπ, έχω αποκτήσει δύο κήλες οι οποίες δεν είναι σε βαθμό που να χρειάζεται να γίνει επέμβαση δισκτετομης. Τους χειμερινους μήνες πονουσα. Το περπάτημα μεγάλης απόστασης με ενοχλεί και βέβαια ή χρήση μοτοσυκλέτας επίσης. Εάν βρεθώ σε μέρος με πολύ υγρασία είναι σχεδόν βέβαιο ότι τις αμέσως επόμενες μέρες ότι θα πάθω λουμπάνγκο και θα βρεθώ τέζα στο κρεβάτι με πόνους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όμως ο μακροχρόνιος πόνος (όχι οξύς) στα αριστερά της μέσης με πόνο του ισχύου . Τα φάρμακα και οι φυσιοθεραπείες βοηθούν αλλά επιτυγχάνονται προσωρινά αποτελέσματα. Τα τελευταία δύο χρόνια μπόρεσα να διαχειριστω το πρόβλημα με τον εξής τρόπο:

Φροντισα και έχασα 5-6 κιλα

Περιορισα την ποσότητα λιπαρών τροφών και κόκκινου κρέατος

Καθημερινά τρωγω 3-4 χουρμαδες.

Στα φαγητά που μαγείρευω βαζω μισό κουταλάκι σκόνη πιπεροριζας.

Με αυτό τον τρόπο έχουν εξαφανιστεί οι ενοχλήσεις σε βαθμό που μπορώ και ιππευω και την μοτοσυκλετα.

Δεν περπατω μεγάλες αποστάσεις αλλά επισης λογω βαρεμαρας δεν κάνω κοιλιακούς και γυμναστική όπως κανονικά θα έπρεπε.

Τώρα πως γίνεται αυτό;

1) ή διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο. Γενικά ή υπερκατανάλωση κόκκινου κρέατος και λιπαρών τροφών επηρεάζουν αρνητικά την εξέλιξη της οσφυαλγιας

2) οι χουρμαδες και ή πιπεροριζα περιέχουν φυσικα αντιφλεγμονώδη και αντιοξειδωτικα συστατικά που μακροπρόθεσμα δημιουργούν μια αντιφλεγμονώδη προστασία στην παρούσα περιοχή.

3) ή ελάφρυνση του σωματικού βάρους έστω και λίγο προκαλεί πολλαπλασιαστικά οφέλη επειδή μειώνεται ή πίεση που εξασκείται στους δίσκους λόγω του βάρους.

Πιστέψτε με , οποίος δοκίμασε τα παραπάνω είδε ανακούφιση στην καθημερινή του ζωή. Φυσικά δεν μιλάμε για βαρειές περιπτώσεις που χρήζουν χειρουργικής αντιμετώπισης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακούστε και την δικιά μου εμπειρία. Πρίν 6 χρόνια έκανα και εγώ χειρουργείο σε γνωστό νοσοκομείο Αθηνών με διάγνωση κοίλη δίσκου 4ο 5ο. Στην αρχή όλα καλά τα πρώτα 2 χρόνια αλλά μετά ξεκίνησαν τα προβλήματα... πρίν 1 εβδομάδα έκανα μαγνητική ξανά κοίλη 4ο 5ο καθώς και στον από πάνω σπόνδυλο... Διαβάζω μηνύματα που λένε ο καθένας εμπειρίες κτλ, εγω αυτό που έχω να σας πω είναι μην κάνετε χειρουργείο για κανέναν λόγω. Το χειρουργείο να είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ  λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λοιπόν ακούστε και την δικιά μου εμπειρία. Πρίν 6 χρόνια έκανα και εγώ χειρουργείο σε γνωστό νοσοκομείο Αθηνών με διάγνωση κοίλη δίσκου 4ο 5ο. Στην αρχή όλα καλά τα πρώτα 2 χρόνια αλλά μετά ξεκίνησαν τα προβλήματα... πρίν 1 εβδομάδα έκανα μαγνητική ξανά κοίλη 4ο 5ο καθώς και στον από πάνω σπόνδυλο... Διαβάζω μηνύματα που λένε ο καθένας εμπειρίες κτλ, εγω αυτό που έχω να σας πω είναι μην κάνετε χειρουργείο για κανέναν λόγω. Το χειρουργείο να είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ  λύση.

 

 

θα βγω λίγο offtopic αλλά θα πω πως όταν τράκαρα με την μηχανή έσπασε από το δεξί μου χέρι του μεσαίου δαχτύλου η δεύτερη φάλαγγα και το μετακάρπιο κόκαλο, επίσης μου κόπηκε και ο τένοντας του ίδιου δαχτύλου, έκανα 5 εγχειρήσεις μέσα σε 2 χρόνια, τα κόκαλα τα κόλλησαν στον τένοντα αποτυχαίνουν κάθε φορά. Τώρα η γιαγιά μου έχει πάθει και αυτή κήλη και πονάει αφόρητα, έκανε ενέσεις στην σπονδυλική στήλη, παίρνει παυσίπονα και ο πόνος εκεί αφόρητος, έχοντας την παραπάνω εμπειρία ποτέ δεν της είπα να μην πάει χειρουργείο, είμαι ι πρώτος που φωνάζει για να μπει, οι άλλοι λένε να περιμένουμε λίγο ακόμα, να πάμε σε κανά πρακτικό γιατρό και άλλα τέτοια. Το γράφω για να σου πως δεν γίνετε να λες "μην κάνετε χειρουργείο για κανέναν λόγο" επειδή σου ξανά εμφανίστηκε σε εσένα, και στην τελική πες μας μετά την εγχείρηση πως ήταν η καθημερινότητα σου, πρόσεχες καθόλου ή έβαζες τα παιδιά σου να πηδάν στην πλάτη σου (κ.α. τέτοια); Κλείνοντας να πω πως πρέπει να γίνεται η εγχείρηση αφού όμως έχεις βρει τον σωστό γιατρό, ακόμα και εγώ μετά από 5 fails ψάχνω γιατρό να μου το χειρουργήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν διαβάσεις έγραψα το χειρουργείο να είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΥΣΗ. Γενικά από προσωπική εμπειρία και τονίζω προσωπική είναι ότι το χειρουργείο είναι κάτι όπου προτιμούν οι γιατροί στην πλειοψηφία τους για δικούς του ο καθένας λόγους. Εχθές επισκέπτηκα έναν γιατρό όπου από το σύνολο των 15+ όπου έχω δεί όλα αυτά τα χρόνια μου είπε ανοιχτα ότι δυστυχώς όταν κάνεις ένα χειρουργείο στην σπονδυλική  τότε πρέπει να αλλάξεις και τον τρόπο ζωής ( από το χειρουγείο και μετά ΠΡΟΣΕΧΑ πάρα μα πάρα πολυ) όπως επίσης υπάρχουν και πολλά ποσοστά υποτροπής σε άλλο σπόνδυλο. Και εγώ τώρα θα ξαναμπώ χειρουργείο για να το φτιάξω δεν μπορώ να κάνω αλλιως  αλλά φίλε μου είμαι 34 ετών και όχι 70+ όπως φαντάζομαι οτι θα είναι η γιαγία σου και σίγουρα δεν έχει τις αντοχές και την διάθεση να το πάει όσο πιο συντηρητικά μπορεί όπως θα έκανε ένας νεότερος άνθρωπος και όπως δεν έκανα εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά σκέψου είσαι κάτω από 40, πόσο "συντηρητική" θες να είναι η υπόλοιπη ζωή σου; δεν θες να το "φτιάξεις" το θέμα ώστε αργότερα να μην πονάς; οι περισσότεροι γιατροί φυσικά και θα πουν εγχείρηση για να τα αρπάξουν, αυτό που πρέπει να γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις και όχι μόνο στην δισκοκήλη είναι να ψάχνεις τους γιατρούς και να μην τρέχεις σε τυχαίους που ξέρουν ότι είναι καλοί τα "ξαδέρφια" ή έχει ακούσει κάτι για κάποιον η θεία σου. (όπως την έπαθα εγώ δηλαδή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι την έπαθα και εγώ με την διαφορά ότι ο δικός μου εκτός και από γνωστός της " θείας" είναι και ένας γιατρός με "τεράστια" φήμη....... τεσπα εύχομαι στον καθένα να κάνει την καλύτερη επιλογή και όλα να είναι περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι....σημερα κλεινω ενα χρονο απο το χειρουργειο....εχω γραψει αναλυτικα της αποψης μου γενικα για τα χειρουργεια, αλλα και την προσωπικη μου εμπειρια...το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν μετανιωνω στιγμη που το εκανα ...εχει αλλαξει ολη μου η ζωη....βασικα εχει επανερθει στα φυσιολογικα πλαισια...το αν πρεπει να γινει η οχι ενα χειρουργειο το αποφασιζει παντα ο καταλληλος νευροχειρουργος....που αυτος θα ειναι δικος γιατρος και φυσικα δικης μας εμπιστοσυνης..και εννοειτε πως οταν τελειωσει το χειρουργειο ακολουθντε καποιοι κανονες -οδηγιες τις οποιες καλως η κακως πρεπει να ακολουθουμε.....ολα τα αλλα περισευουν....!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι. Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ότι θεωρούν πως η διερεύνηση για την αιτία του πόνου τους τελειώνει στο "'εχω μια-δυο-πέντε δισκοκήλες". Η δισκοκήλη δεν πέφτει από τον ουρανό, την αποκτάμε γιατί κάτι κάναμε λάθος. Οπότε, αν διορθώσουμε την δισκοκήλη αλλά συνεχίσουμε να κάνουμε το ίδιο λάθος, αργά ή γρήγορα θα την ξανααποκτήσουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.

30 χρονων με δισκοκηλη και πονο στην μέση και στο ποδι για πανω απο 1,5 χρονο. Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα εκτος απο χειρουργειο. Επειδη εχω δει πολυ πονο εδω μεσα αλλα και προσωπικα γνωριζω τι τραβάμε ολοι μας είπα να γραψω (εκανα λογαριασμο μονο για αυτον τον λόγο) για την δικια μ λυτρωση που ειναι ενα γκατζετ που δυσκολα θα το βρείτε και θα το εμπιστευτειτε στην Ελλαδα.

Προκειται για το quellrelief .. αμα το γκουγκλαρατε θα βρειτε οσες πληροφορίες χρειάζεστε. Εχει και πολλες κριτικες και στο φεισμπουκ και στο αμαζον. Επισης εχει 2 μηνες δοκιμαστικη περιοδο που αν δεν βοηθησει στην περιπτωση σας μπορειτε να το γυρισετε και να παρετε τα λεφτα σας. Δεν κανω διαφημιση αφου δεν εχει καν αδεια πωλησης στην ευρωπη προσ το παρον (πρεπει να σας το στειλει καποιοσ απο Αμερικη) και ουτε πιστευω θα βοηθησει ολους αλλα αξιζει μια ευκαρια. Τελος δεν γιατρευει την κηλη απλα ειναι σαν παυσιπονο, εμενα παντως μου εδωσε την καθημερινοτητα μ πισω. 

Α και κατι αλλο που με βοηθησε (εναν φιλο μ τον λυτρωσε) και δεν το διαβασα πολυ εδω είναι οι ασκησεις μακένζυ..

εχω παει και στον χειμωνίδη αλλα δεν ενθουσιαστηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος δεν γιατρευει την κηλη απλα ειναι σαν παυσιπονο, εμενα παντως μου εδωσε την καθημερινοτητα μ πισω.

 

Παιδεύεσαι για πάνω απο 1.5 χρόνο και προτιμάς να ζεις με "παυσίπονα"?

Όποιος έχει πραγματικό πρόβλημα η μόνη λύση ειναι χειρουργείο, όλα τα άλλα ειναι παυσίπονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι....σημερα κλεινω ενα χρονο απο το χειρουργειο....εχω γραψει αναλυτικα της αποψης μου γενικα για τα χειρουργεια, αλλα και την προσωπικη μου εμπειρια...το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν μετανιωνω στιγμη που το εκανα ...εχει αλλαξει ολη μου η ζωη....βασικα εχει επανερθει στα φυσιολογικα πλαισια...το αν πρεπει να γινει η οχι ενα χειρουργειο το αποφασιζει παντα ο καταλληλος νευροχειρουργος....που αυτος θα ειναι δικος γιατρος και φυσικα δικης μας εμπιστοσυνης..και εννοειτε πως οταν τελειωσει το χειρουργειο ακολουθντε καποιοι κανονες -οδηγιες τις οποιες καλως η κακως πρεπει να ακολουθουμε.....ολα τα αλλα περισευουν....!!!

Καλημέρα!Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς σε ποιόν γιατρό έκανες το χειρουργείο;Έμεινες απόλυτα ευχαριστημένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταγράψω και εγω την εμπειρία μου μηπως και βοηθηςω Καποιον απο εσας γιατι μπορω να πω οτι βοηθήθηκα πολυ με ολα όσα γράψατε !!Μετα απο μαγνητική στην μέση έπειτα απο μια μικρη ενόχληση στον δεξιό γλουτο ανακάλυψα οτι ειχα μια μεγαλη δισκοκοιλη στον O5-Ι1 που επηρέαζε το νεύρο του δεξιού ποδιού !!πηγα στον ορθοπεδικό μου που του εχω εμπιστοσύνη ,μου ειπε οτι ειναι χειρουργισιμη εδειξα την μαγνητική και μου ειπε ξεκούραση -ξαπλα όπου τον άκουσα αλλα για 10 ημέρες έκλαιγα και πονούσα πολυ στο πόδι ..πηγα σε άλλον γιατρό και μου ειπε απευθείας χειρουργείο γιατι ειναι πολυ μεγαλη και δεν θα περασει !!κατεληξα σε έναν θαυμάσιο νευροχειρουργό -άνθρωπο που μου ειπε ας το πάρουμε συντηρητικά δηλ.φυσιοθεραπεια ,βελονισμό ,ξεκούραση να δούμε πως θα παει και βλεπουμε !!!με τα πολλα μετα απο 4 μήνες και ενω ειχα απελπίστει αφου πονούσα ΟΛΗ την ημερα έγινα καλα !!!!δοξα τον θεό !!εχω ενοχλήσεις αλλα οχι πονο !!!με βοήθησε πολυ η Φυσιοθεραπεια & ο βελονισμός !!!! Κανω ακομα αλλα για συντήρηση !!!ξεκινησα και τις ασκησεις σε πισίνα και ειμαι τελεια .θελει υπομονη και ψυχική δύναμη !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...