Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βελόνες στην περιοχή της μέσης οι οποίες συνδέονται με καλώδιο ,σου διοχετεύουν ρεύμα και απλα σε ανακουφίζουν.Ο ανθρωπος ειναι ορθοπεδικός -χειρουργός ο οποιος εχει εξειδικευτεί σε αυτο.Με εστειλε ο Φυσιοθεραπευτής μου να το κανω συνδυαστικά !επισης να προσθέσω στους 4 μήνες δεν πηρα ουτε ενα χάπι ,ουτε μια ένεση !!για να μπορω ελεγχω τον πονο μου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια απορία... πόσοι από εσάς που είχατε/έχετε δισκοκήλη στον Ο5-Ι1 είχατε αδυναμία στο πόδι, συγκεκριμένα δε μπορούσατε να σταθείτε καθόλου ή λίγη ώρα στις μύτες των ποδιών.

Ρωτάω γιατί άλλο ο πόνος και άλλο η αδυναμία, έχω δείξει τις μαγνητικές μου σε 5 γιατρούς μεταξύ αυτών ορθοπεδικοί, νευρολόγοι, αθλητίατροι, κλπ... και όλοι λένε για εγχείρηση.

Παρόλα αυτά έχω καταφέρει μέσα σε 25 μέρες να μειώσω δραματικά τον πόνο με φυσιοθεραπείες που περιλαμβάνουν άσκηση και όχι ηλεκτρόδια/υπερήχους/διαθερμίες και άλλες τρίχες...

Αλλά η απορία μου είναι πόσοι από εσάς που αντιμετωπίσατε τη δισκοκήλη συντηρητικά, ανακτήσατε και τη δύναμη στο νεύρο που είχε πειραχτεί, και αν ναι μετά από πόσο καιρό και πως. tnx!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς σε ποιόν γιατρό έκανες το χειρουργείο;Έμεινες απόλυτα ευχαριστημένη;

καλησπερα, ναι εμεινα απολυτα ευχαριστημενη....γιαται πανω απο ολα ειναι πρωατ ανθρωπος και μετα γιατρος.....και θα σου πω ενα για να καταλαβεις ειναι κατα τους χειρουργειου..ναι καλα διβαζεις...και θα σου εξηγησω τι εννοω στον αδερφο μου που εχει 5 κηλες του ειπε να μη κανει δεν εχει αλλα θεματα ενω σε αλλους 2 που ειχε παει του λεγανε ολοι να κανει......εμενα παλι με το που με ειδε με την παρεση μου λεει χειρουργειο εχθες.....το χειρουργειο το εκανα στον αγιο λουκα και το κοστος ηταν πολυ χαμηλο...σου στελνω με μηνυμα το ονομα γιατι δεν ξερω αν κανει το γραψω εδω δημοσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ! ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ. ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΣΚΟΚΗΛΕΣ ΣΤΟΥΣ Α4-Α5, Α5-Α6. ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΥΕΛΟΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΜΕ ΠΑΡΑΛΥΣΗ-ΘΑΝΑΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΤΟ ΕΠΙΜΑΧΟ ΣΗΜΕΙΟ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΟΤΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ, ΟΥΤΕ ΠΟΝΑΩ, ΟΥΤΕ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ, ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΛΥΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ LASER Η' ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΕΚΤΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.ΕΙΜΑΙ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.....

γεια σου Τανταλε!!!Ασε κι εγω παιδευομαι εδω και 2μιση μηνες με μεγαλη κηλη οπισθια με πιεση νευρικης πιζας και ν . μυελου.....νομιζω οτι ζω ενα εφιαλτη.......μου λενε και μενα για χειρουργεια κτλ......εχω φρικαρει......εχω πιει χαπια εχω κανει ενεσεις,,,,τα ιδια μου λεν και μενα.....

γεια σου Τανταλε!!!Ασε κι εγω παιδευομαι εδω και 2μιση μηνες με μεγαλη κηλη οπισθια με πιεση νευρικης πιζας και ν . μυελου.....νομιζω οτι ζω ενα εφιαλτη.......μου λενε και μενα για χειρουργεια κτλ......εχω φρικαρει......εχω πιει χαπια εχω κανει ενεσεις,,,,τα ιδια μου λεν και μενα.....

μου ειπαν να δοκιμασω κατι ενεσεις οζον.....και το σκεφτομαι.....εσυ τι συμπτωματα εχεις και ποσο καιρο?εκανες συντηρητικη θεραπεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαξα το "quellrelief" και βλέπω πως εφαρμόζεται στο πόδι, βοηθάει στον πόνο της μέσης ή απλώς σε ξεμουδιάζει το πόδι;

Αποροφά περίπου το 90% του πονου και απο μεση και απο ποδι

Παιδεύεσαι για πάνω απο 1.5 χρόνο και προτιμάς να ζεις με "παυσίπονα"?

Όποιος έχει πραγματικό πρόβλημα η μόνη λύση ειναι χειρουργείο, όλα τα άλλα ειναι παυσίπονα.

Σε αντιθεση με τα χάπια παυσίπονα που δεν πέρνω σχεδόν ποτέ, αυτο το μαραφέτι δεν έχει καμια αρνητική συνέπεια.

Ο καλυτερος γιατρος είναι ο χρόνος και τώρα περνάει πολυ γρηγορα. 

30 χρονών να κάνω τέτοια επέμβαση δεν υπάρχει περίπτωση, εχω ακόμα κουράγιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποροφά περίπου το 90% του πονου και απο μεση και απο ποδι

Σε αντιθεση με τα χάπια παυσίπονα που δεν πέρνω σχεδόν ποτέ, αυτο το μαραφέτι δεν έχει καμια αρνητική συνέπεια.

Ο καλυτερος γιατρος είναι ο χρόνος και τώρα περνάει πολυ γρηγορα. 

30 χρονών να κάνω τέτοια επέμβαση δεν υπάρχει περίπτωση, εχω ακόμα κουράγιο..

 

φιλε δεν υπαρχει τροπος να το αγορασει καποιος απο ελλαδα μεσω ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 χρονών να κάνω τέτοια επέμβαση δεν υπάρχει περίπτωση, εχω ακόμα κουράγιο..

Δεν εχει να κανει με την ηλικία. Οποιος εχει σοβαρό πρόβλημα προχωράει σε χειρουργείο. Εγω την επέμβαση (σπονδυλοδεσία με μόσχευμα στους δίσκους) την έκανα στα 33 μου και αν έκανα το χειρουργείο πιο νωρίς θα ειχα γλιτώσει πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, ναι εμεινα απολυτα ευχαριστημενη....γιαται πανω απο ολα ειναι πρωατ ανθρωπος και μετα γιατρος.....και θα σου πω ενα για να καταλαβεις ειναι κατα τους χειρουργειου..ναι καλα διβαζεις...και θα σου εξηγησω τι εννοω στον αδερφο μου που εχει 5 κηλες του ειπε να μη κανει δεν εχει αλλα θεματα ενω σε αλλους 2 που ειχε παει του λεγανε ολοι να κανει......εμενα παλι με το που με ειδε με την παρεση μου λεει χειρουργειο εχθες.....το χειρουργειο το εκανα στον αγιο λουκα και το κοστος ηταν πολυ χαμηλο...σου στελνω με μηνυμα το ονομα γιατι δεν ξερω αν κανει το γραψω εδω δημοσια

Μπορεις να μου πεις ποιο δισκο εκανες δισκεκτομη και τι εννοεις οτι εμεινες απολυτα ευχαριστημενη? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν υπαρχει τροπος να το αγορασει καποιος απο ελλαδα μεσω ιντερνετ?

Νομιζω μπορεις μεσω Ebay αλλα υπαρχει περιπτωση να πληρώσεις τελωνείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου πεις ποιο δισκο εκανες δισκεκτομη και τι εννοεις οτι εμεινες απολυτα ευχαριστημενη? Ευχαριστω.

 

 

οταν λεω εμεινα ευχαριστημενη εννοω απο ολα...συμπεριφορα, τιμη, χειρουργειο πανω απο ολα ομως την  ανθρωποιααααααα...τα παντα ακομη και τωρα που εχει περασει ενας χρονο μιλαμε στο τηλ με εχει δει το ιατρειο πολλες φορες χωρις να παρει λεφτα ποτε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεω εμεινα ευχαριστημενη εννοω απο ολα...συμπεριφορα, τιμη, χειρουργειο πανω απο ολα ομως την  ανθρωποιααααααα...τα παντα ακομη και τωρα που εχει περασει ενας χρονο μιλαμε στο τηλ με εχει δει το ιατρειο πολλες φορες χωρις να παρει λεφτα ποτε!!!!

Δεν εννοουσα για τον γιατρο αλλα για το αποτελεσμα της εγχείρησης. Δηλαδη πως εισαι τωρα, ενοχλησεις, αν εχεις καποιο προβλημα, και αν μπορεις να μου πεις σε ποιο δισκο εκανες δισκεκτομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοουσα για τον γιατρο αλλα για το αποτελεσμα της εγχείρησης. Δηλαδη πως εισαι τωρα, ενοχλησεις, αν εχεις καποιο προβλημα, και αν μπορεις να μου πεις σε ποιο δισκο εκανες δισκεκτομη.

δεν εχω καμια ενοχληση,Ενα απο αυτα που με βοηθησε ειναι το περπατημα και οι οδηγιες του γιατρου μου. Εκανα δισεκτομη στο 4-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καμια ενοχληση,Ενα απο αυτα που με βοηθησε ειναι το περπατημα και οι οδηγιες του γιατρου μου. Εκανα δισεκτομη στο 4-5

Και εγω στο 4-5 εκανα δισκεκτομη. Εγινα βεβαια καλα και εξαφανιστηκε ο πονος απο το ποδι ωστοσο εχω ελαφρες ενοχλησεις. Π.χ. δεν μπορω να καθησω αρκετα χωρις να νιωσω ελαφρες ενοχλησεις στη μεση, και στο περπατημα αισθανομαι ελαφρες ενοχλησεις. Οχι πονο, μόνο ενοχλησεις.

Δυστυχως δεν μπορω να κανω αθληματα καθως ο 4-5 δισκος δεν υποστηριζει την σπονδυλικη στηλη οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καμια ενοχληση,Ενα απο αυτα που με βοηθησε ειναι το περπατημα και οι οδηγιες του γιατρου μου. Εκανα δισεκτομη στο 4-5

 

Εκτός απο το περπάτημα καλό κάνει και το κολύμπι. Δυστυχώς εγω ούτε περπάτημα κάνω πολύ πλέον, ούτε κολύμπι.

 

 

Και εγω στο 4-5 εκανα δισκεκτομη. Εγινα βεβαια καλα και εξαφανιστηκε ο πονος απο το ποδι ωστοσο εχω ελαφρες ενοχλησεις. Π.χ. δεν μπορω να καθησω αρκετα χωρις να νιωσω ελαφρες ενοχλησεις στη μεση, και στο περπατημα αισθανομαι ελαφρες ενοχλησεις. Οχι πονο, μόνο ενοχλησεις.

Δυστυχως δεν μπορω να κανω αθληματα καθως ο 4-5 δισκος δεν υποστηριζει την σπονδυλικη στηλη οπως πρεπει.

 

Ενα πράγμα που μου εχει στοιχήσει πολύ ειναι οτι έκοψα τη μπάλα που έπαιζα 3 φορές την εβδομάδα. Προσπάθησα να επανέλθω αλλα δεν...

Σε νιώθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...