Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε το σημαντικοτερο ειναι οτι το καταπολεμεις χωρις εγχειρησεις. Η ολη ουσια ειναι να αλλαξουμε τροπο ζωης, αλλιως θα ποναμε μια ζωη δυστυχως..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα! Σημερα πηγα επισκεψη σε νευροχειρουργο και οταν ειδε την μαγνητικη μου τρομαξε κ με ειπε αφου μπορω και περπαταω και δεν εχω πονο ειναι θαυμα.με τετοια μεγαλη κηλη με ειπε ειμαι για αμμεσο χειρουργειο αλλα εγω εχω μονο μουδιασμα στο ποδι.μηπως μου τα ειπε λιγο τραγικα? Ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο ο γιατρος δλδ δε εχει καποιο συμφερον απο αυτο.. δε ξερω τι να πω.. επισης μου ειπε οτι αν θα κανω επεμβαση οτι ειναι πολυ επιτυχης και οτι δεν θα ξαναχρειαστω κατι αλλο στο μελον αν προσεχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Σημερα πηγα επισκεψη σε νευροχειρουργο και οταν ειδε την μαγνητικη μου τρομαξε κ με ειπε αφου μπορω και περπαταω και δεν εχω πονο ειναι θαυμα.με τετοια μεγαλη κηλη με ειπε ειμαι για αμμεσο χειρουργειο αλλα εγω εχω μονο μουδιασμα στο ποδι.μηπως μου τα ειπε λιγο τραγικα? Ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο ο γιατρος δλδ δε εχει καποιο συμφερον απο αυτο.. δε ξερω τι να πω.. επισης μου ειπε οτι αν θα κανω επεμβαση οτι ειναι πολυ επιτυχης και οτι δεν θα ξαναχρειαστω κατι αλλο στο μελον αν προσεχω

 

Εαν δεν επηρεαζεται η ποιοτητα ζωης σου απο το προβλημα τοτε δεν υπαρχει λογος για εγχειρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν επηρεαζεται η ποιοτητα ζωης σου απο το προβλημα τοτε δεν υπαρχει λογος για εγχειρηση

και εγω αυτης της αποψης ειμαι. Απο την στιγμη που δεν ποναω και σηκωνομαι περπαταω αρκετη ωρα δεν υπαρχει πιστευγ λογος για επεμβαση.. με ανυσηχει μονο το μουδιασμα στο ποδι αυτο αν δεν παιρασει μου ειπαν μπορει να δημιουργηθει χρονια βλαβη στο νευρο ανεπανορθωτη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους !

 

Νέος στο forum , από Θεσσαλονίκη , να σας παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου και να ζητήσω τη γνώμη σας :

 

32 ετών , ύψος 1,95 , ικανοποιητικά γυμνασμένος (κολυμβητήριο 2-3 φορές την εβδομάδα) .

 

Το πρόβλημα ξεκίνησε το περασμένο καλοκαίρι , μετά από άτσαλο σήκωμα βαριών αντικειμένων και μία πολύ απότομη κίνηση.

 

Η μαγνητική έδειξε δισκοκήλη Ο5-Ι1 .

 

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει μεγάλος πόνος που ξεκινάει από τη μέση , αριστερό γλουτό , αριστερό πόδι , γάμπα , μερικές φορές φτάνει και στο πέλμα .

 

Ο πόνος εμφανίζεται και χειροτερεύει όταν είμαι καθιστός (στο γραφείο , στο αυτοκίνητο, σε κάποιο εστιατόριο , σε καφέ-μπαρ , οπουδήποτε) . Βελτιώνεται τα Σ/Κ που προσπαθώ να μην κάθομαι , καθώς και όταν περπατάω , κολυμπάω , κλπ. Επίσης δυσκολεύομαι στην κάμψη (σκύψιμο) .

 

Το θέμα είναι ότι πλέον φοβάμαι να κάτσω σε καρέκλα καθώς ο επερχόμενος πόνος είναι εξασφαλισμένος !!!

 

Αυτά που έχω κάνει το τελευταίο εξάμηνο είναι :

  • Επίσκεψη σε Οστεοπαθολόγο , ανατάξεις & πατήματα ,  βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • Επίσκεψη σε ορθοπεδικό , μου συνέστησε ξάπλα για 2 εβδομάδες και μια σειρά από κοκτέιλ ενδομυϊκών ενέσεων (Voltaren , κορτιζόνη, κλπ.), βελτίωση μόνο το πρώτο 24ωρο μετά από κάθε ένεση, στη συνέχεια επαναφορά του αρχικού πόνου
  • Επίσκεψη σε διάσημο χειροπρακτικό στην Έδεσσα , βελτίωση μεγάλη το πρώτο μισάωρο , στη συνέχεια επαναφορά του αρχικού πόνου
  • Επίσκεψη σε άλλο ορθοπεδικό , μου κάνει ενδοτρηματική έγχυση κορτικοστεροειδών σε χειρουργείο Ιδ. Κλινικής , βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • 25 επισκέψεις σε φυσιοθεραπευτή , βελτίωση 15-20% μετά τις πρώτες επισκέψεις , στη συνέχεια καμία περαιτέρω βελτίωση
  • Καθημερινές ασκήσεις McKenzie (3 φορές τουλάχιστον την ημέρα) , βελτίωση 5%
  • Κολύμβηση (ελεύθερο) 2-3 φορές την εβδομάδα , βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • Δεύτερη ενδοτρηματική έγχυση σε Κλινική , βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • Επίσκεψη σε γνωστό ορθοπεδικό από Αθήνα που διαφημίζει φανατικά το Discogel , μου το προτείνει κατευθείαν αυτό ή εγχείριση (δεν περίμενα και κάτι άλλο από αυτόν)
  • Επισκέψεις σε γνωστή χειροπρακτικό-γιατρό από Ανατολική Χώρα , η οποία είχε σώσει πολύ κόσμο (σύμφωνα με εμπειρίες γνωστών μου – έγκυρες) , βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • Επισκέψεις σε γνωστή Βιοθεραπεύτρια (μην γελάσετε ειρωνικά , είμαι απελπισμένος και γνωστό μου άτομο-αθλητής είχε σωθεί από αυτήν…) , πατήματα και επαλείψεις με «ειδικό φάρμακο», βελτίωση ΜΗΔΕΝ

Αυτά που απομένουν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα , είναι:

  • Θεραπείες με Laser (υπάρχει ένας νευρολόγος στην Αν. Θεσσαλονίκη με καλά αποτελέσματα)
  • Βελονισμός (???)
  • Discogel
  • Δισκεκτομή

 

Το θέμα είναι ότι πλέον δεν «μένω» ποτέ στο κρεβάτι , αλλά η ποιότητα ζωής μου έχει πέσει πάρα πολύ λόγω αυτού του ηλίθιου καθημερινού έντονου πόνου . Ειδικότερα τις μέρες που έχει πολλή υγρασία (σύνηθες εδώ στα Βόρεια) , η κατάσταση είναι ανυπόφορη .

 

Με το που θα πάρω αντιφλεγμονώδες χάπι , για 24 ώρες είμαι περδίκι , αλλά μετά η κατάσταση επανέρχεται στα ίδια .

 

Αυτόν τον καιρό συνεχίζω το κολύμπι και τις ασκήσεις , αλλά βελτίωση δεν υπάρχει .

 

Ο φυσιοθεραπευτής μου είχε πει ότι πιθανώς έχουν δημιουργηθεί «οστεόφυτα» στο επίμαχο σημείο , που δυσκολεύουν πολύ την κατάσταση .

 

Αυτή είναι η εμπειρία μου , θέλω και πρέπει να λύσω το πρόβλημα , αλλά ειλικρινά πλέον δεν ξέρω αν μπορώ και πως …

 

Οποιαδήποτε άποψη-συμβουλή καλοδεχούμενη .

 

Ευχαριστώ και Sorry για το μακροσκελές κατεβατό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν μπλεξεις με το discogel προσεξε μην δωσεις τσαμπα λεφτα οπως εγω. Μαλλον η δισκεκτομη ειναι η πιο σιγουρη λυση αλλα δεν την εχω κανει για να σου πω. Κι εγω πλεον εχω μαθει να ζω με τους πονους αν και η σωστη γυμναστικη-περπατημα-τρεξιμο παντα βοηθανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου πεις κάποια πράγματα για την εμπειρία σου με το discogel .

 

Πέρα από το οικονομικό θέμα (που είναι πολύ σημαντικό , ειδικά στις μέρες μας) , έχω τις αμφιβολίες μου , αλλά συγχρόνως το βλέπω και σαν τη μόνη εναλλακτική πριν το χειρουργείο .

 

Αυτό που έχω διαβάσει και το οποίο μου επιβεβαίωσε ο γνωστός Ορθοπεδικός από Αθήνα που προμοτάρει το discogel  , είναι ότι έχει ποσοστά επιτυχίας πάνω από 80% , σχεδόν 95% των ασθενών γλιτώνουν χειρουργείο .

 

Το θέμα είναι ότι πρόκειται για καινούριο σχετικά υλικό (εφαρμόζεται εδώ και 7 χρόνια) και σίγουρα δεν υπάρχουν μελέτες – ενδείξεις για τη μακροπρόθεσμη συμπεριφορά & αποτελεσματικότητά του .

 

Παρενέργειες δεν έχω διαβάσει πουθενά (ενώ παλιότερα είχε γίνει σάλος με αντίστοιχο υλικό , τη χυμοπαπαΐνη), αλλά ο ορθοπεδικός μου στη Θεσσαλονίκη μου ανέφερε ότι σε ένα ποσοστό περίπου 30% , αναγκάζονται οι ασθενείς που έκαναν discogel να το αφαιρέσουν μετά από 1-2 χρόνια .

 

Ποια είναι η δική σου εμπειρία ? Προφανώς δεν είχε κάποιο θετικό αποτέλεσμα ? Σου δημιούργησε επιπρόσθετα προβλήματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! John το παλευεις σχεδον 1,5 χρονο συντηρητικα με ολα αυτα που αναφερεις πιο επανω και δεν βελτιωθηκες..;αρχισα να ανησυχω.. απο οσα εχω διαβασει και εχω ακουσει την μικροδισκεκτομη δεν την γλιτωνουμε.. αυτος λες με το laser ειναι ο χειμωνιδης? Στην εδεσσα ειχα παει και εγω και δε με εκανε τιποτα μπορει και να με εκανε και χειροτερα δε ξερω, για τον αγιο αθανασιο θεσσαλονικης τον χειροπρακτικο δεν εχεις ακουσει κατι?ειναι πολυ γνωστος για τις κηλες λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GemisXTX το παλεύω εδώ και 6 μήνες με όλα αυτά που προανέφερα . Και εγώ ανησυχώ αλλά θέλω να έχω σαν έσχατη λύση τη δισκεκτομή .

 

Ναι αυτός με το laser (MID-laser) είναι ο Χειμ… Έχω κλείσει ραντεβού , να δούμε τι θα βγει και με αυτόν… Είχες εμπειρία μαζί του ?

 

Τον πρακτικό στον Αγ. Αθανάσιο δεν το ξέρω , αλλά δε χάνω τίποτα να δω και αυτό , εδώ που φτάσαμε δοκιμάζω τα-πάντα-όλα

 

Για το Discogel δεν ξέρω …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα αδερφέ, john2014, να σου πω την άποψη μου ως παθών και πάρα πολλά πληρών μέχρι τώρα.

Αν είδες το προηγούμενο μήνυμα μου έχουμε παρόμοιο πρόβλημα. Αυτό που έχω καταλάβει ειναι πως το πρόβλημα μας θέλει το χρόνο του, τόσο ο γιατρός μου όσο και η φυσιοθεραπευτρια ανέφεραν πως ο οργανισμός μας "αντιμετωπίζει" τα προβλήματα του με κάποια καθυστέρηση, για τη μέση ειναι 3-4 μήνες.

Το δεύτερο που θέλω να αναφέρω ειναι πως η δισκοκήλη είναι πρόβλημα που δημιουργήθηκε σε όλη τη διάρκεια της ζωής σου, από κάτι που κάνεις συστηματικά λάθος, πχ για εμένα ειναι ο τρόπος που κάθομαι στο γραφείο όταν διαβάζω και γράφω (που ειναι η καθημερινή μου δεκάωρη ενασχόληση). Πρέπει να διορθώσεις τη συνήθεια που σου προκαλεί το πρόβλημα. Σε αυτήν τη φάση, το σώμα σου ειναι ανήμπορο να σε βοηθήσει, αλλά το μυαλό σου μπορεί. Πχ κάθεσαι, πρέπει να σκέφτεσαι να καθήσεις σωστά, να σηκωθείς σε μία ώρα, ενεργοποιώντας με το μυαλό σου τους κοιλιακούς να βοηθήσουν τη μέση, για διατάσεις, να ξανά καθήσεις σωστά και πάει λέγοντας.

Τρίτον, οι ασκήσεις τις φυσιοθεραπείας δεν ειναι μόνο για τις συνεδρίες, επαναλάμβανε τες καθημερινά στο σπίτι κυρίως τις διατάσεις των ποδιών και τις ενδυναμωτικές των deep muscles της μέσης. Προσωπικά με βοηθάει κάτι που θα σου φανεί γελοίο, η κολύμβηση φορώντας το σωσίβιο της κατάδυσης, ειναι πολύ μικρό, ίσα ίσα να κρατάει τη μέση στην επιφάνεια και να κολυμπάς με το σώμα τελείως οριζόντιο

Τέταρτον, δεν κατάλαβα απο αυτα που γράφεις, αν πήρες αντιφλεγμονώδη μέχρι να υποχωρήσει η φλεγμονή που δημιούργησε η δισκοκήλη και αν μετά έκανες όλα που ανέφερες.

Εν κατακλείδι, νομίζω πως πρέπει να κάνεις υπομονή, δυστυχώς δεν υπάρχει μαγικό χαπάκι, αλλά επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία, την οποία θα πρέπει να την υποστείς ακόμα και αν πας για εγχείρηση. Πίστευω πως βάζεις πίεση στον εαυτό σου να γίνεις καλά άμεσα και οι 6 μήνες ειναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για όλα αυτά που έχεις δοκιμάσει. Μην απογοητεύεσαι πιστεύοντας πως αυτα τα προβλήματα συμβαίνουν μόνο σε "γέρους" ή αγυμναστους ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

Σορρυ για τα λάθη και τα αγγλικά, αλλά ξεχνάω τα ελληνικά μου.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου InsomniaK,

 

Σε όλα αυτά που αναφέρεις έχεις δίκιο , αλλά το θέμα είναι ότι προσπαθώ να κάνω τα πάντα σωστά αλλά αποτέλεσμα δεν έρχεται .

Π.χ. κάθομαι σε σωστή θέση στο γραφείο , σηκώνομαι τακτικά , κάνω καθημερινά ασκήσεις στο σπίτι , κολυμπάω , κλπ.

 

Τα αντιφλεγμονώδη τα πήρα σε ενέσιμη μορφή στην αρχή και πλέον μόνο όταν ο πόνος γίνεται ανυπόφορος τα παίρνω σε χάπι , αλλά το θέμα είναι ότι απλά ανακουφίζουν προσωρινά το σύμπτωμα και όχι την αιτία του προβλήματος . Η φλεγμονή δεν απορροφάται , καθώς με το που θα καθίσω σε καρέκλα το νεύρο πιέζεται ξανά , φλεγμαίνει ,  κ.ο.κ.

 

Το πρόβλημα σε όλους μας είναι προφανώς μηχανικό . Απλά όπως θα έχεις διαβάσει  , κάποια μορφή δισκοκήλης έχει περίπου το 80% των ανθρώπων ηλικίας 30-45 , αλλά στους περισσότερους από αυτούς δεν εμφανίζεται πρόβλημα πόνου . Εξάλλου , υπάρχουν περιπτώσεις που η μαγνητική δείχνει μεγάλη δισκοκήλη αλλά για κάποιο λόγο αυτή δεν πιέζει το νεύρο οπότε no problem . Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική (σε μένα η δισκοκήλη δεν είναι μεγάλη αλλά πιέζει το νεύρο και ειδικά σε συγκεκριμένες στάσεις του σώματος) , αλλά μέσα από το forum θέλω να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με αντίστοιχες άλλων συμπαθούντων και να πάρω κάποιες ιδέες που ίσως δε μου έχουν δώσει όλοι αυτοί τους οποίους έχω επισκεφτεί .

 

Συμφωνώ ότι ο οργανισμός έχει την ικανότητα της αυτό-ίασης , αλλά όταν μετά από 6 μήνες δε βλέπεις βελτίωση , σίγουρα η ανησυχία είναι μεγάλη

 

Υπομονή υπάρχει , φως στο τούνελ δε βλέπω …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Jonn για αυτον με το laser εχουν παει 3 συγγενεις μου και εχουν γινει πολυ καλα και δεν χρειαστηκαν επεμβαση.μαλον θα τον επισκευτω και εγω.. και αυτον για τον αγ. Αθαναση εχω μιλησει με 2 ατομα που εχουν παει και βρηκαν γιατρεια αλλα εγω κολαω να παω ακομα δεν ξερω τι να κανω.. για δισκοπλαστικη δεν το συζητω με οσους εχω συνομιλησει ειχαν προβληματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gemis μπορείς να δώσεις κάποια περισσότερα στοιχεία για τις εμπειρίες των φίλων σου με το Discogel ?

 

Απλά δεν τους βοήθησε ή τους έφερε επιπρόσθετα προβλήματα ? Χρειάστηκε να το αφαιρέσουν ?

 

Γιατί όπως είπα και σε προηγούμενο post , ο γνωστός ορθοπεδικός από Αθήνα που το προμοτάρει , το παρουσιάζει σαν κάτι επαναστατικό , το οποίο κατά 95% θα σε κάνει καλά , ενώ αν είσαι στο υπόλοιπο 5% απλά δε θα γίνεις καλά , αλλά δε θα έχεις επιπλέον προβλήματα. Επίσης υποστηρίζει ότι οι μελέτες δείχνουν μηδενικές παρενέργειες τα 7 χρόνια που εφαρμόζεται στο εξωτερικό .

 

Βέβαια όταν το ρώτησα γιατί σε πολλές χώρες τα Ασφαλιστικά Ταμεία δεν το καλύπτουν , μου απάντησε ότι επιστημονικά και στατιστικά σαν σίγουρη επεμβατική λύση για τη δισκοκήλη θεωρείται η δισκεκτομή και όχι το discogel (με την έννοια ότι το Ταμείο θέλει να αποζημιώσει κατευθείαν κάτι -εγχείριση- που θα έχει βέβαιο αποτέλεσμα και όχι κάτι -discogel- που πιθανώς να μην έχει αποτέλεσμα και θα οδηγήσει έτσι κι αλλιώς στην εγχείριση)

 

Φυσικά μακροπρόθεσμες έρευνες για τη συμπεριφορά του Discogel στον οργανισμό των ασθενών δεν υπάρχουν , καθώς πρόκειται για καινούρια μέθοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε John εγω ημουνα στο 5% που λεει ο συγκεκριμενος. Τωρα ή εγω ημουνα πολυ ατυχος ή αυτος λεει παπατζες.

 

Επισης για ενα μηνα αφοτου εκανα τη δισκοπλαστικη ημουνα πολυ χειροτερα και απο θεμα πονου αλλα και ψυχολογικα.

 

Απο μενα αν ειναι να κανεις καποια επεμβαση τοτε κατευθειαν μικροδισκεκτομη αλλα και αυτη υπο προυποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...