Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Ήθελα με τη σειρά μου να καταθέσω τη δική μου πονεμένη ιστορία!Όλα άρχισαν μέσα Ιανουαρίου 2014 με πόνο, περιστασιακά,στη δεξιά εξωτερική επιφάνεια της γάμπας.Ως νοσηλεύτρια πέσαν πάνω μου πολλοί συνάδελφοι γιατροί με πολύ καλή φήμη.Πήρα αντιφλεγμονώδοι και μυοχαλαρωτικά και μετά έκανα φυσιοθεραπείες χωρίς αποτέλεσμα.Έκανα μαγνητικη που έδειξε προβολές Ο4 Ο5+Ι1 και μικρου μεγέθους κήλη στους Ο4-Ο5 η οποία προκαλεί ήπια πιεστηκά δεξιά. Βεβαια μόνο ήπια δεν είναι... 'Επειτα έκανα οζονοθεραπεία η οποία με βοήθησε στη μέση όμως στο πόδι τιποτα! Από τις 6 Μαρτίου ξεκίνησαν να ζορίζουν πολύ τα πράγματα... Οι πόνοι ήταν αβάσταχτοι και η καθημερινότητα ΚΟΛΑΣΗ!Δεν μπορούσα ούτε στην τουαλέτα να κάτσω! Τις περισσότερες φορές πήγαινα μπουσουλώντας και πάλι με δυσκολία! Κανένα φάρμακο δεν έκανε τίποτα,και τα δικίμασα ΟΛΑ!!! Όλοι οι γιατροί έλεγαν οτι θα πρέπει να μπω χειρουργίο για να σταματήσει ο πόνος!

   Είχα ψάξει διάφορα και τελικά εδώ και 2 μήνες περίπου κάνω θεραπεία σε εναν μεσοθεραπευτή στο Φάληρο. Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια, ήταν αθλίατρος στον Ολυμπιακό στο μπάσκετ επί Ιωαννίδη. Στο πρωτο ραντεβου ο γιατροός με διαβεβαίωσε οτι θα γίνω καλά, αλλά θα πρέπει να κάνω υπομονή. Από τότε έχω κάνει 8 θεραπείες και εχω δει αρκετα μεγάλη βελτίωση. Δεν ποναω πια όταν κάθομαι , ξαπλωμένη έχω που και που πόνο και μπορώ να περπατάω 2 με 3 στενά με 1 στάση και μετα να συνεχίζω. Από βδομάδα ξεκιναω κολύμπι, όπως μου είπε ενώ ήδη κρεμιέμαι πολλές φορές τη μέρα στο μονόζυγο, βάζω 3 φορές τη μέρα πάγο και προσπαθω να περπατάω.

   Υπάρχουν μέρες που με πιάνει νευραλγία αλλά δε με ριχνει στο πάτωμα όπως πριν,η διάρκεια και η ένταση είναι μικρότερη. Τα πρωινά όταν ξυπνάω πρεπει να βάλω πάγο για να περπατήσω και κατά τη διάρκεια της μέρας υπάρχουν στιγμές που με διαπερνά καυτό ρεύμα απο τα δάχτυλα και πονάω. Ο γιατρός με διαβεβαιώνει οτι θα μου περάσει απλα θα πρέπει να είμαι υπομονετική...Δε σας κρίβω πως όσο και να θέλω να τον πιστεψω, ώρες ώρες σκέφτομαι οτι δε θα επανέλθει ποτε το νεύρο μου στην αρχική του λειτουργικότητα!

   Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα μου πάρει και αν θα τα καταφέρω, όμως δεν το βάζω κατω. Εύχομαι όλοι σας να τα έχετε καταφέρει γιατι το φορουμ ειναι από παλιά και αν σας είναι εύκολο ας μου πει κάποιος που τα πέρασε αν όλα γιναν όπως πριν και αν υπαρχει κάτι αλλο που θα μπορούσα να κάνω! Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα!

  


  Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Ήθελα με τη σειρά μου να καταθέσω τη δική μου πονεμένη ιστορία!Όλα άρχισαν μέσα Ιανουαρίου 2014 με πόνο, περιστασιακά,στη δεξιά εξωτερική επιφάνεια της γάμπας.Ως νοσηλεύτρια πέσαν πάνω μου πολλοί συνάδελφοι γιατροί με πολύ καλή φήμη.Πήρα αντιφλεγμονώδοι και μυοχαλαρωτικά και μετά έκανα φυσιοθεραπείες χωρίς αποτέλεσμα.Έκανα μαγνητικη που έδειξε προβολές Ο4 Ο5+Ι1 και μικρου μεγέθους κήλη στους Ο4-Ο5 η οποία προκαλεί ήπια πιεστηκά δεξιά. Βεβαια μόνο ήπια δεν είναι... 'Επειτα έκανα οζονοθεραπεία η οποία με βοήθησε στη μέση όμως στο πόδι τιποτα! Από τις 6 Μαρτίου ξεκίνησαν να ζορίζουν πολύ τα πράγματα... Οι πόνοι ήταν αβάσταχτοι και η καθημερινότητα ΚΟΛΑΣΗ!Δεν μπορούσα ούτε στην τουαλέτα να κάτσω! Τις περισσότερες φορές πήγαινα μπουσουλώντας και πάλι με δυσκολία! Κανένα φάρμακο δεν έκανε τίποτα,και τα δικίμασα ΟΛΑ!!! Όλοι οι γιατροί έλεγαν οτι θα πρέπει να μπω χειρουργίο για να σταματήσει ο πόνος!

   Είχα ψάξει διάφορα και τελικά εδώ και 2 μήνες περίπου κάνω θεραπεία σε εναν μεσοθεραπευτή στο Φάληρο. Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια, ήταν αθλίατρος στον Ολυμπιακό στο μπάσκετ επί Ιωαννίδη. Στο πρωτο ραντεβου ο γιατροός με διαβεβαίωσε οτι θα γίνω καλά, αλλά θα πρέπει να κάνω υπομονή. Από τότε έχω κάνει 8 θεραπείες και εχω δει αρκετα μεγάλη βελτίωση. Δεν ποναω πια όταν κάθομαι , ξαπλωμένη έχω που και που πόνο και μπορώ να περπατάω 2 με 3 στενά με 1 στάση και μετα να συνεχίζω. Από βδομάδα ξεκιναω κολύμπι, όπως μου είπε ενώ ήδη κρεμιέμαι πολλές φορές τη μέρα στο μονόζυγο, βάζω 3 φορές τη μέρα πάγο και προσπαθω να περπατάω.

   Υπάρχουν μέρες που με πιάνει νευραλγία αλλά δε με ριχνει στο πάτωμα όπως πριν,η διάρκεια και η ένταση είναι μικρότερη. Τα πρωινά όταν ξυπνάω πρεπει να βάλω πάγο για να περπατήσω και κατά τη διάρκεια της μέρας υπάρχουν στιγμές που με διαπερνά καυτό ρεύμα απο τα δάχτυλα και πονάω. Ο γιατρός με διαβεβαιώνει οτι θα μου περάσει απλα θα πρέπει να είμαι υπομονετική...Δε σας κρίβω πως όσο και να θέλω να τον πιστεψω, ώρες ώρες σκέφτομαι οτι δε θα επανέλθει ποτε το νεύρο μου στην αρχική του λειτουργικότητα!

   Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα μου πάρει και αν θα τα καταφέρω, όμως δεν το βάζω κατω. Εύχομαι όλοι σας να τα έχετε καταφέρει γιατι το φορουμ ειναι από παλιά και αν σας είναι εύκολο ας μου πει κάποιος που τα πέρασε αν όλα γιναν όπως πριν και αν υπαρχει κάτι αλλο που θα μπορούσα να κάνω! Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ήθελα να ρωτήσω όσους πάσχουν από δισκοκήλες, έχετε παρατηρήσει αλλαγές στο δέρμα σας στις περιοχές του αυχένα/ πλάτης που υποφέρουν; Πχ μεγαλύτερη λιπαρότητα ή ξηρότητα του δέρματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. Η κύρια αλλαγή είναι η χαλαρότητα σε όλους τους μυες που κάπως συνδέονται με το πρόβλημα, είναι σαν το σώμα μου να έκλεισε το διακόπτη. 

 

Στα δίκα μου πάντως, πια μπορώ και τρέχω χαλαρά, κυρίως σε γρασίδι αλλά είμαι οκ και σε τσιμεντάκι, δε νιώθω πόνο στη μέση. Αλλά πολύ χαλαρά, τα 5km σε 28-30 λεπτά, τον αύγουστο τα έκανα γύρω στα 20'. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα!! καινουρια στην παρεα. το δικο μου προβλημα ειναι κηλη στον αυχενα και εκφυλιση σπονδυλου, οι 2 εκ των πεντε νευχοχειρουργων μου ειπαν αμεσα μικροδισκεκτομη, εχθες συγκεκριμενα!! ο 3ος φυσικοθεραπειες και συντηριτικη αγωγη ο 4ος οτι δε χρειαζεται καποια επεμβαση και ο 5ος το παρακολουθουμε και βλεπουμε...και αναρωτιεμαι ειναι πιο ευκολο να κερδισεις το τζοκερ η να βγαλεις καποιο αποτελεσμα? το σιγουρο ειναι οτι εχω τις τελευταιες ημερες ενοχλησεις στα ακρα μου αρχιζουν και μουδιαζουν και δεν εχω καθολου ενεργεια οποτε μαλλον θα παρω την αποφαση για χειρουργειο. εχει κανεις καποια εμπειρια να μου συστησει γιατρο? ευχαριστω εκ των προτερων!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεανα1980 καλώς ήρθες και περαστικά, όταν πέρασα περίπου αυτά που περιγράφεις ότι περνάς τώρα δυσκολεύτηκα να βγάλω άκρη και να αποφασίσω, και είμαι γιατρός η ίδια, είναι πάντα δύσκολη η εκτίμηση σ΄αυτές τις καταστάσεις. Ωστόσο δεν πρέπει να καθυστερήσεις να καταλήξεις σε μια απόφαση γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να φτάσει η ζημιά σε σημείο μη αναστρέψιμο. Η απόφαση που πήρα  εγώ τότε ήταν να περιμένω ΑΝ απέδιδε μια θεραπεία και υποχωρούσαν κάπως τα συμπτώματα. Θα σου συνιστούσα να πάρεις γνώμες από περισσότερους γιατρούς, ορθοπεδικούς και νευροχειρουργούς και να αποφασίσεις πώς θα προχωρήσεις. Καλή δύναμη και να θυμάσαι ότι η αισιοδοξία είναι εξίσου σημαντική με τη θεραπεία σ΄αυτά τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Παθών και εγώ αλλά ευτυχώς ξεπέρασα πλέον το πρόβλημα και ζω πάλι σαν άνθρωπος. Αν θυμάμαι καλά, είχε μια δισκοκήλη στον Ο4-I1. Ξεκίνησε με ένα απλό πόνο στο αριστερό πόδι μέχρι που μια μέρα έπειτα από 3 ώρες στην καρέκλα της σχολής "δίπλωσα" κανονικά. Η αίθουσα είχε αδειάσει και εγώ ακόμη δεν μπορούσα να συνέλθω από τον πόνο, πόσο μάλλον να σηκωθώ. Με μεγάλη υπομονή και πόνο που όμοιό του δεν είχα ξανανιώσει στη ζωή μου, πήγα στο αμάξι και βλασφημούσα σε όλο το ταξίδι της επιστροφής στο σπίτι. Με το που μπαίνω μέσα, πέφτω στο κρεβάτι και αποφασίζω να χειρουργηθώ καθώς δεν υπήρχε άλλη λύση για το πρόβλημά μου. Επιτρέψτε μου να σας πω τι είχε προηγηθεί.

 

Πήγα σε ορθοπεδικό γιατρό, άριστο, ο οποίος και διέγνωσε το πρόβλημα. Το φοβερό με τον συγκεκριμένο ήταν πως μου είπε πως ακριβώς το έπαθα. Ο ένας λόγος ήταν ο σκελετός μου ο οποίος από τη φύση του επιτρέπει την ανάπτυξη δισκοκήλης αλλά ο κυριότερος ήταν η στάση του σώματός μου στο κρεβάτι. Τα βράδια, όντας φοιτητής, έβλεπα με τις ώρες ταινίες μέχρι να κοιμηθώ. Είχα τη κακή συνήθεια να πλαγιάζω πάνω στο αριστερό μου πόδι ξαπλώμενος. Η πλάκα είναι πως η μάνα μου μου έλεγε συχνά πυκνά "κάτσε αγόρι μου αλλιώς, θα πάθεις τίποτα έτσι όπως ξαπλώνεις". Εγώ της έλεγα "άσε με ρε μάνα που θα πάθω κάτι επειδή ξαπλώνω". Τέλος πάντων, ο αριστερός γλουτός είχε κάπως ατροφήσει και ήταν ο σημαντικότερος λόγος εμφάνισης της δισκοκήλης.

Ο γιατρός μου έδωσε παραπεμπτικό για μαγνητική και έτσι εξακριβώθηκε το πρόβλημα.

Κόστος γιατρού: 50 ευρώ

Κόστος μαγνητικής σε euromedica (230 αν θυμάμαι ορθά)

 

Με τη μαγνητική παραμάσχαλα, επισκέπτομαι ξανά τον γιατρό και μου προτείνει χειρουργείο. Έχοντας άγνοια της επερχόμενης κατάστασης, αρνήθηκα και είπα να κάνω ετήσια συνδρομή σε μεγάλη ιδιωτική εταιρεία παροχής ιατρικών υπηρεσιών ώστε να έχω απεριόριστες "δωρεάν" επισκέψεις και μαγνητικές. Με είδε ο γιατρός, μου λέει κάνε φυσικοθεραπείες. Πηγαίνω σε ένα ζευγάρι φυσικοθεραπευτών, ξεκινώ τις συνεδρίες (10 στο σύνολο) και ενώ αρχικά είδα μία βελτίωση, οι 5 τελευταίες συνεδρίες ήταν για το θεαθήναι. Έβαζαν ένα ειδικό τζελ στη μέση και έπειτα το σημάδευαν με laser.

Ετήσια συνδρομή στην ιδιωτική εταιρεία: 1000+ ευρώ (επιμερίζονται βέβαια καθώς αξιοποιήθηκε στο έπακρο)

Κόστος 10 συνεδριών: 200 ευρώ (20χ10)

 

Εν τω μεταξύ, σε αυτές τις περιπτώσεις, οι γνώμες είναι όσοι και οι τουρίστες σε νησί τον δεκαπενταύγουστο. Πήγαινε εκεί, ξέρω τον άλλον, κάνε ασκήσεις, κάνε κολύμπι, δες βελονιστή,ότι μπορείτε να φανταστείτε.Με τα πολλά, ακούει ο πατέρας μου έναν συνάδελφό του για ένα φυσικοθεραπευτή που έχει "ισιώσει" πολλούς με το δικό μου πρόβλημα. Το γραφείο του ήταν έξω από τη Θεσσαλονίκη. Πηγαίνω, με βάζει να κάτσω σε έναν πάγκο και μου λέει να σηκώσω το αριστερό μου πόδι όσο περισσότερο μπορώ. Ζήτημα να σηκώθηκε 10 πόντους από το έδαφος. Μου λέει πως το νεύρο είναι μπλοκαρισμένο και με κατάλληλες ασκήσεις θα το ξεμπλοκάρουμε. Πήγα 2-3 φορές ακόμη, έκανα καθημερινά ασκήσεις στο σπίτι, αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Εγω να του λέω, βρε άνθρωπε πονάω, δεν μπορώ να το σηκώσω περισσότερο. Εκείνος το χαβά του. Η κατάσταση είχε χειροτερέψει αρκετά πλεόν. Ποιότητα ζωής ανύπαρκτη. Καφέ και ποτό μόνο σε μπαρ με καναπέ μήπως και απλώσω λίγο το πόδι, σεξ με μεγάλη δυσκολία, ακόμη και τα παπούτσια μου πρώτα τα έδενα και μετά τα φορούσα. Μια συγγενής μου, μου είπε για έναν γιατρό που είναι και καθηγητής στο Α.Π.Θ. Λέω, δεν πάω και από αυτόν; Πήγα, με είδε 3 λεπτά, μου λέει χειρουργείο και έφυγα. 

Κόστος φυσικοθεραπευτή: 60 ευρώ + βενζίνες πάνε έλα

Κόστος γιατρού (ΑΠΘ): 100 ευρώ (καθηγητής και καλά)

 

Φτάνουμε στο σκηνικό με τη σχολή και αποφασίζω να χειρουργηθώ. Επισκέφτηκα έναν νευροχειρούργο που είχε χειρουργήσει μια φίλη μου. Μου πρότεινε και αυτός την ίδια λύση, μου άρεσε σαν γιατρός, πάνω από όλα άνθρωπος, και το πήρα απόφαση. Αυτός συνεργαζόταν με ιδιωτικό κέντρο οπότε έπρεπε να τα "σκάσω". Όλα πήγαν καλά, σε 3 μέρες βγήκα και για μία εβδομάδα είχε μεγάλη δυσκολία στις καθημερινές εργασίες. Μέρα με τη μέρα όμως, το ένιωθα πως το άφηνα πίσω μου. Ο γιατρός μου είχε προτείνει αρκετά μπάνια το καλοκαίρι με ειδικές ασκήσεις μέσα στο νερό. Τα σκασα σε ένα φθηνό δωμάτιο κάπου κοντά στην Καβάλα και για ένα μήνα καθημερινά ασκήσεις στη θάλασσα. Σε 2-3 μήνες τα είχα ξεχάσει όλα. Στο εξάμηνο, ήταν σαν να μην είχα ποτέ μου πρόβλημα. Βέβαια, για να μην λέω υπερβολές, αυτό θα με ακολουθεί μια ζωή. Δεν μπορώ να σηκώσω μεγάλα βάρη, προσέχω τη στάση του σώματός μου και γενικότερα δεν είμαι τόσο αδέξιος όσο στο παρελθόν.

Κόστος νευροχειρούργου: 60 ευρώ

Κόστος χειρουργείου: 1800 ευρώ (all inclusive)

Κόστος ζώνης για τη μέση: 40 ευρώ νομίζω, ακόμη τη φοράω περιστασιακά, είναι καταπληκτική

 

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία. Συγνώμη που σας κούρασα. Απλά γνωρίζω από πρώτο χέρι πως είναι να ζεις με αυτό το πρόβλημα. Ειλικρινά, μόνο όποιος το έχει περάσει μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλο παλούκι είναι. Ούτε στον εχθρό μου. Κλείνοντας, θα ήθελα να συνοψίσω την εμπειρία μου σε μερικές συμβουλές, ελπίζοντας πως θα σας βοηθήσουν.

 

1) Θα ακούσετε πολλές γνώμες και πολλές λύσεις. Η ταπεινή μου άποψη είναι πως αν δεν είναι μικρό το πρόβλημα, καμια φυσικοθεραπεία, καμιά άσκηση και κανένας βελονισμός δεν πρόκειται να το λύσει

2) Αν αποφασίσετε να χειρουργηθείτε, κάντε με τον γιατρό που θα σας κάνει το κλικ. Στη δική μου περίπτωση, ενώ ο πρώτος που είδα ήταν ο μοναδικός που βρήκε την αιτία του προβλήματος, δεν μου έκανε το κλικ για να συνεχίσω μαζί του. Ο τελευταίος με έκανε να νιώθω σιγουριά για το αποτέλεσμα

3) Αν έχετε μεγάλο πρόβλημα, η άποψή μου είναι να το πάρετε απόφαση νωρίς ώστε να γλυτώσετε κυρίως την ταλαιπώρία αλλά και τα έξοδα μιας και όπως βλέπετε είναι μεγάλα. 

4) Η άποψή μου σχηματίστηκε έπειτα από την χρόνια εμπειρία μου με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Ενδεχομένως κάποιος να είχε διαφορετικό πρόβλημα και να το έλυσε αλλιώς.

5) Κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Εγώ αυτό κατάλαβα από πολλές συζητήσεις με γιατρούς και παθόντες. Επομένως κανενός το πρόβλημα δεν είναι ίδιο με κάποιου άλλου.

6) Μεγάλη προσοχή στα λαμόγια. Θέλουν να τα αρπάξουν με την πρώτη ευκαιρία. Μάγοι που ανασταίνουν νεκρούς δεν υπάρχουν σήμερα. Υπάρχουν όμως γιατροί που ενώ έχεις μια μικρή δισκοκήλη σου προτείνουν σπονδυλοδεσία και άλλες χαζομάρες. Πάρτε 2-3 απόψεις και προτείνω να αποφύγετε τους "καθηγητές" καθώς εκτός από πανάκριβοι είναι περισσότερο της θεωρίας. 

 

Για οποιαδήποτε ερώτηση μη διστάσετε. Εύχομαι σε όλους να το ξεπεράσετε. Είναι μεγάλο παλούκι και καθημερινά ακούω για κόσμο με πρόβλημα στη μέση.Τείνει να γίνει μάστιγα το φαινόμενο. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος-α έχει κάνει discogel θα του ήμουν ευγνώμων αν μου έστελνε ενα ε-μειλ στο [email protected] και μου έλεγε συγκεκριμένα πράγματα για την εμπειρία του!ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Έπεσα κατά λάθος πάνω στο θέμα (είμαι στη δουλειά κια προσπαθώ να περάσω την ώρα μου)

 

Έχω περάσει από την τρομερά δυσάρεστη φάση της δισκοκήλης.

Είμαι 33,5 χρονών.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε πριν από 4 χρόνια περίπου, όταν πήγα για μπάσκετ με κάτι φίλους μου και είχα στο μυαλό μου ότι ακόμα μπορούσα να κάνω αυτά που έκανα στα νιάτα μου....!Αποτέλεσμα τρομεροί πόνοι μόνο στη μέση και 1 εβδομάδα στο κρεβάτι. Μετά περδίκι....

Τον Νοέμβριο του 2012, στα καλά καθούμενα ενώ οδηγούσα τη μηχανή, αισθάνθηκα ένα τσιμπημα στη μέση,αλλά δεν έδωσα σημασία.... μέσα σε 3 ώρες είχα φτάσει στο σημείο να είμαι ξαπλωμένος και να μη μπορώ να κουνήσω ούτε το κεφάλι από το μαξιλάρι.

Για να μην πολυλογώ, έκανα μαγνητικές κτλ κτλ.... ευμεγέθης δισκοκήλη Ο5-Ι1,,,,, περίπου 1,5 εκατοστό σύμφωνα με τον γιατρό.

Στους επόμενους 7 μήνες δοκίμασα ενέσεις , εκχύσεις, φυσιοθεραπίες, μέθοδο Μακένζι κτλ κτλ αλλά είδα ελάχιστη διαφορά.

Όλο αυτόν τον καιρό είχα τρομερό πόνο στον αριστερό γοφό,ενώ το μούδιασμα είχε φτάσει μέχρι το μικρό δάχτυλο του ποδιού.

Δεν μπορούσα να περπάτήσω 15 μέτρα χωρίς στάση(και εννοείται με φριχτούς πόνους)

Έπερνα ΚΑΘΕ βράδυ 2 Lonarid για να φτάσω σε σημείο να μπορέσω να κοιμηθώ. Υπήρχαν βραδιές που έκλαιγα από τα νεύρα μου και καταριόμουν την τύχη μου.

Φυσικά δεν ήθελα να κάνω επέμβαση,γι αυτό περίμενα και έψαχνα 7 μήνες γιατρειά.

Τον Μάιο του 2013 επισκέφτηκα έναν χειρούργο - ορθοπεδικό στη Θεσσαλονίκη ο οποίος είναι γνωστός για το laser .

Έκανα 12 επισκέψεις και σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που μου είχε δώσει,όντως τις πρώτες 15-20 μέρες χειροτέρεψε η κατάστασή μου αλλά μετά σταδιακά βελτιωνόμουν. Έκανα και ακόμα 4-5 συνεδρίες στον ίδιο γιατρό τον Σεπτέμβρη του 2013 επειδή ήταν μεγάλη η δισκοκήλη.

Το αποτέλεσμα....

Περπατάω κανονικότατα (σχεδόν καθημερινά περπατάω 10 χιλιόμετρα) δεν έχω καμία ενόχληση στον ύπνο ή στην οδήγηση ή σε οποιαδήποτε ελαφριά δουλειά.

Δεν είμαι βέβαια όπως θα ήθελα να είμαι, 100% δηλαδή(αισθάνομια περίπου στο 90% σε σχέση με κάποιον που δεν έχει πρόβλημα) αλλά βλέπω ότι με κατάλληλη διατροφή(έχασα ήδη 12-13 κιλά) και με καθημερινή ΕΛΑΦΡΙΑ άσκηση είμαι σε μια αρκετά καλή κατάσταση.

Δεν γνωρίζω τι με περιμένει στο μέλλον αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα ούτε κρίση πόνου,ούτε κρεβάτωμα ούτε τίποτα. Μόνο κάποιες επιπλέον ενοχλήσεις όταν πιάνει νοτιάς, έχει υγρασία κτλ , αλλά τίποτα ιδιαίτερο.

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω το όνομα του γιατρού στο φόρουμ, οπότε αν τυχόν ενδιαφέρεται κανένας ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα για να του πω περισσότερες λεπτομέρειες.

Συγνώμη για το τεράστιο κατεβατό αλλά επειδή έχω ζήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα, ξέρω ότι δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τον πόνο στη μέση.

Εύχομαι σε όλους μας περαστικά....και μεγάλη προσοχή!

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολείστε συστηματικά με άσκηση, θα μπορούσατε να μας πείτε ποια γυμναστική βρήκατε πιο κατάλληλη για τέτοια προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολείστε συστηματικά με άσκηση, θα μπορούσατε να μας πείτε ποια γυμναστική βρήκατε πιο κατάλληλη για τέτοια προβλήματα

Εγώ προσωπικά κάνω μόνο περπάτημα και κολύμπι, μετά από τόσο πόνο δε ρισκάρω να ξανακυλήσω...

Εννοείται μετά τη θεραπεία.... πριν τη θεραπεία δε μπορούσα ούτε μπάνιο στην μπανιέρα να κάνω όρθιος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολείστε συστηματικά με άσκηση, θα μπορούσατε να μας πείτε ποια γυμναστική βρήκατε πιο κατάλληλη για τέτοια προβλήματα;

 

Koλυμπι και yoga. Oχι ομως ολα τα ειδη yoga.

 

Για ισχυαλγιες-οσφυαλγιες, απο τις οποιες υποφερει ενα τεραστιο ποσοστο ανθρωπων με προβληματα στην μεση, μπορεις να googlαρεις "yoga for sciatica" ή "yoga for sciatic nerve".

 

Προσοχη, καλο ειναι να βαλουμε καποιον επαγγελματια να μας δειξει γιατι μπορει να γινει τρελη ζημια απο λαθος εκτελεση των ασκησεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξέρει κάνεις για τα μικρά κινούμενα εξογκώματα στην περιοχή της μέσης. Έψαξα λίγο Online και τα βρήκα ως back mouse. Είναι κάποια λιπώματα. Βλέπω να τα αναφέρουν συνεχώς φυσιοθεραπευτές κ μασέρ άλλα οι γιατροί να μη τους δίνουν κ τόσο σημασία. Θύμα δισκοκήλης τον περασμένο χειμώνα, μου είπαν κ μένα για αυτούς τους κλασικούς σπονδύλους που αναφέρατε παραπάνω. Αλλά αυτά μετακινούμενα καρουμπαλάκια που γλιστράνε όσο τα πατάς τα θυμάμαι από τότε που με πόνεσε για πρώτη φορά η μέση. Διάβασα πως πολλές φορές μιμούνται τον πόνο δισκοκήλης. Γνωρίζει κανείς γι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. ουτε μισο παραπανισιο κιλο ! η πρωτη γιατρεια για την μεση πανω απο οποιοδηποτε φαρμακο, θεραπεια κτλ  ειναι να προσεχουμε το βαρος μας !

Β. ειτε εχουμε προβλημα ειτε οχι δε σκυβουμε ποτε οπως στο α παρα μονο οπως στο β

00209gqq

Γ. κολυμπι - κολυμπι - και ξανα κολυμπι !  η άνωση μειώνει δραστικά το βάρος του σώματος μας οποτε με το κολυμπι γυμναζουμε και δυναμωνουμε ολο το μυοσκελετικο μας συστημα χωρις να επιβαρυνουμε την μεση μας ! ειναι η τελεια θεραπεια για την μεση μας !

μπορουμε επισης  να γυμνασουμε και να δυναμωσουμε τους κοιλιακους και τους ραχιαιους μας , μονο στην περιπτωση ομως που δεν νιωθουμε καμμια απολυτως ενοχληση , σε διαφορετικη περιπτωση σταματαμε αμεσως !

πχ μια τελεια ασκηση ραχιαιων που θα μας δυναμωσει πολυ και ειναι και τελεια ασκηση σταθεροποιησης - δεν δυναμωμουν δηλαδη μονο οι ραχιαιοι μυες αλλα και ολοι οι μυες σταθεροποιησης , ειναι αυτη

1b.jpg
 
καθομαστε σταθερα σε αυτη την σταση , αντιθετο χερι-ποδι για 10'' και αλλαζουμε (το ξανα τονιζω μονο σε περιπτωση που δεν αισθανομστε καμμια απολυτος ενοχληση και μονο τοτε )

Δ.  προχωραμε σε χειρουργειο ΜΟΝΟ στην περιπτωση  που το προβλημα επηρεαζει κατα πολυ την ποιοτητα της ζωης μας! και μονο τοτε !

προσεχτε πολλυ την σταση  στην καρεκλα που καθεστε με τις ωρες  και στον υπνο σας ! οταν εχετε προβλημα φροντιστε να μαθετε να κοιμαστε καπως ετσι

anaskela_neo.jpg
η ετσι
getty_rf_photo_of_woman_sleeping_with_pi
 
 να θυμαστε .. ο,τι ειναι η μηχανη για το αμαξι ειναι και η μεση για τον ανθρωπο !

περαστικα σε ολους σας  ..

 

υγ. πολλοι κανουν τα παντα εκτος απο το πρωτο που εγραψα στο μηνυμα μου και που ειναι το πιο σημαντικο απο ολα !!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με βοήθησαν τα παρακάτω: Yoga, ασκήσεις με μπάλα, κολύμπι (αλλά αυτό ειναι υποκειμενικό: το εξάσκησα στις μπαχάμες και στη χαβάη, επομένως και η διάθεση μου ήταν καλύτερη) και κάνω ασκήσεις σχεδόν καθημερινά που έδειξε ο μαους για τα μυόνια σταθεροποίησης.

 

Και βασικά 2 φορές την ημέρα: ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...