Προς το περιεχόμενο

Το topic των αντιπροσφορών


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, makfil είπε

Ίσως να αφαίρεσε τον ΦΠΑ επειδή εκδόθηκε επαγγελματικό τιμολόγιο και όχι με εφαρμογή της παραπάνω διάταξης.

Ναι τιμολόγιο σε επαγγελματία ήταν (δικηγόρο συγκεκριμένα). Είχε ο άνθρωπος τα στοιχεία του, και από την λιανική τιμή αυτός κατέβαλε την τιμή μείον τον ΦΠΑ. Αυτό δεν κάνουν και αυτοί παραπάνω; Η "τιμή ΠΟΛ 1170" δεν είναι η "αρχική τιμή" (και όχι η "τιμή προσφοράς") μείον τον ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Και βέβαια, όχι.

Διάβασε τη διάταξη. Δεν αναφέρεται πουθενά η αφαίρεση του ΦΠΑ, αλλά η αφαίρεση του φόρου εισροών.

Μπορείς να μου εξηγήσεις μαθηματικά πώς προκύπτει το 470 που δίνουν αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Και βέβαια, όχι.

Διάβασε τη διάταξη. Δεν αναφέρεται πουθενά η αφαίρεση του ΦΠΑ, αλλά η αφαίρεση του φόρου εισροών.

δηλαδή ΦΠΑ...

Επίσης χωρίς ΦΠΑ μπορούν να αγοράσουν μόνο όσοι υπόκεινται σε καθεστώς ΦΠΑ και όχι όλοι οι επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόρος Εισροών: Ο ΦΠΑ επί της παράδοσης οποιωνδήποτε αγαθών ή υπηρεσιών προς ένα υποκείμενο στο φόρο πρόσωπο, ο ΦΠΑ επί της απόκτησης από αυτό οποιωνδήποτε αγαθών από άλλο κράτος μέλος, και ο ΦΠΑ που καταβλήθηκε ή είναι καταβλητέος από εκείνο επί της εισαγωγής οποιωνδήποτε αγαθών από τόπο εκτός των κρατών μελών της ΕΕ, τα οποία είναι (σε κάθε περίπτωση) αγαθά ή υπηρεσίες που χρησιμοποιούνται ή πρόκειται να χρησιμοποιηθούν για τους σκοπούς οποιασδήποτε επιχείρησης που ασκείται ή που πρόκειται να ασκηθεί από εκείνο το πρόσωπο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι όλα τα σκρουτζομάγαζα που κάνουν το ίδιο είναι παράνομοι, επειδή ήθελα να αγοράσω κινητό για την κόρη μου σε ένα  μου έβγαινε ακριβότερα με τιμολόγιο απ΄ότι αν το έπαιρνα με απόδειξη :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν ξέρω ούτε λογιστικά, ούτε φορολογικά και όσο και να διαβάζεις τη διατύπωση του νόμου αν δεν έχεις εικόνα για τι πράγμα μιλάει, δε βγάζεις άκρη.

 

Όμως δε μου βγαίνει από το μυαλό ότι η "τιμή ΠΟΛ 1170" που αναφέρουν και τα τρία καταστήματα που παρέθεσα, έχει άλλη τιμή αναφοράς από την τιμή προσφοράς. Συγκεκριμένα (σύμπτωση; ) είναι η "αρχική τιμή" διά 1.24.

Επεξ/σία από Abudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...