Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιχείρηση = όσο το μεγαλύτερο δυνατόν κέρδος με το μικρότερο δυνατό κόστος παραγωγής(σταθερή ποιότητα).

 

Δεν λειτουργούν μόνο οι δισκογραφικές, το hollywood και οι gaming/software εταιρίες έτσι. ΌΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΤΣΙ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο φραπές στην καφετέρια. Το κόστος παραγωγής του είναι <=20 λεπτά και οι καφετέριες τον πουλάνε πάντα >=2μίσι ευρώ. Εκεί δεν γκρινιάζει κανείς, γιατί στα υλικά προϊόντα είναι ανήθικο να κλέβεις, επειδή στερείς το προϊόν από κάποιον. Στα ψηφιακά προϊόντα μόνο και μόνο επειδή μπορούν να κλαπούν, χωρίς να στερήσουν το προϊόν από κανέναν, η κλοπή γίνεται ξαφνικά ηθική και βαφτίζεται αντίδραση στον απάνθρωπο τρόπου λειτουργίας των εταιριών.

 

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας κύριοι. Πειρατές δεν είμαστε γιατί είμαστε αντίθετοι του ορισμού επιχείρηση. Αν ήταν δεν θα υπήρχε καπιταλισμός. Πειρατές είμαστε για οικονομικούς λόγους, είτε γιατί δεν τα έχουμε, είτε γιατί είμαστε τσίπιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας κύριοι. Πειρατές δεν είμαστε γιατί είμαστε αντίθετοι του ορισμού επιχείρηση. Αν ήταν δεν θα υπήρχε καπιταλισμός. Πειρατές είμαστε για οικονομικούς λόγους, είτε γιατί δεν τα έχουμε, είτε γιατί είμαστε τσίπιδες

 

Και επειδή δε γίνεται να μπορείς να πληρώνεις dsl κάθε μήνα και λες ότι δε σου περισσεύουν λεφτά για τίποτα άλλο, μάλλον το 2ο ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή δε γίνεται να μπορείς να πληρώνεις dsl κάθε μήνα και λες ότι δε σου περισσεύουν λεφτά για τίποτα άλλο, μάλλον το 2ο ισχύει.

Για εξηγησε μας γιατι δε γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η ιστορία με το anonymous μου θυμίζει τους αγανακτισμένους. Θα κατεβάζουν site για 5-10-20 μέρες , θα ξεσπάσουν αλλά σε τελική ανάλυση απλά θα ξεσπάσουν κάπου και με τα πολλά θα εφαρμοστεί αυτή η ρύθμιση. Και δω ξεσπάσαμε αλλά η "κρίση" καλά κρατεί και τα δανειάκια συνεχίζουν νά'ρχονται.

 

Κι αυτό γιατί η πλειοψηφία θα συνεχίσει να πληρώνει 50 ευρώ για ένα παιχνίδι και 15 ευρώ για ένα άλμπουμ ενω παράλληλα θα ψηφίζουν αυτούς που ψήφιζαν τόσο καιρό.

 

Μακάρι νά'χω άδικο και να υπάρξει αποτέλεσμα αλλά η ανθρωπότητα επιμένει να με απογοητεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω ότι η λέξη δικαίωμα έχει χρησιμοποιηθεί αρκετές φορές ατσούμπαλα στο παρόν θέμα θα ήθελα να αναφέρω τα εξής. Το δικαίωμα δεν είναι κάτι αόριστο και γενικό, είναι συγκεκριμένος νομικός όρος και παρέχεται από τα κράτη με βάση τους συσχετισμούς που ισχύουν στη χώρα και διεθνώς. Πολλά από τα δικαιώματα που έχετε αναφέρει σε καμία περίπτωση δεν τα έχουμε, απλά είχαμε μάθει σε μια κατάσταση για την οποία δεν υπήρχε σαφες σκληρό νομικό πλαίσιο.

 

Επίσης, μέχρι τώρα η κοινωνία δεν είχε κάνει κάτι το ιδιαίτερο για να διεκδικήσει τέτοιου είδους (διαδικτυακά) δικαιώματα, αντίθετα οι εταιρίες μονίμως διεκδικούν (άλλωστε ως γνωστόν οι καπιταλιστές είναι αυτοί που πρραγματικά έχουν ταξική συνείδηση) και όποτε δεν τα καταφέρνουν άμεσα, βρίσκουν τρόπους να παρακάμπτουν τις δυσκολίες (βλέπε σκάνδαλα, πραξικοπήματα, κλπ.).

 

Τέλος, νομίζω ισχύει για τον καθένα από "εμάς που δεν έχουμε ένα μύριο στη μπαντα" ότι για να δώσουμε χρήματα για κάτι θα πρέπει αρχικά να τον ενδιαφέρει ο τομέας (π.χ. μουσική) και δεύτερον να τον κερδίσει το συγκεκριμένο προϊόν. Όπως και να το κάνουμε ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος φίλε, ειδικά αν είναι και μάπα το καρπούζι.

 

Η αηδία με τα copyrights είναι ένα άλλο ζήτημα. Απλά σκέψου την πολιτιστική κληρονομιά που άφησε ο Αριστοτέλης και δεν του έχουμε σκάσει φράγκο, η Μπέλλου αν έβγαλε ένα κάρο λεφτά τα έφαγε στα ζάρια, πέθανε στην ψάθα, αλλά κάποιος τρώει σήμερα από τη μαγκιά.

 

Υ.Γ. Ψάχνω δυο τυπάκια ονόματι Maxwell και Marconi γιατί τους χρωστάω κάτι φράγκα γιατί έχω όλη μέρα το ραδιόφωνο ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε 2 ευρω δε θα τους εδινα γιατι δεν μου περισσευουν καθολου.Για 1 ευρω/ταινια θα πηγαινα.

εμενα παλι η γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε σε καθε κατεβασμα να χρεωνομαστε συμβολικα 0,1 ευρω. ετσι υποθετικα σε 500000 κατεβασματα ενος εργου η ενος αλμπουμ να περνουν οι εταιριες και οι καλιτεχνες αναλογικα 50000 ας πουμε.

 

Μου αρέσει που εμείς ορίζουμε πόσο θα πρέπει να πληρωθεί μια εταιρία για μια ταινία ή για ένα CD. Φαντάζομαι ότι το ίδιο κάνετε και στα αυτοκίνητα, ε? Πάτε και λέτε στον έμπορο της Mercedes, "πάρε 10.000€ γιατί τόσα αξίζει η Ε200". Και αν δεν σας δώσει τα κλειδιά, πάτε τη νύχτα και την κλέβετε, για να του δείξετε του παπάρα του καπιταλιστή ότι αν μείωνε τις τιμές του, δεν θα έχανε το αυτοκίνητο που πουλάει...

 

Μια χαρά λογική ...

 

 

 

 

ΥΓ. Θα έγραφα και άλλα για την νοοτροπία μας, αλλά τα έχω ξαναγράψει στο πρελθόν, και θα γίνω γραφικός ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που εμείς ορίζουμε πόσο θα πρέπει να πληρωθεί μια εταιρία για μια ταινία ή για ένα CD. Φαντάζομαι ότι το ίδιο κάνετε και στα αυτοκίνητα, ε? Πάτε και λέτε στον έμπορο της Mercedes, "πάρε 10.000€ γιατί τόσα αξίζει η Ε200". Και αν δεν σας δώσει τα κλειδιά, πάτε τη νύχτα και την κλέβετε, για να του δείξετε του παπάρα του καπιταλιστή ότι αν μείωνε τις τιμές του, δεν θα έχανε το αυτοκίνητο που πουλάει...

 

Μια χαρά λογική ...

Μακράν το καλύτερο παράδειγμα που έχω διαβάσει μέσα σε τόσες σελίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο γι αυτους που εμειναν χωρις στεγη ειναι πλεον βασικη αρχη να κανετε λογαριασμο για μικρο χρονικο διαστημα (1 μηνα) σε αντιστοιχο site διοτι η αγορα ειναι ρευστη, και διαμορφωνεται αναλογα με τις προσφορες καθε φορα, η οπως εγινε με το κλεισιμο καποιων εξ αυτων.

να μια ενδεικτικη λιστα ( μεχρι περιπου 2κ rating )απο alexa , με βαση την επισκεψιμοτητα τους.

 

Mediafire 68

fileserve 135

filesonic 168

rapidshare 213

hotfile 316

depositfiles 345

wupload 421

letitbit.net 498

uploading 676

oron 684

uploaded.to 701

uploadstation 785

filejungle 814

filepost 998

sendspace 1393

freakshare 1470

turbobit.net 1597

bitshare 1966

zshare.net 1982

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που εμείς ορίζουμε πόσο θα πρέπει να πληρωθεί μια εταιρία για μια ταινία ή για ένα CD. Φαντάζομαι ότι το ίδιο κάνετε και στα αυτοκίνητα, ε? Πάτε και λέτε στον έμπορο της Mercedes, "πάρε 10.000€ γιατί τόσα αξίζει η Ε200". Και αν δεν σας δώσει τα κλειδιά, πάτε τη νύχτα και την κλέβετε, για να του δείξετε του παπάρα του καπιταλιστή ότι αν μείωνε τις τιμές του, δεν θα έχανε το αυτοκίνητο που πουλάει...

 

Μια χαρά λογική ...

 

 

 

 

ΥΓ. Θα έγραφα και άλλα για την νοοτροπία μας, αλλά τα έχω ξαναγράψει στο πρελθόν, και θα γίνω γραφικός ...

Εν μερη εχεις ενα δικαιο,αλλα ξεχνας οτι η μερσεντες δεν εδωσε 200 000 για να φτιαξει το πρωτο Ε200 και μετα να βγαζει 1 δισεκατομμυριο αντιτυπα με κοστος 100ευρο το κοματι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που εμείς ορίζουμε πόσο θα πρέπει να πληρωθεί μια εταιρία για μια ταινία ή για ένα CD. Φαντάζομαι ότι το ίδιο κάνετε και στα αυτοκίνητα, ε? Πάτε και λέτε στον έμπορο της Mercedes, "πάρε 10.000€ γιατί τόσα αξίζει η Ε200". Και αν δεν σας δώσει τα κλειδιά, πάτε τη νύχτα και την κλέβετε, για να του δείξετε του παπάρα του καπιταλιστή ότι αν μείωνε τις τιμές του, δεν θα έχανε το αυτοκίνητο που πουλάει...

 

Μια χαρά λογική ...

 

 

 

 

ΥΓ. Θα έγραφα και άλλα για την νοοτροπία μας, αλλά τα έχω ξαναγράψει στο πρελθόν, και θα γίνω γραφικός ...

βιντεο ειχες ποτε; εχεις γραψει καποια ταινια ή εκπομη απο την τηλεοραση;

αν ναι εισαι και συ πειρατης ...

το παραδειγμα που εφερες δεν στεκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς αυτά τα παραδείγματα με τα υλικά αγαθά δε στέκουν. Είναι άλλο να σου κλέψω το αμάξι και άλλο να έρθω να πάρω ένα αντίγραφο. Στην 2η περίπτωση εξακολουθείς να το έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βιντεο ειχες ποτε; εχεις γραψει καποια ταινια ή εκπομη απο την τηλεοραση;

αν ναι εισαι και συ πειρατης ...

το παραδειγμα που εφερες δεν στεκει

 

Αυτό που είπες εσύ και αν δε στέκει! :P

 

Μία ταινία ή εκπομπή από την τηλεόραση είναι δωρεάν διαθέσιμη σε όλο τον κόσμο, δεν πληρώνεις κάτι γι αυτήν. Οπότε όσοι και να τη δούνε, η εταιρεία που την προβάλει δε χάνει λεφτά.

 

Επίσης η εγγραφή σε VHS για να τη δεις πιο μετά πάλι δεν έχει σχέση με το δωρεάν μοίρασμα υλικού που θα έπρεπε όποιος το βλέπει να έχει πληρώσει γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...