Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ξερα ολοι εσεις που λετε οτι δεν αγοραζετε ταινιες και μουσικη γιατι ειναι σκουπιδια και δεν μπορειτε να το ξερετε απο πριν, στις περιπτωσεις που μια ταινια η ενα αλμπουμ ειναι καλο πατε μετα και το αγοραζετε?Γιατι δεν ξερω πολλους απο αυτους με τα μερικα τερα δισκους γεματα ταινιες να εχουνε και καμια δεκαρια dvd καθε χρονο απο τις ταινιες που τους αρεσαν.

Επιπλεον αφου η πλειοψηφια αυτων ειναι σκουπιδια, δεν καταλαβαινω τι χρειαζεστε τους τεραστιας χωρητικοτητας δισκους για να κρατατε αρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ηθελα να ξερα ολοι εσεις που λετε οτι δεν αγοραζετε ταινιες και μουσικη γιατι ειναι σκουπιδια και δεν μπορειτε να το ξερετε απο πριν, στις περιπτωσεις που μια ταινια η ενα αλμπουμ ειναι καλο πατε μετα και το αγοραζετε?Γιατι δεν ξερω πολλους απο αυτους με τα μερικα τερα δισκους γεματα ταινιες να εχουνε και καμια δεκαρια dvd καθε χρονο απο τις ταινιες που τους αρεσαν.

Επιπλεον αφου η πλειοψηφια αυτων ειναι σκουπιδια, δεν καταλαβαινω τι χρειαζεστε τους τεραστιας χωρητικοτητας δισκους για να κρατατε αρχεια

Δε ξερω για τη μουσικη,αλλα απο την ημερα που αρχισα να κατεβαζω ταινιες απο το ιντερνετ,η συχνοτητα επισκεψεων μου στo σινεμα αυξηθηκε x3+!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω για τη μουσικη,αλλα απο την ημερα που αρχισα να κατεβαζω ταινιες απο το ιντερνετ,η συχνοτητα επισκεψεων μου στo σινεμα αυξηθηκε x3+!

 

οχι μονο η δικια σου, γενικά αυτο σιμβενει, δεν το καταλαβαίνουν όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω για τη μουσικη,αλλα απο την ημερα που αρχισα να κατεβαζω ταινιες απο το ιντερνετ,η συχνοτητα επισκεψεων μου στo σινεμα αυξηθηκε x3+!

Αντίθετα εγω, από όταν άρχισα να κατεβάζω υλικό απο το net, η συχνότητα επισκέψεως σε κινηματογράφο και videoclub έπεσε το x/50. Ανάλογη ειναι και η μείωση παρακολούθησης τηλεόρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sopa τι το χρειαζοντουσαν τοτε αφου ετσι και αλλιως οτι τους συμφερει θα κανουν... αφου κλεισαν ετσι ευκολα το megaupload λογικα θα συνεχισουν να κλεινουν.

 

εχθες ηταν καμια 20αρια χιλιαδες που εριξαν ολες αυτες τις σελιδες την επομενη ποσοι θα ειναι?devil.png τα εχουν υπολογισει αυτα τα νουμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο η δικια σου, γενικά αυτο σιμβενει, δεν το καταλαβαίνουν όμως..

Ειναι πολυ φυσιλογικο να συμβει αυτο!Γιατι οταν ψαχνεσε καθημερινα στα τορρεντς,πεφτεις σε περισσοτερες ταινιες που θα σου αρεσε να τις δεις στο σινεμα με τους φιλους σου,απ'οτι να πεσει στ'αυτι σου και πολλες φορες τυχαια,οτι παιζει μια καλη ταινια στο σινεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλη ενημερωση για οσους δεν το γνωριζουν:

Anonymous = "χακτιβιστικη" ομαδα χωρις ιεραρχιες και χωρις να γνωριζονται τα μελη μεταξυ τους.Κατα καιρους εχουν δημιοσιευσει βιντεο η εχουν πραγματοποιησει επιθεσεις σε διαφορα κρατικα η με καπιταλιστικο χαρακτηρα site π.χ (Κρατικες σελιδες ανα την εμφυλιο,μεγαλες δισκογραφικες εταιριες,μεγαλες κινηματογραφικες εταιριες κ.ο.κ.)

Τελευταιος στοχος τους ειναι ο νομος sopa.

 

Sopa:Νομος που ψηφιζεται στην Αμερικη.

Sopa=Stop online piracy act.

 

Και τωρα μια απλη αποψη:

Ο εν λογω νομος,ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ τα διαδικτυακα μας δικαιωματα.Τερμα η ελευθερη μουσικη,οι ταινιες,τα ηλεκτρονικα παιχνιδια,και οτιδηποτε μπορειτε να σκεφτειτε που εχει σχεση με το copyright.

 

2ον,ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ στα καλυτερα της.Οτι δεν αρεσει στο Sopa εχουν το δικαιωμα να το καταστρεψουν.

Καθεστωτικη νοοτροπια οσο δεν παει. Κι απο πισω οι μεγαλοεταιριες και τα μεγαλοσυμφεροντα. Αγιοι ανθρωποι δηλαδη.

 

Megaupload. Μια ερωτηση:

Mε ποιο δικαιωμα κλεινουν ενα διαδικτυακο ιστοτοπο που εκατομυρια κοσμος πληρωνει για να το χρησιμοποιει;

 

Yπαρχει ενας πολεμος εδω μεσα,καποιοι αποφασισαν να καταστρεψουν τα δικαιωματα μας,ακομα και στο ιντερνετ.Θα το αφησουμε να πραγματοποιηθει;Ετσι οπως εγινε και στην πραγματικη ζωη;

Τα συμπερασματα δικα σας. Ο καθενας πραττει οπως του επιτρεπει η συνειδηση του.

 

ΥΓ: This is copied. So what?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα εγω, από όταν άρχισα να κατεβάζω υλικό απο το net, η συχνότητα επισκέψεως σε κινηματογράφο και videoclub έπεσε το x/50. Ανάλογη ειναι και η μείωση παρακολούθησης τηλεόρασης.

Εννοειτε οτι μπορει να τυχει κ το αντιστροφο! :-D

Μακαρι εμεις να ειμαστε καλα κ αυτοι ολοι οι μεγαλοαπατεωνες,ξερουν πολυ καλα πως να επιβιωνου κ να αυξανου τα κερδοι τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκάσε απο το κακό σου κουμπάρε!!!

Προχθές με δουλευες γιατί συνηθιζω να κρατάω τα

κατεβασματα μου ενώ εσυ ότι βλέπεις το σβήνεις

αφού ανα πάσα στιγμή το ξαναβρισκεις!

Μωρε ούτε mp3 δε θα σου δώσω να αντιγραψεις!

 

 

 

Σ´αφήνω τώρα γιατί θα πεθάνω απο γηρατεια και δεν θα έχω

προλάβει να δω τις ταινίες μου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως τα επιχειρήματα ότι έχουν να πληρωθούν καλλιτέχνες, ηθοποιοί κτλ δεν στέκει. Όλες αυτές οι εταιρείες έχουν κέρδη και μάλιστα μεγάλα. Απλά δεν τους φτάνουν μόνο αυτά και πιστεύουν πως η "πειρατεία" φταίει που τα μηδενικά των κερδών είναι μόνο 8-9(ανάλογα με ποια από τις εταιρείες κολοσσούς μιλάμε).

 

Μου θυμίζει από αυτά τα ωραία της κρίσης που απολύεται κόσμος από πολυεθνικές-κολοσσούς για να μην πέσουν τα κέρδη τα 15% που μπορεί να είναι ο στόχος.

 

Αυτοί ουδέποτε νοιάστηκαν για τον καταναλωτή.

Φυσικά και δεν νοιάζονται για τους μικρούς καλλιτέχνες.

Ούτε τους ενδιαφέρουν copyrights κτλ.

 

Για τα κέρδη το κάνουν μόνο. Η απληστία βέβαια είναι μεγάλη οπότε ποτέ δεν είναι αρκετά.

Και να είστε σίγουροι πως ακόμα και το τελευταίο site να ρίξουν και πράγματι αυξηθούν τα κέρδη τους, οι καλλιτέχνες πάλι τα ίδια θα πάρουν. :)

 

Προσωπικά ακόμα και να ήμουν κατά της πειρατείας, δεν έχω τα λεφτά να πάρω κάτι. Μετά βίας για τη σύνδεση στο ίντερνετ(αν δεν μου κόψουν το ρεύμα έτσι όπως πάμε!). Αλλά και να είχα ούτε στον αιώνα τον άπαντα δεν θα τους έδινα τα ποσά που ζητάνε για να τα πάρω "αυθεντικά".

 

Τα 6-9e ανά ταινία σε σινεμά είναι γελοίο.

Τα 40-60e ανά παιχνίδι είναι γελοίο.

Τα 20+ e για κάποιο album είναι γελοίο.

 

Επίσης από διάφορες έρευνες που έχουν γίνει έχουν δείξει ότι τα torrent κτλ, δηλαδή η πειρατεία δεν έχει επηρρεάσει αρνητικά. Δηλαδή όχι μόνο δεν χάνουν λεφτά όλες αυτές οι εταιρείες αλλά πολλές φορές παρατηρήθηκε πως αρκετοί χρήστες πήγαιναν συχνότερα στο σινεμά, αγόραζαν περισσότεροι το αυθεντικό alboum κάποιου που τους άρεσε ή αγόραζαν κάποιο παιχνίδι αυθεντικό.

Μάλιστα κάποιες εποχές μεγάλες εταιρείες έσπρωχναν τους χρήστες ακόμα και να τα κατεβάσουν(πειρατικά) για θέμα marketing. Για παράδειγμα πόσοι θα είχαν windows στον υπολογιστή τους αν δεν τα κατέβαζαν από διάφορα site? Η απάντηση αυτονόητη και αυτό το ξέρουν και οι ίδιοι, γι' αυτό και δεν έχουν επιδιώξει ποτέ να συγκρουστούν με τους "τζαμπατζίδες"(να χρησιμοποιήσω και λέξεις που έχουν χρησιμοποιήσει διάφοροι βουλευτές της Ελλάδας για θέματα όπως διόδια κτλ :rolleyes: ).

 

Οπότε η πειρατεία σώζει την τσέπη.

Πλήρη καταδίκη οποιαδήποτε προσπάθεια περιορισμού του ίντερνετ.

Στήριξη στους ανά τον κόσμο v for vendeta anonymous.

 

Καλό απόγευμα. :-D

 

 

Υ.Γ Το megaupload απλά η αφορμή ήταν. Προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και μάλλον ούτε πρόκειται. Οι περιουσίες των "owner" με προδιαθέτει αρνητικά απέναντι τους για προσωπικούς λόγους. Παρόλαυτα όπως είπα είμαι κατά της προσπάθειας ελέγχου του ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...έβγαλε σύμφωνα με το κατηγορητήριο, μόνο το 2010 42 εκ δολάρια"... !!!

Βέβαια υπάρχουν οι εταιρείες κλπ αλλά θα θέλατε να δουλεύατε τσάμπα εσείς;

Εφ όσον δεχόμαστε την ιδιοκτησία, τότε πρέπει να δεχτούμε - πολύ περισσότερο - την πνευματική ιδιοκτησία.

Καλά του έκαναν λοιπόν!

 

ΥΓ Είναι άλλο το θέμα πόσο πουλιέται κάτι νόμιμα και άλλο το "δικαίωμα" να το αποκτάς - παρά τη θέληση του ιδιοκτήτη του - τσάμπα (να το κλέβεις δηλαδή).

Τώρα αν θα έπεφταν οι τιμές αν όλοι αγοράζαμε, αυτό είναι ένα θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...