Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμια κυκλοφορία του Wii U προς το τέλος του 2012


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ τεριάζει φίλοι μου η λαική ρύση "ακόμα δεν τον είδαμε,Γιάννη τον εβγάλαμε".

 

Εγώ αναμένω να μάθω κι άλλες πληροφορίες πριν αποφασίσω για το αν θα πάρω το WiiU ή όχι.

Έχω ψιλοψηθεί,αλλά θέλω χειροπιαστές αποδείξεις πρώτα.

 

 

Στην προηγούμενη γενιά,ξεκίνησα με xbox360 πολύ ενθουσιασμένος,το πήρα όταν το άσπρο είχε 400 ευρώ,2-3 μήνες αφού κυκλοφόρησε καταhypeριασμένος από το "next gen".

Δυστυχώς την πάτησα γιατί από τη μια τα παιχνίδια του εκείνη την εποχή είχαν 75 ευρώ το καθένα,ενώ από την άλλη το RROD ήταν πανταχού παρών.

Μου χάλασε μια κονσόλα,και μου φέραν άλλη.

Μετά από λίγους μήνες ξανά και αυτή RROD.

Μετά και η επόμενη πάλι τα ίδια.

Για να μη τα πολυλογώ συνέχεια τα xbox360 μου παθαίναν RROD και η Microsoft μου τα αντικαταθηστούσε,μέχρι που τελείωσε η εγγύηση.

Την τελευταία φορά που μου συνέβει το RROD ορκίστηκα εχθρός της Microsoft και έκλαψα πικρά τα 1000+ ευρώ που είχα σπαταλήσει,μιας και πλέον ήταν για το τίποτα...

 

 

Μετά είπα να δώσω μια ευκαιρία στο Wii που είχα αγνοήσει παλιότερα.

Αν και όταν ήμουν μικρός ήμουν Nintendάκιας μιας και μεγάλωσα με SNES,N64 και αργότερα είχα και Gamecube,το Wii από την αρχή δεν μου άρεσε.

Η Nintendo πάντα προσπαθούσε να έχει τα ανώτερα γραφικά.

Το SNES είχε καλύτερα του Mega Drive,το N64 καλύτερα του PS1,και το Gamecube καλύτερα από του PS2.

Οι δηλώσεις της Nintendo στην Ε3 2005 με είχαν σοκάρει. "Τα γραφικά έχουν αναπτυχθεί σε βαθμό που δεν μπορούν να πάνε παραπέρα,για αυτό θα αφωσιοθούμε στην ανάπτυξη του χειρισμού από δω και μπρος".

Πραγματικά νόμιζα ότι τα έχουν χάσει...

Όμως αρκετά χρόνια μετά το Wii πούλαγε σαν τρελό σε σημείο που απορούσα και εγώ ο ίδιος.

Ποτέ δεν θυμόμουν μια κονσόλα της Nintendo να είναι τόσο δημοφιλής,παρά του ότι είχε βγάλει συγκριτικά δυνατότερα μηχανήματα στο παρελθόν.

Νοιώθοντας νοσταλγία για να παίξω τα Mario και τα Zelda ξανά,πήγα και πήρα το Wii.

Τελικά δε με ικανοποίησε. Γιατί και από θέμα software είχα συνηθίσει τη Nintendo να πρωτοπορεί φτιάχνοντας πολλές gameplay καινοτομίες στο παρελθόν,αλλά στο wii το μόνο νέο στοιχείο που είχαν από άποψης gameplay τα παιχνίδια ήταν τα motion controls...

Κατά τα άλλα ξανά οι ίδιες ιστορίες,ξανά τα ίδια mechanics,ακόμα και οι ίδιες πίστες...

 

 

Τέλος στράφηκα στο PC gaming και βρήκα την υγειά μου.

Τα καινούρια παιχνίδια κοστίζουν 40-50 ευρώ,μπορώ να τα απολαμβάνω σε μεγαλύτερες αναλύσεις και με καλύτερα frame rates,ενώ μερικά έχουν και mods,δηλαδή δωρεάν dlcs.

Αυτό ήταν,η πλατφόρμα μου για αυτή τη γενιά ήταν το PC.

 

 

 

Τώρα όσων αφορά το μέλλον είμαι επιφυλακτικός.

 

Φοβάμαι να ξαναδώσω στη Microsoft τα καημένα τα λεφτά μου,γιατί ίσως σε 2 χρόνια να ξαναμείνω χωρίς κονσόλα.

 

Φοβάμαι πως ξανά θα λείπουν τα multiplatform από την νέα κονσόλα της Nintendo,και πως αναγκαστικά θα πρέπει να τη δω μόνο ως συμπληρωματική και όχι ως γενική πλατφόρμα.

 

Τη SONY ποτέ δεν τη γούσταρα οπότε δεν τη σχολιάζω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανώτερη ξε-ανώτερη,εμένα προσωπικά ποτέ δεν με ενθουσιάσαν αρκετά οι αποκλειστικότητες της,και ποτέ δεν μπόρεσα να συνηθίσω τα Dual Shock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σονυ είναι πολύ ανώτερη απο την νιντεντο φιλε

 

Από που το συμπέρανες αυτό ρε φίλε? Πετάτε κάτι ξερά ώρες ώρες η nintendo είναι καλύτερη από την Sony. Και οι 2 εταιρίες μια χαρά είναι. Καθεμία έχει προσφέρει με τους δικούς της τρόπους διασκέδαση σε όλους τους gamers. Δεν υπάρχει λόγος να υποβαθμίζουμε όλη την ώρα τις εταιρίες εξαιτίας του fanboyσμου.

 

φιλικά μην με παρεξηγήσεις. Απλά δεν μπορώ να ακούω τέτοιου είδους "άκυρες προτάσεις". :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καινούρια έκδοση του wii έπρεπε να είχε βγει εδώ και πολύ καιρό, τώρα τι να την κάνει ο κόσμος? Να πουλήσει την παλιά του κονσόλα wii και να πάρει αυτήν για μικροδιαφορές στο gameplay? <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καινούρια έκδοση του wii έπρεπε να είχε βγει εδώ και πολύ καιρό, τώρα τι να την κάνει ο κόσμος? Να πουλήσει την παλιά του κονσόλα wii και να πάρει αυτήν για μικροδιαφορές στο gameplay? <_<

 

Στο Wii U αναφέρεσαι? Δεν είναι μικροδιαφορές στο gameplay αλλά τεράστιες διαφορές. Όπως και στα γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα βράσω τα γραφικά και το gameplay. Αν ήθελα κάτι τέτοιο θα πήγαινα σε PS3 ή Xbox360. To Wii ήταν καλό για 3 λόγους:

- Φτηνά αξεσουάρ

- Καινοτόμα χειριστήρια

- παιχνιδομηχανή που δεν είναι του καναπέ.

Θα μου πείτε και το καινούργιο χειριστήριο καινοτόμο είναι αλλά ούτε μπουνιές μπορείς να ρίξεις ούτε να παίξεις τέννις. Επιπλέον είναι πλέον ακριβό αξεσουάρ. Δεν μπορώ να φανταστώ τα παιδιά μου να παίζουν με το Wii U!!!

Πιστεύω ότι το νέο Wii U απευθύνεται σε οπαδούς PS3 ή Xbox360 κι όχι οπαδούς Wii!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα βράσω τα γραφικά και το gameplay. Αν ήθελα κάτι τέτοιο θα πήγαινα σε PS3 ή Xbox360. To Wii ήταν καλό για 3 λόγους:

- Φτηνά αξεσουάρ

- Καινοτόμα χειριστήρια

- παιχνιδομηχανή που δεν είναι του καναπέ.

Θα μου πείτε και το καινούργιο χειριστήριο καινοτόμο είναι αλλά ούτε μπουνιές μπορείς να ρίξεις ούτε να παίξεις τέννις. Επιπλέον είναι πλέον ακριβό αξεσουάρ. Δεν μπορώ να φανταστώ τα παιδιά μου να παίζουν με το Wii U!!!

Πιστεύω ότι το νέο Wii U απευθύνεται σε οπαδούς PS3 ή Xbox360 κι όχι οπαδούς Wii!

Φτηνά αξεσουάρ ?

Με το κάθε χειρηστήριο του να αποτελείται από 3 διαφορετικά κομμάτια που όλα μαζί κάνουν 90 ευρώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο:

Nintendo Wii Remote = 17.90 €

Nintendo Nunchuck Controller = 7.80 €

Μας κάνουν αυτά τα 3 που λες σύνολο 90 €!!!!

 

Δεν μιλάω για αυτά τα standards όμως! Μιλάω για τιμονιέρα, όπλα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κάνουν τόσο,6 χρόνια μετά τη κυκλοφορία της κονσόλας,και αφού η επόμενη έχει ήδη ανακοινωθεί σχεδόν 1 χρόνο...

Όταν εγώ αγόρασα το Wii σε όλα τα μαγαζιά το Wii Remote με το Motion Plus είχε 60 ευρώ,και άλλα 30 το nunchuck.

Δεν αγόρασα αξεσουάρ Wii τους τελευταίους μήνες για να ξέρω πως έριξαν τελικά τις τιμές τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κάνουν τόσο,6 χρόνια μετά τη κυκλοφορία της κονσόλας,και αφού η επόμενη έχει ήδη ανακοινωθεί σχεδόν 1 χρόνο...

Όταν εγώ αγόρασα το Wii σε όλα τα μαγαζιά το Wii Remote με το Motion Plus είχε 60 ευρώ,και άλλα 30 το nunchuck.

Δεν αγόρασα αξεσουάρ Wii τους τελευταίους μήνες για να ξέρω πως έριξαν τελικά τις τιμές τους!

 

Γεγονός. Τα αξεσουάρ του Wii και γενικότερα των παιχνιδομηχανών της Nintendo είναι υπερβολικά ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πήρα πριν 4 χρόνια και το έξτρα κομπλέ χειριστήριο έκανε 45 € χωρίς motion plus (δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα). Λογική τιμή τότε για ασύρματο με BT + IR χειριστήριο με αισθητήρες που καταλαβαίνουν την κίνηση σε 3 διαστάσεις!

 

Αλλά μιλάω για τα αξεσουάρ. Πχ με 10 € είχα πάρει εξάρτημα που μετέτρεπε το χειριστήριο σε τιμόνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...