Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμια κυκλοφορία του Wii U προς το τέλος του 2012


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο διάδοχος της δημοφιλούς κονσόλας Wii από τη Nintendo είναι το Wii U το οποίο και η εταιρεία παρουσίασε για πρώτη φορά το περασμένο καλοκαίρι στην έκθεση βιντεοπαιχνιδιών E3.

 

Ο πρόεδρος της Nintendo, Satoro Iwata, με σημερινές του δηλώσεις τοποθετεί την κυκλοφορία του Wii U πριν το τέλος του έτους και σίγουρα στην ώρα του για τις γιορτές των Χριστουγέννων. Η κυκλοφορία του θα γίνει ταυτόχρονα στο μεγαλύτερο μέρος του κόσμου και σίγουρα στην Αμερική, Ευρώπη, Ιαπωνία και Αυστραλία χωρίς όμως να δίνεται κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία.

 

 

Το Wii U θα διαθέτει γραφικά υψηλής ευκρίνειας 1080p, συμβατότητα με όλα τα παιχνίδια του Wii ενώ ξεχωρίζει για το χειριστήριο του το οποίο περιλαμβάνει οθόνη 6.2' ιντσών στην επιφάνεια του, μικρόφωνο, γυροσκόπιο και μπορεί να μεταμορφωθεί» σε φορητή κονσόλα videogames.

 

Link.png Site: Reuters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι συμβατό με 1080p, τα games θα είναι native 1080p ή θα βλέπουμε πάλι τα χάλια της τωρινής γενιάς?

 

μαλλον καπου στη μεση θα βρισκεται η αληθεια.υποθετουμε οτι η gpu στηριζεται στην 4χχχ,τα κομματια του παζλ θα συμπληρωθουν με πσοη μνημη θα εχει(θεωρω οτι ξεκιναμε με 512mb,αλλα υπαρχουν ελπιδες μπας κ εχει παραπανω) και τι ρολο βαραει ο cpu.

 

H ερωτηση ειναι οκ το native 1080p..Πως το τρεχεις ομως(textures,AA,AF κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι το περιμένω πως και πως! Αυτό το χειριστήριο έχει δώσει άπειρες ιδέες στους κατασκευαστές παιχνιδιών και τώρα λόγο της δύναμης της κονσόλας δεν θα την σνομπάρουν πια μεγάλα franchises! Και μόνο που, πέρα από τα λίγα καλά exclusive που έχει η sony, δεν θα χρειαστεί να πάρω το ps4 μου φτάνει! :) (Xbox δεν το συζητώ καν... δεν θα αγόραζα ποτέ κονσόλα για ένα παιχνίδι μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1on δε 8α αγοραζες xbox για ενα παιχνιδι μονο?Δεν εχει μονο μια αποκληστικοτητα.

2ον εχει καλυτερα γραφικα και ΑΑ απο το ps3 διαπηστομενο αποδεδειγμενα κ.ο.κ

3ον ειναι XBOX!

η μονη σοβαρη δικαιολογια που εχω ακουσει απο playstationακια ειναι το οτι αφου οι περισσοτεροι εχουν ps3 πηρα και εγω για να ανταλαζουμε games και αφου τα seven δεν εχουν games για xbox να νοικιαζουν πηρα ps3...

Δε 8α μπω στο φαβλο κυκλο του αιωνιου πολεμου ps3 vs xbox απλα μην στηριζετε την αποψη σας οπου ναναι..

Οσο για το Wii μια χαρα μου φενεται ουτως η αλλος απευθυνεται σε αλλο κοινο και οχι σε hardcore gamers γιαυτο και στην ευρωπη εχει τις περισσοτερεσ πωλησεις...

ειναι οτι πρεπει για οικογενεια και για μαζωξη στο σπιτι με παρεα και πολυ γελιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1on δε 8α αγοραζες xbox για ενα παιχνιδι μονο?Δεν εχει μονο μια αποκληστικοτητα.

2ον εχει καλυτερα γραφικα και ΑΑ απο το ps3 διαπηστομενο αποδεδειγμενα κ.ο.κ

3ον ειναι XBOX!

η μονη σοβαρη δικαιολογια που εχω ακουσει απο playstationακια ειναι το οτι αφου οι περισσοτεροι εχουν ps3 πηρα και εγω για να ανταλαζουμε games και αφου τα seven δεν εχουν games για xbox να νοικιαζουν πηρα ps3...

Δε 8α μπω στο φαβλο κυκλο του αιωνιου πολεμου ps3 vs xbox απλα μην στηριζετε την αποψη σας οπου ναναι..

Οσο για το Wii μια χαρα μου φενεται ουτως η αλλος απευθυνεται σε αλλο κοινο και οχι σε hardcore gamers γιαυτο και στην ευρωπη εχει τις περισσοτερεσ πωλησεις...

ειναι οτι πρεπει για οικογενεια και για μαζωξη στο σπιτι με παρεα και πολυ γελιο...

 

Και έχει και απείρως καλύτερες online υπηρεσίες (ΧΒΟΧ live) από το PS3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι συμβατό με 1080p, τα games θα είναι native 1080p ή θα βλέπουμε πάλι τα χάλια της τωρινής γενιάς?

 

"θα βλέπουμε πάλι τα χάλια της τωρινής γενιάς", η 4870 δεν τραβάει στα 1080p ούτε με 2600Κ, μόλις χθες την τέσταρα για να την χώσω τελικά στο ψοφίμι που στήνω από "αποφάγια"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"θα βλέπουμε πάλι τα χάλια της τωρινής γενιάς", η 4870 δεν τραβάει στα 1080p ούτε με 2600Κ, μόλις χθες την τέσταρα για να την χώσω τελικά στο ψοφίμι που στήνω από "αποφάγια"..

 

Μιλαμε για κονσολες, το PS3 βασιζεται στην 78ΧΧ Nvidia και το Xbox στην Ati 19xx.

 

Kαι τα PC μας ζοριζονται στα ιδια παιχνιδια με καρτες 4 γεννεων πιο μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"θα βλέπουμε πάλι τα χάλια της τωρινής γενιάς", η 4870 δεν τραβάει στα 1080p ούτε με 2600Κ, μόλις χθες την τέσταρα για να την χώσω τελικά στο ψοφίμι που στήνω από "αποφάγια"..

 

τελείως άτοπη η σύγκριση, δες τι κάρτες γραφικών έχει η τωρινή γενιά και τι γραφικά μπορούν να βγάλουν...διαφορετικός προγραμματισμός και optimization

 

με τις αντίστοιχες στο PC θα γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, που δεν μου αρέσουν τα γραφικά στο WII. Αλλά από χειρισμό, ιδέες κλπ είναι πρώτη η Nintendo!

 

Ναι αλλά τα γραφικά του WiiU? (τα οποία δεν τα έχουμε δει ακόμα αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από την τωρινή γενιά κονσολών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελείως άτοπη η σύγκριση, δες τι κάρτες γραφικών έχει η τωρινή γενιά και τι γραφικά μπορούν να βγάλουν...διαφορετικός προγραμματισμός και optimization

 

με τις αντίστοιχες στο PC θα γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι...

 

χαίρω πολύ χαιρόπουλος, 7900gt το ps3, με γραφικά 5ετίας+ παλεύει, ή μήπως δεν βλέπεις την τραγική ανάλυση των υφών, τα 576p που υποστηρίζουν πολλά games του (ποιά 1080), το aa που απλά δεν υπάρχει, το ότι τα ports του είναι μακράν χειρότερα απ'οτι σε pc τριετίας, το μόνο που το σώζει είναι το streaming ελέω blue ray σε ότι παιζει με στατικά περιβάλλοντα (όλως "τυχαίως" αυτή ακριβώς η κατηγορία αβαντάρεται κάργα στο ps3), ότι έκαναν και οι προγόνοι του με τα cd-dvd rom..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει την 2600, θα έχει δυνατότητα για ασύγκριτα καλύτερα γραφικά σε σχέση με το πρώτο Wii.

Τουλάχιστον τα βίντεο που βλέπω στο youtube τα γραφικά στην 2600 είναι κλάσεις ανώτερα από το Wii.

http://www.youtube.com/results?search_query=radeon+2600+gameplay&oq=radeon+2600+gameplay&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=7754l9096l0l9289l9l8l0l5l0l1l318l695l0.1.1.1l3l0

 

O μόνος συμβιβασμός που ίσως κάνουν είναι να γίνεται το rendering σε χαμηλότερη ανάλυση (π.χ. 720p) στα βαριά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...