Προς το περιεχόμενο

Digea πατρα δεκτες


Αστροβασίλης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια εχω εγκαταστήσει εναν doop που πηρα 40€ απο πλαισιο στη μια τηλεοραση, εναν finlux που ειχα στην αλλη και σε αλλη μια lg τηλεοραση που εχουμε σπιτι εχει ενσωματωμενο δεκτη αλλα εχω ενα προβλημα και στις 3. πολλες φορες σε διαφορα καναλια κατι κατι σαν να κολλανε στιγμιαια οπως παιζουν σε τυχαιες στιγμες και χαλαει η εικονα, τι μπορει να φταιει??

 

Κάνε έναν έλεγχο στο καλώδιο της κεραίας γιατί μπορεί έχει ψιλοσαπίσει, να είναι βραχυκυκλωμένο κτλ.αν έχεις ενισχυτή για το σήμα τσέκαρε και το κουτάκι να δεις αν όλα είναι οκ.

Αν δεν έχει αποτέλεσμα η παραπάνω λύση δοκίμασε έναν άλλο δέκτη αλλά να πας σε κανέναν τεχνικό που κάνει εγκαταστάσεις και να πάρεις έναν δέκτη με καλύτερο και ποιο ευαίσθητο tuner.

Οπότε πρώτα κοιτάς τα καλώδια και μετά τον δέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δειτε αυτη τη σελιδα http://greekdigitaltv.blogspot.com/2012/01/switch-off.html

λεει οτι μπουρουμε εναλακτικα να βλεπουμε αναλογικα απο το κεντρο Αίνου (Κεφαλονιά) στριβοντας την καιρεα προς τα εκει.

δεν το εχω δοκιμασει αλλα σκέφτομαι μηπως γινεται και τζαμπα αγοραζουμε δεκτες?

 

δειτε και εδω αναλυτικά τα καναλια και απο που εκπεμπουν http://greekdigitaltv.blogspot.com/2011/12/digea-3-2012.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα multirama έχουν ένα με 25ε άκουσα στο ράδιο, ξέρουμε αν λέει τίποτα?

 

Ξέρουμε κανένα δεκτάκι με dsub ή με coaxial video? Τα είχα στο ac-ryan αλλά μου βγήκε mpeg2 τελικά. Αλήθεια άραγε μπορεί να γίνει μετατροπή? (ξέρω τώρα πετάω σοβάρη παρόλα αλλά δεν χάνω κάτι να ρωτήσω...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω πηρα απο το πλαισιο αυτον Doop HDMP-100 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος τα καναλια τα πιανω καμπανα και το εχω μουρλανει στις ταινιες...

Επεξ/σία από devill0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω να μου πρωτεινετε ενα καλο αποκωδικοποιητη για hd τηλεοραση και για περιοχη που το σημα ειναι αδυναμο σχετικα..

 

Δεν υπαρχει καποιο επίσημο συγκριτικό τεστ που να αφορα την ευαισθησία σε Dbmv στους δεκτες. Υποθετικά οι περισσότερου εχουν τις ιδιες δυνατοτητες σε πρόσληψη σήματος. Ετσι και αλλιως πανω κατω 2 με 3 υλοποιήσεις υπάρχουν και αλλάζουν το κουτι.

 

Σε δικες μου εγκαταστάσεις βαζω F&U και Crypto. Ειμαι ως τωρα απόλυτα ικανοποιημένος. Καλη ποιοτητα κατασκευης, προσεγμενα χειριστηρια με ικανοποιητική εμβελεια και σε σωστη τιμη.

 

Εφοσον υπαρχει αδυναμο σημα στην περιοχη έμφαση πρεπει να δωθει στο συστημα κεραιας - ενισχυτη - καλωδίωσης. Εαν καποιος γειτονας εχει ληψη, μπορεις και εσυ 100%. Βεβαια τα σιγουρα αποτελεσμα ειναι με πεδιομετρο. Βλεπουμε ποσα db φτανουν και γινεται μελετη.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί που προτείνετε παίζουν ελληνικούς υπότιτλους σε MKV αρχεία? Οι doop, f&u και crypto? Το έχει δοκιμάσει κανένας?

 

Είχαμε πάρει με φίλους σε μαζική παραγγελία κάποια XORO 7250 από το eshop (καλό, φτηνό και hd) όταν άρχισαν να εκπέμπουν τα Ακαρνανικά και τα έχω βάλει σε όλο το σόι. Το πρόβλημα τους είναι ότι στα MKV δεν δείχνουν εξωτερικούς υπότιτλους (δλδ σε άρχειο εκτός mkv) και μέσα στο mkv όταν βάλω ελληνικούς δείχνει κινέζικα.

 

Αρκετά εκνευριστικό πρόβλημα και η XORO σε mail που είχα στείλει απάντησε:

 

Dear Mr.

 

thank you for your kind mail.

 

While we would theoretically like to support you with the implementation of Greek characters, we strongly doubt that that would be feasible for several reasons:

 

Apart from the fact, that Greece doesn't really constitute our core market:

 

Our capabilities with regard to software updates are usully limited to bug-fixing and implementations of major features, as we have to arrange all software modifications with our Chinese supplier. On top of that, major modifications of the input keyboard would probaby necessitate the implementation of an additional character-layer, something we are not particularly keen on as it could lead to dysfunctional array-handling.

 

Thank you for your understanding in this matter

With kind regards

 

F. Viohl

 

όχι ιδιαίτερα ικανοποιητική η απάντηση δυστυχώς...

 

Θα με ενδιέφερε λοιπόν να βρω κάποιο δέκτη που να μην έχει τέτοια θέματα με τους ελληνικούς και δεν έχω βρει κάτι σαφές στο ίντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις δοκίμασα τον Doop HDMP-100 και ΔΕΝ παίζει τον ήχο από τις ταινίες που έχω σε 720p.

 

Θα δοκιμάσω με το firmware upgrade τώρα μπας και γίνει τίποτα...

 

edit: Δεν παίζει τον ήχο σε αρχεία που έχουν DTS.

Επεξ/σία από Jastonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταινιες σε HD ο ηχος για να δουλεψει πρεπει να ειναι AC3 και οχι DTS...Επισης εχω δοκιμασει το doop με mkv και παιζει κανονικα υποτιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

devill0 παίζει και εξωτερικούς σε mkv? νομίζω πάω για ψώνια ;)

 

Παίζει μια χαρά. Ακόμα και αρχεία 17gb 1080p τα παίζει..! Φοβερό.

Απλά ότι αρχείο έχει dts ήχο πρέπει να το μετατρέψεις σε ac3. Μια διαδικασία που κρατάει από 10 λεπτά έως και 30....

Εγώ έβαλα 15 ταινιούλες το βράδι και σε λίγες μόνο ώρες είχαν τελειώσει.

 

PopCorn MKV AudioConverter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

devill0 παίζει και εξωτερικούς σε mkv? νομίζω πάω για ψώνια ;)

ναι παιζει....ρωτησα κιολας το πωλητη στο πλαισιο για σιγουρια, και του ειπα αμα δε παιζει θα στο φερω πισω...

 

Jastonas μπορεις να μου πεις πως δουλευει το προγραμμα αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jastonas μπορεις να μου πεις πως δουλευει το προγραμμα αυτο....

 

Το δοκίμασες; Δεν νομίζω ότι χρειάζεται οδηγίες.....

Το ανοίγεις, πατάς yes yes yes next next yes next... input το αρχείο και σταρτ.

Το μόνο "δύσκολο" είναι να πατήσεις τικ στο convert dts track.

 

J έχεις τίποτα τις προκοπής? να φέρω κανά δίσκο να γεμίσεις?

 

not much

DMrdV.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δοκίμασες; Δεν νομίζω ότι χρειάζεται οδηγίες.....

Το ανοίγεις, πατάς yes yes yes next next yes next... input το αρχείο και σταρτ.

Το μόνο "δύσκολο" είναι να πατήσεις τικ στο convert dts track.

το δοκιμασα αλλα δεν μπορεσα να κανω κατι

το αρχειο της ταινιας δε εχω καταλαβει που το βαζουμε

 

μπορεις να βαλεις καμια φωτο

Επεξ/σία από devill0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...